Yatırımcı Arıyorum

Girişimcilik ve Startup Üzerine

Girişimciliğe Adım Atmak

Son yıllarda sıkça duyduğumuz iki terim girişimcilik ve startup. Girişimcilik dünyanın hiç bir yerinde çok kolay olmamakla birlikte istikrarlı çalışma  isteyen ve heyecanlı bir süreçtir. Sorunları çözebilmek ve ihtiyaçlara cevap verebilmenin fevkalade önemli olduğu girişimcilik ve startup şirketlerinde müşterilerinin veya hedef kitlesinin geri dönüşleri de büyük önem arz eder. Müşteri odaklı olmak son derece önemlidir. Ürününüzden veya hizmetinizden istifade edecek olan zatlar müşterilerinizdir. Girişimcilik ve startup şirketlerini ele aldığımız zaman, gerçekleştireceğiniz iş ve projelerin başında evvela müşterilerinizi ve müşterilerinizin ihtiyaçlarını çok iyi analiz edebilmeniz gerekmektedir. En sorunlu ve en kritik zaman dilimlerinde dahi müşterilerinize karşı oldukça net ve iletişiminizin temiz olması şarttır.

İleriyi Görmek

İleriyi gören ve girişimci ruhuna sahip kişiler startup şirketleri hususunda çok daha başarılı olmaktadırlar. Özgür düşünceler gerçeklik ile de yoğurularak, bilgi ile de harmanlanır ve neticede girişimcilik ve startup üzerine harikulade işler ortaya çıkar. Bu işlerin sürekliliği ve grafiğinin yükselmesi de yine girişimcisi ile alakalıdır. Örneğin kriz yönetimi becerisi, hızlı ve doğru karar alabilme mahareti ve bilgi ve tecrübeleri ile bir girişimci şirketin hedeflerini tutturabilir ve hatta rakiplerinin önüne geçebilir. Girişimcilik ve startup anlayışı oldukça farklı bir anlayışa sahip, bambaşka bir kültürdür.

Girişimci Ruha Sahip Olmak

Girişimci ruhla beraber kurumsallaşmaya gidebilecek yetenek ve bilgi sahibi olmakta oldukça önemlidir. Yetersiz hissettiğiniz durumlarda tecrübelerine ve fikrine güvendiğiniz bir büyüğünüz yahut profesyonel bir ekipten destekte alabilirsiniz. Başarıyı girişimcinin verdiği kararlar belirler. İşinizi nasıl ölçeklendireceğiniz hayati önem taşımaktadır.

Girişimlerini daha en baştan küresel bir bakış ile değerlendirip faaliyetlerini yurt dışı bağlantılı gerçekleştiren girişimcilerimiz de var. Bu uluslararası hareket rekabeti de o denli zorlu kılmakla beraber daha büyük bir büyüme getirebiliyor. Burada elbette pazara girmek için en ideal ülkelerin belirlenmesinin rolü de oldukça büyük. Ancak elbette hem çevresel manada, hem de bilgi anlamında farklı bir donanıma sahip olmanız önemli. Ayrıca startup şirketi açacağınız ülkenin ekonomik olduğu kadar politik anlamda da istikrar sahibi olması hayati değer taşımakta. Ancak startup ta yurt içinde yahut yurt dışında faaliyet göstermesinin dışında asıl önemli olan ölçek ekonominiz ve başarınızdır. Muhtelif olabilecek dalgalanmaları en sağlam ve en hafif biçimde atlatabilmenizdir. Girişiminiz üzerinden gösterdiğiniz yaklaşım ve bu yaklaşımınızın hedef kitlenize geçişi son derece önemlidir. Asıl başarı yurt içi veya yurt dışında faaliyet göstermenizden çok ortaya koyabildiğiniz iştir.

Startup Çalışması Yapmak

Startup ile alakalı artık ülkemizde geçmiş yıllara göre ekonomik ve sosyokültürel motivasyon çok daha kuvvetli. Yapılması gereken ise girişimde bulunacağınız sektöre yeni bir boyut kazandırabilmek. Bunun yanı sıra elbette başarıya giden yolda en önemli basamakların müşteri fikirleri olduğunu da atlamamak gerekiyor. Sunduğunuz hizmet yahut ürün müşteriye en net, en yalın ve doğru haliyle anlatılabilmeli. Müşterilerinizin beklentileri ne denli karşılanabiliyor oldukça önemli. Bu sebeple müşteri ilişkilerinizde mükemmel olmak zorunda olduğunuzu unutmamalısınız. Sektöre yeni bir boyut kazandırmak demek karmaşık ve çözülmesi zor işler anlamına gelmemekle birlikte olması gereken yalın bir uygulama olmasıdır. Bu müşteri ile sizi daha yakın tutacaktır. Sade bir biçimde, en anlaşılır yolla hizmetinizi yahut ürününüzü müşterinize ulaştırabiliyor ve izah edebiliyor iseniz başarıya çok daha yakınsınız demektir. Sizin için de ne kadar az maliyetli bunları başarabilirsiniz o kadar avantajlı olacaktır.

Startup’ta önemli bir diğer hususta, bir finansal destek alıyor iseniz, yatırımcınız ile zorlayıcı fikir ayrılıkları yaşamıyor olmanızdır. Aksi bir durum her iki tarafı da yıpratırken, şirketinizin de ağır zarar göreceğidir. Aynı pencereden bakabilmek, aynı heyecanları yaşıyor olabilmek hem size, hem şirketinize çok şey katacaktır. Her koşulda birbirinize destek olabileceğiniz fikri aranızdaki hukuku sağlamlaştıracaktır. Finansal ve fikir ortaklığının meyvesi olan şirketinizin gelişmesi ortak endişeniz olmalıdır.

İnovasyon Yapmak

Değişim artık günümüzde karşı konulamaz bir olgudur. Buna karşı koymamak başarının anahtarlarından biridir. Startup şirketinizi kurduktan sonra da eğer bir değişim gerekiyor ise bundan korkmamalısınız. Fakat bu değişimlerin yersiz olmamasına ve dikkatinizi dağıtmasına da izin vermemelisiniz. Bu değişimler girişiminizin asıl noktasını zedelememeli, sermayenizi ve zamanınızı sömürmemelidir. Startup heyecan dolu bir yoldur ancak bu yol üzerinde asıl önemli olan kazanmak, büyümektir. Gereksiz risklerden uzak durulmalıdır. Şansınızın ve kazancınızın bol olması dileklerimiz ile.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz