Yatırımcı Arıyorum

Youtube Kanalı Nasıl Açılır?

Youtube’da Kanal Açmak

YouTube Kitle Araştırması

Öncelikle “İşi yapacağınız sektörde ne tür insanlar var ve bu insanlar arasında ne büyüklükteki kesim sizin potansiyel müşteriniz durumunda?” gibi sorulara cevap arayalım.

Açıkçası YouTube izleyicilerin çoğunun yaşı on sekizin altında. Bu da demek oluyor ki eğlence sektörü teknik açıdan daha fazla müşteri buluyor. Bu noktada ne yaparsanız yapın işin içine kesinlikle biraz eğlence katmalısınız. Ancak on sekiz yaşının üstünde cidden bilgilenmek, araştırmak ve kaliteli vakit geçirmek için YouTube’u izleyen insanlar da yok değil. Buna bir örnek vermek gerekirse “Barış Özcan” adlı kanal bu insanlara hitap eden en büyük kanallardan birisi konumunda. 1.666.857 abonesi ile her videosuna ortalama 500.000 izleyici bulabiliyor. Benim de severek takip ettiğim bu kanal genelde ürettiği içeriği çok kaliteli biçimde bizlere sunmasıyla ön plana çıkıyor. Bu durumda eğlencenin yanından kaliteyi hiçbir zaman ayırmamanız gerektiği çıkarımında bulunabiliriz. Bunun içinde açıkçası sağlam ekipmanlar ve sağlam bir video tasarımcısı gerekmekte.

Kitlesi bu şekilde olan YouTube mecrasında sizin artınız ise yapacağınız işi net olarak kimsenin yapmaması olmalıdır. Yani YouTube’a kaliteli, eğlenceli ve yaratıcı bir şekilde sağlam bir giriş yapabilirseniz herhangi bir ciddi rekabet ortamıyla karşılaşmayacağınız ortada. Kısacası güzel içerikler ürettiğiniz sürece hitap ettiğiniz kitleyi kimseyle paylaşmanıza gerek kalmayacak.

YouTube’da Kanal Açmak İçin İlk Adım

Kafanızda nasıl içerik üreteceğiniz ve kitlenizin ne olacağına dair az çok şey oluşmuşken belirlemeniz gereken birkaç şey olacak. Bunlardan birincisi kuşkusuz kanalın ismi olacaktır.

Biraz araştırma sonrasında başarılı kanalların isimleriyle de diğer kanallardan ayrıldığını görebiliriz. Uzun zamandır bu işi yapan kanalların isimleri genelde marka haline gelmiş yüzlerinin isimleri olabilirken bu işe yeni soyunmuş bir oluşumun ismi daha farklı şartlarla oluşturuluyor. Örneğin bunlar arasında son zamanların en trend kanalı kuşkusuz “BABALA TV”dir. Benim de takip ettiğim bu kanal diğer kanallarda olduğu gibi bir kişinin etrafında şekillenmesine rağmen isim olarak az sonra bahsedeceğim şartların tamamını içinde barındırıyor.

Günümüzde yaşça olgun insanlar kullandıkları ürünün ismine ya da ambalajına çok fazla dikkat etmek yerine ürünün işlevine dikkat ederken ne yazık ki genç kardeşlerimiz kitabı içeriği ile değerlendirmek yerine kapağı ile değerlendiriyorlar. Bu noktada ulaşabileceğimiz insan sayısını arttırmak için onlara hitap eden bir isim seçmelisiniz. Kuşkusuz gençlere hitap eden bir isim, kesinlikle bir şirket adı ya da klasik bir isim olmamalı. Son derece dağınık, özgür, yaratıcı ve rastgele bir isim seçmek insanlara ulaşmak noktasında sizleri bir adım daha ileri taşıyacaktır. Daha açık olmak gerekirse yaratıcı bir uydurma isim bulmalı, genç kitlenin kullandığı kelimeleri bu isimde kendinize temel olarak seçmelisiniz. Biraz çocuk gibi düşünmek gerekecek sanırım. Youtube Kanalı ile Para Kazanmak

Not: youtube kanalı açma aşamanızda arzu ederseniz Kobi Vadisi Youtube kanalına da göz atabilirsiniz.

İsim oluşturmak kadar önemli bir diğer konu ise bir logoya sahip olmak. Logo ve isim bizi ziyaret edecek insanları karşılayan kırmızı halı niteliğinde olacak. Logo konusunda insanların sevmediği nokta ise yazı ve resmiyet içermesidir. Logo son derece basit ve yaratıcı bir görünüme sahip olmalı, çok fazla renk içermemeli. İnsanlar ilerideki markalaşma yolunda bu logoyu benimsemeli, bu logoyu gördüklerinde kanalla ilgili en az iki üç videoyu akıllarına getirebilmeliler.

İnsanlar için bir başlangıç sağladınız fakat asıl başlangıcı kendinizle yapmalısınız. Kendinize bir ilke edinmeli, bu ilkeden kopmamalısınız. Bu ilkenin içine kendinizi ayırmayacağınız bir yol koymalısınız. Örnek vermek gerekirse insanlar için oluşturduğunuz kırmızı halıyı ve kimliği yaptığınız işlerle olabildiğince yükseğe taşımalısınız. İnsanlara ihtiyaçları olduğunu düşündüğünüz içerikleri sunduğunuz için eğlence ile güvenilirliği birbirinden ayırarak hareket etmeli ve insanlara yanlışı sunmamalısınız. Bu noktada gittiğiniz ve tanıttığınız mekanlara kendi çapınızda bilir kişi olarak notlar verebilir ve verdiğiniz bu notlar ile bir hediye oluşturarak o mekana bırakabilirsiniz. Bu sizi izleyip ciddiye alarak o mekana giden bir insan için hem daha güvenilirlik taşıyacaktır hem de sizi bu sektörde daha ciddiye alınan, söz sahibi bir kanal yapacaktır.

Kendiniz için bir başlangıç yaparken videolarınızın genel ilerleyişini kafanızda aşağı yukarı şekillendirmeli ve bu videoları kanala ne düzende yükleyeceğinizi kesin hatlarla belirlemelisiniz. İnsanların sizden bekleyecekleri bir diğer şey de onlara verdiğiniz sözleri tutmanız olacaktır. Bu adımda videolarınızı hangi tarihlerle izleyicileriniz ile paylaşacağınızı kesin olarak belirtmeli, haftalık mı yoksa 3 günlük mü bir ilerleyiş sergileyeceğinizi onlara sunmalısınız. Bu şekilde insanlar bizi her aradıklarında bulacaklar ve bu durum sizin güvenilirliğinize artı puan katacaktır.

Youtube Kanalı Oluşturduktan Sonra Yapılması Gerekenler

İlk yükleyeceğiniz video kalitenizi ve ne kadar hızlı bir giriş yapabileceğinizi belirleyecektir. Hatta biraz daha abartmak gerekirse çekirdek kadronuzu ilk yükleyeceğiniz birkaç video ile oluşturacağınızı söylemek de yanlış olmayacaktır. Bunun için ilk videomuz bizi tanımlayan ilerideki içeriklerinizin kısa bir özeti halinde olan bir video olmalıdır. İlk birkaç video ne kadar sağlam temeller üzerine şekillenirse insanlar ilerideki videoların da o kadar sağlam geleceğini düşünürler. Yani tanıtım videosu diye ilk videoyu ya da heyecan var diye ilk birkaç videoyu gelecek videolardan bağımsız olarak düşünmemelisiniz.

Hep aynı doğrultuda, değişmeden ilerlemelisiniz. Kendi ilkenizde yer alan ilerleyeceğiniz yolu belirlerken seçtiğiniz tüm şartları bu videolar içinde geçerli tutmalısınız. Yani eğlenceli bir içerik oluşturacağız diyorsanız ilk videonuz da eğlenceli olmalı. Güvenilirlik taşıyacağız diyorsanız ilk videonuz da insanlara güvenilirlik aşılamalı.

Youtube Kanalı İçin Doğru Yüzü Bulmak

Bir diğer dikkat etmeniz gereken husus ise bir yüze sahip olmak. YouTube’da bir kitleye ulaşabilmek için maalesef yaptığınız işlerden çok insanlara sunduğunuz karakterin önemi olduğunu açıkça belirtmek isterim. Çünkü insanlar bir yüzü benimseyip ona güvendikten sonra o insan reklam yapsa dahi sonuna kadar izliyor, o ne derse yapıyorlar. Bu noktada kamera karşısında oluşturacağınız karakteri de kanalın içeriği ve ilerleyiş doğrultusu kadar iyi şekillendirmeli ve insanların onun peşine takılıp sürüklenmesini sağlamalısınız. Yani ne kadar ciddi bir içerik oluşturacak ve boş yapmayacak olsanız da insanları peşinizden sürüklemek istiyorsanız oluşturacağınız karakter ile onlara boş içerik de sunabilmeli, oluşturacağınız içerikle ilgilenmiyor olsalar bile ilgilenen insanlara ulaşmak için onları tutmaya çalışmalıyız. Bu noktada onlara yalnızca bilgilenecekleri değil; güzel vakit geçirebilecekleri de bir içerik sunmalısınız. Yani elbette sadece belgesel niteliğinde işe yarayacak videolarla insanları buluşturabilirsiniz.

Fakat bu durum, sadece işine yarayacak bilgiyi almak için size gelen insanlarla buluşmanızı sağlar. Evet, bu durumdaki insanlara ilaç olabilirsiniz. Bu da çok güzel işler yaptığınız anlamına gelir. Ancak böylece sadece bu insanlarla yetinmek zorunda kalırsınız. Daha büyük bir kitleye ulaşıp daha büyük işler yapmak için sağlam bir yüz bulmalı ciddi tarafınızı onun boş ve eğlenceli tarafı ile birleştirip ilerlemelisiniz. Bu noktada da aslında önünüzde iki seçenek olacak. Tek bir yüz seçebileceğiniz gibi farklı karakterlere sahip bir ekip de seçebilirsiniz.

Kısacası ciddi içerikleri oluşturmak istemeniz çok güzel. Ancak bu kalabalık sektöre giriş yapabilmek için hem dolu hem boş videolar yapmak durumundasınız.

Biraz ilerledikten sonra aralıklarla videolardan kesitler alarak insanlarda merak uyandıracak kısa videolar oluşturup paylaşmalısınız. Ayrıca kanalın ana sayfası yeni insanlar için bir giriş kapısı olduğundan sürekli düzenlenmeye ihtiyaç duyar. Bunu sağlamak ek olarak birbiri ile ilişkili videoları birleştirerek oynatma listeleri oluşturmak için de zaman harcamalısınız.

Gerekli Olan Oluşumlar

İsteğiniz doğrultusunda bir yüz ya da bir yüzün liderliğini yaptığı bir ekip

Videolara içerik üretecek aynı makale yazarları gibi fikir sunabilecek insanlar (Bu işi yapacak kişi veya kişiler yetkinliğine göre videonun asıl yüzü veya kendi oluşturacağı ekibin içindeki insanlar da olabilir.)

Teknik ekipmanlar ve kullanacak kişi

Sosyal medya işlerine bakacak kendi reklamımızı kendimizin yapacağı insanlar (Bu insan veya insanlar da aynı şekilde seçilen yüz veya ekipten olabilir.)

Oluşan videoları düzenleyip YouTube sayfasıyla ilgilenen insan

Not: işe başlarken yukarıda yazdığım birçoğu oluşum sadece içerikleri oluşturan insanlara ait olacaktır. İleride daha da profesyonelleşip işi büyütme isteği doğrultusunda isteğe göre daha profesyonel ayrı ekiplere devredilebilir. Gördüğünüz gibi aslında başlamak için biraz düşünmek ve sağlam, küçük bir ekip kurmak yeterli. Youtube ve Twitch’e Yaratıcı Fikirlerle Başlamak

Burada yazdıklarımız doğrultusunda kafanızdaki projeyi bu sektöre nasıl uyarlayabileceğinizi biraz daha fikir sahibi olarak düşünme fırsatı bulmanızı umuyoruz. Elimizden geldiğince esnek bir yol haritası oluşturmaya çalıştık ve olabildiğince son kararları size bıraktık.

Aklınızdaki ana temayı değiştirmeden başlamanızı öneriyorum. “Kervan yolda düzülür.” Zaten kafanızdaki ana fikir yeterince güzel ve boş bir alanı doldurmaya yönelik. Tamamlayıcı yardımcı düşünceler sonradan eklenecek ve proje zaman geçtikçe olgunluğa erişecektir.  Bu yüzden de şimdilik projeye katkı sağlayabilecek küçük fikirleri eklemek istemedim. Önce bu iş için gerekli ekibi oluşturup, ekipmanları ayarlayıp, yol haritasını çizmenizi öneriyorum. Elbette bu işi yapacak ana ekibin de içeriklerde sizden istekleri olacaktır. Bu yüzden düşünme aşamasında şimdilik ana fikirle kalmanızı da öneriyorum. İnsanlar sevdikleri işi, istedikleri gibi yapmak isteyecekler, size de bu imkanlar için öneriler sunacaklar. İşte ana fikriniz asıl burada şekillenecektir.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz