Yatırımcı Arıyorum

Patentimi Nasıl Satabilirim?

Bir buluş fikriniz vardı. Aylarca belki de yıllarca beyin fırtınası yaptınız. Prototipinizi oluşturdunuz. Gerekli belgelerinizi hazırladınız. Başvurunuzu yaptınız, patentinizi aldınız ve şimdi aklınızda bir soru. Patentimi nasıl satabilirim? Bir patent başvurusu yapmak ucuz bir iş değildir. Fikrinizi korumanız gerekir ve bir sonraki adımınız ise, ondan nasıl kar edeceğinizi bulmak olmalıdır.

Buluşunuzdan kar elde etmek için öncelikle patentini almak önemlidir. Patent, fikrinizin çalınma durumunda, sizi ve buluşunuzu koruma altına alan bir kalkan gibidir. Başkası fikir üzerinde hak iddia edemez ya da fikrinizi satarak kazanç elde edemez.

Patentimi Satmak İstiyorum

Patentinizden para kazanmanın en iyi yollarından biri, icat ettiğiniz ürünü yaratmak ve satmaktır. Ancak patenti satmak için atılım yapmadan evvel şu sorulara yanıt bulmamız gerekir:

 • Buluşunuz dünyadaki bir sorunu çözüyor mu?
 • İşini piyasadaki mevcut ürünlerden daha iyi yapıyor mu?
 • Tüketicilerin beğenip beğenmeyeceğini bulmak için bir değerlendirme yaptınız mı?
 • Ürünü üretmek ve tanıtmak için bir fonunuz var mı?
 • Bunu, rekabetçi bir fiyata satabilir misin?

Bir ürün geliştirmenin ve satmanın yani bir iş kurmanın, bir ürün fikri oluşturmaktan ve patentleme sürecinden geçmekten farklı beceriler gerektirdiğini unutmayın.

 • Patentinizin Lisansını Alın

Kendi işinizi kurmak sizin için en iyi yaklaşım değilse, yine de patentinizi lisanslayarak ciddi bir kazanç elde edebilirsiniz. Patent lisanslama, patent haklarınızı, onu bir ürün yapmak veya satmak için kullanabilecek bir tarafa devretmenizi sağlayan bir uygulamadır.

2 tür patent lisanslama vardır:

 1. Münhasır lisanslama: Patent sahibi, tüm mülkiyet haklarını lisans alana devreder.
 2. Münhasır Olmayan Lisanslama: Patent sahibi / lisans veren, lisans alanla birlikte buluşu da üretebilir.

Patent Haklarınızı Lisanslamanın Faydaları

Kaynak veya finansman eksikliği, icadın piyasaya çıkmasını engellemez.

Lisans sahibinin güveni ve marka değeri, bir servet sahibi olmanıza neden olabilir.

Lisans almanız, ürününüzü dünya çapında sizden daha hızlı satabilir.

 • Bir Patent Lisanslama Şirketi Kullanın

Tüm lisanslama işlerini kendiniz yapmakta zorlanabilirsiniz. Bunun için bir lisanslama firması ile çalışabilirsiniz. Lisanslama şirketleri, mucitlerin patent varlıklarından para kazanmalarına yardımcı olur.

Genellikle bu şirketler, bir mucidi, uzmanlık veya sermaye ile onlara yardımcı olabilecek bir şirkete bağlayan bir aracı görevi görür. Patentlerin finansal potansiyelini ortaya çıkarmalarına yardımcı olmak için, patent sahipleriyle birlikte çalışır.

 • Patentinizi Kredi İçin Kullanabilirsiniz

Banka kredisi ararken, patentinizi teminat olarak kullanabileceğinizi biliyor musunuz? Bunu günümüzde General Motors ve Kodak gibi dev işletmeler bile uygulayabiliyor. Ülkemizde de bazı bankaların patent sahibi kişiler için Mucit Girişimci Kredisi’nden yararlanmaktadır. Bu da buluşunuzu satmaya daha hazır hale getirmenizi sağlayabilir.

 • Patent Haklarınızı Elden Çıkartın

Patentinizi lisanslamakla ilgilenmiyor olabilirsiniz. Bu durumda patentinizi satma zamanı gelmiş olabilir. Satmadan önce kendinize şu soruyu sorun. Buluşunuzu daha değerli hale getirmenin bir yolu var mı?

Bir sonraki sorunuz ise şu olmalıdır: Patentimi nasıl satabilirim?

Patenti Satmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Patent, bir buluşa sahiplik sağlayan bir belgedir. Ancak, sadece bir patente sahip olmak, onu değerlendirmediği sürece mucidine bir kazanç getirmez. Fikrinizden kar elde etmek için patenti, lisans kullanım haklarını satmalı veya ürünü kendiniz pazarlamalısınız.

Bir patent sattığınızda, fikrinizin karşılığını hızlı bir şekilde alacağınız garanti edilir. Bir patentin yüksek kazanç getirmesi için, insanların ihtiyacına yönelik bir çalışma olması, satın alacak kişiler tarafından istenildiğinde geliştirilebilir olması ve toplum içinde kabul görmesi gerekir.

Her yıl binlerce ürün patent almakta ve satılmakta ise de bunlardan çok azı, mucidine iyi kazanç getirmektedir. Bu mucitlerin ortak özelliği, toplumun ihtiyaçlarına karşı duyarlı olmaları ve buna göre buluşlarını geliştirmeleridir. Ayrıca kayıt edilen her patentin belli bir süresi vardır ve satış yapmak istiyorsanız, bu sürenin geçmemesi gerekir.

Bir patent satmak, mucidin faturaları ödemeye veya diğer gelecek vaat eden fikirleri finanse etmeye yardımcı olacak gelir elde etmesini sağlar. Bir patentin doğrudan satışı, yeni bir ürüne dayalı bir iş kurmak için gereken büyük mali harcamayı ortadan kaldırır. Ancak, patentini satarak, gelecekteki kar hakkını terk etmektedir.

Ayrıca, bir patent satışından kazanılan para, ürün piyasada uzun süre kalmadıkça, önemli olmayabilir. Patent alıcısı genellikle büyük bir kâr getiremeyecek, kanıtlanmamış bir ürün için çok fazla harcama yapmak istemez. Patentinizin doğrudan satışına karar vermek buluşa bağlıdır. Bir endüstride devrim yaratacak yenilikçi bir fikir mi? Yoksa hâlihazırda piyasada benzer ürünler var mı?

Kullanım Haklarını Lisanslama

Ürününüzü yapma, kullanma veya satma hakkını lisanslamak, genellikle mucitler için en kârlı yoldur. Patent sahibi olarak, buluşun sahipliğini elinizde tutarsanız ve ürünün gelecekteki satışlarında telif hakkı ödemeleri kazanırsınız. Bir şirkete veya birkaç şirkete özel lisans verebilirsiniz. İcadınız, tüketicilerin güvenine sahip olan tanınmış bir şirket tarafından alınırsa büyük paralar kazanabilirsiniz.

Çoğu mucit, iyi bir iş insanı olmamaktadır. Buluşunuz yetersiz başlangıç sermayesi gerektirmedikçe ve iş bürokrasisi konusunda bilgili değilseniz, muhtemelen patent ve lisans kullanım haklarınızı satmak daha akıllıca olacaktır. Patentiniz 3. bir kişi tarafından izniniz olmadan kullanılırsa, tazminat talep etme hakkınız bulunmaktadır.

Patent Satışı İçin Yatırımcı Bulmak

Patentinizi satmak için profesyonel olmanız ve öyle davranmanız gerekir. Her şeyden önce buluşunuzu resmi bir dille insanlara sunacağınızdan dolayı, tanıtmak amaçlı bir dosya hazırlamanız gerekir.

Patent Dosyası Hazırlamak

Buluşunuzu en ince ayrıntısına kadar tanıtacağınız bir broşür hazırlayın, buluşunuzun bir prototipinin veya en azından ürünün iyi bir çiziminin de dosya içinde yer almasını sağlayın. Firma ile iletişim kurduğunuzda, kendinizi bir mucit değil, ürün geliştiricisi olarak sunmanız gerekir. Ayrıca görüşmeleri her zaman yüz yüze talep etmeniz gerekir. Kendinizi ve buluşunuzu yatırımcıya daha iyi anlatabilirsiniz.

Buluşunuzun hangi soruna çözüm sağladığını, nasıl üretileceğini ve sunulacağını belirtmeniz gerekir. Aslında patent almak için daha önce bir dosya hazırlamıştınız. Oradaki bilgileri kullanarak, dosyanızı bu sefer de patentinizi satmak için yatırımcıya sunmak üzere hazırlayabilirsiniz.

Dosyadan birkaç örnek hazırladığınız takdirde, baş kısma bulduğunuz yatırımcıya özel bir giriş bölümü hazırlamanız gerekir. Bunun için tabii ki öncelikle yatırımcı bulmanız gerekir.

Kobi Vadisi ile Patentinizi Satmak için Yatırımcı Bulmak

Patentinizi almak, satış sırasında buluşunuzun size ait olduğunu kanıtlamanın en garantili yoludur. Başkalarının size ait buluşun izinsiz kullanılmasını önler. Patentinizi aldıktan sonra bir köşede saklamak değil, patente konu olan buluşun, tüm insanlara faydalı olmasını sağlamanız gerekir. Yani satış yapmanız gerekir. İyi bir araştırma ve uygulanabilir bir ürünle, bu patenti bir para kazandırıcıya dönüştürebilirsiniz.

Potansiyel patent alıcılarına ulaşmanın çeşitli yolları vardır ki bunlardan biri de, ilan vermektir. İlan verdiğiniz takdirde yatırımcıların size ulaşma olasılığı çok yüksek olacaktır. Kobi Vadisi Satılık Patentler kategorisinde ilan vererek, buluşunuzun hangi sektöre hizmet vereceğini, adınızı soyadınızı, bulunduğunuz şehri ve buluşunuz için talep ettiğiniz bedeli belirtmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca isteğinize bağlı olarak da, birçok detaylı bilgiyi paylaşabilirsiniz.

İlanınız ile ilgilenen yatırımcılar, sizinle irtibata geçerek patentli buluşunuzu satın almak isteyeceklerdir. İlan oluşturmak için tek yapmanız gereken; yatırımcı arıyorum sayfasını ziyaret ederek, ilgili adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.kobi vadisi

Yorumunuz