Yatırımcı Arıyorum

Modern İş Fikri: Dikey Tarım

Dikey Tarım Yapmak

Bahçesi tarlası bulunmayanların başvuracağı en pratik yöntem, dünyada çoktan faaliyet alanı yaygınlaşmış, ülkemizde yeni bir uygulama henüz tanınıyor. Balkonunuzun ya da mutfağınızın duvarına uygulanabiliyor ya da yapı marketlerden kullanabileceğiniz bir aksesuar alabilirsiniz bu faaliyet için.

Yer detayına karar verdiniz sıra üretimde hangi ürünü yetiştireceksiniz ve size hangi toprak gerekli bilmelisiniz toprağınız ısı dengelerini ayarlayan izolasyon işlevini sağlayan perlit ve bitkinizin sağlıklı büyümesine olanak sağlayacak torf’tan oluşmalı diyor kaynaklar.

Dikey Tarım’ın Avantajları

 • Maliyeti düşük
 • Tamamen doğal
 • İş gören gideri yok
 • Küçük alanlarda çok üretim
 • Daha az enerji
 • Daha az su
 • Bitki kökü ile alınmadığından aynı kökten yeniden bitki üretilebilmekte
 • Bu yöntem ile her şey yetiştirmek mümkün

Örnekler arasında: Singapur, Japonya, Amerika Birleşik Devletleri’ni sayabiliriz. Dikey tarımın özelliği aslında topraksız yapılabiliyor olması. Antalya’da topraksız serada yıl içinde 9 dönem marul yetiştirdiğini anlatan dikey tarım faaliyetleri ile uğraşan küçük girişimciler bulunuyor.

Not: Bu sektörde yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan seracılık iş planı içeriğini incelemenizi öneriyoruz.

Dikey tarımı profesyonel düzeyde geniş kitlelere ulaşmak amacı ile yapan şirketler de var. Topraksız gerçekleştirilen üretimde bitkiler çeşitli mineral ve besinler ile besleniyor, LED ışıklar kullanılıyor sadece 3,5 Dönüm arazide 1 Milyon Ton yeşillik üretilebiliyor bu yöntem ile, oysa normal şartlarda bu rakamda bir üretim için 13 Bin Dönüm arazi gerekecektir.

Tarımda Devrim: Dikey Uygulama

Nüfusun hızla artış göstermesi bilim insanlarının her alanda olduğu gibi artan nüfusa ne olacağı çalışmaları üzerinde yoğunlaşmasını gerektiriyor. Hızla artan nüfusun her yeri binalar ile doldurarak kendilerine yaşam alanı yaratması bunu yaparken, tarım alanlarını yok etmeleri nedeni ile nüfusun, ne yiyeceği ve yiyeceği gıdayı fazla kentleşme sorunu içinde nasıl üreteceği sorunu yeni çareler bulmayı zorunlu kılmış.

Topraksız tarım faaliyeti olduğundan ve LED ışık kullanılabildiğinden her evde her binada gerçekleştirilebilecek alanı az, ürünü çok tarım yapma biçimi. Şehir ortamında gerçekleşecek tarımsal faaliyet şehir çiftliği olarak niteleniyor, şehir ortamında kolayca taze üretilmiş yiyeceklere ulaşmak ve şehrin havasının da temizleneceği görüşleri savunuluyor.

Bilimsel araştırmalar yürüten uluslararası çevreler, gelecekte insanlığı tehdit etmesi muhtemel toprak kaybı, yeterli ekim yapılamaması ve küresel düzeyde insanlığı tehdit edebilecek açlık krizi ile karşılaşma tehlikelerine karşı alternatif çözümler arayışının getirdiği noktada Dikey Tarım Faaliyetini cazip bir buluş olarak değerlendiriyorlar. Tarım Sektöründe İş Fikirleri

Tarımda Diğer Yenilikler

Tarımda yeni yöntem arayışının nedenini uzmanlar daha az araziye ihtiyaç duyarak daha çok ürün almak ve çevresel faktörlerden fazla etkilenmeyecek kolayca uyum sağlayacak üretim yapabilmek olarak sıralıyorlar.

ALGORİTMİK METOT

Hangi bitkiler hangi toprağa ekilirler ise daha iyi ürün verir? Birçok bitki çeşidi bir arada nasıl verimli yetişir? Sorularının yanıtını Algoritmik yöntemin uygulanmasında bulmuş bilimsel çalışmaları yürütenler.

PERMAKÜLTÜR METOT

Doğada var olan bitki örneklerinden yola çıkılarak belirli bir sistem ile yeni benzer örneklerin oluşturulması olarak tanımlanıyor bu uygulamayı daha çok gıda ormanlarında tercih ettiklerini ayrıca bitkilerin yağmur suyunu emebilmeleri için yokuş aşağı bir uygulama gerçekleştirdiklerini söylüyorlar.Akıllı Dikey Tarım Ünitesi

Evlerinde kendi bitkilerini yetiştirmeyi düşünen kimseler kendileri bir ortam hazırlamak yerine piyasaya sunulan bu ürünü de alıp tarım faaliyetlerini gerçekleştirebiliyorlar.  Akıllı tarım kitleri olarak tanımlanan üniteye internet bağlantısı mevcut bu sebeple yetiştirici, uzaktan izleme olanağına sahip.

Su, ışıklandırma, ısı ünite tarafından ayarlanabiliyor. Kendi ürünlerini yetiştirmek ufak çapta satış yapmak isteyenler ya da profesyonelce geniş çapta üretim yaparak ticarete atılacak girişimcilerin düşünebilecekleri yöntem. Gelecek dönemlerde çok daha fazla tercih edileceği öngörüsü hakim.

Tarımda Teknoloji

Hava ve toprak sensörleri kullanılmaya başladığında su kaynaklarından zamanında haber almak mümkün olabiliyor, bir başka sensör uygulamada araçlar iletişim kurabiliyor, ekinler için ise ne kadar tohumlama gerekeceğinin araştırmasını yapabilecekler Dronlar ile sağlıklı ürünler izlenebilecek diyor teknoloji bize.

Ülkemiz her alanda dünya standartlarını yakalamaya çalışırken yeni teknolojiler gibi yeni uygulamalar da iktisadi yaşamımızda yerini almakta. Ekonomik yaşama girişimci olarak katılacak adayların piyasaya yeni giriş yapan ürünleri, yöntemleri takip etmeleri zamanında fırsatlardan haberdar olmaları ve doğru zamanda atağa kalkmaları açısından yararlı olacaktır.

Kobi Vadisi platformu, ekonomik yaşamın tüm aşamalarını sizler için izlemekte tüm gelişmeleri güncel olarak okuyucularına aktarmaktadır. Yeni iş kollarını, yeni metotları platformumuzda izleyebilir yatırım yapmayı düşüneceğiniz her sektör için yazılarımızı inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tarım Alanında Bayilik Almak

Bayilik yöntemi ile girişimci olmayı düşünen ve kendisine uygun bir alan arayan girişimci adaylarımız, Kobi Vadisi platformunda bulunan; Bahçe Tarım Sektöründe Bayilik veren firmaları araştırarak, aradıkları çözüme götürecek firmalar ile tanışabilirler.kobi vadisi

Yorumlar(2)

 1. Cevap yaz
  Ünal Tekin yorumu:

  Çok faydalı oldu…

  • Cevap yaz
   Topraksız yorumu:

   İstanbul arnavutköyde 20 dönüm yer var yatırımcı arıyorum ***

Yorumunuz