Yatırımcı Arıyorum

Şirket Açarken Muhasebeci ve Mali Müşavir Seçmek

Şirket İçin Muhasebeci ve Mali Müşavir Nasıl Seçilir?

İş kurma aşamasında, finansal bir tavsiye ararken bir muhasebeci veya bir mali müşavir tutmak arasında karar vermeniz gerekebilir. Koşullarınıza bağlı olarak birine veya diğerine ya da her ikisine ihtiyacınız olabilir.

Vergilerinizi yatırmanın veya arşivlemenin en iyi yolunu bulmak için ek yardım almanın mantıklı olduğu durumlarda, mali durumunuzu düzenlemek için bir muhasebeciye ihtiyacınız olacak. Ayrıca paranızı ve yatırımınızı yönetmeye yardımcı olacak bir mali müşavire ihtiyacınız olacaktır.

Muhasebeciye Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

Küçük işletmelerde, çok fazla muhasebeciye ihtiyaç duyulmasa da aslında finansı yönetmek ve vergi dönemlerinde herhangi bir yanlışlık yapamamak ve vergi tahakkukunu hazırlamak için bir muhasebeciye ihtiyaç duyulmaktadır.

Basitçe söylemek gerekirse, bir muhasebeci, çoğu insanın bilgi sahibi olmadığı belirli konularda size yardımcı olmak için vardır. Hangi durumlarda muhasebeci bulundurmak gerekir?

 • İyi kazanan bir işletmeniz varsa, defter tutma ve vergilerinizi çevreleyen yasaları anlamanıza yardımcı olacak bir muhasebeci tutmanız gerekir.
 • Gayrimenkulünüz ya da gayrimenkulleriniz varsa, bir muhasebeciyle irtibatta olmalısınız. Çünkü bu gayrimenkullerin de belli vergi dönemi ve ödemeleri vardır.
 • Karmaşık bir vergi durumunuz varsa, bir muhasebeci işe alabilirsiniz. Her ne kadar vergi hazırlama yazılımları olsa da, birden fazla ya da büyük ölçekli yatırımlar sırasında bir muhasebeciye ihtiyaç duyulacaktır.
 • Bir mülk satın almak ya da büyük miktarda para kazanmak gibi yaşamınızda bir değişiklik olmuşsa, muhasebeci mali konularda size yardımcı olacaktır.

Mali Müşavire Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

Bütçeleme, borçtan kurtulma ya da yatırım yapma konusunda tavsiye arıyorsanız, bir mali müşavir ile çalışmanızın zamanı gelmiştir. Bir mali müşavir iki şekilde çalışır.

Bunun ilk yolu; bütçe planlamanıza ve servet oluşturmanız için bir finansal plan hazırlayan ücret ödediğiniz bir danışman olarak,

Sizin için özel yatırımlar yaparak çalışan ve bundan komisyon alan bir finansal planlayıcı olarak çalışır.

Bununla birlikte bir mali müşavir, paranızı ciddi şekilde yatırım yapmaya başlamadan önce borçtan çıkmanıza teşvik edecektir. Mali müşavir, sizin ekonomik durumunuzu gözden geçirecek ve borçlarınızdan kurtulmanız için gerekli planı çıkartarak uygulamaya koyacaktır.

Mali müşaviriniz, finansal hedeflerinize ulaşmak için yardımcı olacak en iyi yatırımları belirlemenize de yardımcı olabilir. Borçlarınız bittikten sonra da ileri ki zamanları düşürerek emeklilik ve çocukların üniversite eğitimi gibi durumlar için uzun vadeli tasarruf planları oluşturmaktadır.

Mali Müşavir ve Muhasebeciye İhtiyaç Duymak

Yüksek ölçekli bir işletmeniz varsa, hem mali müşavir hem de muhasebeciye ihtiyacınız olabilir. Ayrıca bazı muhasebeciler de mali müşavir olarak çalışabilir. Hem mali müşavirinize hem de muhasebecinize güvenmeniz önemlidir. Yani, mali müşaviriniz, mali durumunuzla ilgili sorunları anlayacağınız şekilde açıklayabilmelidir. Yapmadan önce her yatırımın riskini anlamalısınız. Öte yandan muhasebeciniz, mali durumunuzu açıkça anlayabilmeli ve gereken bilgileri anlamanıza yardımcı olmalıdır.

Hem muhasebecinizi hem de mali müşavirinizi dikkatli seçmelisiniz. Arkadaşlarınızdan veya akrabalarınızdan tavsiye isteyin ve kişisel durumunuza en uygun olanı ve güveneceğiniz olanı ile çalışmaya başlayın. O zaman finansal geleceğinizi gerçekten kontrol edebilirsiniz.

Sadece büyük şirketlerin muhasebeciye ihtiyacı olmaz. Muhasebeciler her maliyete göz atmanıza yardımcı olur. İyi bir muhasebeci, bir sonraki forkliftinizi nasıl finanse edeceğinizden, çocuğunuzun üniversite eğitimini nasıl finanse edeceğinize kadar her şeyi planlamanıza yardımcı olacaktır. Genel bir muhasebe uygulaması dört temel uzmanlık alanını kapsar.

 • İş danışmanlığı hizmetleri
 • Muhasebe ve kayıt tutma
 • Vergi danışmanlığı
 • Denetleme

Bu dört disiplin genelde çakışır. Örneğin, muhasebeciniz bir kredi için ihtiyacınız olan finansal tabloları hazırlamanıza yardımcı oluyorsa ve size daha uygun bir inceleme elde etmek için, bazı tahminlerin nasıl yeniden hesaplanabileceği konusunda bazı bilgiler veriyorsa muhasebeciniz iş danışma hizmeti vermektedir.

İyi bir muhasebeci bulmanızın yolu avukatınızdan, bankacınızdan ya da aynı sektördeki bir iş arkadaşınızdan tavsiye alabilirsiniz. Yeminli mali müşavirler, belli bir eğitim ve çok ciddi sınavlardan geçip mezun olan, işinin ehli kişilerdir.

İşinin ehli kişilerle önce bir görüşme yapmanız ve size uygun muhasebeci ya da mali müşaviri bulup çalışmanız gereklidir. Ayrıca dikkat etmeniz gereken bir konu da muhasebecinizin çalışma biçimidir.

Kendisine ait bir muhasebe ofisi ya da evinden çalışan bir muhasebeci olsun, sadece muhasebeci unvanı taşıması yetmez. Diplomasına ve muhasebecilik yapmak için gerekli kayıtlarının olup olmadığına bakmanız gerekmektedir.

Bir diğer durum ise kendinize muhasebeci ya da mali müşavir seçeceğinizde, adaylarla iki kez toplantı düzenlemeniz gerekir. Biri kendi yerinizde diğeri ise adayın işyerinde. Böylece her iki tarafta diğerinin çalıştığı ortamı bilecektir.

Not: eğer sizde yeni bir şirket kurma aşamasında iseniz, Kobi Vadisi tarafından hazırlanan şirket kurma rehberini inceleyerek detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Hizmetler

Muhasebe firmalarının çoğu vergi ve denetim hizmetleri sunmaktadır. Peki ya defter tutma, yönetim danışmanlığı ya da emlak planlama? Muhasebeciniz finansal bilgi sistemleri tasarlamanıza ve uygulamanıza yardımcı olacak mı? Bir mali müşavirin sunabileceği diğer hizmetler arasında, kredi ve finansman işlemlerinin analiz edilmesi, finansal tabloların hazırlanması, denetlenmesi, gözden geçirilmesi ve derlenmesi, yatırımları yönetmek ve vergi makamlarında sizi temsil etmek gelir.

Küçük işletmelerde tüm bunlara pek ihtiyaç olmasa da, firmanızın ihtiyacınız olan hizmetlere göre bir muhasebeci bulundurmanız önemlidir. Ayrıca muhasebecinizin küçük işletmeler ve yaptığınız işle ilgili bilgi ve tecrübeye sahip olduğuna emin olmalısınız.

Kişilik

Muhasebeci ve mali müşavir adayınızın sadece iş alanında değil kişilik açısından da sağlam olması gerekir. İşinde dürüst olmalı ve sizi zorda bırakacak hiçbir hareket ya da eylemde bulunmamalıdır.

Muhasebeciniz ve mali müşaviriniz, anlaşabileceğiniz ve fikir olarak da uyuşabileceğiniz kişiler olmalıdır. Fikir ayrılıklarınız olsa bile her iki tarafın bir orta yolu bulmak için çabalaması da önemlidir.

Ücretler

Muhasebeci ya da mali müşavir ile çalışmadan evvel, alacağı ücretleri belirlemeniz gerekmektedir. Bazı muhasebeciler ücretlerini aylık alırken bazıları da üç aylık olarak da talep edebilir.

Muhasebecinize vereceğiniz ücretleri belirlerken, hangi hizmetleri vereceğini de göz önünde bulundurmanız gerekir. Farklı muhasebeciler ile görüşüp, size uygun olanı belirleyip, onunla çalışabilirsiniz.

Muhasebeci ve Mali Müşavirinizi Belirledikten Sonra Yapmanız Gerekenler

 • Saat başı daha fazla ücret alan bir muhasebecinin daha deneyimli olması ve daha az olan acemi bir muhasebeciden daha hızlı çalışması muhtemeldir. Görüşmenizin sonunda, özellikle sizinle aynı işi yapan müşterilerinden referans istemelisiniz. Böylece referans gösterilen kişilerle görüşüp, muhasebeci adayı hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.
 • Çalışacağınız muhasebeci ve mali müşaviri belirledikten sonra sözleşmenizin şartlarını, yapılacak hizmetleri, beyanları ve verilecek ücretleri de kapsayan bir sözleşme yapmalısınız. Bu sizin ve muhasebecinizin aynı beklentilere sahip olmanızı sağlar ve ileride doğabilecek yanlış anlaşılmaların da önüne geçecektir.
 • Kendi payınıza düşen muhasebe ilişkisinden en iyi şekilde yararlanın. Kayıtlarınızı ne kadar iyi tutarsanız, muhasebecinizin harcadığı zaman az olacağından, doğal olarak ödeyeceğiniz ücret de düşük olacaktır.
 • Muhasebeciniz ile belli zamanlarda daha doğrusu her ay bir toplantı yapmanız gerekebilir. Paranızın nereye gittiğini bilmek için finansal tabloları inceleyin ve sorunları gözden geçirin.
 • Muhasebecinizin maliyetlerinizi düşürmek için alternatif yolları önermesini isteyebilir veya bir fikriniz varsa onunla paylaşabilirsiniz.

İyi bir muhasebeci, sizin vergi ve defter tutma gibi konularda en iyi yardımcınızdır. Doğru muhasebeciyi bulmak için zaman harcamalı ve size sunulan tavsiyelerden yararlanmalısınız. Bu işinizde yükselmeniz için size yardımcı olacak yararlı bir arayıştır. Bu yüzden size uygun muhasebeci ya da mali müşavir bulmadan asla sözleşme yapmayın.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz