Yatırımcı Arıyorum

Kişisel Motivasyon Teknikleri

Kişisel Olarak Motive Olma Yöntemleri

Günümüz iş hayatının oldukça yoğun geçmesinden dolayı kişiler zihinlerindeki birikmiş duyguları çeşitli yöntemler ile boşaltma ihtiyacı duyuyor. Bir düşünce biçimi olan motivasyon kişilerin belirlenmiş olan bir amacı gerçekleştirmeye yarayan, kendi iradeleri ile arzular ve de isteklerin dışa vuruş biçimi olarak günümüzde hissediliyor. Bu duruma açıklık getirecek olursak, kişinin hedeflerine ulaşabilmesi için doğru motivasyon kaynakları kullanarak içindeki duygularını keşfetmesi gerekiyor.

Dünya üzerindeki her bir birey az ya da çok oranda kendisinin motive olabileceği durumları bildiğini söyleyebiliriz. Kişilerin oluşturmuş olduğu kişisel yöntemler ve yollar değişim gösterebiliyor. Fakat bu konulardaki en önemli kısım ise kişinin bu durumları bilmemesi değil, uygulayamamasından kaynaklı sıkıntıların oluşmasına izin vermesi olduğu düşünülüyor. Çünkü bir kişinin motive olabilmesi için sadece bilmek bir anlam ifade etmiyor. Asıl önemli olan, kişinin bildiği yöntemleri uygulayabilmesidir.

Bir Adım Daha Atmak

Kişiler bazı zaman zarfı içerisinde çalıştığı iş ortamlarındaki yoğunlukları zihninde büyüterek çözülemeyecek bir durum haline getiriyor. Bu durumlarda yapması gereken bazı durumlar meydana geliyor. Kişinin zihninde oluşturduğu problemleri tek sefer de bitirmesinden ziyade, ufak adımlar atarak sonuca odaklı çalışması gerekiyor. Örnek verecek olursak, sayfa sayısı yüksek olan bir kitabın bitmesini düşünürsek, hiçbir zaman sonuca ulaşamayız. Bu gibi durumlarda ufak ufak adımlar atarak sonuç odaklı çalışmayı sürdürmek en mantıklı durum içerisinde görünüyor. Fakat önemli olan ise oluşan bu durumlar için kişilerin içlerinde oluşturmaları gereken sonuç odaklı isteklerin olması gerekiyor.

Genel olarak dünya üzerinde yaşayan insanlara göz attığımızda, hayatı boyunca yaptıkları hareketlerin çok az bir miktarının zorunlu hal içerisinde olmadan tamamladığını görebiliriz. Bu gibi durumlar meydana geldiğinde ise kişinin enerjisi ve moralinin üst seviyelerde olduğu bir zaman içerisinde, zihnindeki oluşturmuş olduğu sıkıcı düşünceleri aradan çıkarmasının gün içerisinde kafasını meşgul etme durumlardan daha iyi bir kademede olduğu belirtiliyor. Kararlı Adımlar Atmak

Hoşlanılmayan İşlerin Eğlenceli Yanları

Genel anlamda bakacak olursak her oluşturulan işin mutlaka bir eğlenceli yanı meydana geliyor. Kişinin o yolu bulduğu takdirde işini daha keyifli bir halde tamamlamasına olanak sağlayacağı nitelendiriliyor. Kişiler bu oluşturmuş olan yöntemlere ne kadar ağırlık verir ise üzerinde çalışıyor olduğu iş ya da projelerin sonucuna yaklaşması o kadar kolay olacağı biliniyor.

Başarılı olmak isteyen insanların almış oldukları iş ve projeler üzerinde mükemmeliyetçi davrandıkları gözlemleniyor. Aldıkları iş üzerinde işin planlanma kısımlarına odaklanarak ilerleme gibi durumları kısıtlamış oldukları görülüyor. Bu gibi durumlar meydana geldiğinde ise yapılması gereken ana durum öncelikle işe başlandıktan sonra planlaması yapılmalıdır.

İş üzerinde herhangi bir planlanma yapılmadan ufak adımlar ile başlayarak bir sonraki adımlar üzerinde planlanma yapılması gerektiği söyleniyor. Bu açıdan bakıldığında kişinin isteklerinin kısıtlanmadığı ve almış olduğu iş üzerinde oldukça rahat ilerleme kaydettiği görülüyor.

Motivasyonda Yaratıcı İmgelemeler

Kişilerin gün içerisindeki yoğun çalışma sonrası kendilerini yorgun hissettiği gözlemleniyor. Bu gibi durumlarda kişi, tamamlanacak işi bitirmenin hayallerini kurarak kendini motive edebilir ve sonuca daha hızlı yöntemler ile kavuşabilir. Bu yöntemi kullanan kişilerde yorgunluk hissinin azaldığı ve enerjilerinin arttığı gözlemleniyor.

Kişi olumlu duygular ile dolu iken ya da enerjisi tam anlamıyla zirvede iken yapılan işe ara vermenin motivasyonu daha da yükselttiği düşünülüyor. Çünkü enerjisi zirvede olan bir kişinin çalışma sırasında kendisine molalar oluşturması, ara vermeden önceki hissettiği duygular ile doğru orantılı olabileceği nitelendiriliyor.

Kişi iş ya da projeleri ertelediği herhangi bir zaman dilimi içerisindeki sürelerde bir kursa yazılabilir, telefonlar edebilir ve de görüşmeler başlatabilir. Bir şekilde eylemlere geçerek iş ya da projeleri ile ilgili adımlar attığını görmesi kişi üzerinde olumlu durumlar yol açacağı belirtiliyor. Böylelikle kişiler üzerinde işleriyle ilgili daha fazla istek ve moral kazandırdığı belirtiliyor. Motivasyonunuzu Güçlendirme Yolları

Motivasyon İçin Kendini Ödüllendirmek

Günümüz iş hayatı içerisindeki insanların bir işi ya da projeleri istenilen zaman içerisinde teslim ettiklerinde yapmaları gereken şeylerden bir tanesi de kendilerini ödüllendirmek olduğu belirtiliyor. Bu ödüllendirmeler basit ya da büyük şekilde kişinin istekleri doğrultusunda değişim gösterebilir.

Kişilerin bu şekilde kendilerini ödüllendirdiği takdirde, almış oldukları proje ya da işlerin içsel olarak sonuç odaklı çalışmalarında olumlu yönde etkiler bırakacağı belirtiliyor.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz