Yatırımcı Arıyorum

Mantı Evi Açmak

Mantı Evi Nasıl Açılır?

Yeni girişimciler, iş kurmak isteyenler veya ek iş olarak alternatif arayanların trendleri arasında, mantı evi açmak yer alıyor. Mantı evi, iki farklı şekilde ticari kazanım sağlar. Taze mantı imalatı veya doğrudan mantıcı açarak butik bir mantı restoranı işletebilirsiniz.

Mantı evi açmak için ortalama maliyet hesaplaması yapıldığında, sermayeyi karşılayacak birikimi olanlar için kısa sürede kâr sağlayan bir işletme kurulabilir. Destek almak isteyenlerse KOSGEB hibe ve kredilerine başvuru yaparak, şık ve konsept bir mantı evi açabilirler.

Peki, mantı evi açmak için ne kadar sermaye gereklidir? İşletme sahibi olmak için neler yapılmalıdır? Hangi iş ile birlikte yapılabilir?

İşyeri faaliyetlerinin başlatılması için öncelikle belediyeden ruhsat alınması gereklidir. Her işletmede olduğu gibi mantı evi açmak için de belediyeye başvuru ve işyeri açma izin belgesinin alınması gereklidir. Üretim iş alanında değerlendirilen mantı evleri, 3. Sınıf gayrisıhhi müessese kapsamında nitelendirilir.

İşletmenin bağlı bulunduğu belediye alanına göre öncelikle müracaat edilmeli ve sonrasında ruhsat işlemleri yapılmalıdır. Ruhsat başvurularına gerekli belgelerin eksiksiz şekilde hazırlanmış olması, işlemlerinizin daha hızlı sürede ve sorunsuz şekilde tamamlanmasını sağlar. Detaylı bilgiler için sınırları içinde bulunduğunuz belediyenin İş Yeri Ruhsat Alma departmanına başvuru yapabilirsiniz.

Mantıcı Açmak İçin Yapılması Gerekenler

Ruhsat ve faaliyet belgelerinden önce, mantı evinin tasarım ve kurulum programını yaparak, işe başlayabilirsiniz. Dükkanın açılacağı bölge ve lokasyon analizinden bütçe hesaplamasına dek, her bir ayrıntının özenle değerlendirilmesi gereklidir. Mantı evi açmak için önce proje oluşturun ve kağıt üzerinde planlamanızı yapın. İlk adımdan son adıma dek her aşamanın nitelikli şekilde programlanması önemlidir. İşletmeniz için ilk değerlendirmeler şu şekilde olabilir;

Konum ve Lokasyon

İşletmenizin nerede olacağı, ne kadar popülarite yaratacağı ve müşterilerinizin nasıl ulaşım sağlayacağı, ilk ve en önemli konular arasındadır. Kamu kurum ve kuruluşları, alışveriş lokasyonları, esnafların yoğun olduğu bölgeler gibi alanlar, keşif mekanlarınız arasında olmalıdır. Bankalar, iş ve alışveriş merkezleri gibi çalışan nüfusunun kalabalık olduğu alanlarda açacağınız işletme, kısa sürede başarı ve süreklilik elde etmenizi sağlar.

Ekip ve Ekipman

Daimi çalışan bulmak ve mantı imalatında deneyimli insanlarla görüşmek, işyerinizi açmadan önce ekibinizi kurmanızda etkilidir. En leziz mantıları ikram etmek, güler yüzlü servis elemanları bulmak ve işletmenin henüz açılmadan bile %100 müşteri memnuniyeti hedefini yakalaması, oldukça önemlidir.

Ekipmanlar için bütçe planına göre yeni donanımlar veya ikinci el techizatların analizi yapılmalıdır. Mutfak aygıtları, gelişmiş ocak sistemleri, mobilyalar ve servis ekipmanlarının planlanması için tenceren kaşığa dek kapsamlı keşifler yapılması gereklidir.

Bütçe Planlaması

Asıl konu, dükkan kirasının ne kadar olduğudur. Bütçenin büyük payını oluşturan kiranın yanı sıra personel maaşları, ortalama giderler hesaplanmalıdır. İlk kurulumda işletmeye alınacak eşya ve sistemler, tek tek planlanmalıdır. Yaya trafiğinin yoğun olduğu ve lokasyonu sirküle bölgelerde dükkan kiraları, 3 – 10 bin TL arasında değişebiliyor. Şehir, ilçe ve konuma göre 15 – 25 bin TL’ye kadar kiralık dükkan bulmak mümkündür. Bu, tamamen sermaye ve iş planınızla alakalıdır. Dükkanın büyüklüğüne göre ilk etapta 5-10 masa ile bu işi çözebilirsiniz. Günlük harcama tutarları analiz edilirken; undan kıymaya, ocaktan personele ve enerji giderleri de dahil edilerek ortalama maliyet hesaplaması yapılmalıdır.

Mantı Evinden Ne Kadar Para Kazanılır?

Mantı evi kurmak için ortalama 30-60 Bin TL ile ideal bir işletme kurulabilir. Kredi kullanarak, birikimlerinizle veya KOSGEB destekleriyle mantı evinizi kurabilirsiniz. Ancak işletmenin uzun süreli olması ve ideal kazançlar sağlaması için kaliteli hizmet sunumu oldukça önemlidir. Yiyecek sektöründe özellikle hijyen ve kalite, kazanacağınız parayı da doğrudan artırır.

Kuracağınız işletmenin kapsamında bağlı olarak, kazanç oranlarınız farklılık gösterir. Merkezi konumda olan işletmeler veya daha butik kapasitedeki işletmelere göre belirlenen kazanç sistemi ortalama olarak hesaplanabilir. Şehir ve lokasyona bağlı olarak ortalama bir mantı tabağı 25 TL ile 60 TL arasında değişiyor.

Günde en az 25 – 30 kişiye hizmet verildiği düşünülerek aylık ortalama kazanç hesaplanabilir. Fazla sermaye gerektirmeden ve pratik bir kazanç sistemi oluşturularak daha uygun bir mantı evi kurabilir. Ayrıca başlangıçta daha uygun fiyatlarla daha fazla müşteri kazanabilirsiniz. Kısa sürede mantılarınızın lezzetinden müşteri sayınız artacak ve fiyatları artırarak, daha muazzam kazançlar elde etmeye başlayabilirsiniz.

Ev Yemekleri Dükkanı Açmak

Mantı işi ile birlikte arzu ederseniz, ev yemekleri dükkanı da açabilirsiniz. Bu iki iş birlikte entegre olarak çalışabilir aynı zamanda hemen her teçhizatı da birlikte kullanabilirsiniz. Konu hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için: Ev Yemekleri Dükkanı Açmak adlı makalemizi inceleyebilirsiniz.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz