Yatırımcı Arıyorum

Sanal Kartlar Ne İşe Yarar?

Sanal Kart Nedir?

Sanal kartlar internet alışverişlerinde kullanılan bir ödeme yöntemidir. Sanal kartlar sayesinde güvenlik açığının yüksek olduğu internet ortamında güvenli alışveriş yapılabilir. Günümüzde birçok insan, teknolojinin getirmiş olduğu faydalardan yararlanmak ister. İnternetin kolaylığı, hizmeti kişinin kapısına kadar getirmesi insanları, internet alışverişlerine teşvik eder. Fakat insanlar güvenlik zafiyetinden korktuklarından dolayı alışveriş yapmaktan çekinirler. Sanal kartlar sayesinde bu problem ortadan kalkmaktadır.

Online ödeme yöntemi olarak kullanılan sanal kartlar, ödeme yöntemleri içerisinde en kullanışlı olan yöntemlerdir. Dünya da uzun bir süredir ödeme yöntemi olarak kullanılan bu kartlar, ülkemizde de yaygınlaşmaya başlamıştır. Ülkemizde en yaygın olarak kullanılan sanal kartlar, Paykasa kart, Astropay kart, Paykwik kartlardır. Sanal kartlar denildiğinde akla ilk olarak bilindik kredi kartlar gibi kartlar gelmektedir. Fakat sanal kartların fiziki bir formu yoktur. Bu kartların en önemli özelliği ön ödemeli olmasıdır. Bu sayede kartları limitini kullanıcılar belirlemektedir. Ayrıca sanal kartlar, fiziki bir forma sahip olmadıkları için kaybolma ve üçüncü şahısların eline geçmesi gibi herhangi bir durum mevcut değildir. Böylece güvenlik durumu güvence altına alınmıştır. Kart bilgileri kullanılarak kötü niyetli kişiler tarafından işlem yapılamaz.

Sanal Kartın Avantajları Nelerdir?

  • Sanal kartı hangi limit ile satın alacağınızın tercihi tamamen size aittir.
  • Fiziki bir özelliği olmadığı için tamamen güvenlidir.
  • Tek kullanımlıktır. Bu nedenle kullanımdan sonra kart pini kaybolsa dahi kartın herhangi bir geçerliliği olmadığı için alışveriş yapılamaz.
  • Eğer alışveriş tamamlandıktan sonra sanal kart içerisinde bakiye kalmış ise, kart bozdurma işlemi ile kart içerisinde kalan bakiye nakite çevrilebilir.

Paykasa kart, Astropay kart, Paykwik kart gibi farklı çeşitte ve özellikte sanal kartlar mevcuttur. Her sanal kart özelliklerine ve çeşitlerine göre fiyatlandırılmaktadır. Bazı kartlar Euro kuru üzerinden bazı kartlar ise Dolar kuru üzerinden satılmaktadır. Paykwik Nerelerde Geçer?

Sanal Kart Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Paykasa kart, Astropay fiyatları, Paykwik kart gibi sanal kart fiyatlarındaki farklılığı etkileyen en önemli etken döviz kurunda meydana gelen dalgalanmalardır. Dolar ve Euro değer kazanıp kaybettikçe sanal kartların fiyatları da artıp azalmaktadır. Kart bozdurma işlemi esnasında da bu nedenle bozum işlemi en yüksek kurdan gerçekleştirilmektedir.

Kart bozdurma işlemi ile kart içerisinde kalan bakiyeler anında nakite çevrilebilmektedir. Bu nedenle tek kullanımlık olan sanal kartları satın alırken içerisinde bakiye kalırsa ne olur diye düşünmeye gerek yoktur.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz