Yatırımcı Arıyorum

Daha Etkili Bir Lider Olmanın Yolları

Başarılı Bir Lider Olmanın Yöntemleri

Liderlik; üst düzey bir unvana sahip olmak ve bir ekipten sorumlu olmaktan daha fazlasını gerektirir. Bir lider ekibine ne yapmaları gerektiğini söyleme yetkisine sahip olabilir, ancak etkisizse personelin şirket hedeflerini gerçekleştirmelerinde rehberlik ve motive edemez. Oysa profesyonellik, ekibinin daha iyi performansa ulaşmasını sağlamak demektir.

Eğer bir lider aşağıdaki davranışlarda bulunduysa ve bulunmaya devam ediyorsa, bu zayıf bir lider olduğunun işaretleridir:

  • Bir önceki ay takımındaki hiç kimsenin fikirlerinden birini eleştirmediyse
  • Kendi kariyer gelişimini planlamaya ekip üyelerinden daha fazla zaman harcıyorsa
  • Bir ekip üyesi ile en az haftada az üç defa görüşme gerçekleştirmediyse
  • Farklı takım üyeleri tarafından şirket için bu yıl ilk üç öncelik nedir? Sorusu sorulduğunda farklı cevaplar veriyorsa
  • Takım üyeleri başarısız olmaktan korkuyorsa

Şayet bir lider yukarıdaki başarısız liderlik belirtilerini gösteriyorsa,bazı adımlar atarak daha iyi bir lider olma konusunda kendisini geliştirebilir. Sonuç olarak bazı yetenekler kazanarak veya bazı kişisel hareketleri sınırlandırarak daha iyiye ulaşmak mümkündür.

İyi bir lider olmak için yapılması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Güçlü İletişim Kurmalıdır

Bir grup personele liderlik etmek, lider ve ekip üyeleri arasında karşılıklı bir güven ve anlayış duygusu gerektirir. Bu hedefe doğru atılan ilk adımdır ve güçlü bağlantı kurmayı öğrenmelidirler. Güçlü bir iletişim sahibi olmak için; pozitiflik, empati, merhamet, alçak gönüllülük ve sevgi gibi insani özellik ve duygulara sahip olması gerekir. Bu önemli özellikler bir liderin ekip üyeleriyle güçlü bağlantılar kurmasında faydalı olacaktır. Başarılı Liderlerin Sahip Olduğu Ortak Özellikler

Ekip arkadaşlarıyla gerçek bir kişisel bağlantı kurmak, güçlü bir hesap verebilirlik ve sıra dışı performans kültürü oluşturmak için gereken ortak güveni geliştirmede çok önemlidir. Bu kültürle takımda; başarılı bir iş, mutlu bir takım ve başarılı bir lider elde edilebilir. En iyi liderler sık sık iletişim kurarlar ve şeffaf davranırlar.İletişimlerini, duruma ve karşısındakine en iyi şekilde uyacak şekilde özelleştirmeyi bilirler. Bu, her ekip üyesiyle nasıl irtibat kuracağını belirlemek için zaman harcadıkları anlamına gelmektedir. Aynı zamanda harika dinleyicidirler ve çevresindeki kişilerle gerçekten ilgilenirler. Bir liderin her şeyden önce tüm iletişimlerinde samimi olması önemlidir.

İyi Bir Lider Ekibini Tanımalıdır

Bir lider ekip üyeleriyle iletişim kurma konusunda ustalaştığında, onları gerçekten tanıyabilir. Ekibindeki kişilerin kim olduklarını, neyle ilgilendiklerini ve yeteneklerini neler olduğunu bilirler. Şayet bir lider ekibi ile ilgileniyorsa onları önemsiyor demektir, çalışanlarda işleri ve müşterileri ile aynı şekilde istekli olarak ilgileneceklerdir. Örnek olarak yedekleme ve depolama çözümleri şirketi Cloud Berry Lab’ın pazarlama direktörü Alexander Negrash’a göre; iyi bir lider ekibini herkesten daha iyi tanır, güçlü yeteneklerini ve yeterli olmayan yeteneklerini tespit eder ve bunun yanı sıra nasıl güçlenebileceği konusunda emin adımlar atabilir. Takım Dinamiği Nedir?

Yaratıcılığı Teşvik Etmelidir

Eğer bir lider personelinin elinden gelenin en iyisini yapmasını istiyorsa, onlara beyin fırtınası yapma ve keşfetme özgürlüğü vermelidir. Takımın fikir ve önerilerine açık olmalı, onları düşünmeye teşvik etmeli ve muhtemelen daha da geliştirmeye hazır olmalıdır. Aynı zamanda takıma ve potansiyellerine güvenmeli ve onların en iyisini başaracakları konusunda onlara fırsatlar vermelidir.

Pozitif Olmalıdır

Elbette her lider, ekibinin günlük operasyonlarının her zaman sorunsuz bir şekilde yürütülmesini arzu eder, fakat zaman zaman aksamalar ve yanlışlıklar olacaktır. Karşılaşılan bu aksamalar ister küçük bir iletişim hatasından veya büyük farklı bir sebepten olsun, liderin bu olumsuz durumu ele alması, liderlik becerileri kullanması gerekir. Fakat her ne olursa olsun pozitif düşünmelidir.

Problemin kaynağını tahmin etmeden önce onunla ilgili üç olumlu unsura bakmalıdır. Bir problemdeki pozitifliklere ne kadar çok bakılırsa, kişiler de o kadar olumlu tepki gösterirler. Araştırmalara göre, bir kişi sorunlu bir durumda mutlu oldukları nedenleri belirttikten sonra, sorun hakkında kendilerini daha güçlü hissederler ve net bir şekilde düşünerek sorunu daha iyi çözebilirler. Aynı şey, bir liderin stratejisini geliştirmesi gerektiğinde de geçerlidir. Bu strateji neyin yanlış neyin doğru gittiğine odaklanmayı içermektedir. Sorunlara ışık tutmak, dönüşümün önemli bir parçasıdır, ancak bundan bir liderin her konuda aynı tarz davranacağı anlamı çıkartılmamalıdır.

Ekibin Sorumluluk Alacağı Ortam Yaratılmalıdır

Etkili bir lider, ekibe yön verirken basitçe onlara söylemek yerine, neyin gerekli olduğunu nasıl göstereceğini bilir. Liderler ekip üyelerini daha fazla işbirlikçi ve kararlı bir çalışma ortamına yönlendirmeleri gerekmektedir. Eğer lider ekibinde belli şeyleri belirli şekillerde yapmalarını sürekli olarak kontrol ediyorsa, kişilerin hedefleri konusunda insiyatiflerini kullanmalarına müsaade etmez. Fakat liderlik yapmak yönlendirilen kişilerin önlerinde bulunan seçimleri tanımalarına yardımcı olmakla ilgilidir. Ve seçimi kendileri yaparak sorumluluğunu üstlenmeleri sağlanmalıdır.

Çalışanlara Geri Bildirimler Dürüstçe Yapılmalıdır

Çalışanlara yapılan geri bildirimler direk olarak ve dürüstçe yapılmalıdır. Yapılan bir eleştiri olsa bile, ekibe yapılan geri bildirim doğru yöne yönlendirmenin en iyi yoludur. Ayrıca, işin tam olarak nereye gittiğini de görmeyi sağlar ve doğru tavsiyelerde bulunma fırsatı sunar. Yapılan geri bildirimler direk olarak yapılmazsa çalışanlar gerçekten ne düşünüldüğü konusunda yanılgıya düşerler ve kendilerini iyileştirmeye çalışmazlar. Takımın ya da her takım oyuncunun yaptığı herhangi bir şey hakkında her zaman yapıcı geri bildirim paylaşılmalıdır. Ve olumlu geri bildirim, negatif geri bildirimden daha önemlidir ve iyi bir lider bunu dengelemeyi bilir.

Liderler de Kendileri Hakkında Geri Bildirim Almalıdır

Dürüst yapılan bir geribildirim sadece ekip üyelerine fayda sağlamakla kalmaz aynı zamanda, lider için de önemlidir. Kişilerin kendini objektif olarak değerlendirmesi zor olabilir, bu yüzden bir liderin etkinliğinin bir mentor, meslektaş hatta kendi ekip üyeleri tarafından değerlendirilmesi gerekir. Bir liderin profesyonel meslektaşlarından veya ekibinden liderlik yaklaşımı ve tarzı hakkında yorumlar alması, ihtiyaç duyulan bakış açısını getirir. Liderlik koçluğu, iyileştirilmesi gereken alanları keşfetmesine yardımcı olabilirken, hedeflere ulaşmak için bir plan geliştirmeyi sağlamaktadır.Ayrıca liderlik üzerine yayınları takip etmek ve konulu seminerlere katılmak başka liderlik yaklaşımları konusunda da bilgi sağlarken kişisel gelişimde etkili olur.

Liderlik Motivasyonunu Değerlendirmek

Liderlik pozisyonundaki bir kişi rolünü sadece bir iş olarak görüyorsa bu tutumu çevresindekiler tarafından fark edilir. Etkili bir lider olmak için doğru motivasyona sahip olmak gerekir. Değer verilen sadece para mı, prestij mi yoksa içtenlikle birilerine yardım etme ve birilerini yetiştirme tutkusu mu?gözden geçirilmelidir. Liderler kendilerine neden liderlik yapmak istediklerini sormalı ve dürüstçe cevap vermelidirler. İncelendiğinde liderliğe şeref ve meslek olarak bakarak bunu icra eden kişiler kesinlikle başarılı liderlerdir.

Çoğu başarılı lider üzerinde yapılan bir anket çalışmasında bu kişilerin liderliği tutkulu bir hayat felsefesi olarak gördüğü tespit edilmiştir. Sahip oldukları liderlik vasfının gücü sayesinde başkalarını yönetme ve yardımcı olma hazzını yaşamaktadırlar. ve bu durum her ne kadar iyi gelirler elde etmelerini sağlasa da paradan daha öte getirileri olduklarını dile getirmektedirler. Her ne kadar kişinin mizacıyla ilgili bir durum gibi görünse de bu konuda eğitimler alarak, kişisel gelişim çalışmaları yaparak ve donanım kazanılarak iyi bir lider olmakta mümkündür.

Lider Olmanın Sorumlulukları

Lider olmak yorucu olduğu kadar yükü de ağır bir sorumluluktur. Fakat peşinden kitleleri sürüklemek, daha iyiye, daha doğruya, daha güzele götürmek için gerekli olan yetenek, tutku, azim, fedakârlık, inanç, kararlılık gibi yetilerin bir arada bulunması da herkese nasip olmayacak bir lütuftur.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz