Yatırımcı Arıyorum

Organik Sebze Yetiştirme İş Fikri

Organik Sebze Yetiştirerek Gelir Elde Etmek

Ülke sınırlarımız içerisinde son zamanlarda oldukça popüler bir iş alanı olan organik sebzeler yetiştirmek, birçok girişimcinin ekmek kapısı olarak devamlılık gösteriyor. Kişiler bağlarda, bahçelerde ya da teraslarda olmak üzere yetiştirebildiği her alan içerisindeki sebzeleri satışa sunarak değişim gösteren gelirler elde edebiliyor.

Öncelikle bu sektöre adım atmak isteyen herhangi bir girişimci ya da yatırımcının bilmesi gereken organik sebze yetiştiriciliği teriminden önce organik kelimesinin anlamını öğrenmesi ve de uygulaması gerektiği belirtiliyor. Organik Gıda Sektöründe Girişimcilik

Organik besinler içerisinde herhangi bir kimyasal madde ya da böcek ilaçları ve de zehirleri eklemeden önce yetiştirebildiği besinlerin tümüne deniyor. Ülke sınırlarımız içerisinde uzmanlara göre organik besinlerin sağlığa sayılamayacak kadar yararı olduğu belirtiliyor. Tüm sebze işi ile devamlılık gösteren kişiler üzerinde organik yazmayan ya da bitkilerin daha hızlı bir şekilde gelişim gösterebilmesi ya da zararlı böceklerden zarar görmemesi için sentetik kimyasal denilen sebze ve meyveler piyasaya sürdüğü belirtiliyor. Kişilerin bu ve benzeri tarzdaki durumlarda dikkat ederek ürünlerini yetiştirmesi halinde gelirlerinin diğerlerinden daha fazla bir miktarda kazanabileceği belirtiliyor.

Sentetik kimyasal ile üretilen sebze ve meyvelerin tatlarından çoğu zaman değişim olduğu belirtiliyor. Organik besinlere oran ile sentetik kimyasal ile üretilen bu sebzeler olması gereken besin değerlerinin altında bir değere sahip oldukları ön görülüyor. Meydana gelen bu tarz durumlarda kişilerin izlemesi gereken yöntemlerin başında;

  • Ev ortamında sebze yetiştirebilmesi,
  • Bahçe ortamında sebze yetiştirebilmesi gibi seçenekleri uygulamaları gerektiği nitelendiriliyor.

Evde Organik Sebze Nasıl Yetiştiririm?

Kişilerin ev ortamında organik sebze yetiştirebilmeleri oldukça basit bir yöntem olarak nitelendiriliyor. Herhangi bir küçük toprak dahi olması durumunda organik sebze yetiştirilebiliyor. Kişilerin apartman dairesinde oturduğunu varsayalım. Bu tarz kişilerin uygulaması gereken yöntemlerden bir tanesi de saksı içerisinde organik besin yetiştirmek olduğu nitelendiriliyor. Kişilerin bu tarz durumlar için çok büyük bir sermayesi olması gerekmiyor.

Kişilerin saksı ile organik sebze yetiştirebilmelerini için minimum 100 TL gibi bir rakam ile elde edilebilecek sebzeleri edinip, saksı içerisine ekilerek zaman geçmesi durumunda oluşan sebzelerden düzenli bir gelir elde etme şanslarının oldukça yüksek olabileceği belirtiliyor. Fakat kişilerin dikkat etmesi gereken bir diğer seçenek ise güneş ışığı olarak ön görülüyor. Kişilerin saksı içerisinde elde etmek istedikleri sebzelerden gelir elde etmek istiyorlar ise yapmaları gereken saksıyı güneş gören bir bölgeye bırakmaları uygun bulunuyor.

Bahçe Ortamında Organik Sebze Nasıl Yetiştirebilirim?

Öncelikle bahçe ortamında organik sebze yetiştirebilmek için yapılması gereken ilk adım tohum almak olduğu belirtiliyor. Öyle ki kişilerin yerel fidanlık ya da seranıza organik tohumları bulamadıkları durumlarda yapmaları uygun bulunan yöntem olarak internet üzerinden sipariş vermeleri gerektiği belirtiliyor. Bu tohumların fiyatları minimum 4 TL gibi bir rakam ile satışa sunulduğu belirtiliyor.

İlk defa organik sebze yetiştirecek kişilerin dikkat etmesi gereken ana temel durumlardan bir tanesi de en kolay yetiştirilebilecek sebzeyi araştırmaları gerektiği belirtiliyor.

En kolay yetiştirilecek sebzelere örnek verecek olursak;

  • Fasulye ekebilirler
  • Kabak ekebilirler
  • Patates ekebilirler
  • Marul ekebilirler – Marul Yetiştiriciliği
  • Bezelye ekebilirler
  • Domates ekebilir ve de bu tür sebzeler çok az bakım istemesinden dolayı kişilere oldukça az bir sorun çıkaracağı nitelendiriliyor

Kişilerin bu sektöre girebilmeleri için yapmaları gereken ikinci adım olarak gübre edinmeleri gerekiyor. Dikkat edilmesi gereken bazı durumlar meydana geliyor. O durumlardan en önemlisi ise kişiler her tür gübreyi almaması gerekiyor çünkü organik tarım yapılabilmesi için her tür gübre verim sağlamadığı nitelendiriliyor. Bitki atıklarının çürümesi ile oluşum göstermiş ve de karışmış olan gübreleri tercih etmeleri gerektiği önemle belirtiliyor. Organik ya da inorganik maddeler oluşturulması uygun bulunan organik sebzelerin düzgün ve de sağlıklı beslenebilmesi için gerekli olan besin ve maddeleri iç bünyesinde barındırmasından dolayı tercih edilebileceği belirtiliyor.

Herhangi bir kişinin iyi bir organik sebze üretebilmesi için öncelikle izlemesi gereken yöntemlerin başında gübreleri kendileri yapması gerektiği nitelendiriliyor. Aile ortamında tüketilen tüm sebze ya da meyve kabuklarının saklanması durumunda organik tarım için kullanılabilecek toprağa ve de gübreye karıştırılarak verim elde edilebilecek bir gübre oluşturulabilir. Meydana gelen bu tarz durumlar ve sonrası için değişim gösteren gelirler elde edilebildiği belirtiliyor.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz