Yatırımcı Arıyorum

Motivasyonunuzu Güçlendirme Yolları

Motivasyon Nasıl Güçlendirilir?

Belirli bir iş ve eylemi gerçekleştirmek için içten gelen isteğe motivasyon denir. Motivasyon kelimesi motiv, motive etmek kelimelerinden gelmektedir. Motivasyon bir işi başarmanın yarısı istemektir derler ya hani işte bizi o yarım kısma taşıyan en büyük yoldaştır aslında. İçimizden gelen inanç ya da istek adına ne derseniz deyin olmazsa bir işi bitirmeyi bırakın başlamak bile söz konusu değildir. Günümüzde bir çok insan işini severek yapmamaktadır. Kimi insanlar maddi şartlardan okuyamamış, kimisi de istediği bölümü seçmeyip okuduğu bölümün işini zorla yapmaktadır.

Size çok şaşıracağınız bir oran vermemiz gerekirse; işini severek yapanların oranı sadece %10’luk kısmı oluşturuyor. Geri kalan kısım ise işini severek yapmıyor işte bunun en büyük nedeni motivasyondan kaynaklanıyor. İş ortamında motivasyonu güçlendirmek için bir çok yöntem vardır. Gelin bunları bir kaç başlıkta inceleyelim.

Motivasyonu Güçlendirme Yöntemleri

1- Hedeflerimizin Sonuçlarını Düşünmek

Hedeflerimizin sonuçlarınıı düşünmek için öncelikle hedef belirlemiş olmamız ve bu hedefin adımlarınıda tayin etmiş olmamız önemlidir. Hedefimizin sonuçları ne kadar güzel ve ne kadar kazançlı çıkacağımızın farkındaysak bu bizi daha çok motive eder. Örneğin; bir sporcusunuz ve birincilik alırsanız dünya şampiyonasına katılacaksınız. Bu hedefe ulaşmak için daha çok çalışır, dengeli uyur ve beslenirsiniz.

Yaşamınızı hedeflerinize göre yönlendirir ve ona göre adımlar atarsanız daha mutlu ve başarılı bir yaşamın ilk temellerini atmışsınız demektir. Motivastonunuzu yüksek tutup hızlı adımlarla hedefinize koşmanız ve başarılı olmanız sizi hep mutlu edecektir. Motivasyon Yönetilir mi?

2- Kendimizi Telkin Etmek

Motivasyonumuz düştüğünde en başta yapmamız gereken şey kendimizi ne kadar olumsuzluk olursa olsun telkin edebilmektir. Hayat zorlu bir yol her adımımızı bunun bilincinde olarak atarsak bu bizim yararımıza olacaktır. Tüm zorluklara karşın her şeyin iyi olacağı inancına sahip olursanız hem sağlıklı işler ortaya koyar hem de daha çok başarılı bir insan olup takdir kazanırsınız.

İç sesimizle konuşurken hep olumlu telkin vermek evrene olumlu bir iç ses yollamak ve sonuçta kazanmak işte tüm yapmanız gereken bu.

3- Zorluklarla Mücadele Etmiş Kişilerin Yaşantılarından Ders Almak

Eğer hayatımızda kendimize bir idol edinirsek daha çok başarılı olacağımızı ve daha çabuk başarılı yola ulaşacağımızı yani daha az zaman kaybedeceğinizi bilmenizde fayda var. Bir işte hata yapmak daha çok kalıcı bir şeyleri bize öğretir kuramını çürüten bir kuram varsa oda bir insanın yaptığı hataya bak ders çıkar ve o insanın düştüğü duruma düşmedir. Hayatı boyunca bir çok yanlış yapmış kişiler günümüzde çok başarılı bir yere gelmiştir. Ama başkalarını idol alıp genellikle yaptığı doğruları yapan insanlar en başarılı insanlardır.

O yüzden hayatınızda bir idol belirleyip ona göre yönlendirmeniz hem motivasyon açısından hem de hatasız bir yaşam sürmeniz açısından size faydalı olacaktır.

4- Ortamımızı Güzelleştirmek

Çalıştığımız ortamın güzel olması sevdiğimiz renk boyalı duvarlar, aydınlık bir ortam, sevdiğimiz insanların fotoğraflarının olması ve bunun gibi daha pek çok sayabileceğimiz etken vardır. Almanya’da bir firmada CNC tezgahlarını patron kontrol ederken işçilerin mutsuz olduklarını fark etmiş. Nedenini sorduğunda ise çalışma ortamının tozlu ve güzel kokmadığından şikayet eden bir kaç insanla karşılaşmış. Buna çözüm olarak herkesten yarın bir çiçek getirip tezgahlarının yanına koymasını istemiş. Bir hafta geçmeden çiçeklerin solduğunu güzel kokmadığını gören her işçi yüklenen sorumluluktan dolayı ortamını temizlemeye başlamış.

Aslında patronun yapmak istediği çok basitti işçilerini motive ederek onlara ortamlarını kendilerinin güzelleştirmeleri gerektiğini anlatmak istemiştir. Hayatta böyle, siz iyi görmek isterseniz iyi ama kötü görmek isterseniz zaten kötülük çok kötü görürsünüz.

Motivasyon Nasıl Arttırılır?

Motivasyonu arttırmak için daha bir çok yöntem vardır. Bununla ilgili kişisel gelişim kitapları okunabilir, daha konunun duayenlerine danışılıp, kişisel gelişim seminerlerine gidilebilir. Motivasyon şu hayatta bir işi yapmak için gerekli olan her şeydir aslında işi bitirmek için yüzde doksanlık kısmını bitirsek bile yüzde onluk kısımda hevesimiz kırılırsa bu işi yarım bırakmamıza neden olabilir. O yüzden kendimizi hep motive edip çevreden gelen güzel şeylere kulaklarımızı açıp kötü şeyleri duymamazlıktan gelerek hayatımızda her şeyi başaracağımıza inanarak ilerlemeliyiz. Kendine Dışarıdan Bakabilmek

Şimdi ne yapıyoruz motivasyonumuzu yüksek tutuyoruz her işin üstesinden geliyoruz ve inancımızı hiç bir zaman kaybetmiyoruz. Başarılı ve bol motivasyonlu bir hayat diliyoruz sizlere.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz