Yatırımcı Arıyorum

İş Ortağı Nasıl Bulunur?

İş Ortağı Bulmak

Girişimciler, her şeyi tek başına yapmaya çalışmakla ünlüdür. Bir iş ortağı bulma fikri çok sonraları düşünebilecekleri bir durumdur. İşin kurulduğu ilk zamanlarda bir iş ortağı bulmak, çok fazla önemsenmese de, iş büyümeye başladığında kişinin sorumlulukları arttığında ya da işletme için finansmana ihtiyaç olduğunda, bir ortak bulma gereklilik arz etmeye başlar.

Bu nedenlerle, bir iş ortağıyla çalışmayı düşünebilirsiniz. Bir iş ortağına sahip olmak işin bir kısmını dağıtmakla kalmaz, aynı zamanda size fikirleriyle geri dönebilecek birine, ek bir beceri setinin faydasına ve iş fikriniz hakkında, sizin kadar tutkulu hisseden bir meslektaşa da sahip olursunuz.

İş Ortağında Hangi Özellikler Aranmalıdır?

İşinize tutkuyla bağlıysanız ve başarıyı tek başına sahiplenmek istiyorsanız, işinizin kontrolünü paylaşmak zor olabilir. Bununla birlikte, konu yeni işinizi kurmaya geldiğinde, “Doğru yapılmasını istiyorsanız, kendiniz yapın” yaklaşımının sizi ancak bir noktaya kadar getirdiğini, bir süre sonra fark edeceksiniz.

Kendi işinizi kurmak ya da sürdürmeye çalışmak, sayısız uzun saatler, gece geç saatlere kadar kalınan mesailer ve işin ağırlığını tek başına taşımaya çalışmak anlamına gelir ki, bu da kolayca tükenmişliğe neden olabilir.

Mesele şu ki; becerileriniz ne kadar geniş olursa olsun, işinizi yürütmenin her alanında uzman olamazsınız. Bu, özellikle işinizi hızlı büyütmeyi planlıyorsanız geçerlidir ve her rolü doldurmanız mümkün olmayacaktır.

Diyelim ki bir üretim tesisiniz var. Bu tesisin üretimin yanında, üretilen ürünlerin pazarlanması ve finansmanı için birine ihtiyaç duyacaksanız ki bu durumda kendinize bir ortak bulmak, faydalı olacaktır. Yani işin tüm yükünü üzerinize almamanız ve iş paylaşımı yapmak için bir ortak gereklidir.

Çözüm: İş Ortağı Bulmak

Twitter’den Evan Williams ve Biz Stone, Apple’den Steve Jobs ve Steve Wozniak, verebileceğimiz en iyi iş ortakları örnekleri olarak karşımıza çıkar. İyi iş ortağı olmalarının nedeni, sadece başarıları için değil, aynı zamanda durdurulamaz ikili oluşturmak için hiç beklenmedik, tamamlayıcı yetenek setlerini de bir araya getirmelerinden kaynaklanmaktadır.

Tüm ortaklıklar sonsuza kadar güçlü kalmasa da (Jobs- Wozniak gibi), bir ortalık bir işi gerçek büyüklüğe sevk etme gücüne sahiptir. Bu nedenle, çok önemli olduğu için, bu kararı vermeden önce dikkatlice düşünmek, akıllıca bir harekettir.

Potansiyel Bir İş Ortağında Ne Gibi Özellikler Aranır?

Bir iş ortağı bulmak, sadece maddiyatla ilgili bir durum değildir. İş ortağınız her açıdan sizi tamamlamalı, birbirinizin fikir ve düşüncelerine de saygı duymalısınız. İş ortağınız nasıl bulacağınızı belirlediniz ancak bir taahhütte bulunmadan evvel, göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta vardır.

Tıpkı bir evlilikte aradığınız gibi, tamamlayıcı kişiliği olan birini bulmalısınız. Evlilikte farklı kişiliklerde insanların iyi anlaşabilmesi sonucu oluştuğundan, iş ortaklığını iş evliliği gibi düşünmelisiniz. Yani denge önemlidir. Tamamlayıcı kişilikler birbirini dengelemeye yardımcı olur.

  • Güvenilir Olmak

Bir iş ortağı bulmak, tıpkı bir hayat arkadaşı bulmak gibidir. Nasıl güvenmediğiniz ve sevmediğiniz kişiyle bir yaşam kurmayı düşünemiyorsanız, iş ortağı bulacağınız zaman da sevip güvenebileceğiniz birinin olmasına dikkat etmelisiniz. Özellikle ortaklıklarda güven, en önemli duygudur. İsteyeceğiniz en son şey, güvenilmeyecek bir ortaklıktır.

Başarılı bir iş ortaklık birçok şeye dayanır, ancak güven ve güvenilirlik çok önemlidir. Güvenilir bir iş ortağı tutku ve hırsınızı paylaşacak, gerektiğinde size meydan okuyacak, yeni fikirler ve beceriler getirecektir.

Yeni bir ortak alıp almayacağınızı değerlendirirken, son kararınızı vermeden evvel güvenilirliğini test edebilirsiniz. İşe zamanında geldiğinden, toplantılara zamanında katılmalara, teslimatların zamanında yapılmasından, siz yokken işin sürdürülmesine kadar her şeyi kısa bir süre test edin. Güvenilirliğine emin olmadan, sadece finans amacıyla ortak bulmaya çalışmayın.

Kardeşler, aile üyeleri ve arkadaşlar, genelde en çok güvendiğiniz kişilerdir. Güven, iş ilişkisinin ayrılmaz bir parçası olduğundan, aile ve arkadaşlar, bu nedenle mükemmel bir iş ortağı olabilir.

  • Tamamlayıcı Kişilik Özelliklerini Araştırın

Bir iş ortaklığını başarılı kılan, sadece güvenilir olunması değil, tamamlayıcı özeliklerin mükemmel birleşimidir. Beceri setlerin ötesinde, tamamlayıcı kişilik özelliklerine sahip ortak aramalısınız. Enerjisi ve sinerjisi size uymalıdır. Sizin kişilik yapınız olarak içe kapanık ve birebir etkileşimde iyi iseniz, daha girişken bir ortak bulmak yarar sağlayacaktır.

İşletmeniz için ortak bulmak sadece sizin için değil, çalışanlarınız için de önemlidir. Liderlik denklemini dengelemeye yardımcı olacak bir ortak bulmalısınız. Böylece hem kendiniz hem de çalışanlarınız için daha iyi bir çalışma ortamı oluşturabilirsiniz.

  • Ortağınız Size Meydan Okusun

Her gün sizi daha iyi olmaya zorlayacak bir ortak bulun. Durum şu ki; kendinizi sinirli, silik hissettiğiniz ve hiçbir şeyden esinlenmediğiniz günler yaşayabilirsiniz. Bu zor günlerde bir ortağa sahip olmanın en iyi yanı, sizi kendinize getirecek birinin olmasıdır.

Size meydan okuyan bir iş ortağına sahip olmak, farklı yaklaşımlar, daha yaratıcı düşünme yolları ve sonucunda daha güçlü bir işle sonuçlanacaktır. İş ortağıyla aynı tutkuya sahip ancak farklı bakış açısına sahip olmak, şirket hakkında çok yönlü kararlar alınmasına neden olabilir.

  • İş Gidişatı Açısından Uyumluluğu Ölçeklendirmek

Siz ve potansiyel ortağınız, gelecek için aynı vizyona sahip misiniz?

Başarılı bir ortaklık aynı yönde ilerler. İşletmenin ortak vizyonu, hedefi ve amacına uyumlu olmanız gerekir. İşinizin gidişatına karar vermek söz konusu olduğunda, uyumsuz bir vizyon, sadece sorun yaratmakla kalmaz, aynı zamanda zor zamanların üstesinden gelmeyi de zorlaştırır.

Uyumlu olduğunuz bir iş ortağı bulmak, işinizi kurma ve yürütme sürecinde, ortaya çıkan zorlukların üstesinden gelmek için, birlikte çalışmanızı mümkün kılacaktır. Bir ortaklık içinde uyumluluk, zor zamanlarda azim ve sürekli iş bütünlüğü sağlar.

  • Takıntılı İş Ortağı Bulmak

Aslında buna tutku demek isterdik, ama bu kelime pek fazla yeterli kalmadığından, takıntılı bir iş ortağının olması daha iyi bir tercihtir. İşinizde tutkulu çalışanlar ancak takıntılı bir iş ortağınızın olması gerekir.

Tutku ile takıntı arasındaki fark, kişinin bir şeyi uzun vadede görme ihtiyacında yatar. Tutku, kısa vadede harika sonuçlar doğurabilir ancak kalıcı imparatorlukları kuran şey, saplantıdır.

  • Dürüstlüğün Önemini Unutmayın

Dürüst ortaklar olmak, dürüst ve net bir iletişim gerektirir. İşinizi kurarken ve yürütürken, siz ya da iş ortağınız hatalar yapabilirsiniz. Yaptığınız hataları kabullenmeli ve hatayı asla çalışanların üstüne atmamalısınız.

Dürüstlük olmadan birbirinizi ya da ekibinizin diğer çalışanlarını suçlamak, uyumsuzlukları ve işyerinde çatlaklar yaratma riskini artıracaktır. Dürüstlükten yoksun bir iş ortağı, ileride işinize telafisi imkânsız zararlar verebilir.

Mükemmel İş Ortağı Nasıl Bulunur?

Her şeyden önce unutulmamalıdır ki, hiç kimse mükemmel değildir. Doğru iş ortağını bulmak da pek kolay bir iş değildir. Aklınızda, girişiminizi başlatmak isteyeceğiniz benzer fikirlere sahip bir ortak imajınız var ancak doğru ortak bulma konusunda işler planladığınız gibi gitmeyebilir.

Gerçek şu ki, istediğiniz kariyer yoluna giderken, büyük olasılıkla birden fazla iş ortağı aracılığıyla yolunuza devam etmek isteyeceksiniz ki, bu da iyi bir şeydir.

İnternetin ve sosyal medyanın hızla gelişmesi nedeniyle, hedeflerinizi ve isteklerinizi paylaşan bir ortak bulmanın, her zamankinden daha fazla yolu vardır.

İş Ortağı Nasıl Bulursunuz?

Gelecekteki iş ortağınız ile bir sabah kahvesi içebilecek kadar şanslı olsanız da, herkes kendini bu tesadüfî durumlarda bulamayabilir. Peki, kendiniz için bir iş ortağını nasıl bulabilirsiniz?

Geçmiş ve Şimdiki İş Arkadaşları

İş arkadaşlarınızdan şu anda birlikte çalıştığınız veya önceki bir işinizden bir iş ortağı seçmek, işinize başlamak ya da sürdürmek için, birini bulmanın en iyi yollarından biridir. Sadece uygun olmakla kalmaz, aynı zamanda birlikte çalıştığınız bir iş ortağını seçmek, size henüz birlikte çalışmadığınız bir iş ortağı aramanızdan daha büyük bir avantaj sağlayabilir.

Bunun nedeni potansiyel ortağınızın nasıl iş yaptığını, çalışkan, güvenilir ve dürüst olup olmadığını biliyor olmanızdır. Mevcut veya daha önceki iş arkadaşlarınızdan bir iş ortağı seçmek, ikinizin ne kadar iyi çalışacağınıza dair bir fikriniz olacağı anlamına gelir. Hiç tanımadığınız biriyle bu konularda daha büyük sorunlar yaşayabilirsiniz.

En İyi Arkadaşla İş Yapmak

En iyi arkadaşlar, genellikle en iyi iş ortaklarıdır. Arkadaşlarla iş kurmak ya da ortak olmak, bir iş ortağı bulmanın en yaygın yollarından biridir. Arkadaşınızı tanırsınız, iyi ve kötü yanlarını bilirsiniz. Eğer bir fikir birliğine de sahipseniz, en iyi arkadaşınız en iyi ortağınız olabilir. Ancak, en iyi arkadaşınızla iş yapıyor olsanız bile, sözleşmenizi düzenlerken, rollerinizi iyi belirlemeniz gerekir. Aksi takdirde yetki karmaşası yaşayabilirsiniz.

Aile Üyeleri

Ülkemizde faaliyet gösteren ve uluslar arası arenada büyük payı olan şirketlere baktığınızda, pek çoğunun aile şirketi olduğunu görürsünüz. Aile üyesi bir ortak bulmak, aslında ortak bulmanın en kolay yoludur. Eşiniz, kardeşiniz, kuzeniniz ya da anne-babanız en iyi ortağınız olabilir.

Kurmak istediğiniz işi anlatarak ya da büyütmek istediğiniz işiniz hakkında kapsamlı bir konuşma yaparak, aile üyenizden destek alabilir ve belli şartlar dâhilinde kendinize ortak yapabilirsiniz. Ancak, ileride bu ortaklıkta da yetki karmaşası yaratmamak için, sözleşmenizde tüm şartları detaylıca belirlemelisiniz.

Online yada Yüz Yüze Etkinlikler – Ağ iletişimi

Herhangi bir online ağ grubuna üye iseniz, iş ortağınızı bulabilmek için harika bir yer olabilir. Herhangi bir gruba üye değilseniz, bir ya da birkaç ağ grubuna katılmalısınız. Sizinle aynı meslekten kişilerin olduğu meslek grupları, ortak arayan kişilerin ilan verdiği web siteleri aracılığı ile kendinize iyi bir ortak bulabilirsiniz.

Ağ grupları, genel olarak potansiyel iş ortağı bulmak için en iyi yerdir ve yaşadığınız şehirden insanların da sizinle yüz yüze görüşmesi için olarak tanır.

Yatırım Ağları

İşyerinize veya yeni kuracağınız işletmenize eğer sizinde bir ortak arayışınız olursa, bu aşamada profesyonel melek yatırım ağlarından da faydalanabilirsiniz. Tam bu aşama da önemli bir konuya dikkat çekmek istiyoruz: Türkiye’nin en büyük melek yatırımcı ağı olan Kobi Vadisi web sitesinden faydalanarak, sadece birkaç adımda yeni iş ortaklarınıza ulaşabilirsiniz. Bu aşamada tek yapmanız gereken; ortak arıyorum sayfasını ziyaret ederek kriterlerinize en uygun ortaklık arayışı hakkında ilan oluşturabilirsiniz.

İş Kursları – Sektörle İlgili Eğitimler

Endüstriniz hakkındaki bilgilerinizi ilerletmek, bir işletmeyi nasıl yürüteceğinizi öğrenmek ve genellikle bir girişimci olarak, kendinizi daha iyi bir hale getirmek istiyorsanız, bir iş kursuna katılıyor ya da katılmayı düşünüyor olabilirsiniz.

Bunların becerilerinizi ve alanınızı daha iyi anlamanızı sağlayan bariz faydaları olsa da, bunu potansiyel bir iş ortağı arama fırsatı olarak da kullanabilirsiniz. Bu kurslar, sizinle aynı iş alanında ve aynı düşüncelere sahip kişilerle iletişime geçebileceğiniz en uygun alanlardır.

Farklı Bir Alanda Ortak Bulmak

Sizin kadar sektörünüzü iyi tanıyan ortak yada ortaklar aramak cazip gelse de, bir iş ortağının beceri durumuna, eğitimine ve deneyimine sahip olması gerekmez. Aslında, masaya farklı bir bakış açısı ve çalışma geçmişi getiren bir ortak aramak iyi bir fikirdir.

Farklı bir geçmişe ve becerilere sahip biriyle ortaklık kurmak, hem size hem de iş ortağınıza yardımcı olabilir çünkü farklı güçlü ve zayıf yönlerinden yararlanabilirsiniz. Ayrıca sizin kendi güçlü ve zayıf yönlerinizi bilmeniz sayesinde, eksik kaldığınız yerleri doldurmak için bir iş ortağı seçebilirsiniz. Sizden farklı olan biriyle çalışmak, hiç düşünmediğiniz şeylere dair bakış açısı edinmenizi sağlayabilir.

Bu, sadece işinize yeni bir bakış açısı kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda tartışmaları da ortadan kaldırabilir. Örnek verecek olursak, siz ve ortağınız, halkla ilişkiler konusunda uzman iseniz, her zaman kimin doğru kimin yanlış olduğunu tartışacaksınız. Biriniz halkla ilişkiler diğeri üretim konusunda uzman ise, ortaklar birbirlerinin yaptıkları işleri sorgulamayacaktır. Bu da iyi bir çalışma ortamı yaratır.

Bir ortağa sahip olmak, bir işi mükemmelliğe götürmeye yardımcı olabilir ancak hiçbir şeye acele etme baskısını üzerinizde taşımamanız gerekir.

Kurucu Ortak Olmak

Kurucu Ortak Olmanın Tamamen Yönetilebilir Riskleri ve Tehlikeleri

Kurucu bir ortak bulmanın avantajlarının yanında dezavantajları da bulunmaktadır. Şu risklerle karşı karşıya kalabilirsiniz.

  • Liderlikle İlgili Kafa Karışıklığı

Bir şirkette iki ya da üç ortakla birlikte çalışılması, pek çok konuda avantajlıdır ancak çalışanlar arasında liderin kim olduğu konusunda kafa karışıklığı yaşanabilir. Ortaklar arasında fikir ayrılığı yaşandığı dönemde, bir ortağın verdiği işi diğer ortak iptal edebilir ya da çalışanlarla ilgili sorunlarda fikir ayrılıkları yaşanabilir.

Ortaklık anlaşması yapılırken, kimin hangi görevleri alacağı, hangi birimlerden sorumlu olacağı ve tüm hakları maddeler halinde ele alınmalıdır. Sorumlu olunan birimlere durum bildirilmelidir, böylece çalışanlar arasında emir-komuta zinciri de açıklığa kavuşturulmuş olur.

  • Uyum Eksikliği

Başarılı bir ortaklık için, kişilerin birbiriyle uyumu ve birbirini tamamlaması çok önemlidir. İşin gereklilikleri beraber yerine getirilmeli, bir anlaşmazlık dâhilinde sorunlar uyum içinde çözüme kavuşturulmalıdır. Aksi takdirde yine çalışanlara ve işletmeye sorunlar akseder.

Uyum sağlamadığınız bir kişiyle değil ortak, arkadaş bile olamazken, sadece maddi çıkarlar gözetilerek ortak olmak, aslında yapılan bir hatadır.

  • Sahiplikle İlgili Sorular

Kurucu ortaklıklarda en büyük sorun budur. İşletmenin asıl sahibi kim? Fikri veren mi sermayeyi ortaya koyan mı?

Aslında her ikisi de aynı derecede eşit sahiplik haklarına sahiptir. Ancak yine de bununla ilgili tereddütler oluşacaksa, yapacağınız sözleşmede bu durumu açıklığa kavuşturmalısınız. Kurucu ortağınız aynı zamanda en iyi arkadaşınız olabilir. Bu riskler biraz korkutucu gibi gelse de daha iyi yönetilebilir. Etkili iletişim ve daha iyi bir planlama süreciyle, potansiyel riskleri ortaya çıkmadan önce ele alabilirsiniz.

Ortak bulmak için harekete geçtiğiniz ve ortağınızı bulduğunuz takdirde, hak kazanma koşulları konusunda anlaşın. Sorumlukları yerine getirin ve bunları bir sözleşme haline getirin.

Ortak Arayanlar

Eğer sizde yeni bir ortak arayışı yerine, var olan hazır bir sisteme iş ortağı olmak için Kobi Vadisi web sitesinde yer alan ortaklık ilanlarını inceleyebilir anlık olarak ilan sahibi kişiler veya firmalar ile iletişim kurabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken; ortak arayanlar alanını ziyaret edin ve binlerce farklı ilan arasından dilediğiniz ile anlık olarak iletişim kurun.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz