Yatırımcı Arıyorum

Türkiye’de Turizm Yatırımları

Turizme Yatırım Yapmak

Vaktiyle Türkiye’nin geçim kaynağı, tarım ve hayvancılık olarak kaydediliyordu. Ancak son yıllarda gelişen sanayi, endüstri, ticaret ağı ve en çok inşaat sektörü ülkenin geçim kaynaklarında değişiklik ve alternatifler yarattı. Turizm sektörü, ülkenin cennet niteliğindeki alanlara sahip olmasıyla pekişti, pekişiyor.

7 bölge, 4 mevsim ve binlerce tatil konseptiyle Türkiye, Dünya’nın turizm bakımından en verimli ülkelerinden birisidir. Dünya’nın her ülkesine yönelik tatil bölgesi ve tatil seçenekleri bulunuyor. Peki, Türkiye’de turizme yeterince yatırım yapılıyor mu? Yahut alternatif turizm yatırımları ne olabilir?

Değeri Çok Anlaşılmayan Doğu Anadolu

Mezopotamya’nın modern çağı, Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinde, ülkeye ekstra değer katıyor. Son yapılan Göbeklitepe çalışması, bölgeye olan ilgiyi biraz olsun artırmış olsa da inanılmaz hazinelerin olduğu aşikar.

Ege ve Akdeniz Bölgelerine yapılan turizm yatırımları, ülkenin doğu bölgelerine bu denli yapılmıyor. Oysa kültür, tarih ve sanat merakıyla Dünya’yı karış karış gezen milyonlarca insan var.

Bölgenin fiziksel ve doğal güzelliklerinin yitirilmemesi için inşaat sektörünün fazla gelişkinliğini uygulamadan, var olan hanlar hamamlar turizm sermayesine dönüştürülebilir. Camiler, kiliseler, havralar, antik kentler ve tarihler öncesi medeniyetlerin en nadide örnekleri bulunan Doğu Anadolu, sadece GAP turlarından ibaret olmamalıdır.

Türkiye’de Turizme Yatırım Nasıl Yapılır?

Devlet iştiraki, yapılan yatırımların ülke kazanımı olmasına ve sürdürülür gelecekler vadetmesine katkı sağlar. Ege ve Akdeniz zaten ülkenin turizmini canlı tutmaya yetecek potansiyele sahip. Karadeniz Bölgesi, Doğu ve Güney Doğu Bölgelerinde yapılacak uluslararası fuarlar, etkinlikler ve seyahatler “güvenilir turizm” mesajı iletmenin en kolay yöntemidir.

Türkiye’nin güzelliklerini global alanda tanıtmanın yöntemi sadece sunumlarla olmamalıdır. Bizzat turizm tesisleri açılmalı ve herkesten önce bölgeye seyahatler düzenlenmelidir. Türkiye’nin kültür ve sanat kasası olan Doğu, en hızlı sürede yatırıma dönüştürülmelidir.

Günümüzde Suriye’de Irak’ta ve Orta Doğu’nun pek çok bölgesinde hızla yükselen Türk inşaat sistemleri, verimsiz- boş toprakların değerlendirilmesiyle milli hazineye kazandırılabilir. Turizm yelpazesi, Doğu Anadolu’da çoktan hazır.

Diyarbakır’dan Bitlis’e, Ağrı’dan Şanlıurfa’ya, Gaziantep’ten Mardin’e dek Türkiye’nin eşsiz turizm değerlerine yatırım yapılarak, ülke geçim kaynağına alternatifler kazandırılmalıdır.

Siz Turizme Yatırım Yapıyor musunuz?

Girişimciler ve yatırımcılar için şahane bir coğrafya hazır bekliyor. Üstelik devlet destekli!

Kırsal alan niteliğinde sayılan Doğu’nun bazı bölgeleri değerlendirilerek hem devlet desteği alınabilir hem turizm için yatırım yapılabilir. Örneğin Salda Gölü, iki sene öncesine kadar bilinmiyordu. Lavanta tarlalarının görsel kalitesi, bölgenin keşfedilmesine ve orada yaşayan köylülerin, evlerini pansiyona dönüştürerek para kazanmasına, doğrudan ticaret yapmasına olanak sağladı.

Sıcakkanlı ve misafir seven Doğu Anadolu kültürü, bölgeye yapılan yatırımları sizinle birlikte destekler. Global alanda turizm faaliyetleri göstermeniz için önünüzde muazzam bir internet sistemi var. Yabancıların Türkiye’ye olan hayranlığını değerlendirebilir, internet reklamlarıyla kolaylıkla turistlere tanıtım yapabilirsiniz. Arzu ederseniz hali hazırda aktif olan birbirinden farklı turizm sektöründe yatırıma açık ilanları da inceleyebilir, yeni fikirler edinebilirsiniz.

Büyükşehirlerde bir ev kiralamanın maliyetine koskoca hanlar kiralayabilir, hareketsiz bölgelere ilk siz canlılık katarak turizm faaliyetlerine başlayabilirsiniz. Birkaç etkinlik ve doğa yürüyüşleri eklediğinizde bu iş tamamdır.

Turizm İşletmesi Nasıl Açılır?

Arsa kiralamak bile sizin için bir alternatif olabilir. Bina kiralamak ve otele dönüştürmek yahut seçili alanda otağlar kurmak, farklı konseptler oluşturabilir. Kamp merakı olanlar veya doğaya hayran olanlar için çadırlarla kurulu bir konaklama alanı bile yapabilirsiniz.

Yahut halihazırda işletmeleri devralmak, kiralamak alternatif olarak değerlendirilebilir. Bölgede eksik olan sadece turizm süslemeleridir. Tam donanımlı organizasyonlar yaparak, turlardan farklı olarak ideal ve aktif bir tesis kıvamına getirebilirsiniz.

Planladığınız projenin tüm aşamalarını tamamladıktan sonra gerekli başvuruları yaparak işletme ruhsatını alabilir ve girişiminizin turizmle desteklenmesini sağlayabilirsiniz.

Turizmde Yatırımcı Desteği Nasıl Alınır?

Farklı bir konsept ve benzerlerinden farklı organizasyonlar yaparak sponsor bulmak kolay. Özellikle turizmin gelişmemiş olduğu bölgelerde proje sunmak, her zaman daha caziptir. Daima farklılık ve yeniliğin tasarlanmasıysa, yatırım desteğini daha kolay şekilde almanızı sağlar.

Haritayı inceleyin ve coğrafi özelliklere, yeraltı ve yerüstü kaynaklara göre araştırma yapın. Tarihsel süreç ve bölge değerleri üzerinde inceleme yapın. Projenize değer katacak ülke hazineleri üzerinde yoğunlaşın. Sonrasında ise işletmenizde sıradan olmayan konsept belirleyin. Ancak konsept belirlemeyi internetten yapmayın ki, farklı olsun.

Sonrasında ise projenize yatırım yapacak sponsoru, Kobi Vadisi desteğiyle hemen bulabilirsiniz. Hem yerli hemde yabancı yatırımcılar Türkiye genelinde turizm sektörüne büyük yatırım yapmaktadırlar. Peki sizinde aklınızda güzel bir iş fikri veya proje varsa bunu yeni bir yatırımcıya ulaştırıp ardından finans kaynağını sağlayıp yeni ufuklara yelken açmak istemez misiniz? Bu aşamada tek yapmanız gereken; sponsor arıyorum sayfasını ziyaret ederek projeniz hakkında detaylı bilgileri anlatıp ilan vermek olacaktır.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumlar(2)

 1. Cevap yaz
  Ceyda yorumu:

  Resimdeki yer neresi cok merak ettim?

  • Cevap yaz
   Anonim yorumu:

   benim cennet şehrim ALANYA

Yorumunuz