Yatırımcı Arıyorum

İşi Büyütmek İçin İnovasyonu Kullanmak

Yeni fikirlerin yani inovasyonun başarılı bir şekilde kullanılması, bir işletmenin süreçlerini iyileştirebilmesi, yeni ve geliştirilmiş ürün ve hizmetleri pazara sunabilmesi, verimliğini artırabilmesi ve en önemlisi karlılığını artırabilmesi için çok önemlidir.

Pazar yerleri (yerel, bölgesel, ulusal ya da küresel) oldukça rekabetçi hale gelmektedir. Yeni teknolojilere daha geniş erişim ve internetin sunduğu ticaret ve bilgi paylaşım fırsatlarının artması nedeniyle rekabet artmıştır.

İşleri Büyütmek İçin İnovasyonun Kullanılması

Yenilik için iş vakası, İnovasyona yaklaşımlar, İnovasyonu planlama, İşinizde inovasyonu teşvik etme ve yenilikleri finanse etme konularını ele almalıyız.

İnovasyon (Yenilik) İçin İş Vakası

Buluş ve yenilik arasındaki fark hakkında net olmak önemlidir. Buluş, yeni bir fikirdir. Yenilik, ticari uygulama ve bu fikrin başarılı bir şekilde kullanılmasıdır. Teknik olarak inovasyon, işinize yeni bir şey katmak demektir.

 • Verimliliği artırmak için iş süreçlerini iyileştirmek veya değiştirmek ya da işletmenin mevcut ürün ve / veya hizmetlerinin kapsamını ya da kalitesinin genişletilmesini sağlamak için,
 • Tamamen yeni ve geliştirilmiş ürün ve hizmetleri geliştirmek, çoğu zaman hızla değişen müşteri veya tüketici taleplerini ya da ihtiyaçlarını karşılamak için,
 • İşletmeyi rakiplerinden ayırmak, müşterilere ve pazarlara karşı algılanan değeri artırmak için mevcut ürünlere, hizmetlere ve pazarlara değer katmak, olabilir.

Yenilik, tek bir büyük atılım anlamına gelebilir. Örneğin, tamamen yeni bir ürün veya hizmet gibi. Bununla birlikte, aynı zamanda bir dizi küçük, artımlı değişiklik olabilir. Ne olursa olsun, inovasyon yaratıcı bir süreçtir. Fikirler şunlar olabilir;

 • İşin içinde, örneğin çalışanlardan, yöneticilerden veya şirket içi araştırma ve geliştirme işlerinden, işletmeler dışında örneğin tedarikçiler, müşteriler, medya raporları, başka bir kuruluş tarafından yayınlanan pazar araştırması, üniversiteler veya diğer yeni teknoloji kaynakları
 • Başarı, bu fikirleri filtrelemek, işletmenin odaklanacağı fikirleri tanımlamak ve bunlardan yararlanmak için kaynakları uygulamak

İnovasyonu tanıtmak size şu konularda yardımcı olabilir:

 • Verimliliği artırmak
 • Maliyetleri azaltmak
 • Daha fazla rekabetçi olmak
 • Markanızın değerini oluşturmak
 • Yeni ortaklar ve ilişkiler kurmak
 • Ciroyu ve karlılığı artırmak
 • Yenilik yapmayan işletmeler aşağıdaki riskleri taşır
 • Rakiplere pazar payın kaybetmek
 • Azalan verimlilik
 • Kilit personeli kaybetmek
 • Marjları ve kârı sürekli olarak düşürmek
 • İşten çıkmak

İnovasyon Çeşitleri Hakkında Bilgiler

İnovasyona Yaklaşımlar

İşletmenizdeki yenilik, yeni veya geliştirilmiş ürünler, hizmetler veya süreçler sunmak anlamına gelir.

Pazarı Analiz Edin

İşletmenizi ileriye taşımak için pazar yerinizi inceleyin ve inovasyonun müşterilerinize nasıl değer katabileceğini öğrenin.

İnovasyon Fırsatlarını Belirleyin

Ürününüzü veya hizmetlerinizi Pazar yerinizi değiştirme şekline uyarlayarak, inovasyon fırsatlarını belirleyebilirsiniz. Örneğin uzman bir hamburger üreticisi iseniz, sağlık bilincine sahip tüketicilere hitap etmek için hamburgerinizdeki yağ içeriğini azaltmayı düşünebilirsiniz.

Tamamen yeni bir ürün belirleyerek de işinizi geliştirebilirsiniz. Örneğin vejetaryen hamburgerler üretmeye başlayabilirsiniz. Yeni teknoloji, teknikler veya çalışma uygulamaları sunarak, daha tutarlı bir ürün kalitesi vermek için daha iyi süreçler kullanarak yenilik yapabilirsiniz.

Ana rakibinizin ürünleri, ucuz ve neşeli olma konusunda bir itibara sahip ise, bunları fiyatın altını çizmeye çalışmak yerine, malınızın kalitesini vurgulamak için pazarlamanızı yenileyerek yenilik yapabilir ve onlar için prim almayı düşünebilirsiniz.

İşleri Büyütmek İçin İnovasyonu Planlamak

İş Stratejinizin Bir Parçası Olarak Yenilik

Bir stratejik vizyon işi geliştirmeyi nasıl yapabilirim?

İş sektöründe izleme eğilimlerine zamanınızı ayırmanız durumunda, daha sonra en önemli alanlar üzerinde yenilikçi çabalara odaklanabilirsiniz. İnovasyon, işletmenizin hayatta kalma şansını artırmakla kalmayacak, aynı zamanda daha fazla kar elde etmesine ve artmasına yardımcı olacaktır. Fikirlerinizin kâr potansiyeli olup olmadığını değerlendirmenin birçok pratik yolu vardır.

Rekabeti Değerlendirin

Rakiplerinizin kim olduğunu ve nerede çalıştıklarını öğrenin, ürünleri, fiyatları ve çalışma kültürü hakkında bilgi edinmek için, interneti ve Sarı Sayfalar gibi reklam kaynaklarını kullanın. Bu, satış noktalarının yanı sıra, yararlanabileceğiniz tüm alanlara genel bir bakış sağlayabilir. Örneğin rekabet, paranın karşılığına odaklanıyorsa, ürün veya hizmetin kalitesini vurgulamak isteyebilirsiniz.

Eğitim Piyasası ve Sektör Trendleri

İşletmenizin faaliyet gösterdiği iklimin bilinmesi, plan yapmanıza yardımcı olacaktır. Sektörünüzle ilgili pek çok bilgili internette bulabilirsiniz. İş ve ticaret dergilerinde de faydalı makaleler yer almaktadır.

Müşterinizle İlişki Kurun

Müşteri tabanınızın kim olduğunu bilmek yeterli değildir. Onlarla da etkin bir şekilde iletişim kurmalısınız. İletişim sadece ihtiyaçlarını dinlemekle kalmaz, aynı zamanda mevcut ürün ve hizmetler hakkındaki davranışlarını aktif olarak gözlemlemeyi ve nasıl iyileştirmeler yapabileceğiniz konusunda fikir üretmeyi içerir.

Tedarikçilerinizi ve Diğer İş Ortaklarınızı Dahil Edin

Kaynaklarınızı tedarikçilerinizle veya diğer iş ortaklarıyla bir araya getirmek, yaratıcı fikirler üretmeye ve geliştirmeye yardımcı olacaktır. Potansiyel ortaklıklar iş ağı fırsatları ile de geliştirilebilir.

Ardından, belirli bir yenilikçi adım atmanın işletmeniz için ne anlama gelebileceğini düşünün. Bu durumda kendinizi şu soruları sormanız gerekir.

 1. İş süreçleriniz ve uygulamalarınız üzerinde ne gibi bir etkisi olacak?
 2. Personeliniz için ne gibi bir ek eğitim gerektirecek?
 3. Hangi ekstra kaynaklara ihtiyacınız olacak?
 4. İşi nasıl finanse edebilirsiniz?
 5. Korunmaya ihtiyaç duyacak herhangi bir fikri mülkiyet yaratıp yaratamayacağınız,

Son olarak vizyonunuzu iş planınıza şu şekilde dahil etmelisiniz:

 • Hem uzun hem de kısa vadede hedeflerinizi ortaya koymak ve bu hedeflere nasıl ulaşmayı planladığınız detaylandırmak,
 • Belirli bir tarihe kadar belirli bir ciroya ulaşmak gibi hedefleri, finansal hedeflerle ilişkilendirmek
 • Planınızı düzenli olarak gözden geçirin.

İşyerinde İnovasyonu Teşvik Etmek

İşletmeyle ilgili yeni fikirler üretmenize yardımcı olmak için kullanabileceğiniz birçok kaynak vardır. Tedarikçiler, iş ortakları ve iş ağı temasları, destek ve teşvik sağlamanın yanı sıra, yaratıcı sürece değerli katkılar sağlayabilir. Çalışmalarınız da yenilikçi fikirler üretmede hayati bir varlıktır. Onlardan en iyi şekilde yararlanmak için yenilikçi bir ortam yaratmanız ve yaratıcı düşünmeyi teşvik etmeniz gerekir.

İnovasyonu Teşvik Etme Adımları

Fikir yakalamak için süreçleriniz ve etkinlikleriniz olduğundan emin olun. Örneğin iş yeri etrafında öneri kutuları oluşturabilir veya fikirleri beyin fırtınası yapmak için düzenli atölyeler veya ara sıra şirket günleri düzenleyebilirsiniz.

Eleştiri veya alay riski olmadan, insanların fikirlerini ifade etmede özgür oldukları destekleyici bir atmosfer yaratın.

Risk almayı ve denemeyi teşvik edin. Başarısız olan yeni fikirleri deneyen insanları cezalandırmayın.

Bireyler ve takımlar arasında açıklığı teşvik edin. İşletmenizdeki iyi fikirler ve bilgiler başkalarıyla paylaşılmalıdır. Ekip çalışması, bültenler ve intranetlerin tümü, çalışanlarınızın bilgi paylaşmasına ve yeniliği teşvik etmesine yardımcı olabilir.

Not: işyerinizi geliştirmek ve merak ettiğiniz birçok soruya yanıt bulabilmek için; işletmecilik kategorimizde yer alan içerikleri inceleyebilirsiniz.

İşin her seviyesindeki insanların, inovasyon sorumluluğunu paylaştığını vurguladığınızda, herkes işi ileriye götürmekle meşgul olacaktır. Kuruluşunuzda yönetim ve karar alma katmanları ne kadar az olursa, insanların fikirleri o kadar önemli olur.

Uygun teşvikler, personeli yaratıcı düşünmeye teşvik etmede önemli bir rol oynayabilir.

Yeni çalışanları işe alırken hayal gücü ve yaratıcılık arayın. Yenilikçi düşünenlerin her zaman en etkileyici nitelikler listesine sahip olmadıklarını da unutmayın.

İşyerinde İnovasyon Çalışmalarını Finanse Etmek

Kendi fonlarınızı kullanarak ya da krediler ve öz kaynak finansmanı gibi harici fonlara başvurarak, büyümenizi inovasyon yoluyla finanse etmenin birkaç yolu vardır. Bununla birlikte, dış finansmana giden herhangi bir yol, işletmenizi tanımlayan ve nereye gittiğine ilişkin ayrıntılı tahminler veren yüksek kaliteli bir iş planına ihtiyaç duyacaktır.

İşletmenizin kontrolünü harici yatırımcılara bırakmaya istekli iseniz, sermaye finansmanını kullanmayı düşünebilirsiniz. Bunun için iki ana yol, iş meleklerinden ve risk sermayesi firmalarından yapılan yatırımlardır. İşinizi büyütmek için inovasyon çalışmalarınız için hükümet programlarından da destek alabilirsiniz.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz