Yatırımcı Arıyorum

Girişimcilik Fikirleri

Girişimci Olmak

Girişimciler için iş kurma fikrinden başlayan ve işi kurduktan sonra gelişme, büyüme aşamasına kadar geçen zorlu bir süreç vardır. Girişimcilerin amacı toplumun ihtiyaç duyduğu ürün veya hizmeti sunarak toplumun ihtiyaçlarını kazanç elde etmek için karşılanmasıdır. Kendi işini kurmak isteyen girişimcilere pek çok destek verilmektedir. Bu destekler teşvik, hibeler ve kredilerdir. Girişimciler için iş fikri bulmak oldukça zorlu bir süreçtir. Bu süreçte girişimciye çevresindeki insanların eleştirileri olacaktır. Bu nedenle girişimcilerin kendi motivasyonlarını sağlaması, iş fikrine inanması, zorlukları aşabilmesi gibi sahip olması gereken nitelikler vardır.

Girişimcinin Özellikleri

Her insanın farklı özellikleri vardır. Girişimci olmak isteyen birinin ise bazı özellikleri olmalı veya kendine bu özellikleri katabilmek adına geliştirmelidir. Girişimci, girişimcilik süreci boyunca tecrübe ile pek çok özellik kazanacaktır ancak daha işini kurmadan belli özelliklere sahip olması girişimciye fayda sağlayacaktır.

İleri görüşlü olmak

Bir girişimcinin ileri görüşlü olup geleceği kestirebilmesi önemlidir. Bu sayede gelecekte oluşabilecek talepleri tahmin edebilir. Henüz ihtiyaç duyulmayan bir ürün veya hizmeti şimdiden hazırlamak gelecekte oldukça fayda kazandıracak bir harekettir.

Motivasyon sağlayabilme

Her insanın kendine özel motivasyon sağlama yöntemleri vardır. Bir iş yerinde çalışırken işarkadaşlarınızla motivasyonunuzu sağlayabilirsiniz. Bir girişimcinin ise motivasyonunu kendisinin sağlaması gerekmektedir.

Özgüvenli olmak

Girişimciler risk alabilen kişilerdir. Kendine özgüveni olmayan bir girişimcinin risk alması muhtemel değildir. Özgüvenli olarak fırsatları yakalayabilmek için risk alabilmelisiniz.

Zaman yönetimini doğru planlayabilmek

Yeni bir iş kuruyorsanız çok çalışmanız gerekebilir. Zamanınızı doğru şekilde yöneterek çalışmalısınız. Bu sayede daha fazla verim elde edebilirsiniz.

Finansal bilgilere sahip olmak

Finansal bilgilere sahip olmak önemli bir konudur. Ürün veya hizmetiniz için belirlediğiniz fiyatı doğru şekilde hesaplamalısınız. Nakit akışı, işletmenizin maliyetleri, ham madde maliyetleri gibi hesaplamaları yaparak kâr mı yoksa zarar mı edeceğinizi hesaplamalısınız.

Planlama yeteneğine sahip olmak

Planlama yeteneği size işlerinizi doğru şekilde yapabilme fırsatı vericektir. İşlerinizi küçük parçalara bölerek detaylandırmanız halinde daha kolay şekilde işlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yönetim sürecini yürütebilmek

Eğer bir ekip ile çalışıyorsanız sahip olduğunuz ekibi iyi yönetebilmeniz önemlidir. Ekibinizi mutlu, motivasyonlu ve verimli tutmanız gerekir.

İletişim becerilerine sahip olmak

İletişim becerileri bir girişimcinin sahip olması gereken en önemli özelliklerden biridir. Müşterilerinizle, ekibinizle ve yatırımcınızla kuracağınız iletişimde etkili olmak zorundasınız.

 • Yaratıcı olmak
 • Kararlı olmak
 • Esnek davranabilmek

Esnek davranabilmek işlerin planladığınız gibi gitmemesi halinde ne karar vereceğinizi düşünmenizi sağlar.

Kendini eleştirebilmek

Özeleştiri yapmak, her girişimci için olmazsa olmaz bir durumdur. Sadece at gözlüğüyle ilerlemek sizi çok fazla başarıya ulaştırmaz. Girişimcilik sürecinizin her aşamasında hem çevrenizin fikirlerine saygı duyun hemde yapmış olduğunuz hatalardan ders çıkarıp, kendinizi eleştirmeyi bilin.

Girişimcilik Süreci Nelerdir?

Girişimcilerin geçmesi gereken bir süreç vardır. Bu süreç şu şekildedir;

Girişimcinin Motivasyonunu Sağlaması

Motivasyon girişimcinin sağlaması gereken önemli bir özelliktir. Çünkü girişimci iş fikri bulma aşamasından işi geliştirme aşamasına kadar motivasyonunu sağlamalıdır. Bu süreçte pek çok zorluk ve sorunla karşılaşabilecek olan girişimcinin ilk adımda motivasyonunu sağlaması gerekir.

İş Fikrini Bulmak

Girişimcilerin motivasyonunu sağladıktan sonra toplumun ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak başarı potansiyeline sahip bir iş fikri bulması gerekir. Potansiyel bir iş fikri için girişimcinin deneyimlerini, uzmanlık alanlarını göz önünde bulundurması gerekir. Bir girişimcinin fırsatları görebilmesi ve fırsatlardan yararlanabilmesi gerekir.

Çalışma Programını Hazırlamak

Çalışma programı girişimcilerin hedeflerine ulaşabilmesi için hazırlaması gereken bir programdır. Girişimciler yeni bir iş kurmak için yoğun bir çalışma programına sahip olmalıdır. Çalışma programı hazırlayarak önceden planlanmış işleri yerine getirmeleri kolaylaşacaktır.

Ön değerlendirme Yapmak

Başarılı bir iş için ön değerlendirme aşamasını yeterli bir seviyede yapmanız gerekir. Bu aşamada iş fikrinizin ne kadar yapılabilir olduğunu görebilirsiniz. İş fikrinizin başarı olasılığı, gelir potansiyeli araştırılması bu aşamada yapılır. Bu aşamada uzun süreli bir araştırma yapılması gerekir. İş fikrinizin değerlendirilmesi ve eğer başarı olasılığı olmayan bir iş ise vazgeçmenizi ve daha ileriye gitmesini engeller.

Yapılabilirlik Araştırması Yapmak

Ön değerlendirme aşamasından sonraki aşamanız yapılabilirlik araştırması yapma aşamasıdır. Girişimcinin bu aşamada pek çok konuda araştırma yapması gerekir. Ürün veya hizmete olan arz ve talep belirlenmeli, rekabet incelenmeli, müşterilerin demografik özellikleri, işletme kurmak için gerekenleri öğrenmek ve finansal analiz yapmak gerekir.

İş Planı Oluşturmak

İş planını oluşturmak detaylı bir süreçtir. Raporların doğru şekilde hazırlanması ve iş fikrinin başarı potansiyeline sahip olduğunu kanıtlamak gerekir. Kurulacak olan işletmenin hedeflerini, iş fikrini hayata geçirirken hangi adımların nerede ve nasıl yapılacağının planlanmasını içerir.

İşi Kurmak

İş planını oluşturan girişimci, işi için gerekli olan bilgileri elde etmiş olur. İş planında belirtilen kuruluş yerini iş kurma aşamasında hayata geçirir. Girişimci bir ofis, dükkân yada işi için gerekli olan herhangi bir iş yerini hayata geçirir. İşletme faaliyetlerine başlar.

İşi Geliştirmek

Girişimci işini kurmuş ve faaliyetlerine başlamıştır. İşi geliştirme aşamasında işinin büyümesi, gelişmesi ve işletme kapasitesini geliştirme gibi amaçlarını yerine getirmeye çalışır.

Girişimciler Nasıl İş Fikri Bulurlar?

Girişimci olmak istiyorsanız öncelikle bir iş fikrine sahip olmanız gerekir. İnsanların pek çoğu fikir üretmekte zorlanırlar, girişimcilerin ürettiği fikirlerle sorunlarını çözmesi halinde bunu ben nasıl düşünemedim derler. Bunun önüne geçmek fikir üretebilmeniz için sizi rahatsız eden bir konuyu düşünün. Aslında şu ürün şöyle olsa daha iyi olurdu, şu hizmet başka türlü sağlansa daha tatmin edici olurdu diye düşündüğünüz ürün ve hizmetleri bulun. Bu alanda yapacağınız değişimler sizin girişimcilik fikrinizi oluşturur. Bir girişim yapmak için asla geç kaldığınızı düşünmeyin.

Bir iş fikri bulabilmeniz için hayatın içine karışmanız gerekir. Çevrenizde neler olduğunu gözlemlemeniz ve insanların davranışlarını incelemeni gerekir. İnsanların sorunlarını nasıl çözdüklerini incelemeniz iş fikri bulmanız için farklı bakış açısı kazanmanızı sağlar. Bir girişimci aklına gelen fikri denemekten çekinmemeli ve risk alabilmelidir.

Ülkemizde hemen her dönem iş yapabilecek cazip iş modelleri arasında birçok seçenek yer almaktadır. Lakin yeni bir iş kurma sürecinizde sizinde önerilere ihtiyacınız var ise; Türkiye’nin en büyük iş fikirleri deposu olan Kobi Vadisi örnek iş modellerini de incelemenizi öneriyoruz.

Girişimcilerin Başarılarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Girişimcilerin başarılı olması etkileyen pek çok faktör vardır. Bir girişimcinin başarı için öncelikle kendine inanması gerekir.

 • Doğru zamanlama
 • Doğru yerde bulunma
 • Yönetim becerileri
 • Yeterli sermaye ve kredi olanakları
 • Riske karşı işini sağlama alabilme
 • Kuruluş yerini doğru seçmek
 • Doğru ekibi kurmak
 • Küresel düşünebilmek
 • Girişimcinin kendini sürekli olarak geliştirmesi

Bir girişimcinin başarılı olabilmesi için doğru yerde doğru zamanda bulunması lazımdır. Buna fırsatta denebilir. Önünüze gelen fırsatları görebilmeniz başarı faktörünüzü etkiler.

Girişimcilik Türleri Nelerdir?

Girişimcilik pek çok alanda yapılabilir olduğu için türlere ayrılmıştır.

İç girişimcilik

İç girişimcilik, bir firmanın içinde bir fikir ile bazı yenilikler yapmak ve risk alınarak kâr elde etmek amacıyla girişimde bulunmaktır. Böylece firma yeni bir ürün veya hizmete sahip olarak yeni bir pazar bulur. Bu girişimden elde edilecek kâr firmaya aittir. Özellikle büyük firmalar iç girişimciliğe önem verirler.

Ticari girişimcilik

Ticari girişimcilik, kâr amacı güderek üretim faktörlerini (emek, sermaye, hammadde, girişimci) bir araya getirerek ürün veya hizmet üretmesidir. Ticari girişimciliğin bir diğer adı özel sektör girişimciliğidir. Ticari amaçla yapılan her girişim ticari girişimciliktir.

Sosyal girişimcilik

Sosyal girişimcilik, fayda sağlamak amacıyla toplumun gelişmesi için yapılır. Kâr amacı yoktur veya ön planda olan kâr elde etmek değildir. Sosyal girişimcilik ile toplum faydası sağlanır. Buda başka girişimcilik fırsatlarını ortaya çıkarmaya yardımcı olur.

Kamu girişimciliği

Kamu girişimciliğinde bir girişimci bulunmaz. Sermaye sahibi devlettir. Devlet ürün veya hizmeti kendisi üretir.

Sanal girişimcilik

İnternetin yayılmasıyla beraber sanal girişimcilik ortaya çıkmıştır. Bu nedenle internet üzerinden yapılan tüm girişimler sanal girişimcilik adını alır.

Girişimcilere Hibe ve Teşvik Veren Kuruluşlar

İş fikrinizi hayata geçirebilmek için sermayenizin olması gerekir. Bazen sermaye yetersizliği nedeniyle girişimciler iş fikirlerini hayata geçiremezler. Bu nedenle girişimcilere hibe ve teşvik veren kuruluşları bilmeniz, başvuralarınızı gerçekleştirmeniz sizin için önemli bir sorunu ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir.

TÜBİTAK

TÜBİTAK teknolojik alanlara ve AR-GE çalışmalarına önemli derece teşvik ve hibe sağlamaktadır.

Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV)

TTGV pek çok özel ve kamu şirketinin, gerçek kişilerin bir araya gelmesiyle oluşan bir vakıftır. AR-GE faaliyetlerini ve çevre projelerini destekleme gibi konuları desteklemektedir.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkezi Birliği (TESKOMB)

TESKOMB işletme kredisi, tesis kredisi, istihdam desteklemek için kredi gibi destekler verir.

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Bakanlığın sunduğu pek çok konuda destek vardır. Tarım destekleri, hayvancılık destekleri, toprak analizi gibi destekleri bakanlıktan sağlayabilmeniz mümkündür.

Ekonomi Bakanlığı

Ekonomi bakanlığının sunduğu ihracat ve hizmet sektörü destekleri gibi destekleri almanız mümkündür.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB)

KOSGEB’den hibe ve teşvik alabileceğiniz pek çok alan vardır.

Girişimcilere Tavsiyeler

Aslında her insanın içinde bir girişimcilik ruhu vardır. Önemli olan bunu açığa çıkartmak ve girişimlerde bulunmak için harekete geçmektir. Faaliyete geçirilmemiş fikirlerin hiçbir değeri yoktur. Kendi kendinize şu soruyu sorun. Ben bir işe kalkışacak kadar cesur muyum? Başarılı bir girişimci yaratıcı bir girişimcidir. Yanıtınız evet ise işte size girişimcilik tavsiyeleri.

Bir girişimci, kendine ait bir fikri olan ve bunu hayata geçirmek isteyen ya da iş kurmak isteyen kişidir. Girişimcilik için cesaret önemlidir ancak bilgi birikimine sahip olmak, doğru işi yapacağınıza emin olmak ve işe yeteri kadar sermayenizin bulunmasını da gerektirir.

Girişimci kişi;

 • Planlı hareket etmeli
 • Hangi işi yapacağına nihai kararı vermiş olmalı
 • Sermayesini oluşturmuş ya da bir yatırımcı bulmuş olmalı
 • İşin gerekli eğitimlerini almış ya da bilgi donanımı sağlam olmalıdır

Bir iş kurmak, işi büyütmek, yurt içinde sağlam bir itibar edinmek ve dış piyasaya açılmak zaman, emek ve sermaye gerektirmektedir. Doğru kararı verdiğinize emin olmadan asla herhangi bir girişimde bulunmamanız gerekir aksi takdirde, emek, sermaye ve zaman kaybı yaşamanız büyük olasılık dâhilindedir.

Kendinizi bir iş kurmaya ya da aklınızdaki projeleri hayata geçirmeye hazırsanız işinizi kurarak faaliyete geçebilirsiniz. İş kurmak için hangi sektörlerde girişimci olabilirsiniz?

İşinizle ilgili kredi desteği veren kuruluşlara da başvurduğunuzda hem maliyetlerinizi için destek bulabilir hem de eğitim desteğinden yararlanabilirsiniz. Bunun için KOSGEB ve İŞKUR gibi kurumlar, eğitim ve kredi desteği vermektedir. KOSGEB desteği almak için girişimci sertifikası almanız ve bir proje hazırlamanız gerekiyor.

Bazı Sektörlere Göre Girişim Faaliyetleri

Beli bir sermayeniz var ancak hangi işi yapmak istediğinize karar veremediniz. Aslında gıdadan tarıma, otomotivden turizme kadar binlerce girişimcilik faaliyetlerinde bulunabilirsiniz. Sektörlerdeki yenilikçi ve farklı girişim modelleri uygulandığında oldukça iyi kazançta getirmektedir.

Gübre Üretimi

Tarımı geliştirmek ve doğal ürünlerin yetiştirilmesi amacıyla son zamanlarda gübre üretimine ağırlık verilmeye başlandı. Gübre yetiştirmede trendimiz ise solucan gübresi. Solucan gübresi oldukça kazandıran girişim fikirlerinden biri. Üstelik KOSGEB desteği alarak kuruluş giderleri, makine giderleri ve işletme giderleri olarak 30 bin ya da 50 Bin TL‘ye kadar kredi desteği verebiliyor.

Ayrıca sabit yatırım desteği adı altında da 100 bin TL’ye kadar geri ödemeli destek alınabilir. Şirketinizi kurup, kredi desteği ve gereken ekipmanları da aldıktan sonra yapacağınız üretimle, iyi bir kazanç elde etmeniz mümkün.

Turizm Sektöründe Girişimci Olmak

Türkiye, turizm açısından cennet ülkelerden biri. Doğa turizmi, kış turizmi, eğlence turizmi, kültür turizmi ve tarih turizmi gibi turizmin pek çok alanında da girişimcilere hizmet imkânı sağlıyor.

Otel, motel ve pansiyon işletmeciliği, seyahat acentesi kurmak, yöresel gıda ürünleri üretimi yapıp satmak, yüzme havuzu işletmek, Aqua park işletmeciliği, ucuz bilet arama web sitesi açmak, kişiye özel tur rehberliği yapmak, yat gezileri düzenlemek, tekne partileri yapmak ve tarihi yerlere turlar düzenlemek gibi pek çok iş, turizm sektöründe farklı seçenekler sunmaktadır.

Ayrıca maceraperestlerin vazgeçemediği rafting turları da hem yerli hem de yabancı turistlerin gözde eğlencesi olduğundan, rafting tur şirketi açabilirsiniz.

Bu fikir de yurt dışından. Bu girişimcilik ile farklı bir uygulamayı geliştirebilir ve diğer işletmelere de örnek olabilirsiniz. Diyelim ki bir otel işletiyorsunuz. Otel odalarında mini bir gardırop hazır edip, müşteriler için yeni kıyafet ve aksesuar deneyip satın alabilecekleri bir alan oluşturabilirsiniz. Ya da giyim firmanız var ise, oteller ile anlaşıp böyle bir uygulama başlatabilirsiniz. Böylece hem siz, hem otel hem de otel misafiri kazançlı çıkmış olmaktadır.

Bir iş fikri de turizm-internet bağlantılı bir hizmet. Bir internet bitesi hazırlayarak, hangi bölgede nerede kalınır, ne yenir ne içilir? Hangi restoran hem kalite hem de fiyatları bakımından daha uygun? İşte tüm bu karşılaştırmaların olduğu bir web sitesi size iyi kazandıracaktır.

İnternet, Teknoloji ve Yazılım Hizmetleri

Teknolojinin hayatımıza iyice yerleşmesi ile birlikte, internet ve yazılım sektörlerinde de farklı fikirler hayata geçirilmeye başlandı. Özellikle yapay zekâ ve kodlama programları yapmak, logo ve amblem tasarlamak, blog açmak, mobil uygulamalar geliştirerek ya da görsel tasarımlar yaparak internet, teknoloji ve yazılım hizmetlerinde siz de söz sahibi olabilirsiniz.

Ayrıca yazı yazma konusunda yeteneğiniz varsa e-kitap yazarak, platformlara yükleyebilir ve kendi satışınızı kendiniz yapabilirsiniz. Özellikle çocuk kitapları büyük ilgi görmekte. Neden siz de bir Harry Potter yaratmayasınız?

Teknolojiden biraz daha fazla anlıyorsanız, işletmelerin ürünlerini tanıtmak için videolar oluşturabilirsiniz. Ürün tanıtımları son zamanlarda özellikle sosyal medyada büyük ilgi gördüğünden, işletmeler video işlerini yapanlara daha çok rağbet gösteriyor.

Tasarımcılık Yapmak

Tasarımcılık son zamanların gözde ve trend mesleklerinden. Görsel sanatlara ilgi duyuyor ve tasarım konusunda yeteneğiniz varsa, bu işten iyi gelir elde etmeniz mümkün. En büyük sermayeniz bilginiz. Yani sanatınızı satarak girişimci ruhunuzu da ön plana çıkartabilirsiniz. Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız doğa ve düğün fotoğrafçılığı yapabilirsiniz. Bunun için bir fotoğraf stüdyosu açabilir ya da bir fotoğrafçı ile teknik cihazları kullanmak için anlaşabilirsiniz.

Kuyumculuk faaliyetleri artık insanların el sanatlarına olan ilgisinin artması ile yine seçilen meslekler arasına girmeye başladı. Özelikle bir hikâyesi, bir ruhu olan mücevherler herkesin gözdesi. Kişiye özel takı tasarımı ya da mücevher tasarımı yapabilirsiniz.

Logo ve marka tasarımları, işletmelerin kurumsal kimliğinin bir parçası.  İşletmeleri yansıtacak logo tasarımı ve marka oluşturma işleri ile oldukça iyi kazanmanız mümkün.

İç mekân ve peyzaj tasarımları alanları, girişimciler için iyi kazanç oluşturacak seçenekler arasında. Dekorasyondan ve tasarım işinden anlıyorsanız, iç mekân tasarımları, ofis tasarımları ve peyzaj çalışmaları yapmak için bir şirket kurabilirsiniz.

Küratörlük yani sanat tüccarlığı, dikkat çeken sanatsal ürünleri alıp satma işidir. yeterli finansmanınız varsa ve geniş bir kitleye ulaştığınızda, harcadığınız sermayenin kat kat fazlasını kazanabilirsiniz.

Kişisel Stilistlik yapmak; Bazı insanlar, bir kıyafetin sadece kendilerinde olmasını isterler yani onlara özel tasarım olmalıdır. Kıyafet tasarlamayı seviyorsanız ve dikiş yeteneğiniz de varsa, evinizin bir odasını atölyeye çevirerek, kişiye özel kıyafetler tasarlayıp dikerek iyi bir kazanç elde edebilirsiniz. Bunun için çizim araçları ve bir dikiş makinesi yeterli.

Sanatçı fotoğrafçısı olmak için iyi kalite bir fotoğraf makinesi ve bir ünlü sanatçı bulmanız yeterli. Sanatçıların özel fotoğrafçıları, sanatçıların konserleri ve özel günlerinde çektikleri fotoğrafları rötuşlayıp basına servis eden fotoğrafçılar. Her konser çekimi başına 1500–2000 TL arası ücret alan fotoğrafçılar ayda 10 konser veren sanatçıdan 15-20 bin TL gibi iyi paralar kazanıyor. Bu fiyat artışı yaz aylarında katlanarak artıyor. Hem eğlenmek hem de para kazanmak isteyen girişimciler için ideal bir iş.

Gıda ve Tarım Sektöründe Girişimcilik Faaliyetler

Gıda sektöründe en iyi girişimcilik faaliyeti bir işletmenin bayiliğini almak. Hem daha az maliyetle bir iş kurmuş olup hem de iyi bir marka adı almış oluyorsunuz. Mantar yetiştiriciliği son zamanlarda önem kazandı. Özellikle istiridye mantar yetiştiriciliği büyük talep görüyor. 24–30 yaş arası genç çiftçilerin destekten yararlanması için Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olmanız gerekli. Genç Çiftçiler Projesi kapsamında girişim yaparak mantar yetiştiriciliği de dâhil olmak üzere pek çok imkândan yararlanabilirsiniz.

Gıda sektöründe bayilik almakta bir diğer girişim yöntemi. Çiğ köfteci, köfteci, dürümcü, yöresel ürünler, kahve ürünleri, tatlıcı, süt ve süt ürünleri ve kebapçı gibi pek çok sektörde bayilik alabilirsiniz. Bayilik sistemi pek çok avantajlarını da beraberinde getirmekte.

Otomotiv Sektörü

Otomotiv sektörü de girişimcilik için ideal sektörlerden. Oto ekspertiz, oto yıkama, oto galerisi ve oto yedek parça alanlarında bir iş kurabilirsiniz. Otomotiv sektöründe bir girişimcilik örneği de mobil hizmetler. Mobil araç yıkama, araçlarını iş yoğunluğundan dolayı yıkamaya götüremeyenler için büyük kolaylık sağlıyor. Bunun için panelvan bir araç ve maliyetler için 40 Bin TL’lik bir sermaye yeterli.

İkinci el araç satışı da bir diğer pazar. Bir aracın kullanım ömrü boyunca birkaç kez satıldığını ve son zamanlarda ikinci el araçlara rağbet olduğunu da biliyoruz. Bu da iyi bir kazanç elde etmek anlamına gelmektedir. Bunun için amortisman değerlendirmesini bilmek ve araçlar hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

Girişimciler İçin Uzman Görüşü

Her insanın içinde bir girişimcilik ruhu olsa da bunu ortaya çıkarmak, yenilikçi fikirlerin ortaya çıkmasına, sektörlerin gelişmesine ve istihdamın artmasına neden olur. Girişimcilere bir tavsiyemiz, gerçekten yapabilecekleri işlerde kesin karar vererek hareket etmeleri.

 • Öncelikle hangi sektörde faaliyet göstermek istediğinize karar verin
 • Sermayenizi hazır edin ve ek destek gerekiyorsa bunun olanaklarını araştırın (Devlet destekleri ve melek yatırımcılar gibi)
 • Bir iş planınız daima hazır bulunsun. Bu hem kuracağınız işletme için hem de yatırımcı desteğinden yararlanmak adına önemli olacaktır
 • Faaliyet göstermek istediğiniz alanlardaki bayilik olanaklarını araştırın. Bayilikler pek çok avantaj sağlayacağından hem hazır bir iş hem de geçmişi olan bir marka adını işletmeniz taşıyacaktır.

yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz