Yatırımcı Arıyorum

Bayilik Alarak Market Açmak

Market Sektöründe Bayilik Almak

Özellikle yaşadığınız bölgede bir market yoksa ve bir iş açmak istiyorsanız bu seçeneği her zaman göz önünde bulundurmalısınız. Genelde marketler doğru işletildiklerinde büyük gelirler getirebilirler. Bakkallar gibi küçük işletmelerden daha ucuza ürün satsalar da bayilik aldıkları için satacakları ürün geliş fiyatı normalin çok daha altında olacaktır. ayrıca çok fazla ürün çeşidi ve sayısı içermelerinden dolayı her üründen azar azar bile olsa toplamda büyük gelirler elde edebilirler. Böyle bir yatırımı yapmak için yerine getireceğiniz şartlar olacaktır.

Market Bayiliği Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1 – Marka Seçimi

Bayiliğini alacağınız markayı iyi seçmelisiniz. Bulunduğunuz bölgenin yakınlarında o markadan bir tane daha olması sizin için gelir paylaşımı demektir. Sırf markanızdan dolayı sizi tercih eden insanların olduğunu unutmayın. Bu insanların bir kısmının yakınlardaki sizinle aynı marka ismini taşıyan diğer markete gitmesini istemezsiniz.

Yakınlardaki marketlere dikkat etmenizin yanında markaların sizden bekledikleri şartları da incelemelisiniz. Ayrıca marka isim ücreti gibi bazı kesintiler de markadan markaya farklılık göstermektedir. Bu gibi etkenleri araştırarak elde ettiğiniz sonuçlar ışığında markanızı seçmelisiniz.

2 – Ürün Fiyatları

Birçoğu marka size satacağınız ürünleri getirirken oldukça indirimli fiyatlar sunacaktır. Fakat bu durum da firmadan firmaya oldukça farklılık göstermelidir. Bu avantajı olabildiğince iyi kullanmalı ve en doğru firmayı tercih etmelisiniz. Ayrıca firmadan dönem dönem talep edeceğiniz ürünleri yaşadığınız bölgenin ihtiyaçlarına göre şekillendirmeli, her şekilde en iyi karı elde etmeye çalışmalısınız.

3 – Gerekli Şartlar

Firmalar size isimlerini kullanma yetkisini verirken sizden bazı şartları yerine getirmenizi beklerler. Bu şartlar mevcut gelirinizin belirli bir miktarın üzerinde olması ya da bu işe yapacağınız yatırımın belli bir düzeyin üstünde olması gibi şartlar olabilir. Unutmayın ki onlar da kendi markalarını temsil etmesi için en iyi insanı seçmeye çalışıyorlar. Ayrıca yer olarak seçtiğiniz dükkanın büyüklüğü, klima, dolap vb. şartlar da firmadan firmaya farklılık göstermek şartı ile karşınıza çıkabilir. Market Açma İş Fikri

4 – Başvuru Süreci

Birçoğu firma kendi sayfasında başvuru için bir form bulundurur. Bazı firmalar ise sayfamızda bulanacağınız şekilde bayilik ilanları vermektedir. Bu ilanları bularak ya da direkt o markanın kendi sayfasından firma ile iletişime geçebilir, başvuru formlarını doldurabilirsiniz. Bu iletişimin ardından istedikleri kaba şartları sağlayan insanlar mülakata seçilirler. Bazı firmalar bu mülakatı telefondan ya da Skype gibi uygulamalardan görüntülü olarak yaparken bazı firmalar da sizi direkt olarak yüz yüze görüşmeye çağırabilir. Bu mülakatta size formda yer alan sorulardan daha detaylı sorular sorulur ve vereceğiniz cevapların somut belgeleri istenir. Bu mülakatları da geçerseniz yatırımınızı hayata dökmek için işe koyulabileceğiniz gibi bazen sizden birkaç kursu tamamlamanız istenebilir.

Bu kurslar kaçmanız gereken değil aksine ileride çok işinize yarayacak faydalı kurslardır. Sonuna kadar takip edip bitirmenizi şiddetle öneririz. Bu kursları da tamamladıktan sonra markanın belirlediği şartları yerine getirmek için kontrol altında işe koyulabilirsiniz. Gerekli konsepti ve şartları da yerine getirdiğinize dair onayı aldıktan sonra ilk ürünlerinizi seçip satışa başlayabilirsiniz. İyi bir açılış satışlarınızı etkileyecektir.

Bazı firmaların bu kadar teferruata hiç girmeden doğrudan birkaç küçük şartı yerine getirmeniz sonucunda size izin verdiğini de ekleyelim.

Öneri: marketçilik alanında iş kurmayı düşünüyorsanız, son dönemde oldukça popüler olan Online Marketçilik adlı iş modelini de inceleyebilirsiniz.

Market Bayiliklerinin Avantajlar ve Dezavantajları

Bir markanın bayiliğini almak size oldukça avantaj sağlar fakat birkaç dezavantajı da yanında getirir.

Dezavantajlar

A – Ürün yelpazesi dardır.

Normalde firmalar bu yelpazeyi oldukça geniş tutmaya çalışsalar da seçeceğiniz firmaya göre küçük sorunlar yaşayabilirsiniz. Sadece ismini aldığınız markadan ürün alabildiğiniz için istediğiniz birkaç özel ürünü bulamayabilirsiniz.

B – Marka ücretleri vardır.

Markasını kullandığınız firma doğal olarak sizin reklamınızı yapar. Bunun karşılığında da sizden isim kullanım ücreti talep edebilir. Bu fiyat çok fazla canınızı sıkmayacaktır. Yine de firmadan firmaya farklılık gösterebilir.

C – Denetimler can sıkıcı olabilir.

İsmini taşıdığınız firma doğal olarak siz sürekli denetlemek ve gereken çizgiden çıkmamanızı sağlamak isteyecektir. Bu denetimler bazen can sıkıcı olabilirken unutmamanız gereken şey her şeyin sizin başarınız için olduğudur. Yani insanlar denetimleri keyfi değil sizin başarılı olmanız için yaparlar.

Avantajlar

Açıkçası bir bayilik almak sizi herhangi bir sektörde rakiplerinize göre en az beş sıfır önde başlatır. Aldığınız ismin reklamları ve başarılı konseptleri ile işinize başlarsınız. Hazır müşteriler de işin artısıdır. Elinizden geldiğince, özellikle de bir iş kurarken risk alayı sevmiyorsanız her sektörde bayilik almalısınız.

Bayilik Almak

Arzu ederseniz Kobi Vadisi portalında yer alan, Market Bayiliği Veren Firmaları araştırabilirsiniz.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz