Yatırımcı Arıyorum

İşletmede Lazer Yazıcı Kullanmanın Avantajları

İşyerinde Lazer Yazıcının Faydaları

Yazıcı, evde veya ofiste bilgisayar için son derece kullanışlı bir aksesuardır (çevre birim ürünüdür). Renkli bir yazıcıya ihtiyaç duyulduğunda, mürekkep püskürtmeli bir model veya bir lazer yazıcı arasında tercih yapmak gerekir. Fotoğraf baskı yapanlar için mürekkep püskürtmeli yazıcılar iyi bir seçim gibi görünse de, lazer yazıcının sağladığı faydalar göz önüne alındığında onu tercih etmek daha mantıklı bir karardır.  Çünkü lazer yazılar kullanımı hızlı ve ucuz olmasının yanı sıra,  dayanıklıdır.

Görev döngülerine ya da düzenli olarak çok sayıda sayfa basımı yapıldığında açma – kapama kapasiteleri göre dayanıklılığı genellikle inkjet yazıcılardan daha yüksektir.  Çünkü lazer yazıcıların tasarımları, yoğun kullanılan ofisler için daha hızlı yazdırmak ve arıza yapmadan uzun süre hizmet verecek şekilde yazdırmak için optimize edilmişlerdir.

İşyeri İçin Doğru Yazıcı Tipini Seçmek

Yazıcı seçiminde kararsız kalanlar için Lazer yazıcı kullanımının işletmelere sağladığı yararları şu şekilde sıralayabiliriz:

Mürekkep Bulaşmaz

İş dünyasında yazdırılmış bir belgede mürekkep lekesi veya dağınıklığı varsa profesyonelce görünümü bozar. Böyle bir olumsuz koşulu önleme de lazer yazıcılar en iyi seçimlerdir. Çünkü renkli lazer yazıcılarda kullanılan lazer toner, statik elektriği kullanarak kâğıda yapışır ve daha sonra ısı kullanılarak kâğıda sabitlenir. Mürekkep püskürtmeli yazıcılar tarafından oluşturulan belgelerden farklı olarak, kâğıt su damlaları veya parmaklar terlediğinde nemlenirse mürekkep etkilenmez ve nemlenmez. Dolayısıyla belgedeki yazı ya da baskıda mürekkep dağılması yaşanmaz. Sonuç olarak, kâğıda basılan kelimeler ve görüntüler her zaman okunabilir ve net olurken, profesyonelce bir imaj sağlamada fayda sağlar.

Sayfa Başına Maliyet

Önceki yıllarda lazer yazıcı satın almak için yapılan ilk masraf, yıllar içinde önemli ölçüde azalmış ve birçok üst seviye mürekkep püskürtmeli yazıcıyla aynı aralığa gelmiştir. Maliyet farkı şimdi yedek toner kartuşlarından gelmektedir. Renkli bir lazer yazıcı için olan toner kartuşları, renkli bir mürekkep püskürtmeli yazıcıda kullanılan mürekkep kartuşlarından daha pahalıya mal olur, ancak bir lazer yazıcı için sayfa başına düşen maliyet, kartuşun mürekkep püskürtmeli bir kartuştan çok daha fazla sayfa üreteceği için sayfa başına maliyet çok daha düşüktür.

Basılan kesin sayılar değişmekle birlikte, mürekkep püskürtmeli bir yazıcı kartuşu tipik olarak 150 sayfadan biraz daha fazla sayfa basım yapma bile, lazer yazıcının kartuşu 1500 sayfanın üzerinde yazdırabilir. Bu da sayfa başı maliyeti çok aşağılara çekmektedir.

Yüksek Sayılı Baskı İşleri

Lazer yazıcıların sabitleme aparatlarının ısınması için önce zaman gerekir ve bu ilk etapta diğer yazıcılarla karşılaştırıldığında zaman kaybıymış gibi görünebilir. Ancak hazır olduğunda bir lazer yazıcı püskürtme yazıcıdan yüzde 50 daha hızlı basım kapasitesine sahiptir. Yalnızca renkli lazer yazıcılar daha hızlı olmakla kalmaz, aynı zamanda kâğıt hazneleri kapasiteleri de daha büyüktür, bu nedenle kâğıt haznesini yüksek hacimli bir yazdırma işinin ortasında sürekli doldurmaya gerek yoktur.

Daha büyük sayılarda baskı işleri için üretildiklerinden, lazer yazıcıların sıkışması ve baskı işleminde bir aksamaya neden olma olasılığı da daha düşüktür. Yoğun baskı yapılan ofislerdeki iş sirkülasyonu düşünüldüğünde kâğıt haznesinin sürekli yenilenmesi ve birbirinden bunun yapılmasını bekleyen personelin tavrını ortadan kaldıran bir tasarıma sahip olmasıyla, ofis içi ilişkilerin korunmasında da faydalı olmuştur diyebiliriz. Şirketler İçin Tasarruf Önerileri

Bakım Periyodu

Bir inkjet yazıcısının yeni bir kartuşa ihtiyacı olduğunda, baskı kalitesinin doğru olması için baş kısımların hizalanması gerekir. Kartuşun ömrü boyunca, baskı kafalarının sürekli temizlenmesi ve hizalanması gerekir. Buna ek olarak, mürekkebin yazıcının hareketli parçalarında kurumasına neden olabilir ve çok fazla bakım gerektirebilir. Oysa lazer yazıcılar buna ihtiyaç duymaz çünkü toner kartuşları değiştirildiğinde, yazdırma herhangi bir ek iş gerektirmez.

Toneri kuru toz olduğundan, mürekkebin yaptığı temizlik sorunlarını yaratmaz ve dolayısıyla bakım için daha az zaman maliyet getirir. Toplam bakım maliyeti olarak bakıldığında, firmalar açısından bu bir avantaj sağlar.

İşyerinde En Doğru Yazıcıyı Kullanmak

Genel olarak bakıldığında; mürekkep püskürtmeli yazıcılara kıyasla, lazerler yüksek hacimli ofis baskılarına daha uygun olma eğilimindedir ve çoğu işletme türü, lazer yazıcının hızlı performansından, az sorun yaratmasından ve büyük kâğıt haznesinden çok memnun kalmaktadır.

Bu yazıcı türü, mektuplar, kapak sayfaları, toplantı notları ve bildiriler gibi standart ofis baskı işleri için çok uygundur.kobi vadisi

Yorumunuz