iş rehberleri

Küçük İşletmelerde Enerji Tasarrufu

İşletmelerde Tasarruf Yönetimi

Genel olarak bakıldığında enerji tasarrufu görmezden gelinemeyecek bir rekabet avantajıdır. İşletmeler daha az enerji harcayarak karlılığını artırtabilir ve bu rekabet avantajından faydalanabilirler. Uzun yıllar elde edilen deneyimler sonucunda, düşük ve maliyeti olmayan bazı tasarruf çalışmalarının bile enerji maliyetlerini en az %10 oranında azaltabildiği ve hızlı getiri sağlayabildiği belirlenmiştir. Enerji maliyetlerinde %20’lik bir düşüş demek, birçok işletme için satışlarında %5’lik bir kar artışı demektir. Tasarruf Yapma ve İsrafı Önleme

Özellikle küçük işletmeler, enerji ve maliyet tasarruflarını çok az veya sıfır maliyeti olan çalışmalarla ve alabilecek önlemlerle yapabilirler. Bu yazımızda küçük işletmelerin pratik ve az harcama yaparak nasıl enerji tasarrufu yapabileceği hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Aydınlatmada Tasarruf

Çoğunluk LED aydınlatmanın geleneksel ampullerden daha verimli olduğunu bilir, ancak çok az kimse ne kadar verimli olduğu konusunda detaylı bir bilgiye sahip değildir. Yapılan araştırmalara göre LED ışıklar ampullere göre %80 daha az enerji kullanmakta ve 25 kat daha uzun süre dayanabilmektedir. Bu açıklayıcı kısa bilgiden sonra aydınlatma konusunda yapılabilecek tasarruf çalışmalarına beraberce bir göz atalım:

Geniş alanlarda aydınlatma: Çalışma alanlarının iş günü boyunca ışığa ihtiyacı vardır. Birçok işletme çalışma alanlarının aydınlatmasında büyük florasanlar kullanmaktadırlar. Bu florasanların enerji verimliliği, ampullere göre daha yüksek olmasıyla beraber, daha yeni teknolojiler sayesinde daha da verimli hale gelmişlerdir. Lambalara giden akımı düzenleyen floresan ışık balastları da bu teknolojinin bir ürünüdür. Yeni elektromanyetik balastlar, enerji tasarrufu sağlayarak daha düşük ısılarda çalışırken, daha az titreşim yaparlar ve dolasıyla ampullere göre daha az ses çıkartırlar.

Konferans salonlarında, WC ve dinlenme odalarında aydınlatma: Aralıklı zamanlarda kullanılan alanlar sürekli olarak ışığa ihtiyaç duymaz ve bu alanlara sensör takılarak tasarruf edilebilir. Bu cihazlar, odada birinin bulunmamasına bağlı olarak ışığı açar ya da kapatır. Ayrıca bu sensörler ekstra bir güvenlik avantajına sahiptir, çünkü kimse karanlık bir odaya girmek zorunda kalmaz. Ayrıca bu alanlarla ışığa duyarlı sensörlerde kullanılabilir. Bu şekilde, sensörler odadaki doğal ışığı yeterli bulduğunda gereksiz, enerji tüketen lambalar söner.

Ayrıca aydınlatma yapılan diğer alanlarda şu uygulamalara dikkat edilebilir:

İşletme çevresindeki dış mekanlarda daha iyi bir aydınlatma yapılması güvenliği artırır ve gece firma veya satış mağazası önünden geçen müşterinin ilgisini çekebilir. Fakat bu mekânların aydınlatması yapılırken, güneş ışığı gibi nihai bir kaynak kullanılarak tasarruf edilebilir. Güneş lambalarının montajı kolaydır ve asgari düzeyde bir bakım ile çalışmaktadır.

Yalnız güneş enerjili aydınlatmalarda şu iki noktaya dikkat edilmelidir:

  • Açık alanın enerji ihtiyaçlarını karşılamak için günlük yeterli güneş ışığı aldığından emin olunması gerekir.
  • Sensörleri, periyodik olarak temizlik açısından kontrol edilmelidir, çünkü biriken kir, panellerin ihtiyaç duydukları güneş enerjisini almasını engelleyebilir.

Doğal ışık: Daha büyük pencerelere sahip modern binalar, ışıktan daha fazla faydalanılmasına olanak tanır ve mantıklı bir işletme yöneticisi doğal ışığı çalışma alanlarına dahil eder. Her çalışanın aydınlatma tercihini bilmek zor olacağı için çalışma ortamı düzeninde çalışanların fikirleri de alınmalıdır. Sonuçta, yapay ışığı sürekli kullanmak yerine, doğal gün ışığından faydalanmak enerji maliyetlerini düşürür.

Isınmada Tasarruf

Çalışma ortamında ideal ısının sağlanması, verimliliği artırır, fakat bu ısıyı korumanın bir bedeli vardır. Yeni teknoloji ve gösterilen sağduyu ile bu maliyet düşürülebilir. Ayrıca bina sahibi işletme sahibiyse fabrika bahçesine dikey bir duvar dikilerek ofis binasına gelen rüzgar kesilebilir. Fakat şayet işletme sahibi mülk sahibi değilse ve gerçek mülk sahibi duvar yapmaya ikna olmuyorsa, ısınma da tasarruf için başka alternatif çözümlerde bulunabilir.

Isınmada diğer alternatifler çözümler şu şekilde sıralanabilir:

Akıllı termostatlar

Çalışma alanlarındaki ısının korunması ve sabit tutulmasında da teknoloji pratik çözümler sunar. Kablosuz teknoloji kullanılarak, artık ısıyı kapatmak veya düşürmek için geceleri ofisten ayrılan son kişiye güvenmek zorunda kalınmaz. Akıllı termostat sıcaklık tercihlerine ve kullanım saatlerine göre ayarlanarak, mekânlar sadece kullanılacağı zamanlarda ısıtılabilir. Fakat akıllı termostat kullanmayan işletmelerde daha temel teknolojiler kullanarak enerji maliyetlerini azaltabilirler.

Fanlar

Fanlar akıllı termostatlara göre daha basit teknolojik ürünlerdir ve genellikle çoğu kişi veya kuruluş tarafından rahatlıkla temin edilebilirler. Bir fan kullanıldığında, çalışma ortamını fazla enerjiye ihtiyaç duymadan serinletebilir. Her ne kadar fanlar çalıştığı zaman, gerçek sıcaklık değişmese bile serinlemeye yardımcı olurlar. Pahalı klimalara ödeme yapmak yerine, bu düşük teknoloji seçeneği kullanılarak tasarruflu olarak serinleme sağlanabilir.

Pencere kaplamaları

Pencerelerde panjur, tente, gölgelik ve diğer pencere kaplamalarını kullanmak, tasarruf etmenin basit adımı olarak çalışanları rahat ettirebilir. Güneşlikler ısıyı emer, böylece çalışanlar güneş ışığından rahatsız olmazlar. Enerji Bakanlığı’na göre, panjurlar ısı kaybını %80’e kadar azaltabilirken, binanın güneşe olan yönüne ve yerel iklime göre pencere kaplamalarına yatırım yapmak tasarrufu en üst düzeye çıkarabilir. Daha soğuk iklimlerde ise jaluziler ısıyı korumaya yardımcı, böylece güneş ışığının doğal ısısı, ofis alanını ısıtmaya yardımcı olur.

Ağaçlandırma

Panjur ve tenteler binaya vuran güneş ışığını engellerken stratejik olarak yerleştirilmiş ağaçlar da iyi bir gölgelendirme sağlayabilirler. Ağaçlar ayrıca enerji tasarrufunu düşürürken, çevreyi de güzelleştirerek çalışanlara mola saatlerinde hoş bir dinlenme alanı oluştururlar.

Gündelik giyim tercihi

Sıcak havalarda gömlek, kravat ve ceket giymek yerine rahat giyinmeyi tercih etmek verimliliği artırdığı gibi enerji tasarrufunda fayda sağlamaktadır. Sadece yönetim personelinin değil çalışanlarında aynı seçimi yapmasına izin verilmesi serinlemek için gereken enerjide tasarruf sağlar.  Çünkü termostat her 1 derece yükseltildiğinde enerji yüzde 2 ila 3 oranında artırılmış olur.

Sızıntı kaynakları

Isı kaçağı eski pencere ve kapı çevrelerinden çok fazla olur. Bunların tespit edilerek yalıtım yapılması önemli derecede kaçağın önüne geçecektir.

Ekipman Yükseltmeleriyle Tasarruf

Bir işletmenin mevcut ekipmanları en büyük enerji maliyetlerine sebep olan faktörlerin başında gelir. Özel endüstrilerde, bir enerji denetimi yapmak, daha yeni ekipmanlarla daha fazla tasarruf etme fırsatlarını ortaya çıkarabilir. Ekipman ve Hizmetlerde Tasarruf Çalışmaları

İşte en yaygın kullanılan ekipmanlarda uygulanabilecek enerji tasarrufu önlemlerinden bazıları:

Aletler

Son 10 yılda, enerji verimliliğinde gerçek bir devrim olmuştur, bu yüzden 10 yaşından büyük cihazlar kullanılıyorsa, kesinlikle enerji israf ediliyordur. Kahve makinesi, çamaşır makinesi, buzdolabı, yazıcı, fotokopi makinesi gibi elektrik kullanan tüm küçük cihazlar da bu israf söz konusudur. Şayet rakipler işletmede enerji verimliliği yüksek aletler kullanıyorsa bunun sonucunda daha fazla kar elde ettiklerini söylemek yanlış olmaz.

Bilgisayarlar

Enerji verimliliği konusunda, dizüstü bilgisayarlar masaüstü bilgisayarlarına göre daha iyidirler. Dizüstü bilgisayarlar maksimum güç verimliliği için tasarlanmıştır çünkü pil gücüyle çalışırlar. Şayet masaüstü bilgisayarlar değiştirilmesi düşünülüyorsa, çalışanların daha az enerji tüketen dizüstü bilgisayarlarla da aynı işi yapıp yapamayacağı göz önünde tutularak, dizüstü bilgisayara geçiş yapılabilir.

Şarj cihazları ve her zaman açık cihazlar

Pil şarj cihazlarının bir cihazı şarj etmiyor olsa bile güç çekmeye devam ettiğini biliyor muydunuz? Ayrıca ekran koruyucu modunda ekranların işletim maliyeti de yüksektir ve aslında hiç enerji tasarrufu yapmazlar. Çalışanlar; bu şekilde görünmeyen enerji israfı konusunda dikkatli olmaları konusunda bilinçlendirilmelilerdir.

Çalışan Bağlılığıyla Tasarruf

Uygulanan birçok enerji tasarruf çalışması çalışanları da memnun edecektir. Çünkü yeni bir kahve makinesinden veya sıcak günlerde daha hafif giysiler giymekten hoşlanmayacak kişi yoktur. Çalışanlar, bu tasarruf tedbirlerinin hem kendi konfor alanlarını iyileştirdiğini hem de tasarruf ettirdiğini öğrendiklerinde bu önlemleri daha çok sevecekler ve uygulamalara daha dikkat edeceklerdir. Bu yüzden enerji tasarrufu çabalarına çalışanları dahil etmek için stratejiler geliştirilmelidir. Bir kerelik değişiklikler yapmak yerine, çalışanları ilgilendiren daha uzun vadeli bir çözüm üretmeleri istenmelidir. Ayrıca gelen çözüm fikirlerinden en uygulanabilir ve en iyi fikir sahibi ödüllendirilmelidir. Bu şekilde hem çalışan bağlılığına katkıda bulunulmuş olur, hem de tasarruf çalışmaları konusunda bilinç seviyeleri arttırılmış olunur. İnsan Kaynaklarında Verimlilik ve Tasarruf Çalışmaları

Küçük işletmelerde uygulanan tasarruf çalışmalarının etkili olması için sürdürülebilir olması şarttır. Bu sürdürülebilir tasarruf programlarını uygulamaları, ister çevreci bir tutum sergilemek için yapılsın, isterse kâr elde edilmek için yapılsın, artı bir maliyet gerektirmeden de geliştirilebilir. Yeter ki tasarruf bilinci işletme kültürüne entegre edilebilsin.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
Burada yer alan; blog, bilgi, içerik ve yorumlar yatırım tavsiyesi değildir.
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Küçük İşletmelerde Enerji Tasarrufu

okuma süresi: 5 dk
0