Bireysel Katılım Yatırımcısına Genel Bakış

Bireysel Katılım Yatırımcısı Nedir?

Ekonomi dünyasında Melek Yatırımcı olarak adlandırılan kişi, bireysel katılım sermayesi hakkında çıkarılmış yönetmelikte Bireysel Katılım Yatırımcısı olarak tanımlanmıştır.

Bireysel katılım yatırımcısı olmak isteyen kişiler, Hazine Müsteşarlığı tarafından başvuran kişinin Melek Yatırımcı olmaya uygun kriterleri taşıdığını onaylaması durumunda Melek Yatırımcı lisansı alabiliyorlar. Bireysel Katılım Yatırımcısı diğer adı ile Melek Yatırımcı bu lisansın ayrıcalıklarına sadece Türkiye içinde sahip olabiliyor ve süresi 5 yıl.

Lisanslı bir Melek Yatırımcı olmanın risk almayı katlanılır duruma getiren yanı, Bireysel Katılım Sermayesinin devlet desteği ile cazip kılınıyor olması. Bu yaklaşım ile yatırımların önü açılmış oluyor.

Melek Yatırımcı Lisansı

Melek Yatırımcı yaklaşımını tam açıklamak gerekirse amaç Bireysel Katılım Yatırımcısının lisanslanması bu lisans aracılığı ile desteklenen sektörlerde yatırımın gerçekleştirilmesi ve kişilere kişisel gelir vergisi üzerinden teşvik sağlanmasıdır.

Belirtilmesi gereken önemli bir husus lisans almanın zorunlu olmaması. Melek Yatırımcı resmi adı ile Bireysel Katılım Yatırımcısı kişiler lisans alıp almamakta özgür iradeleri doğrultusunda hareket ederler. Burada konuya yeni ilgi duyan yatırımcı adayları ya da bu konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isteyen kişiler için konuyu biraz daha detaylandırmakta fayda var.

Bireysel Katılım Sermayesi girişimci açısından güvenilir kaynak özelliği taşır bir diğer özelliği ise risk içeren işletmelerin finansal dayanağı olmasıdır. Risk oranı yüksek yatırımlar ve yatırımı yapacak işletmeler titizlikle değerlendirilerek seçilir çünkü alınacak risk sonuçta kazanmak amacı ile yapılan profesyonel bir çalışmanın ürünüdür.

Girişimler değerlendirilirken dikkat edilen pek çok kriter söz konusudur. Projenin özgün olup olmadığı, katma değerli olup olmadığı, büyüme imkanı var mı, devam ettirilebilir nitelikte mi inovasyon alt yapısına sahip mi, satışa hazır mı, günümüz şartlarına uygun mu, pazarda talep var mı gibi soruları uzatmak mümkün. Tüm bu sorulara cevap aranarak titizlikle çalışılıp analizler gerçekleştirilerek risk minimuma çekilmeye çalışılmaktadır.

Konuyu açıklarken literatüre yeni eklenen kelimelerle ifade edilen aslında klasik anlamı ile herkes tarafından bilinen kavramları tanıtmakta da yarar var. Ekonomi dünyasında mentorluk olarak ifade edilen İngilizce kelimenin Türkçemizde ki karşılığı danışmanlık. (mentörlük ihtiyaç mıdır?)

Bireysel Katılım Sermayesinde Bireysel Katılım Yatırımcısı bir diğer ifade ile Melek Yatırımcı olmak isteyebilirsiniz yada mentor diğer adı ile danışman olmak isteyebilirsiniz. Mentorluk tercihiniz ise bu çalışmanın iki türlü de gerçekleştirilebilmesi mümkün. Melek yatırımcıya mentorluk ya da girişimciye mentorluk şeklinde. Önemli bir ayrıntı ise proje sunulurken böyle bir talep var ise taleplerin eşleştiriliyor olması.

Mentörlük

Yeni girişimciler, Melek yatırımcı, Mentor, Bireysel Katılım Sermayesinin işleyişi ve kriterleri konularını irdeledikten sonra ülkemizde Melek yatırımcı durumu nedir iş dünyasında yeterli sayıda Melek Yatırımcı var mıdır sorularının cevaplarını arayabiliriz. (mentörlük ve önemi hakkında)

İş dünyasından yapılan açıklamalarda Melek Yatırımcı sayısının yeterli olmadığı daha fazla Bireysel katılım Yatırımcısına ihtiyaç olduğu belirtiliyor.

Amerikalı Melek Yatırımcılardan yapılan açıklamalarda Melek Yatırımcıların kuluçka merkezlerinin desteklediği projelere daha çok ilgi duydukları bilgisi aktarılıyor ve girişimcilerin yatırımcıya değil uygulayacakları projelerine odaklanmaları gerektiği yine açıklamada yer alan yapıcı eleştiriler arasında bulunuyor. Dünyada bir Melek Yatırımcı ağı oluşmuş durumda Amerika ekonomisine bu yatırımcıların büyük hız kazandırdığı da edinilen bilgiler arasında.

Türkiye’de pek çok kuluçka Merkezi bulunuyor bu merkezlerin uygulayıcıları Üniversiteler ya da bankalar gibi kurumsal dev yapılar. Girişimci adaylarının internet üzerinden bu merkezlerin adreslerine ulaşması irtibata geçmesi projesini olgunlaştırarak Melek yatırımcısına ulaşması mümkün.

Bireysel Katılım yatırımcısının Kuluçka Merkezlerinde destek görüp olgunlaşmış projelere daha çok güvendiği bu koşullarda yatırım yapmaya daha istekli olduğu bilgisi göz ardı edilmemesi gereken önemli bir bilgidir.

Türkiye’de Bulunan Melek Yatırımcılar

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in Melek Yatırımcılar hakkında önemli açıklamaları olmuştu. Ülkemizde 347 Lisanslı Melek Yatırımcı bulunduğunu ifade etmiş ve bu rakamında önümüzde ki yıllarda hızlı yükseleceğini belirtmişti. Değerlendirmeler gösteriyor ki Türkiye için yeni bir uygulama olmasına rağmen gerçekleşen yatırımların ve çalışmaların çok olumlu ve umut verici olduğu yönünde.

2017 Ocak ayı başında çıkan haberler Türkiye için mutluluk verici idi.

Tüm dünyada 50 Milyar dolar işlem hacmi ile Melek Yatırımcıların başkanları ve ileri gelenleri İstanbul’da toplandılar. Güzel haber 21. Yüzyılın Global Melek Yatırım politikalarının Türkiye’de şekilleneceği haberi idi.kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Bireysel Katılım Yatırımcısına Genel Bakış

okuma süresi: 4 dk
0