Yatırımcı Arıyorum

Kobi Uzmanı Nasıl Olunur?

Kobi Uzmanı Ne İş Yapar?

Hangi iş yapılırsa yapılsın, hiç kimse bir uzman olarak doğmaz. Kobi uzmanı olmak için, bir yerden başlanmalı ve sürekli öğrenme arzusu ve tutku ile kobi rolünü üstlenmelisiniz. Kobi rolünü üstlenmeniz, sadece sizin kişisel değerinizi artırmakla kalmaz, aynı zamanda şirketinizin pazardaki payını da artırır.

Peki bir konunun uzmanı nedir? Ne yapar? Bir konunun uzmanı, belli bir süreç, işlev ya da teknoloji hakkında derin bilgiye sahip kişidir. Bir kobi’de, belli bir konu hakkında otorite olarak kabul edilir.

Kobi Uzmanının Faaliyetleri Nelerdir?

Kobi uzmanı, kendisini faaliyetleri açısından geliştirmiş olup, bilgisini diğer taraflarla paylaşma kapasitesine sahiptir. Bir kobi uzmanı nasıl olunur?

Konularla İlgili Bilgi Sahibi Olmak

Uzman olmak için önce acemi olmak gerekir. Acemilik dönemi insanın kendini eğiterek uzman olmaya çalıştığı dönemdir. Kobi uzmanı, ilgilendiği konuda kendisini eğiterek, alanındaki diğer profesyonellere bilgi verecek düzeye gelir. Bir kobi uzmanı olarak tanınmak isteyen kişinin alanındaki konuları bilmesi gerekecektir.

Kendini Eğitmek

Belli bir alanda uzmanlaşmak isteyen kobi, alanı ile ilgili tüm yayınlara abone olmalı, konferanslara, söyleşilere ve toplantılara katılmalıdır. Ayrıca sosyal medyadan da sohbetlere dahil olmak gerekir çünkü en son bilgiler genelde sosyal medya aracılığı ile yayılmaktadır.

Kendi Fikirlerini Denemek

Kobi uzmanı olmak, uzmanlık yeninde yetenekli olmayı da gerektirir. Kendini konuya dahil ederek, yeni fikirlerini denemesi gerekir. Bir şeyi başkalarına tavsiye etmeden önce, kişinin o işi kendisinin denemesi önemlidir.

Sosyal Medyaya Katılmak

Sosyal medya, kişinin kendisini ve faaliyetlerini tanıtması için en etkili yol. Kısa süre içerisinde binlerce hatta milyonlarca kişiye ulaşım imkânı sağlamakta. Bu yüzden kobi uzmanının, sosyal medyada kendisini göstermesi, uzmanlığını pazarlaması gerekir. Canlı web sayfalarına katılmak, tweet atmak, facebook’ta alanı ile ilgili sayfa açmak, kobi uzmanın tanınmasını sağlamada en etkili araçlardır.

Karar verici ve Orijinal Olmak

Bir kobi uzmanın en önemli özelliklerinden biri de, işinde ve alanında karar verici olarak aktif rol oynamasıdır. Karar veren olmak, kişinin kendi alanında sözünün dinlenmesi anlamındadır ki bu da kobi uzmanı olarak değerini artırır.

Orijinal olmak yani doğal olmak ise değere değer katar çünkü sahte davranışlarda bulunmak, kobi uzmanına değer kaybettirir. İş dünyasındaki saygınlığının yitirilmesine de neden olabilir. Bu sebepten dolayı orijinal olmak her zamlan faydalıdır.

Doğru Düşünceye Sahip Olmak

Kobi uzmanı, nerede olursa olsun, özellikle yeni bir konu öğrenirken, büyüme zihniyetini uygulamalıdır. Büyüme zihniyeti; yeteneklerin sıkı çalışma ve özveri ile elde edilebileceği ve geliştirilebileceği konusundaki kişisel bir algıyı ifade eder. Her şey deneme-yanılma yoluyla öğrenilebilir.

Öğrenme Stilini Anlamak

Herkesin bir öğrenme stili vardır. Kimi videolar izleyerek öğrenir, kimi okuyarak kimi ise yazarak. Kobi uzmanı, öğrenme stilini anladığında, bir şeyi öğrenmek için stilinden faydalanarak öğrenmeye daha açık hale gelecektir.

Derinlemesine Araştırma Yapmak

Yazarlar, kitaplar, makaleler. Yılların uzmanı olan bu kişiler ve eserleri, bilgi sahibi olmanın en ideal yollarıdır. Yazıları not alan kobi uzmanı, bu yazarların makalelerini ya da kitaplarını okuyarak, alanı hakkında geniş bilgi sahibi olabilir. Ana kavramları içselleştiren kobi uzmanı, bu kavramları çalışma hayatı süresinde kullanacaktır. Saygın referansları kullanmak gerekir.

Hedef Kitleyi Anlamak

Pazarlamada hedeflenen kişilere Persona adı verilmektedir. Persona, benzersiz geçmişlere, demografik ögelere ve ilgi alanlarına sahip, hedeflenen müşterilerin yarı kurgusallaştırılmış bir temsilidir.

Hedef kitlelerle ilgili bazı bilgiler hayatidir. Hedef kitlenin kim olduğu, neleri sevdiği, nerede yaşadıkları, neye inandıkları, nasıl düşündükleri ve bir şeyi seçerken ne gibi kriterleri göz önünde bulundurduklarının bilinmesi gerekir. Kobi uzmanının piyasayı ve hedef kitleyi yakından tanıması önemlidir. KOBİ’lerde Tedarik Zinciri Yönetimi

Bilgiyi Not Alma

Kobi uzmanı, edindiği her bilgiyi anlaşılır şekilde not etmelidir. Bu bilgileri akılda kalıcı basit bir dille yazarsa, beyin onu yeni bilgi olarak kayıt eder. Bilginin akılda kalanı makbuldür. Unutulacak bilginin kimseye faydası olmak. Ayrıca sunum hazırlarken kobi uzmanının, insanlara anlatmak istediği şeyleri, akılda kalacak şekilde sunması da gereklidir.

Kobi Uzmanlarının Kapsamlı Çalışması

Diğer Konu Uzmanları ile İletişim Kurmak

Uzmanlar, diğer uzmanlarla konuşarak fikir alışverişinde bulunabilir ve birbirlerinden bir şeyler öğrenebilirler. Bir uzmanı neyin ünlü kıldığını, onun bilgisi ile diğer uzmanlar arasındaki farkın not edilmesi de gerekir.

Bir konu ile ilgili uzman olmak için, güncel konuları anlamak, olayların nasıl geliştiğini, insanların neye ihtiyacı olduğunu ve geleceğin nasıl olabileceği hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Geleceğin İş Dünyası

Alanı ile İlgili Konuşmalar Yapmak

Hem sosyal medya hem de yüz yüze sunumlarla, blog gönderileri ve yorumlarla, konu hakkında tutku ve samimiyetle sohbet edilmesi gerekir. Kişi başkalarını eğiterek aslında ilk önce kendisini eğitir.

Başkalarını dinlemek ve konular hakkında kendi duruşunuza sahip olmak, öğrenmenin en iyi yollarından biridir. Bu şekilde kobi uzmanı kendi otoritesini oluşturabilir.

Bir Kitap ya da E-Kitap Yazmak

Bir kobi uzmanının bildiklerini ifade edebilmesi ve okuyuculara değer katması gerekir. Bir çaylaktan bir uzmana dönüşmek dev bir iş gibi görünebilir. Ancak, bunun yanında doğru zihniyet, stratejik öğrenme, yeni kobi statüsünün konumlandırılması ve yeni fikirleri yayınlamak için kitap çıkartmak ta kobi uzmanının daha çok tanınmasına etkendir. Farklı olmak ve sürekli pratik yapmak, başarının anahtarıdır.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz