Yatırımcı Arıyorum

Girişimcilik Nedir?

Girişimcilik Ne Demek?

Girişimcilik kendini farklı hisseden insanların ortaya farklı şeyler koyduğu anlamına gelmektedir.

Türk Dil Kurumu‘na göre tanımı: Emek, sermaye ve doğayı bir araya getirerek üretim sürecinin bir üretim faktörü olarak tasarlanması, örgütlenmesi ve onun tüm riskinin üstlenilmesi.

Bazı teknoloji meraklıları Silikon Vadisi girişimlerini hayal ederken, bazı girişimciler de Bağdat Caddesi’ndeki yeni mağazasının kapılarını açtığını hayal etmektedir. Sonuç olarak, girişimcilik, bir fikri karlı bir iş haline getirme durumunu kapsar.

Kendi İşini Kurmak

Kendi işini kurmayı düşünen insanlar, başarılı girişimciliğin mükemmel bir konsepte sahip olmaktan çok daha fazlasını içerdiğini bilmelidir. Örnek girişimcilik senaryosu: Anti-Aging Games LLC’nin CEO’su ve kurucusu Elizabeth Amini, hafıza ve odak eğitimi için çevrim içi oyunlar geliştiren bir şirkette çalışmaktadır. Elizabeth Amini aynı zamanda: Güney Kaliforniya’daki Marshall School of Business Üniversitesi’nde profesör olarak çalışmaktadır.

Amini, “Çoğu girişimci insan dünyaya geldiğinde bir fikir ile beraberinde geldiğini düşünüyor. ancak bu sadece bir tez” dedi. “İlgili müşterilere etkili ve uygun fiyatlı bir şekilde nasıl ulaşacağınızı başlangıçtan itibaren öğrenmek de önemlidir.”

Pace Üniversitesi Girişimcilik Laboratuvarının yönetim ve yürütme direktörü Bruce Bachenheimer, “Girişimcilik, yeni bir girişimin yaratılmasından çok daha geniş kapsamlıdır.” dedi. “Özünde, düşünce ve oyunculuk yolu olan bir zihin oluşturulmalıdır: Sorunları çözmek ve değer yaratmak için yeni yollar hayal etmektir.

Girişimciler Kimdir?

Her girişimcinin paylaştığı belirli özellikleri yoktur, ancak çoğu birçok ortak özelliğe sahiptir. Ticaret Haberleri Günlük gazetesinde yayınlanan bir başka makalede, sosyal ticaret platformu Sqeeqee’nin kurucusu ve CEO’su Jenny Ta, başarılı girişimcilerin genellikle kendine güvendiğini ve kendi kendine motive olduklarını söyledi. Onlar inatçı ama kendi sınırlamalarını anlıyorlar. Durum koşulu yerine, girişimcilerin kurallara karşı sağlıksız bir saygısızlığı vardır ve başkalarının cesareti olmayacak şeyler yapmak için yola koyulurlar. Ayrıca yeni bir gelişme yaratmak için edindikleri / öğrendikleri dersleri alarak başarısızlık olması durumunda yeniden başlamak istemektedirler.

“Bir girişimci, yapacağı iş konusunda (ürün veya hizmet olsun), herhangi bir fikre sahip ve bu konsepti gerçeğe dönüştürmek ve onu gerçekleştirmek için ne gerekiyorsa yapmak için aşırı risk alarak, cesaret ve beceri sahibi olan kişilerdir. Ancak bu şekilde insanların istediği veya ihtiyaç duyduğu uygun bir ürün veya hizmet haline getirmek ve pazarlamaktır”

Araştırmalar, Amerikalıların giderek girişimciliği tercih ettiğini gösteriyor. Akıllı Ofis’in yaptığı bir araştırma, işçilerin yaklaşık yüzde 65’inin bir ofiste çalışmaktan ziyade girişimci veya bağımsız bir çalışan olmasını istediğini ortaya koydu. Buna ek olarak, Ewing Marion Kauffman Vakfı Girişimcilik Etkinliği Endeksinden elde edilen verilere göre, 2015 yılında ABD’de kurulan küçük işletmelerin yoğunluğunun arttığını gösteriyor ve bu rakamlar, ön düzeylerden daha yüksek seviyelere ulaşıyor.

Konu hakkında daha detaylı bilgiyi incelemek için: girişim nedir adlı içeriği de inceleyebilirsiniz.

Girişimci Talebinde Bulunmak İçin İpuçları

Girişimcilik dünyasına girmeye hazırsanız, aklınızda bulundurmanız gereken birkaç önemli ipucu aşağıda belirtilmiştir.

Başkalarının başarısızlıklarından ders alın. Başarılı olabilmek için büyüyen küçük işletmelerin yüzdesine hayran olmak yerine başarısız olanları inceleyin. Gottlieb, bu araştırmanın başarı şansınızı büyük ölçüde artıracağını söyledi, çünkü çoğu şirket, iflasa neden olan ortak hatalar yapmıştır. Başkalarının yaptıkları hataları kendi başlarına yapmadan önce kendilerini sorgulamak için alçak gönüllülüğün olması başarının kaybolması anlamına gelmektedir.

Bunun sizin istediğiniz iş olduğundan emin olun. Amini, “girişimciliğin çok zorlu bir işi gerektirdiğinden, doğru yolu izlediğinizden emin olmanız kritik önem taşımaktadır” dedi. “Bu gerçekten istediğiniz bir şeyse, o zaman uzun vadeli düşünün ve ısrarcı olun” dedi. “Büyük girişimcilerin büyük çoğunluğu nihayetinde iş fikrini bulup bunları başarıya ulaştırmadan önce defalarca başarısız oldular.”

Problemleri çözmek. Berkeley’deki Haas İşletme Fakültesi’nden California Üniversitesi’ndeki girişimcilik ve yenilikçilikte öğretim görevlisi olan Ajay Bam, girişimcilerin her zaman çözecek sorunları olması gerektiğini söyledi. Başka bir deyişle, “soruna hazır bir cevabınız varsa bu bir girişim değilir, konu üstünde mutlaka araştırma yapmalı ve örnekleri analiz etmelisiniz” dedi.

Hırslı ol. Ajay; “Başarılı girişimcilere öncelikle başarı gereksinimi ve anlamlı bir fark yaratma arzusuyla başlanır” dedi . “En önemli özellikler; tutku ve ısrarcılıktır, ancak bunlar kibirlilik ve inatla karıştırılmamalıdır” dedi.

Girişimcilerden tavsiyeler alın

Daimi başarılı olan danışmanları bulmanın yanı sıra, kitap okumak, hayran oldukları insanlarla iletişim kurmak ve girişimcilik süreci boyunca kendilerine yardımcı olmak için takip ettikleri veya beğendikleri şirketlerin/uzmanların eğitim programlarına katılınılmaldır” tavsiyelerinde bulunmaktadır.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi
Abone Ol
Bildirim Alın
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all commentsbayilik veren firmalar
iş planları
Yatırımcı Bul
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
Uyarı: bu sayfada bulunan; bilgiler, içerikler veya yorumlar yatırım tavsiyesi değildir.
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz