Yatırımcı Arıyorum

Marka Bilinirliği İçin En Büyük Formül: Reklam

Marka Bilinirliğinde Reklamın Önemi

Reklam vermek, her markanın ürün veya hizmetlerini tanıtması için önemlidir. Ancak reklamlar yalnızca ürün veya hizmet tanıtımı, satış arttırma gibi hedefler için yapılmaz. Reklamların markalara sağladığı bir katkıda marka bilinirliğini arttırmasıdır. Marka bilinirliğini arttıracak olan reklamlar için bütçenizi, reklam filminizi, reklam görselini ve reklam metnini iyi şekilde planlamanız gerekiyor. Çünkü marka bilinirliğinizi arttırabilmek için planlamadan yapacağınız bir reklam markanızın kötü şekilde bilinmesine yol açabilir. Bu durumun önüne geçmek ve marka bilinirliğinizi iyi şekilde reklam yoluyla arttırmalısınız.

Vermek istediğiniz reklam için pek çok reklam türü bulunur. Hangi kanalda hangi reklamı vereceğinize karar vermelisiniz. Büyük markalara bakıldığı zaman reklamlarını her zaman belirli bir kalitede ve fark yaratacak şekilde oluşturduğunu görebilirsiniz. Özellikle büyük markalar özel günlerde oluşturdukları reklamlar ile oldukça dikkat çekerler. Oluşturacağınız reklamı seçerken markanızı yansıttığını unutmamanız gerekir. Pek çok kitleye ulaşabileceğiniz reklamlarınız amacı marka bilinirliğini arttırmak olduğu için marka değerlerine ve hitap ettiğiniz hedef kitlenin değerlerine aykırı olmamalıdır. Reklam türlerini bilmeniz ve reklam planı oluşturmanız etkili bir reklam için önemli bir adımdır. Marka Bilinirliği Nedir?

Markalar İçin Reklam Türleri Nelerdir?

Marka bilinirliğini arttırmaya yönelik yapacağınız reklamlarda pek çok kanal seçeneğiyle karşılaşırsınız. Hedefinizi gerçekleştirebilmeniz için bu kanallardan bazılarını veya hepsini seçebilirsiniz.

 • Televizyon Reklamları

Televizyon reklamları herkesin bildiği reklam kanallarıdır. Eğer televizyon reklamlarını kullanmayı seçerseniz çok geniş bir kitleye reklamlarınızı gösterebilirsiniz. Her kesimden, her yaştan ve her coğrafi konumdan insana ulaşabilirsiniz. Günümüzde dijitalleşmeyle televizyon reklamlarına ilgi azalmış olsa da hâlâ etkili bir reklam kanalıdır ve pek çok marka televizyon reklamlarını kullanmaktadır.

 • Radyo Reklamları

Radyo reklamları günümüzde eskisi kadar tercih edilmese de etkili bir reklam kanalıdır. Marka bilinirliğinizi arttırma hedefiyle radyoda vereceğiniz reklamlar radyo dinleyen hedef kitlenize ulaşacaktır.

 • Gerilla Reklamlar

Gerilla reklamlar hiç beklenmedik anlarda ve hiç beklenmedik yerlerde karşınıza çıkan reklam türleridir. Gerilla reklamların amacı reklam olduğunu belli etmeden reklam yapmaktır. Günlük hayattan kesitlerle karşınıza çıkması mümkündür. Marka bilinirliği arttırmak isteyen markalar özellikle gerilla reklamlarını kullanarak hedef kitlesinin hiç beklemediği anda karşısına çıkarak markasının akılda kalmasını sağlayabilir. Gerilla reklamları büyük markalar oldukça sık kullanır. Hedef kitlenizin günlük hayatta gitmeyi sevdikleri yerleri biliyorsanız gerilla reklamlar ile onların karşısına çıkmanız mümkündür.

 • Ürün Yerleştirme

Ürün yerleştirmesi yoluyla yapacağınız reklamlar, markanızın sahip olduğu ürünleri kullanarak belli etmeden yapılan reklamlardır. Doğrudan şekilde reklam yapılmaz, herhangi bir şey izlerken karşınıza çok doğal şekilde ürünler veya markaların isimleri çıkar. Bu reklam türü özellikle sinemalarda çok kullanılır. Hedef kitlesinin izlemeyi sevdiği film türlerini bilen markalar reklamlarını bu yolla yapabilirler.

 • Sosyal Medya Reklamları

Günümüzde gelişen teknolojiyle sosyal medya kullanımları oldukça artmıştır. Hedef kitlenizin sosyal medyada yer alması mümkündür. Marka bilinirliğinizi arttırmaya yönelik yapacağınız reklamları sosyal medyada kullanıcıların karşısına çıkartmanız etkili bir reklam türüdür. Büyük markaların kullandıkları reklam türleri arasında sosyal medya reklamları yer almaktadır. Sosyal medyadan yapacağınız reklamların en iyi yanı reklam verilerine ulaşabilmeniz ve analiz edebilme şansınızdır.

 • Video Reklamları

Günümüzde video izleyen kişilerin sayısı azımsanamayacak kadar çoktur. İnsanlar boş zamanlarında daha eğlenceli vakit geçirebilmek için videolar izlerler. Eğer sizde hedef kitlenizin izlediği videolarda marka bilinirliğini arttırmaya yönelik reklam verirseniz hedef kitlenize ulaşmanız çok kolay ve etkili olacaktır.

Marka Reklamı Verirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Reklam vermek ciddi bir iştir. Markanızı yansıtacağı için önceden stratejik bir planlama yapmalısınız. Ayrıca reklam verirken dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri reklam verme sürecinin aşamalarıdır. Reklam verdiğinizde işiniz bitmez reklamlarınızın yayında kalma süreci, aldığınız tepkiler ve reklam için ayıracağınız bütçe gibi pek çok konuyu detaylı şekilde takip etmeniz gerekmektedir.

 • Reklamınızın yayın tarihlerini belirlemelisiniz. Markanız için eskide kalmış bir reklam iyi bir izlenim vermeyecektir. Reklamlarınızı bu nedenle takip ederek yayın tarihlerini belirlemelisiniz.
 • Oluşturacağınız reklama ayırmanız gereken bütçeyi belirlemelisiniz. Markanızın bilinirliğini arttırmaya yönelik oluşturduğunuz reklamlar için ne kadar bütçe ayırmanız gerektiğini önceden planlamanız markanızın ileride zor durumda kalmasının önüne geçecektir.
 • Reklamınız için hangi kanalı ve hangi reklam türünü kullanacağınızı seçmelisiniz. Marka bilinirliğinizi arttırmaya yönelik oluşturacağınız reklamların kanallarını seçerseniz planınızı oluşturmanıza oldukça yardımcı olacaktır. Hedef kitleniz her kanalda aktif olmayabilir. Hedef kitlenize uygun olan kanalları seçerseniz marka bilinirliğini arttırmak için kullandığınız reklamlar daha etkili olacaktır.
 • Reklamlarınız pek çok iş bölümünü gerektirir. İş bölümünü doğru şekilde yapmanız reklamınızı doğru şekilde yönetmenize yardımcı olacaktır. Bu yüzden reklam hazırlama sürecinde yer alan iş bölümüne özen göstermelisiniz.
 • Reklamınızı oluşturmadan önce hedef kitlenizi iyi analiz etmeniz gerekmektedir. Marka bilinirliğinizi arttırmak için vereceğiniz reklamı sizin ürünlerinizle ilgilenmeyen kişilere yönelik hazırlamanız halinde reklamınız etkisiz kalacaktır. Sizin ürünlerinizle ilgilenen hedef kitleye yönelik reklamınızı oluşturmanız hedefinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır.
 • Reklamınızı oluştururken bir görsel mi yoksa bir video şeklinde mi oluşturacağınızı belirlemelisiniz. Eğer reklam filminiz için bir görsel tercih ediyorsanız hedef kitlenizin ilgisini çekecek ve markanızı öne çıkaracak şekilde bir görsek oluşturmalısınız. Aynı şeyler videolar içinde geçerlidir. Video şeklinde reklam oluşturmayı seçerseniz süresi konusunda karar vermeniz gerekecektir.
 • Rakiplerinizin verdikleri reklamları inceleyerek nasıl bir yol izlediğini bilmeniz sizin için bir yol gösterici olacaktır.
 • Reklamınızı oluştururken marka değerlerinizi, firmanın misyon ve vizyonuna uygun şekilde reklam oluşturmaya dikkat etmelisiniz. Markanızı farklı şekilde gösterecek reklamlar kötü bir izlenim yaratmanıza ve kötü bir marka bilinirliği oluşturmanıza neden olacaktır. Reklamınızı oluştururken aynı zamanda hedef kitlenizin değerlerini de göz önünde bulundurmalısınız.

Marka Bilinirliğini Arttırmak İçin Reklamlar Neden Önemlidir?

Marka bilinirliğini arttırmak için vereceğiniz reklamlar markanız için büyük bir önem taşır. Bunun nedenleri şu şekilde açıklanabilir;

 • Hedef kitleniz ihtiyaç duyduğu ürünleri almak istediğinde akıllarında belirli markalar belirir. Bu nedenle ürünlerinizin hitap ettiği, ürünlerinizi almak isteyecek hedef kitlenize markanızı tanıtacak reklamlar vermeniz ihtiyaç anında markanızın ürünlerini veya hizmetlerini hatırlamasına ve satışlarınızın da artmasına yardımcı olacaktır. Satış ve Pazarlama Nedir?
 • Marka bilinirliğini arttırmak için reklam vermeniz ürünlerinizi alacak kişiler üzerinde marka sadakati yaratılmasına yardımcı olacaktır. Bu sayede sizin ürünlerinizi almak isteyen, markanıza güvenen kitleleriniz olacaktır.
 • Marka bilinirliğini arttırmak için vereceğiniz reklamlar rakiplerinizin önüne geçmenize yardımcı olacaktır. Aynı ürün veya hizmete sahip olduğunuz rakiplerinize kıyasla marka bilinirliği sağlamış olan firmanız üstünlüğü elde etmiş olacaktır.
 • Marka bilinirliğini sağlamak için reklam vermeniz bayilerinize satış yapmanızı arttıracaktır. Bayiler sizden ürün alırlar. Markanızı bilen bayiler için belirlediğiniz fiyatlara itirazda bulunmayacaklardır. Çünkü sizin markanıza bağımlı olan bir hedef kitleniz olacaktır. Bu nedenle marka bilinirliğinizi sağlamak için reklam vermeniz önemlidir.
 • Marka bilinirliğini arttırmanın amacı hedef kitlenin bazı kelimeler duyduğu anda aklına sizin markanızın gelmesini sağlamaktır. Bu nedenle sizin markanızı yansıtacak kelimeleri seçmeniz ve markanızın faydalarına yönelmeniz gerekmektedir.


kobi vadisi

Yorumunuz