yatırımcı arıyorum

KOSGEB Kredi Destekleri

18 Yaşını bitirmiş girişimci olmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına KOSGEB tarafından 50 Bin Lira hibe kredi verdiği, aynı şekilde Kamu Bankalarının iş yeri açmak isteyen girişimci adaylarına 12 ay geri ödemesiz 48 veya 120 ay vade ile kredi verdiği belirtiliyor.

KOSGEB İşyeri Açma Kredisi Nasıl Alınır

KOSGEB ülke ekonomisinin büyümesi, istihdamın girişimcilikle yükseltilmesi için genç girişimcilere geri ödemesiz ve vadeli kredi olanağı sunuyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı olan kurum, gerekli koşulları yerine getiren girişimci adaylarına eğitim, danışmanlık ödeme kolaylığı gibi tüm destekleri sağlıyor.

Kredi başvurusunda bulunmadan önce uygulamalı girişimcilik eğitimi almak gerekiyor sertifika sahibi olduktan sonra başvuruda bulunabiliyorlar daha önce iş yeri açtıktan sonra başvurulabilir koşulu 1 Şubat 2017 itibarı ile yürürlükten kaldırılmış.

Başvuru yapan girişimci adaylarının projelerinde yapacakları işin devamlılığının olması, sektörün gelişme potansiyeline sahip olması, kâr oranının yüksek olması gibi kriterlere önem verildiği inceleme ve değerlendirme sonucunda adayın bilgilendirildiği belirtiliyor.

Kredi talebi onaylanan girişimci adayları kurallara göre 90 gün içinde iş yerlerinin kuruluşunu gerçekleştirmek ardından KOSGEB veri alanına kaydını oluşturarak taahhütname imzalamak zorundalar. Belirlenen süre içinde kayıt ve kuruluş işlemlerini tamamlamayan girişimci adaylarının başvurularının reddedileceği uyarısında bulunuyor yetkililer.

Ayrıca Girişimci adaylarının sadece 3 başvuru hakkına sahip olduğu belirtilirken tüm başvuruları reddedilen adayların haklarının ortadan kalktığı bilgisine yer veriliyor. Kurallara göre her aday destek kredi destek programından bir defaya mahsus yararlanabiliyor.

Kosgeb Tarafından Destek Sağlanan Programlar

Girişimcilik Destek Programı, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri kapsayan program 31 Aralık 2017 tarihinde belirlenmiş Girişimci adayları 32 saat süren bir eğitime katılıyorlar eğitimin başarı ile sonuçlanmasından sonra 50 Bin Lira hibe, 100 Bin Lira faizsiz kredi başvurusunda bulunabiliyorlar. 2017 sene sonu itibarı ile biçimlenen koşulların 2018 yılında değişime uğrayabileceği belirtiliyor.

Hibe rakamının 70 Bin’ e faizsiz kredi rakamının ise 120 Bin Liraya yükseltilmesi bekleniyor.

Genel Destek Programı, Küçük ve Orta Ölçekli işletmelerin proje hazırlama konusunda sorunlar yaşayabildiği bu sebep ile programın bölgelere ayrıldığı her bölge için ayrı destek sağlandığı bilgisine yer veriliyor.

İş Birliği- Güç Birliği destek Uygulaması, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin iş birliği sağlamalarına yönelik kredi desteği faizsiz kredi olarak uygulamaya konulmuş. 300 Bin Lira hibe 700 Bin Lira faizsiz kredi biçiminde hayata geçmiş.  2016 senesinden beri uygulanmakta olan desteğin 2018 yılı için de de devam edeceği belirtilmiş.

Kobi Gelişim Destek Uygulaması(KOBİGEL), Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin ulusal ve uluslararası platformda güçlendirilmesi, Pazar paylarının büyütülmesine destek sağlanmasını hedefliyor.

2018 AR-GE, İnovasyon, Endüstrisi destek Uygulaması, program 2016 yılında uygulanmaya başlamış bilimsel ve teknolojik çalışmalar ile yeni oluşumlar, endüstriyel faaliyetler ile yeni ürünlerin ortaya konulması hedeflenmiş.

Teknopazar, Teknolojik Pazar desteği ulusal boyutta uygulamaya konulmuş 150 Bin Lira olan kredi desteğinin 100 Bin Liralık bölümü uluslararası alanda 50 Bin Liralık kısmı yurt içi kullanım için tasarlanan uygulamanın 2018 yılı içinde devam etmesi bekleniyor.

Uluslararası Kuluçka Merkezi Hızlandırıcı Destek Uygulaması, Uluslararası uygulamanın 5 yıl devam edeceği belirtilirken üst sınır kurulum rakamları 100 Bin ve 3 Milyar 750 Bin Dolar olarak açıklanmış. Hızlandırıcı destek uygulaması ise 3 yıllık bir süre için tasarlanarak sınır rakam 60 Bin Dolar olarak açıklanmış.

Gelişen İşletmeler KOBİ Destek uygulaması, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler ve esnafın yararlanabileceği destek, sermaye piyasalarından fon sağlanması gelişen firmalar piyasasında işlem görmesi amacı ile uygulanmakta.

Tematik Proje Destek Uygulaması, verilecek kredi limiti 150 Bin Lira olarak belirtilmiş esnaf her türlü harcaması için kullanabiliyor bilgisi açıklamalarda yer almış program süresi 36 ay olarak verilmiş. Geri ödemeli olan krediler projenin bitiminin ardından 6 aylık bölümü geri ödemesiz kalan süre 3 aylık vadeler ile 8 eşit ödeme bölümüne ayrılmış geri ödemeli kredilerde ise faiz ve komisyon uygulanmadığı belirtilmiş.

İŞ BİRLİĞİ DESTEK PROGRAMI

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin ortaklaşa çözüm bulma, ortak pazarlama, ortak teçhizat ve araç kullanımı, ortak laboratuvar çalışması, orta-yüksek ve yüksek teknoloji ürün ortaya konulması alanlarında gerçekleşecek güç birliğine verilecek destekleri içermektedir.

Destekler hibe, geri ödemeli olmak üzere çeşitli biçimlerde uygulanmakta başvurular her yönü ile incelemeye tabi tutulduktan sonra olumlu ya da olumsuz sonuç proje sahibine iletilmekte reddedilen başvuru sahibinin bir kereye mahsus itiraz hakkı bulunuyor itiraz edecek başvuru sahibi itiraz işlemini en geç 15 gün içinde gerçekleştirmek zorunda.kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

KOSGEB Kredi Destekleri

okuma süresi: 4 dk
0