Yatırımcı Arıyorum

Türkiye’de Franchising Olanakları

Türkiye’de Franchising Sistemi

Franchising, Türkiye’de ivme kazanmış Pazar hacmi hızla büyüyen 2018 yılında zirve yapması beklenen bir iş modelidir. Kahve, Çiğ Köfte, Oto yıkama ve Bakım, Gıda gibi ürünlerde/hizmetlerde Franchising sistem geniş platformlarda popülaritesini artırarak sürdüreceği sinyallerini veriyor.

Yeni şubelerinin açılması beklenen pek çok yerli ve yabancı firmanın, Franchising bedelleri ortalama olarak; 50 Bin TL ile 1.000.000 TL arasında değişebiliyor. Elbette bu rakamlar sektöre ve iş modeline göre de değişkenlik gösterebiliyor.

Franchising Sisteminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurumsallık dolayısı ile sistemli yapı bir işletmede ticari başarının garantisi niteliğini taşır. Tüketiciye her zaman aynı kalitede ürünü aynı kalite ve verimlilikteki hizmet ile sunduğunuzda müşteride oluşan güven duygusu tüketiciyi işletmenizin sürekli müşterisi haline getirecektir.

Çiğ köfte Franchising için örnek verecek olursak, tüketiciye sunulurken pratik biçimde fakat görselliği de ön plana çıkararak en lezzetli biçimde hazırlanması önem taşımaktadır. Paket servislerde dikkat edilmesi gereken detaylarda müşteri kaybetmemek için oldukça önem taşıyor. Çiğ köfte yanında sunulan likit ikramların en sağlıklı biçimde paketlenmiş ve hazırlanmış olarak teslim edilmesi hizmet kalitesinden, sunum zenginliğinden ve pratikliğinden ödün verilmeden paket servisin gerçekleştirilmesi ürüne, firmaya olan güveni pekiştirecektir kurumsal yapıyı hatırlatan logolu tüm parçaların sunum sırasında kullanılması gerektiği de anımsatılan bilgiler arasında.

Tüketici yorumlarını, eleştirilerini dikkate alan firmalar mutlaka istikrarlı, uzun soluklu ticari bir yaşam ve başarı grafiği oluşturuyorlar. Mutlaka güler yüzlü olmak, tüketicinin beklentisine duyarlı olmak, hizmet kalitesini her zaman aynı düzeyde tutarak korumak kurumsal olmanın sistemli hizmet anlayışının ödün verilemez unsurlarını oluşturuyor.

Karşılamadan sonra gelen siparişin alınması ve sunum aşamalarında, paket servislerde ürünlerin dökülüp saçılarak gitmesi her şeyi mahvedecek kurumsal yapı imajı yerle bir olacaktır. Hizmetin tüm aşamaları bu neden ile bütünlük ve kurallara bağlılık sorumluluğu gerektirmekte titiz, düzenli hizmet verme anlayışından asla ödün verilmemelidir.

Temizlik yine ödün verilemez hizmet anlayışının temelini oluşturan unsur, özellikle gıda hizmetinde sürekli dikkat ve özen gerektiren bir detay. Tuvaletler sık sık kontrol edilerek temizlikleri tekrarlanmalı, müşteriye hizmet edilen alan, mutfak devamlı derli toplu ve hijyen kurallarına uyarak temiz tutulmalı.

TAHSİLAT

Ödeme ile ilgili sistemin işletmede eksiksiz kurulmuş olması ve işlemesi gerekir. Kredi kartı uygulamaları, pos cihazlarının kullanımı işletmelerde uygulanması gereken olmazsa olmaz uygulamalarından. Ayrıca istatistikler kredi kartı kullanan işletmelerde kârlılığın %50 civarında artış gösterdiğini söylüyor.

FRANCHİSİNG ÖDEME ŞEKİLLERİ

Marka hakkını alan girişimcinin Franchisor’a ödemekle yükümlü olduğu ödeme farklılık gösterebiliyor. Toplu ödeme ve sürekli ödeme tutarları brüt ciro üzerinden ya da cironun belli bir oranı üzerinden hesaplanabilmekte. Ödemelerin ne şekilde yapılacağına dair detaylar sözleşme sırasında teferruatlı biçimde belirlenecektir.

Franchising Uygulama Biçimleri

Sistem ulusal ve uluslararası Franchising işletmeler olarak ürün veya markaya göre değerlendirilebilmekte. Ürün ve Marka Franchising’i satıcının sistem konusunda bağımsız olduğu imaj birliği yaptığı bir anlaşma türü yine imtiyazı veren bu hakkı denetim ve kontrol hakkına sahip.

İşletme esasına dayanan Franchising ise tüm faaliyetleri ile imajın temsili esasına dayanmaktadır. Günümüzde yaygın Franchising sistemi kurumsal ve sistemsel işletme esasına dayanan Franchising sistemleridir.

Yeni Franchise işletmenin marka güvenilirliğini, imajını korumak sistemin çalışma kurallarını ve çalışma disiplinini uygulamaya maksimum seviyede özen göstermek sorumluluğunu duymalıdır. Kazancın beklenen düzeyde gerçekleşmesi, gelirin artırılarak firmanın ekonomik olarak güçlendirilmesi konusunda marka sahibi yeni girişimci ile işletme bilgilerini paylaşmalı, destek olmalıdır.

Ulusal ve uluslararası platformda büyümeyi seçen firmalar zincirlerini oluşturarak marka tanınırlığını geniş alanlara yaymakta, imajının tüketici kitlesinin algısındaki prestijini artırarak ticaret hacmini büyütmeyi seçmekte bu faaliyet alanında da oldukça başarılı olmaktadırlar.

2018 yılı Türkiye açısından incelendiğinde Franchising sektörünün hareketli yükselen bir grafik çizerek büyüyeceğini pek çok firmanın ciddi rakamlardaki şube sayısını zincire ekleyeceğini belirten uzmanlar mevcut potansiyelin bulunduğunu, ürünlerin hizmete sunulması için potansiyel alanların beklediğini sözlerine ekliyorlar.

Franchising Veren Firmalara Ulaşmak

Franchising alacak girişimcilerin sektörleri dikkatli biçimde incelemeleri, ürün ve ödeme koşullarını araştırmaları, Franchising sistem hakkında olabildiğince fazla bilgi sahibi olmaları karar verme aşamasını daha bilinçli yaşamalarında doğru kararı vermelerinde etkili olacaktır. Firmalar ile iletişime geçmek bizzat Franchising verecek yetkili ile görüşmek değerlendirme seçeneklerinin fazla olması girişimcinin kıyas yapmasını kolaylaştıracak, ilgili alanlarda bilgisini artırarak doğru sonuca daha fazla yaklaştıracaktır.

Yeni bir yatırımcı olarak sizde Türkiye genelinde franchising almayı düşünüyorsanız, Kobi Vadisi platformunda yer alan Franchising Veren Firmaları araştırabilirsiniz.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz