Yatırımcı Arıyorum

Reklam Ajansı Kurmak İş Fikri

Reklam Ajans İşi Yapmak

Teknolojinin bize sunduğu imkanlar doğrultusunda, yapılan bütün işler sanal platformlara taşınmaya başladı. Teknolojinin gelişimi bizi profesyonelliğe taşımaya başlamış bulunmakta. Eskiden reklamlar gazete sayfalarında, dergilerde ve radyolarla sınırlı kalmaktaydı. Şimdi reklamlar kendini profesyonel ellere bırakmıştı. Bunun neticesinde reklam ajansları kurulmaya başlandı.

Reklam ajansları, firmaların halk ile arasında köprü görevi görmektedir. Firmaların doğuşlarından en yüksek konuma kadar geçen süreçte reklam ajanslarının rolü büyüktür. Firmanın tanıtımı, promosyon ürünleri dağıtımı vb. birçok alanda firmalara hizmet vermekte ve onları geleceğe taşımaktadırlar. Reklamın Önemi

Reklam Ajansı Nasıl Kurulur, Maliyeti Ne Kadardır?

 • İş yeri kurma düşüncesi kulağa maliyeti yüksek gibi gelse de her iş yeri için aynı kural söz konusu değildir. Hazır ürün satacak bir iş yeri olmadığınız için yüksek maliyetiniz olmayacaktır. Bu yüzden açılış maliyetiniz 35.000 TL – 150.000 TL arasında olacaktır.
 • Reklam ajansı kurmak istediğiniz de ilk olarak resmi kurumlara başvuru yaparak iş yeri ruhsatınızı ve vergi levhanızı almalısınız.
 • Resmi işlemlerinizi tamamladıktan sonra tuttuğunuz iş yerinin durumuna ve büyüklüğüne göre iş yerinizin mobilyasını almalısınız.
 • Grafik tasarımı yaparken kullanacağınız programların kapasitesi büyük olduğu için iş yerinize en uygun bilgisayarınızı almalısınız.
 • Eğer yanınıza personel alacaksanız, ona da çalışma masası ile bilgisayar almalısınız ve personelinizi önceden bulmalısınız.
 • Basım işleminizi yaptıracak firmalar bulmalısınız.
 • Bulduğunuz baskı firmasından ürün kataloğunu talep etmelisiniz. (Müşteriniz sizden ürün talep ettiği zaman, katalogtan örnekler gösterebilmek için)
 • Bütün işlemlerinizi ve hazırlıklarınızı tamamladıktan sonra, kendinize uygun bir tarih belirleyerek iş yeri açılışı yapmanız sizin için faydalı olacaktır. Birçok kurumdan davetliniz geleceği için adınızı duyurmak amacıyla size faydalı olacaktır.

Reklam Ajanslarının Verdiği Hizmetler

 • Firmalarının talepleri doğrultusunda hizmet veren reklam ajansları, firmaların ihtiyacı olan reklam ürününü tespit etmekte ve firmanın gelişimine katkı sağlamaktadır.
 • Özel video çekimleri yaparak kişilerin veya firmaların en önemli anlarını ölümsüzleştirmektedirler.
 • Yeni evlenecek çiftlerin düğün davetiyesi ve düğün çekimlerini üstlenmektedirler.
 • Firmaların ihtiyacı olan el ilanı, afiş, promosyon ürünleri, davetiyeler, takvimler birçok konuda hizmet vermektedirler.
 • Firmaların ihtiyacı olan dijital baskı işlemlerini gerçekleştirmektedirler.
 • Görsel tasarım hizmetleri vermektedirler.
 • Web tasarım hizmeti vermektedirler.
 • Organizasyon ve danışmanlık hizmeti vermektedirler.
 • Video, afiş, el ilanı, broşür, dergi, billboard, logo tasarım ,davetiye, promosyon ürün tasarımı, magnet, katalog, gazete hazırlama vb.

Reklam Ajanslarının Kullandığı Grafik Tasarım Programları

 1. Corel Draw
 2. Adobe Illustrator (Ai)
 3. Adobe InDesign
 4. Adobe Photoshop (Ps)
 5. 3DS Max
 6. Adobe Flash ve ActionScript
 7. Free Hand
 8. Adobe Dreamweawer

Bilgisayar ve internet üzerinde yapılabileceklerin sınırının çok ötesine geçen, bir insanın hayal gücünü dilediği gibi özgürce kullanabildiği grafik tasarım programları sayesinde, elde edilmek istenen her şey gerçekleşebilmektedir. Yeni bir ürünün tasarımı, animasyonlar, baskı gibi tüm her şey grafik tasarımı programları ile gerçekleşebilmektedir.

En iyi grafik tasarım programları ne kadar mükemmel bir hizmet verse de, bir kullanıcı eğer onu kullanmayı bilmiyorsa program hiçbir verim sağlayamayacaktır. Bu nedenle reklam ajansı açacak bir kişinin kendine uygun tasarım programını önceden seçmesi ve seçtiği programı öğrenmeye yönelik faaliyete geçmesi gerekmektedir. Kurslara katılarak veya internet üzerinden yararlı videolar izleyerek programı kullanmayı öğrenebilirler.

Reklam Ajansı Açarken Müşteri Kitlesi Oluşturmak

 • Bir iş yeri açacağınız zaman ilk etapta yakın çevreniz size destek olacaktır. İlk olarak kendi yakın çevrenizden iş yeri sahibi olan kişilere reklam çalışmaları yapabilirsiniz.  Onların memnun olması, sizi başkalarına da tavsiye etmesi demektir
 • Kendi iş yerinize ait reklam ilanları hazırlayarak piyasada dağıtımını yapabilirsiniz.
 • Müşteri potansiyeli olan iş yerlerini ziyaret etmeye ve kendinizi tanıtmaya başlamalısınız. Birebir iletişim kurarak yaptığınız işi anlatmalı ve ürünlerinizden bahsetmelisiniz. Birçok kişiden geri dönüş alacaksınız. Daha sonrasında etkili bir reklam çalışması hazırlayarak müşterinizi memnun etmelisiniz. Bir zamanlar duayen bir reklamcımız “reklam ajansı için en iyi ve etkili pazarlama, müşterileri için etkili ve dikkat çekici reklamlar yapmaktır” demiştir. Ürününüz kaliteliyse tüketici sizi bulacak ve müşteriniz olacaktır.
 • Kendinize ait bir haber sitesi Kurduğunuz sitede her gün, yaşadığınız il veya ilçede yaşanan güncel gelişmelerin haberini paylaşabilirsiniz. Bu sizin sitenizin tıklanma sayısını arttıracaktır. Aynı zamanda sizin sitenizi ziyaret eden kişiler yaptığınız hizmet üzerine de araştırma yapmak isteyebilirler. Araştırmaları sonucunda da sizinle çalışma yapmak isteyebilirler. Yeni Çağın Mesleği: İnternet Gazeteciliği
 • Faaliyete başlayan internet siteniz üzerinde ücretli reklam alanları oluşturarak firmalardan reklam ilanı alabilirsiniz.

Unutmayın ki, yapılan her reklam çalışmasının iş yerine etkisi vardır. Günümüz teknolojisinin getirileri sonucunda reklam çalışması yapmak istemeyecek iş yeri yoktur. Önemli olan o iş yerlerini bulup akılda kalıcı ve çarpıcı reklam çalışmaları hazırlamaktır. Yaptığınız çalışmalar dikkat çekmeye başladıktan sonra müşteriler sizi arayıp bulmaya başlayacaktır.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz