Yatırımcı Arıyorum

Neden Yatırım Yapmalısınız?

Yeni Bir Yatırım Yapmak

Girişimci ruhu olan çoğu kişi yatırımı; zevkli bir serüvenin ilk bölümü olarak tanımlamaktadır.Yatırım bir nevi zenginlik olma tekniği gibi düşünülse de tabi ki yalnızca zengin olmak için yatırım yapılmaz. Girişimci ruhu olan ve girişim fikrinin heyecanlandırdığı herkes yatırım yapma fikrine sıcak bakar. Çeşitli yatırım araçları küçük miktarlarla yatırıma başlamayı sağlarken yatırım portföy oluşturmayı kolaylaştırsa da bir yatırımcıyı başarılı kılan faktörlerin başında yatırımın zaman aldığını bilmek ve sabırlı olmak gelmektedir.

Şimdi gelelim yatırım nedir? Sorusunun cevabına. Yatırım, ek bir gelir veya kar elde etme beklentisi ile bir çabaya para veya sermaye sağlama eylemidir. Ve bir kişinin finansal hedeflerine ulaşmak için önemlidir. Ayrıca gelecekte ortaya çıkacak öngörülemeyen giderler için garanti sağlar. Yatırımdan gelen gelir, finansal kar, faiz kazançları veya varlık değerinin değerlenmesi gibi birçok biçimde olabilir. Yatırım, kısa vadeli olan ve dolayısıyla daha yüksek risk taşıyan, alım satım veya spekülasyonların aksine uzun vadeli taahhüt anlamına gelir. Bilinmelidir ki akıllıca yapılan bir yatırım, zengin olmanın, kazanmanın anahtarıdır, ancak bunun tam tersi de olabilir. Yani yatırım yapılacak iş değer kaybedebilir hatta tamamen kaybedilebilir. Diyeceğim o ki; risksiz yatırım yoktur. Tüm bu riskler göz önüne alındığında yatırımcının parasını yatırmadan önce yatırım yapacağı işletmeyi araştırması ve riski analiz etmesi risk seviyelerinin düşürülmesinde önemli bir faktördür.

Yatırım Yapmak İçin Nedenleriniz Nelerdir?

Mevcut varlıklarınızın değerini katlayabilmesi ve daha fazla kazanmanız için yatırım yapmanız gerekir.Yatırım yapılmazsa, finansal değeri artırma fırsatları kaçırılmış olunur. Yukarıda bahsettiğimiz gibi yatırımlarda para kaybetme riski de mevcuttur ancak akıllıca yatırım yapılırsa, kazanma potansiyeli daha yüksektir.

Kişi yatırım yapmazsa, parasının alım gücünü artırma şansını kaçırmış olur. Kim varlığına varlık katmak istemez ki?

Yatırım Yapmak İçin Sebepler

Varlık Yaratma

Mevcut olan birikiminizle yatırım yapmak varlığın büyümesine fırsat verir. Hisse senetleri, mevduat hesapları veya tahviller gibi çoğu yatırım aracı uzun vadede paranızın karşılığını verir. Bu getiri, paranızın bir araya toplanmasını, halihazırda bekleyen varlığın para kazanmasını ve zamanla zenginlik kaynağının artmasını sağlar.

Enflasyon

Yapılan yatırım istatistiklerine göre eğer mevcut paranızı nakit olarak tutarsanız her yıl paranızın %4,5’i kaybedersiniz. Yatırımdan elde edilen getiri, satın alma gücünün sabit bir seviyede tutulmasına yardımcı olmaktadır. Şayet enflasyon oranını geçilmezse para küçülür kazanç elde edilemez.

Emeklilik Oluşturma

Bir kişi, emekli olduğunda kullanılabilecek bir fon oluşturması için, para kazanırken yatırım yapmalıdır. Bu emeklilik fonu fazla mesai biriktirmekte ve emeklilikten sonra bile rahat bir yaşam tarzı sürdürmek için güvenlik sağlamaktadır. Yatırım kişinin ilerleyen yaşında rahat etmesine kaynak sağlar. Emekliliğinizde güvence altında olmayı istemek, yatırımcı olmak için iyi bir neden değil mi?

Finansal Hedeflere Ulaşmak

Yatırım yapılarak, daha büyük finansal hedeflere ulaşma da yardımcı olabilir. Yatırımlardaki bu geri dönüş, bir ev ya da araba satın almak, iş kurmak veya çocuklarınızın eğitimi için harcama yapmak gibi büyük finansal hedefleriniz için kullanılabilirsiniz.

Vergi Tasarrufu Sağlamak

Bazı yatırım araçları, getiri sağlamanın yanı sıra vergilendirilebilir geliri azaltan ve böylece öz kaynak bağlantılı tasarruf programı fonları gibi vergi borcunu en aza indiren bir çift getiri sağlamaktadır.Tasarruf ettiğiniz para, daha fazla yatırım yapılabileceğiniz kazanılan paradır.

Yüksek Getiri Sağlamak

Yatırım yaparsanız %4 getiri sağlayan banka tasarruf hesabına kıyasla daha yüksek kazanç elde etmenizi sağlar.Piyasalara yatırım yapmak, doğru zamanda yapılırsa yatırımcıya yüzde 20’lik bir getiri sağlayabilir.

Nasıl Yatırım Yaparım?

Yukarıda belirttiğimiz gibi yatırım yapmak için bir değil birçok neden bulabilirsiniz. Tüm bu nedenlerden yola çıkarak; yatırım yapılacak miktara, yatırım hedeflerinizin zamanlamasına ve tabi ki risk miktarına dayalı bir strateji seçmeniz gerekir. Aslında girişimci bir yapıdaysanız çok da fazla düşünmeye gerek yok. Eğer aylık giderler için harcamalarınızı yaptıktan sonra, bir miktar birikim yapabilecek durumdaysanız yatırım yapmaya başlamanın zamanı gelmiş demektir.

Nasıl yatırım yapmaya başlarım ve en iyi stratejileri nasıl belirlerim diye düşünüyorsanız; Kobi Vadisi platformunda yer alan yatırıma açık ilanları inceleyebilir, anlık olarak ilan sahiplerine ulaşabilirsiniz.kobi vadisi

Yorumunuz