İç Girişimcilik Nedir ve Girişimcilik İle Farkları Nelerdir?

İç Girişimciliği Tanımı

İç girişimcilik, kurumsal bir yapı içinde çalışan kişilerin veya ekiplerin kendi tercihleri veya gelen teşvikler doğrultusunda bulundukları firmadan ayrılmadan proje ve fikir üretmesidir. İç girişimciler firmadan ne tam bağımsız ne de tam bağımlıdırlar.

İç girişimciliğin önemi, firma kimliğinin altında yeni bir fikir ve proje üreterek gelecek kazancın tekrar firmaya eklenmesidir. İç girişimci olan kişiler kendi alanını yaratma isteği, yenilikçi bir ruha sahip olması ve sorumluluk potansiyeli yüksek kişilerden oluşmaktadır. Şirket ve iç girişimci kişinin kalitatif birlikteliği genellikle iki taraf için de avantajlıdır. İç girişimci yatırımcı bulmak için çabalamak zorunda kalmazken şirket ise her daim kendini geliştirme yönünde büyük adımlar atmaktadır. Buna verilebilecek en güzel örnek Google’ın çalışma sistemidir. Google, bünyesinde çalışan kişilere çalışma süresinin belli bir yüzdesini onların yenilikçi fikirler üretmesi için kullanmasına imtiyaz göstermektedir.

İç Girişimciliğin Önemi

İç girişimcilik kavramının en büyük önemi ve katkısı ait olduğu şirkete daha çok değer katmasıdır. Şirketin devamlılığını ve varlığını ileri ki yıllara taşımasında önemli rol oynamaktadır. İç girişimcilik kavramının bir diğer güzel örneğini Sony şirketi göstermektedir. Sony şirketinin eski yönetim kurulu başkanı olan Ken Kutaragi, bir dönem işten kovulma aşamasına gelmiştir. Nedeni Sony’de çalışırken Nintendo için de geliştirme yapmaya çalışmasıdır. Fakat Sony’nin CEO’su bunun iç girişimcilik olduğunu fark etmiş olacak ki dünyanın en geniş kapsamlı oyun konsolu olan PlayStation’un ortaya çıkması sağlanmıştır.İç Girişimciliğinin, Girişimcilikten Farkı Nedir?

İki girişimcilik çeşidi de temelde aynı özelliklere sahiptir. İç girişimci de girişimci de yenilikçidir. Yeni bir fikir, model, ürün ve Pazar fırsatları kovalayan iki çeşit girişimci de net gelir elde etmenin yollarını arar. Peki, iki çeşit girişimciliğin farkları nelerdir?

  • Girişimci, hiç olmayan bir iş fikrini üretime koyabilir, onu hayata geçirebilir. Girişimci kendi gelir kaynağını üretme yolunda emin adımlar atarken, iç girişimci ise şirketin bünyesinde olup şirketin gelir kaynaklarını artırma yönünde yenilikçi fikirlere sahiptir. Yani, girişimci, geliştirici iken iç girişimci güçlendiricidir.
  • Girişimci, iş modeli oluşturmaya başladığında özellikle Pazar ve finans açılarından detaylı bir bilgiye sahip olmayabilir. Yani tecrübesiz bir şekilde harekete geçmek zorunda kalabilirken iç girişimci ise çalıştığı şirkete yönelik fikir ve projeleri üretime geçirdiği için mevcut Pazar ve rekabet ortamı hakkında detaylı bilgiye sahip olabilir. Şirkette çalıştığı süreçte kazandığı deneyimleri bu iş fikirleri ve projeleri hayata geçirmek için kullanabilir.
  • Girişimci, başarı elde etmek ve yüksek gelir kaynağı elde etmesi için çok çalışmalı ve fazla gayret etmelidir. Bunun yanında sabırla yatırımcı aramalı ve çoğu işin peşinden kendisi koşmalıdır. İç girişimci ise çoğu adımı kendi yapmak zorunda kalmaz. Bunlardan en zorlusu olan yatırımcı bulma kısmı iç girişimci için geçerli değildir. Çünkü iç girişimcinin temel bir yatırımcısı vardır. Çalıştığı şirket onun en büyük yatırımcısıdır.
  • Girişimci ile iç girişimcinin temel farklılıklarından birisi aldığı risklerdir. Girişimci aldığı riskler neticesinde kurduğu işi aynı zamanda uçurumun dibinde yönetmek zorundadır. Herhangi bir durumda gelecek başarısızlık, girişimcinin kurduğu işletmeyi tehlikeye atarken iç girişimcinin aldığı riskler kendi çalışma hayatı için bir anlam ifade etmektedir. Kendi kariyerini riske atabilecek iç girişimci, girişimcinin yerine sadece kendisine yeni bir iş bakabilir.


kobi vadisi

Yorumunuz

iç girişimcilik nedir ve girişimcilik ile farkları nelerdir
İç Girişimcilik Nedir ve Girişimcilik İle Farkları Nelerdir?
İş Planı Neden Gereklidir?
İş Planı Neden Gereklidir?
Etkili Girişimcilerin 8 Alışkanlığı
Etkili Girişimcilerin 8 Alışkanlığı
Girişimci Adaylarının Sıkça Sorduğu Sorular
Girişimci Adaylarının Sıkça Sorduğu Sorular
Girişimcilik İçin İnovasyon
Girişimcilik İçin İnovasyon
Girişim ve Girişimcilik Nedir?
Girişim ve Girişimcilik Nedir?
Kitlesel Fonlama (crowdfunding) Nedir?
Kitlesel Fonlama (crowdfunding) Nedir?
Teknoloji Alanındaki Farklı Girişimcilik Modelleri
Teknoloji Alanındaki Farklı Girişimcilik Modelleri
Dünyadaki Başarılı Girişimcilerin İbretlik Hayat Hikâyeleri
Dünyadaki Başarılı Girişimcilerin İbretlik Hayat Hikâyeleri