Yatırımcı Arıyorum

Emtia Yatırımı Nedir?

Emtia Yatırımı Ne Demek?

Üretimde kullanılacak ham madde, kaynak olarak değerlendirilmektedir. Ticarete konu olan tüm mallar Emtia tanımı içindedir. Emtia mallarının alınıp satılma işleminin gerçekleştiği platform Emtia Borsası olarak tanımlanmaktadır. Yatırım aracı olarak Emtia, analistler tarafında yapılan değerlendirmelerde kısa vadede kazanç getirecek cazip yatırım aracı olarak değerlendirilmekte.

EMTİA YATIRIMININ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Ülkenin her türlü genel koşullarından etkilenen özellik gösterdiğinden piyasa koşullarındaki fiyatları dalgalı olacaktır. Kısa süreli yatırımda kazançlı olabilecek ancak risk de barındıran yatırım araçları olduğu belirtiliyor.

İŞLEM GÖREN EMTİALAR NELERDİR?

Ham petrol ve türevleri, Doğal gaz, Tarım ürünleri, Hayvancılık ürünleri ve Metaller.

EMTİA PİYASASINDA RESMÎ ZEMİN NEDİR?

Ülkemizde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı 133 adet Emtia Borsası bulunduğu belirtiliyor. Emtia piyasasında işlem gören mallar Dört ana kategoride yer alan Tarım, Enerji, Doğal gaz ve Hayvancılık olmak üzere altından pirince, pamuktan sığıra, petrolden Doğal gaza geniş bir yelpazeyi kapsıyor.

EMTİA PİYASASINDA YATIRIM YAPACAK OLANLAR NELERE DİKKAT ETMELİ?

  • Mevsimsel değişiklikler
  • Doğal afetler
  • Ekonomik gelişmeler
  • Piyasadaki Arz-Talep dengesi

CBOT NEDİR?

Açılımı Şikago Ticaret Borsası. Dünya borsası olarak biliniyor. Dünyada Emtiaların vadeli el değiştirdiği alan.

Vadeli Emtia İşlemleri Nedir?

Vadeli Emtia işlemleri iki şekilde gerçekleşiyor: Hedding ve Spekülatif olmak üzere.

HEDDİNG, Risklerden korunma, belirsizlikler karşısında güvende olma yöntemi olarak değerlendiriliyor daha açık bir ifade ile yatırımcının aldığı riskleri karşılaşabileceği olası kayıpları bir nevi telafi yöntemi olarak değerlendiriliyor. Dövize yapılan yatırımda göze alınan kur dalgalanma riski, faizlerin dalgalanma riski, Fiyatların dalgalanma riski gibi durumlarda kaybın önlenmesi amacını taşımaktadır.

Hedding Nasıl İşler?

Gelecek tarihte gerçekleşecek bir alım-satım işlemi için bugün karar verilen tarihin sabitlenmesi faaliyetidir. Böylece yükselen fiyatlar, artan kur ya da faizler tarafları zarara sokmamakta zarar borsa tabiri ile Hedge edilmektedir.

SPEKÜLATİF, emtia işlemlerinde yüksek gelir amaçlanır. Bir yatırım aracına kısa süreli yatırım yapılması ya da yine kısa vadeli olmak üzere finansal alım-satım yapılmasını ifade etmektedir.

Spekülatif İşlem Nasıl Uygulanır?

Riski yüksek (volatil) yatırım araçları, spekülatif yatırıma konu olmaktadır. İşlemi yapan yatırımcı Spekülatör olarak tanımlanmakta Borsa dünyasında. İşlemin içeriğine gelince yüksek risk alan kısa vadeli yatırımcı yani Spekülatör, varlığının tamamını ya da önemli bir kısmını yitirme riskini üstlenmiştir. Yüksek risk alarak piyasada büyük kazanç sağlamak istemektedir.

Spekülatif İşlem devamlı olarak alım satım yapmak böylece sürekli olarak kısa vadede kâr elde etmek anlamına gelmektedir. Yatırım uzun vadeli bir işlem olduğundan kısa sürede elden çıkarılan alım satıma spekülatif yatırım adı verilmekte.

Yasal boyutuna gelince Borsa çevreleri, spekülatif işlemlerin vurgunculuk, fırsatçılık olarak değerlendirilmesine karşı çıkıyorlar. Spekülatif davranışın yasal borsa işlemi olduğunu ancak piyasanın olduğu gibi spekülatif olmasının doğru olmadığını yardımcı unsurların aktif edilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Özel yatırımcıların işlemlerinin piyasada daha çok olması gerektiğine böylece piyasada dengelerin daha iyi konuma geleceğine dikkat çekiyorlar.

FUTBOL BORSADA İŞLEM GÖRÜYOR MU?

2017 Yılında Borsa İstanbul’da işlem gören Spor Kulüpleri arasında Beşiktaş hisseleri yatırımcısına kazanç sağlayan tek spor kulübü olarak açıklanmış basında. Spor kulüplerinin Borsada yer alması futbolun endüstrileşmesine bağlanırken Kulüp gelirlerine yeni kaynak arayışının kulüplerin şirketleşerek sermaye piyasasına girmesine neden olduğu belirtiliyor.

Dünyada profesyonel kulüplerin hisseleri Borsada işlem görüyor. Uzmanlar fanatik taraftar ruhu ile değil yatırımcılık anlayışı, kazanç elde etme mantığı ile hisseler yönelmek gerektiğini aksi takdirde istenmeyen kayıpların yaşanabileceği bilgisini vererek Futbol kulüp hisselerine yatırım yapacak adayları uyarıyor.

KALDIRAÇLI İŞLEM NEDİR?

İngilizce söylemi LEVERAGE olan Borsa çevrelerinde yaygın olarak kullanılan terimin anlamı, az sermaye ile büyük potansiyele sahip işlerin yapılmasını sağlayan sistem olarak açıklanıyor. Bir örnek ile detaylandırmak gerekir ise Sermaye Piyasası Kanununda Kaldıraç Oranı Maksimum 1:100 olarak verilmiş ise, yatırımcı 1000 Dolar parası ile ancak ve ancak 1000 Dolarlık işlem yapabilir anlamına gelmektedir verilen oran.

LOT NEDİR?

Borsada işlem gören hisse senedi sayısını ifade etmekte Lot kelimesi.  Yatırımcının elinde bulunan para ile kaç tane hisse alabileceğini açıklayan terimdir.

FİNANSAL PİYASADA KALDIRAÇ NEDİR?

Şirketlerin finansal analizlerinde kullanılan bir yöntemdir. İşletmenin Toplam Borcu, Toplam varlıklara bölünür Bulunan sonuç şirketin Kaldıraç Oranıdır. Kaldıraç Oranı yüksek ise firmanın ödemelerini yapmakta güçlük çekebileceği şeklinde yorumlanırken yabancı kaynakların öz sermaye kârını artırıcı etkisi bulunduğunda iyi bir durum olarak değerlendirilir.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz