Yatırımcı Arıyorum

Kredi Notu Yükselir mi?

Banka Kredi Notları Nasıl Yükseltilir?

Bir şekilde bankalar ile hukukunuz ve ilişkileriniz yolunda gitmedi ve kredi notunuz kredi alabilmeniz için yeterli değil. Hayatımızın her diliminde krediye ihtiyaç duyabileceğimizden kredi notu da her daim önemini korumakta. Cebimizde taşıdığımız kredi kartının borçlarını dahi ne denli düzenli bir biçimde ödediğimiz dahi kredi notumuz açısından son derece önemli. Hayatımızın bir döneminde acil nakit ihtiyacı ile kredi almak için başvurduğumuzda kredi kartı ödemeleri neticesinde aldığımız not önümüze çıkacaktır. Bu sebeple evvela bankalar ile aramızdaki ilişkiye her zaman önem vermeli ve borçlarımıza sadık kalmalıyız.

Bankalar ile hukukunuz ne kadar temiz ise ileride doğabilecek beklenmedik durumlar için kredi almanızda o kadar kolay ve rahat olacaktır. Kredi notu, sizin bankalar ile ilişkilerinizi ve banka borçlarınıza ne denli sadık olduğunuzu gösteren bir puanlama biçimidir. Bankalar bu puanlama ile belirlenmiş olan disiplininize göre kredi verir yahut reddeder. Bir yerde kendi kefiliniz kendiniz olmakta, bankayı geçmişiniz ile siz yönlendirmektesiniz. Mevcut kredi notunuz, en mühim kefil olarak karşınıza çıkmaktadır. Kredi kartı borçlarınız da dahil olmak üzere tüm ödemelerinizi zamanında gerçekleştiriyor ve bankalar ile sorun yaşamıyorsanız kredi almanız çok daha kolaydır.

İnsanın da ne zaman ne şartlarda nakite ihtiyaç duyacağı belli olmaz değil mi? Bilinçli bir tüketici her zaman ödeme zamanını düşünen tüketicidir. Böylelikle bilinçli tüketicilerin kredi notları her daim yeterlidir.

Kredi Notunu Yükseltmek

Örneğin kredi kartı borcunuzun salt askeri tutarını ödemenin kredi notunuz için yapabileceğiniz en önemli hatalardan biri olduğunu biliyor muydunuz? Asgari tutarı ödemek borç ödemek değil, o ayı geçiştirmektir. Üstelik asgari tutar ödemekle, asla bitmeyecek ve sürekli kendini yenileyecek bir borcun da sahibi olursunuz. Peki kredi notu yükselir mi? Evet, yükselir. Kredi notları beş yılda bir kendini yenilemek ile beraber, bu süreyi beklemeden kredi kartı da dahil olmak üzere tüm borçlarınızı zamanında ödediğiniz taktirde zamanla kredi notunuzda da yükselme görülecektir. Borçlarınızı düzenli ödemeye başladığınız andan itibaren kısacası banka gözünde kredi alabilecek itibara da gelmiş olursunuz.

Eğer ki ödemelerinizi yaparken sıkıntı yaşıyor iseniz ivedilikle bankanıza gitmeli, durumu izah etmeli ve yapılandırmaya gitmelisiniz. Bunun banka bir iyi niyet göstergesi olarak alacaktır. İhtiyaç Kredileri Hakkında Neler Biliyorsunuz?

Yapılandırmaya gitmenin hem kredi notunuz için faydası olur iken, hem de sizin ödemelerinizi kolaylaştıracaktır. Artık internet bankacılığını sık kullanmak ta kredi notunuzu önemli ölçüde arttırmaktadır. EFT ve havale sayılarınız da etkileyen diğer bir faktör. Vadeli hesabınız içerisinde bekleyen bir paranız olması da kredi notunuz açısından olumlu bir etki olmakla beraber, taşınmaz mallarınızın sayısı da banka nazarında son derece önemli. Kısacası bankalar nazarındaki izleniminiz, borçlarınıza olan sadakatiniz ve ödeme disiplininiz, size ait finansal bilgiler ve kayıtlar ve en son üzerinize kayıtlı taşınmazlar banka için belirleyici, en önemli faktörlerdir. Son ödeme tarihini iki gün geciktirdiniz diyelim. Bu bile bankanın gözünde gecikme işlemine tabi tutularak olumsuz puan olarak işlenecektir.

Buna benzer kısa süreli gecikmeler tüketici tarafından pek önemsenmese de banka içim fevkalade önemlidir, kredi notunuzu düşürebilir.

Doksan gün sonucunda halen bir ödeme yapmadıysanız ve bankanız ile irtibata geçmediyseniz hakkınızda yasal takip başlatılacak ve kara listeye alınacaksınız. Kara listeden çıkmak ise kredi notunu yükseltmekten çok daha zor olmakla beraber, yılları bulabilir. Bu yıllar içerisinde başınıza neler gelebileceği ve ne durumlarda nakite ihtiyaç duyacağınız ise bilinmez. Ayrıca diyelim ki bir kredi aldınız ve üzerinden az bir zaman geçti ve yeni bir kredi başvurusunda bulundunuz. Bankanız aynı yahut farklı bir banka. Yapılandırmaya da gitmeden yeni bir kredi aldığınızı gören bankalar bunu kredi notu hanenize eksi puan olarak işleyecektir. Kredili Mevduat Hesabı Hakkında Bilgiler

Banka Kredi Puanını Düşürmemek

Bir bankadan kredi aldınız. Yeni bir kredi için kendi bankanız yahut farklı bir banka, en az 8-9 ay kadar beklemenizi öneririz. Çünkü hemen talep edilen bir kredi, kredi puanınızı %15 gibi etkilemektedir.

Daha evvel bir kredi kullandınız diyelim. Bu krediyi hiç sorunsuz zamanında ödediyseniz bir çok insana veya firmaya göre yeni bir kredi alabilme şansınız %20 artmış olmakla beraber, hiç kredi kullanmayan birine göre ise bankaların gözünde siz daha önceliklisiniz demektir.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz