Yatırımcı Arıyorum

Yeni İş Fikirleri Nasıl Bulunur?

İş Fikri Bulmak

Bazen hiç ummadığınız anda aklınıza bir iş fikri gelebilir. Bazen de sürdürülebilir bir iş fikrine ulaşmak için haftalarca hatta aylarca uğraşsanız da bulamazsınız. Mükemmel bir fikir bulduğunuzu düşündüğünüzde, bulduğunuz iş fikrinin uygulanabilir olduğundan ve bunun için bir pazar bulunduğundan emin olmak gerekir ve buda araştırma yaparak olur. Bu araştırmada bir iş kurma konusunda size yol gösterecek ipuçlarını bulmanız ve değerlendirmeniz sizin iş fikrinizde netlik kazanmasına fayda sağlayacaktır.

Şayet bir iş fikrine sahipseniz bu fikir size zor gibi görünüyorsa, aşağıdaki soruları kendinize yönelterek doğru yönde karar vermenizi sağlayabilirsiniz. İş Fikri Nedir?

Çözüm bekleyen sorunlar nelerdir?

Aslına bakarsanız tüm bu alışveriş, ticaretin kaynağı bir probleme bir ihtiyaca çözüm bulmak gayreti değil midir? Yemek, giyinme, konaklama, uyku, tatil, iletişim vb. ihtiyaçlara cevap vermek adına ticaret yapılmıyor mu?  Sizde bir iş fikrine ulaşmak için; yaşadığınız veya bildiğiniz mevcut olan sorunları tespit ederek, çözüm bulma kaynaklı bir iş fikrine ulaşma çabası sizin için iyi bir başlangıç olabilir. Buda; bir sorunu ele almak ve karlı bir işe dönüşebilecek bir çözüm bulmada elinizden geleni yapmak anlamına gelir.

Hangi konuda iyisiniz?

Herkesin yeteneği ve özellikleri farklıdır. Belirli işler veya görevler için gidilecek kişiyseniz, bu sizin için en iyi fırsat olabilir. Zaten iyi olduğunuz konuda bir şey alıp satmak ya da üretmek, sadece o işi yapabilmekle kalmayıp, yapmaktan da zevk alacağınızdan emin olmanın harika bir yoludur. Buda başarılı bir iş fikrini oluşturabilir.

Başkalarının gözünden iyi olduğunuz konular nelerdir?

Başkaları karşısındakinin yeteneklerini ve yapabileceklerini daha geniş bir pencereden görür ve analiz edebilir. Sizin henüz bilmediğiniz bir yeteneğinizi veya özelliğinizi keşfetmiş bir tanıdığınızın söylediklerini ciddiye alarak bir iş fikri düşünmeyi deneyin.

İş fikirlerini karşılaştırmak

Birkaç fikir bulduğunuzda, bulduğunuz fikirleri bir toplulukta hatta sosyal medyada tartışmaya açarak beyin fırtınası yapın ve çarpıştırın. Bu yolla, farklı kişiliklerden çok çeşitli girdiler elde edebilir ve iş fikirleriniz gerçekten kazançlı olup olmayacağı konusunda daha iyi bir fikir edinebilirsiniz.

Satabileceğim bir ürün üretebilir miyim?

Bazen en iyi iş fikirleri zanaat becerilerinizi ve hobinizi keşfederek daha geniş bir platformda pazarlamak şeklinde olabilir. Kıyafet, mücevher, sanat, süs eşyaları, bebe malzemeleri, yiyecek vb. gibi. Şayet böyle bir iş girişimi düşünüyorsanız el yapımı ürünler satan çeşitli e-ticaret sitelerini inceleyerek daha zengin bir bilgiye sahip olabilirsiniz. Farklı benzersiz bir şey tasarlama gibi bir yeteneğiniz varsa bu ögeler için büyük bir kitle vardır ve size finansal faydaları olabilir.

Yeni fikirleri ortaya çıkarmak

Bazen kafanızdaki fikrinizin parlayacağı o anı tetiklemek için ilham almanız gerekebilir. O anın yakalanmasında yardımcı olmak için görsel ve benzeri kaynaklara göz atmak etkilidir.

İşte size ilham almanızda yardımcı olabilecek kaynaklar;

Akıllı Telefon

Şayet bir uygulama oluşturmayı düşünüyorsanız, bu çok yardımcı olabilir. Bir uygulama oluşturmak istiyorsanız, ancak tam olarak ne oluşturmak istediğinizden emin değilseniz, uygulama mağazasında arama yapmak çok etkili olabilir. İlgilendiğiniz kategorileri arayın ve bir şeyin eksik olup olmadığını veya bu kategorideki uygulamaların nasıl geliştirilebileceğine bir göz atın.

Arama motorları

İnternet, pazarda olduğunuz ürünleri ve hizmetleri bulmak konusunda inanılmaz derecede faydalıdır. İnternette arayıp da bulamadığınız hiç bir şey oldu mu? Bu araştırma, piyasada potansiyel bir açılış olabileceği konusunda harekete geçmeniz ve yaratmanız için bir ipucu olabilir.

Sosyal medya

Sosyal medyadaki insanlar, mevcut ürünler, yerler, süreçler gibi ilgili istek ve sorunlarını tanımlamak için genellikle hızlıdır. Ancak çok azı bir çözüm bulmak için zaman ayırır. İnsanların şikâyetlerini okumak, başkalarının çözebileceğiniz problemleri hakkında size büyük bir fikir verebilir. Çevrimiçi inceleme siteleri de aynı şeyi sunabilir.

Yeni İş fikirleri

Ayrıca Kobi vadisi platformunda yer alan iş fikirleri bölümünü inceleyerek yeni iş fikirleri örnekleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ofis,mağaza, okul veya kreş gibi diğer yerler, hatta eviniz bile, yeni bir iş fikri bulmanızda size yardımcı olabilir. Günlük olarak etkileşime girdiğiniz şeyleri daha yakından incelemek ve onlara yeni bir pencereden bakmak devrimci bir çözüm bulmanıza yardımcı olabilir.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz