Yatırımcı Arıyorum

Marka Bilinirliği İçin TV Reklamları

Marka Bilinirliğini Arttırmada TV Reklamlarının Etkisi

Girişimciler için kendi markalarını yaratmak bir hayli zorlayıcı iken bir de üstüne markanın bilinirliğini, markanın hedef kitlesine uygun olarak arttırmaya çalışmak başlı başına ayrı bir bilgi ve deneyime sahip olmalarını gerektiriyor. İnternetin ortaya çıkışı ve hızlı bir biçimde gelişmesi ile birlikte marka bilinirliğini arttırma yolları arasına dijital reklamcılık da girmiş durumda. Özellikle sosyal medya mecraları, Google Adwords kullanımı, Google Analytics ölçümlemesi ve diğer enstrümanlarla marka bilinirliği kullanıcıların yorumlarının da eklenmesi ile hızlı biçimde artış gösteriyor. Ancak bu da marka sahiplerinin aklına TV reklamlarının marka bilinirliği söz konusu olduğunda eski gücüne sahip olup olmadığı ve eskisi kadar etkili olup olmadığı sorusunu getiriyor. Hal böyle olunca TV reklamlarının hala etkili olup olmadığı marka uzmanları tarafından da tartışılır hale gelmiş durumda.

Bazı uzmanlar TV reklamlarının popülerliğinin öldüğünü savunurken bazı uzmanlar ise bu görüşün tam tersi olduğunu savunuyor. Ancak ne olursa olsun TV hala veriye dayalı reklamcılık çağının yaşanıyor olmasına rağmen marka bilinirliği ile inanılmayacak biçimde de ilgili bir sektör olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca uzmanlar TV ‘nin video, sosyal medya gibi diğer pazarlama araçlarının aksine geleneksel ve dijital kanallar arasında adeta bir köprü görevi gördüğü konusunda birleşiyor. Her ne kadar televizyon reklamlarının güncelliğini ve etkisini yitirdiği konuşulsa da bazı uzmanlar son drece sınırlı ve gelenekçi TV anlayışına güvenmeye devam ediyorlar. Bununla beraber bir grup uzmanda TV’nin hedef kitleye doğrudan erişimi ve marka gücü oluşturma konusunda hala çok güçlü olduğunu savunuyor. Klasik TV anlayışına sahip olan uzmanların video evriminin sunduğu olanakları gözden kaçırdığı da bir gerçek olarak karşımızda duruyor. Marka Bilinirliği Nedir?

Marka Bilinirliği İçin TV Reklamlarını Tercih Etmede 7 Neden

Marka bilinirliği için geleneksel reklam yöntemlerinden biri olan TV reklamlarını tercih etmeniz için oluşan nedenleri sizler için sıraladık.

 1. TV, Marka Bilinirliğinizi Büyük Ölçüde Artırabilir

Markanızın genel olarak bilinirliğini önemli bir düzeyde artırmak istiyorsanız TV reklamlarını tercih etmeniz gerekir. Markanızın yer aldığı sektör, hedef kitlenizin acil ihtiyaç listesinde yer almasa bile tüketicilerin kim olduğunuz ve ne iş yaptığınızla ilgili genel bir fikre ve bilgiye sahip olmaları ihtiyaç duyduklarında markanıza yönelmelerine olanak sağlar. Markanızın tanınması ve bilinmesi müşterilere bir güven duygusu yaratarak ürün ya da hizmetlerinizi satın almalarına teşvik edebilir. Marka Bilinirliği İçin En Büyük Formül: Reklam

 1. TV Reklamları Markanıza Yeni Müşterilerin Gelmesini Sağlar

TV reklamları sayesinde markanızı hiç duymamış olma ihtimali yüksek olan tüketicilere ulaşmanızda son derece etkilidir. TV reklamcılığı geniş kitlelere doğrudan erişim sağladığından geniş bir ağ oluşturması da son derece doğaldır. TV reklamları markanızı kapsamlı ve potansiyel hedef kitlenizin önüne çıkarır.

 1. TV Reklamları Markanıza Yatırım Getirisi Sağlar

TV reklamları sayesinde gelen yeni bir müşteri ilk satın alımını gerçekleştirdiği andan itibaren inanılmaz bir değere sahiptir çünkü hizmetinizden memnun kalırlarsa ihtiyaçları için markanızı tercih etmeye devam ederek size değer katma potansiyelleri de yüksektir. Üstelik diğer müşterilere markanızı tavsiye etmekten de geri durmazlar.

 1. TV Reklamları Markanızın Satışlarını Yükseltir

Geleneksel olarak TV reklamları geniş bir kitleye doğrudan eriştiklerinden satışlarınızı da yükseltir. TV reklamları sayesinde markanızın müşteriye sunduğu hizmet ya da ürünleri gösterebilir ve böylelikle markanızı daha bilinir kılabilirsiniz. Ayrıca TV reklamları sayesinde müşteriler marka ile daha fazla etkileşim içine girebilir.

 1. TV Reklamları Web Sitesi Trafiğinizin de Yükseltmesini Sağlar

Dünya üzerinde insanların büyük çoğunluğu hala TV seyrediyor ancak en azından bir kısmı TV seyrederken ellerinde telefonları ile meşgul oluyor. Bu durum göz önüne alındığından TV reklamlarını izlerken müşteriler markanızın web sitesini ziyaret etmeyi düşünebilir. Özellikle kampanya yapıyorsanız web sitenizin trafiği doğal olarak artar. Web sitesi trafiğinizin artması demek artan satışlar demektir. Sitenizi ziyaret eden herkes satın alma işlemi yapmasa da birçoğu satın alma işlemini tercih eder. Bu da demektir ki web sitesi trafiği ne kadar artarsa ziyaretçilerin markanızdan satın alma işlemini gerçekleştirme olasılığı artar.

 1. TV Reklamları Eski Müşterileri de Geri Getirir

Müşteriler markanızı tanısa bile zaman geçtikçe markanızı unutma eğilimine girer ve sizi ziyaret etmeyi düşünmez. Bireysel tüketiciler zamanla satın alma alışkanlıklarını ve markaları zamanla değiştirebilir. Bu nedenle güçlü bir TV reklamı müşterilere markanızı hatırlattığından onları size geri dönmeye teşvik edebilir. Müşterileri size geri getirmenin tek yolu TV reklamının yaptığı güçlü ve etkili bir hatırlatma olabilir.

 1. TV Reklamları Daha Çok Güvenirlilik Sağlar

Günümüzde tüketiciler adeta reklam bombardımanına maruz kalıyor. Öyle ki bir tüketici yaklaşık olarak gün içinde 5000 ya da daha fazla reklamla karşılaşır. Ancak bilinçli tüketiciler sosyal medyada karşılaştıkları birçok dolandırıcılığın yanlış reklam içeriğine sahip olduğunu da bilirler. Bu nedenle TV reklamları tüketicilere daha çok güvenilirlik anlamına geliyor. TV reklamını gören tüketici markaya daha fazla güven duyuyor. Tüketicilerin sağladıkları bu güven marka ile olan diğer etkileşimlere de yansıyarak, TV reklamı vermeyen rakiplerinize olan tüketicilerin markanızı seçme olasılığı artacaktır.

Markanız TV Reklamları İçin Uygun mu?

Geleneksel reklam metotları içinde yer alan TV reklamlarına markanız uygun mu? Ya da etkili bir reklam kampanyası nasıl olmalı gibi soruların cevaplarını bulabilmeniz için markanız ve TV reklamları ile ilgili bazı soruların cevaplarını net olarak vermeniz gerekir.

Gelin bu sorulara hep birlikte göz atalım;

 • Markanızın kitlelere hitap eden bir yönü var mı? Yoksa niş bir marka mı? Birçok marka bu sorunun cevabına çok önem veriyor. TV ‘nin sahip olduğu geniş erişim ağı belki de hedef kitlenize ulaşmanın en iyi yolu olmayabilir.
 • TV kampanyasından beklenilen ne tür sonuçlar var? Sadece daha çok marka bilinirliği kampanyası mı yoksa anında satış yapılmasını mı tercih edersiniz? Bu soruların cevapları reklam kampanyasının başarısını, kampanyayı nasıl oluşturduğunuz ve ölçümlediğiniz konusunda bilgi verebilir.
 • Markamı hangi büyüme aşaması tanımlar? Eğer markanız henüz başlangıç aşamasında ise TV reklamı için hazır olmama ihtimaliniz yüksektir. Bu durumda dijital reklamlar sizin için daha doğru bir seçim olabilir. TV gibi kanaldan gelen trafik akışıyla başa çıkabilen yerleşik bir altyapıya sahip olan bir marka en iyi performansı gösterebilir.
 • TV reklamı markalar için cesur bir hamle olarak adlandırılabilir. Bu nedenle cesur bir hamle ile yatırım yapmaya istekli misiniz? Bunun anlamı, markanızın kendilerini kampanyaya adayan heyecanlı ve istekli bir ekibe sahip misiniz? Bunun yanı sıra markanızın yeterli zaman ve kaynak ayırmaya istekli misiniz?

Tüm bu soruların yanıtları sizin ve markanızın TV reklamı vermeye uygun olup olmadığını ortaya çıkarır.

Bilindiği üzere TV reklamının gerçek gücü satışlarda görülen ani yükselişin çok ötesine uzanır. Öyle ki, TV bölgesel olarak da varlığınızı ve güvenirliğinizi artırmanıza katkı sağlayabilir. Böylelikle TV reklamları sayesinde müşterilerin sizi tercih etme olasılıkları da yüksektir. TV reklamlarınız için profesyonel bir medya şirketi ile çalışarak TV reklamlarının ne kadar etkili olduğunu görmenize katkı sağlayan daha etkili reklamlar oluşturabilirsiniz.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz