Yatırımcı Arıyorum

Mantıklı ve Kazançlı İş Kurma Yöntemleri

Şuana kadar birçok iş kurmaya çalışmış olabilirsiniz. Kurduğunuz işlerden olumlu ya da olumsuz sonuçlar almış olabilirsiniz. Olumlu sonuç aldıysanız nasıl aldınız? Ya da olumsuz bir sonuç aldıysanız nasıl aldınız? Hiç düşündünüz mü? Elbette düşünmüşsünüzdür. Acaba iş fikri konusunda mı yanlış yolu izlediniz? Ya da kurduğunuz işi ilerletmekte sıkıntı mı yaşadınız? Bu yazımızda bunun gibi bütün sorularınızı cevaplamaya çalışacağız. Haydi başlayalım.

İş Fikri Seçimi

Öncelikle bir işe giriş yapmadan ne iş yapacağınıza karar vermeniz gerekir. Peki ya ne iş yapacağınıza karar verirken nelere dikkat edilmeli? Seçtiğiniz işi gerçekten yapabileceğinizden emin olun. Kendi becerilerinizin uyumlu olduğu işleri yapmak daha mantıklı bir seçenektir. Yani size uymayan ve yapamayacağınız bir işi sırf daha çok para kazandırıyor diye seçmeyin. Hiç kimse birden bire milyoner olmaz, olamaz. Öncelikle küçük işletmeler ile başlar ve gittikçe büyür. İş seçimi yaparken her zaman masrafı/gideri az olan işleri tercih edin. Yani zarar etseniz bile sizi çok fazla etkilemeyecek işler. Kendinize güvenin ve her zaman işinizin başında olun ve işinizi sürekli olarak takip edin. Özellikle iş seçimi yaparken pazarı çok geniş olan işleri tercih edin.

Örnekle; bir çorabın her zaman pazarı geniştir. Yani çorap satışı yapsanız bile her zaman müşteriniz olacaktır. Çünkü çorap her zaman insanların hayatında var olan ve olması gereken bir üründür. Satışı hiçbir zaman azalmayacaktır. İş yapmak istiyorsanız pazarı geniş işleri tercih etmeye çalışın.

Daha iyi anlamanız için bir örnek daha verelim, örneğin; ekmek, hiçbir zaman satışı yavaşlayacak ya da durmayacak bir üründür. İş oranı asla azalmaz ve aksine her zaman dünyadaki nüfus artışından dolayı çoğalır. Bu yüzden pazarı geniş ürünler her zaman size daha çok kazanç sağlayacaktır. Lakin bu işlerde ise bir sıkıntı vardır. Bir çok firma bu işleri ellerine almıştır. Yani bu işleri yapan belli başlı firmalar ya da insanlar bulunmaktadır. Bu yüzden işinize bir farklılık koymanız sizin için daha iyi olacaktır (inovasyon katmak). Yani şöyle düşünün; herhangi bir mahallede bulunan bir marketin karşısına, yanına, yöresine market açmak mantıksız olur. İnsanlar sizden almak yerine tanıdıkları, bildikleri marketten alışveriş yapmayı tercih eder. Bu yüzden bir farkınız olmalıdır.

İş fikri seçiminizde şayet karar veremediyseniz, Kobi Vadisi portalında yer alan yüzlerce yeni iş fikri arasında araştırma ve inceleme yapabilir, bir nebze de olsa adım atacağınız bu yolda adımınızı yere daha sağlam basabilirsiniz.

İş Kurarken Yenilikçi ve Farklı Olmak

Yenilikçi ve farklı olmak her zaman sizi 1 adım daha ilerletir. Çünkü insanlar daha yenilikçi, gelişmiş ve kendilerine daha çok uyan ürünleri almak isterler. Bu yüzden yeni projeler çıkarmak, sorunlara çözüm olacak faydalı ürünleri satışa sunmak ve daha da önemlisi insanlara gerçekten hitap edecek ürünler üretmelisiniz ya da satmalısınız. Lakin bazen çok işe yaramayan sadece eğlence amaçlı ürünlerde de çok güzel kazançlar sağlayabilirsiniz. Bunun için sizlere muhteşem bir örnek verebiliriz.

Örneğin; stres çarkı, aslında çok gereksiz bir ürün ve hiçbir amacı olmayan bir üründür. Lakin tüm dünyada satış rekorları kırmış bir üründür. Yani biraz da reklama ve şansa bağlı da olabilir. Tabi ki amacımız, işinizi şansa bırakmadan güzel işler kurabilmektir. Bunun için ise yenilikçi olmanız gerçekten çok önemlidir.

Kurulacak İşi Test Etmek

Eğer belli bir gelire dayanmıyorsanız, yani çok zengin değilseniz kuracağınız işte titiz olmalısınız. Yani bir sermayeniz var ve bu sermaye ile bir iş kurup kazancınızı çoğaltmak ve devamlı kılmak istiyorsanız şansa bırakmamak adına bu işi önce bir test etmeniz gerekiyor. Peki ya nasıl test edeceksiniz? Eğer bir ürün üretip satacaksanız öncelikle bunu çevrenize sunmalısınız. Yani ürettiğiniz ürünü arkadaşlarınıza, akrabalarınıza, çevrenizde kim varsa hepsine bunun satışını denemelisiniz. Veya da yoldan geçen herhangi bir kişiden bunun fikrini alın ve satışı yapmaya çalışın. Bu şekilde insanlardan yorum alarak işinizin gerçekten olumlu sonuçlar verip vermeyeceğini test edebilirsiniz. Gerekli testi yaptıktan sonra ve biraz da kendinize güvendikten sonra işinizi kurmaya başlayabilirsiniz.

Peki ya paranız yok ama aklınızda mükemmel bir iş fikriniz mi var, sermaye mi arıyorsunuz? Artık yatırımcıyı bulmak çok kolaydır. Kobi Vadisi olarak sizlere sunduğumuz ilan sistemi ile sizlerde projelerinize / fikirlerinize yatırımcı bulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken yatırımcı arıyorum sayfasını ziyaret ederek, ilanınızı anında verebilir Kobi Vadisi portalını ziyaret eden birbirinden farklı melek yatırımcılara ulaşabilirsiniz.kobi vadisi

Yorumunuz