Yatırımcı Arıyorum

Buz Pateni İşletmesi Açmak

Buz Pateni İşletmeciliği Yapmak

Türkiye’de son dönemlerde yaygınlaşan bir meslek dalı haline gelmiştir. Ülkemize çok geç gelmiş olan bu trend için Öyle büyük sermayeler gerekmiyor. Buz pisti işletmeciliğine son zamanlarda girişimciler ve Kobi Vadisi okurları tarafından ilgi duyulduğunun söylentileri var. 450 metre karelik bir buz pisti 60 kişi kapasiteye sahip ve bu buz pisti kendini kısa zamanda amorti etme özelliğine sahip.

Kuracağınız Buz Pateni İşletmesinin Kâr Marjı Ne Olacak?

Buz pistleri moda olmuş durumda, İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerin avm’lerinde oldukça revaçta. Son dönemlerin yıldız isimlerinden biri diyebiliriz. Eğlence sektörü, giyim ve gıda sektörü her zaman iş yapar. Kar işine gelirsek bazı avm’ler de 45 dakikalık kayma seansı ücretleri öğrenci 12, tam 15 TL. 40 dakikalık özel ders ücretiyse 35 TL olarak duyum aldık. Bu söylentilerin ne kadar doğru olduğu bilinmez.

Buz pistlerinin müşteri ve fiyat potansiyeli hızlı bir şekilde yükselişe geçmiş durumda. Son dönemlerde buz hokeyi gibi aktif sporlarında Televizyon kanallarında yayınlanması ile daha da cazip hale gelmeye başlamıştır.

Otel, AVM ya da kendi başına bir pist olarak kurulumu yapılmaktadır. Avm İçinde Stand Açmak

Nerede Buz Pisti Açabilirim?

Büyük alışveriş merkezleri, 5 yıldızlı oteller, şehir merkezlerine yakın mesafede bulunan boş araziler ya da tatil köylerinde açabilirsiniz. Buz pistini açmak için yasal izinleri aldıktan sonra buz pistlerini yapan imalat firmaları ile görüşerek imalata başlayabilirsiniz. Nasıl bir buz pisti alacağınız konusunda kararsız kalıyor iseniz imalat firmasında bulunan uzman ve bilirkişilerden yardım alabilirsiniz. Doğal olarak buz pisti yaptırabilirsiniz ikinci seçenek olarak sentetik buz pisti yaptırabilirsiniz bu kararı verecek yetkili merci siz ve sermayenizdir?

Buz pistinden nasıl para kazanırım?

Buz hokeyi takımı kurup şov maçları yapabilir, bu maçlara bilet satabilirsiniz.

Özel konserler vererek pisti yaz kış işler hale getirebilirsiniz.

Özel turnuvalar yapabilirsiniz. Eğlenceli adımlar atarak gençlere buz hokeyini sevdirmenizde cabası olacaktır.

Saatlik kayma bedelleri ile ayakkabı kiralayabilirsiniz. Buz pistlerinde ayakkabı kiralanır pist değil ?

Buz pistinde özel gösteriler yaparak ayrı bir biletli organizasyon yapabilirsiniz.

Buz pateni ve buz hokeyi federasyonu ile anlaşarak bazı dönemlerde kiralama yapabilirsiniz.

Doğal Buz Pisti Nasıl Yapılıyor?

Zemin altı desant olarak alt kısma cami ısıtma sistemini andıran soğutma boruları ile soğutma grubu yapılmaktadır böylelikle buzların sıcaklığı -5 derecenin üstüne çıkmayarak erimeye sebep olmayacak şekilde tasarlanmaktadır. Doğal buz ile yapılan pistlerin masrafı bir hayli yüksek olduğu için sık sık bakımı yapılması gerektiği için pek tercih etmeyebilirsiniz. Elektrik ve su faturası bir hayli kabarık olacaktır özellikle yaz aylarında daha fazla gelir.

Eğer doğal buz pisti işletmesi yapmak istiyorsanız buz pistinin süpürüleme işlemi için bir araca ihtiyacınız olduğunu söylemeden geçmeyelim. Doğal buz pistlerinin yapımı sentetik buz pistlerinin yapımına göre daha uzun sürmektedir.

Sentetik Buz Pisti Nasıl Yapılıyor?

Sentetik buz pisti doğal olmayan, inorganik malzemelerden üretilmektedir. Sentetik buz pisti için üretilen özel paneller kullanılmaktadır.

Sentetik buz pistlerindeki avantajlardan biriside sök tak yapılabilmesi, yani usta dilinde demonte yapılabilmesi. Sök tak işlemi yarın dükkânı kapatıyorum dediğin zaman elinde malzeme olması demektir. Buz pisti için zeminin düzgünlüğüne göre 19 mm sentetik buz pisti panelleri, 12.7 mm sentetik buz pisti panelleri, 9.50 mm sentetik buz pisti panelleri ve 6.52 mm sentetik buz pisti panellerini tercih edilmektedir.

Sentetik buz pisti panelleri soğutulmaya ihtiyaç olmadan kullanılabilmektedir bundan dolayı ekstra olarak elektrik ve su masrafları da tamamen düşmüş olacaktır.

Buz pisti temizliği nasıl yapılır?

Eğer buz pistiniz sentetik ise temizliği oldukça masraflı olabilir iki türlü pistlerde de büyük külfet olacaktır. Her hâlükârda bir ya da iki kişilik ekibiniz sadece temizlik yapmak için çalışmak durumundadır. Bu işçilerin Sosyal güvenliğinin sağlanması en önemli hususlardan biridir. Buz pistlerinin kazaya açık olduğu Aşikar. Sentetik pist için insan gücü ve özel temizlik malzemesi gerekmektedir. Doğal buz pistlerinde ise insan gücü, makine gücü gerekmektedir. Çocuk Oyun ve Aktivite Merkezi Açmak

Buz Pistinden Ne Kadar Para Kazanırım?

Buz pistinizin olduğu ilçe ve ile göre değişkenlik gösterecektir.

Lokasyonun oldukça önemli olduğu Buz Pisti İşinde kazançta yapacağınız 1 saat ya da 45 dakikalık fiyatlandırmaya göre değişecektir.

Fakat ortalama olarak bir müşteri potansiyeli olan buz pateni işletmesinin kazanıcı aylık 30.000 TL ile 100.000 TL arasında değişebilmektedir.

450 metre karelik işlek bir buz pisti için hesaplama yapmamız gerekiyor ortalama olarak günde 8 saat doluluk oranı ile hesap yapalım.

8 saat 20 kişi ful dolu olduğunu varsayarsak bu ne kadar doğru olur bilinmez. 160 kişi yapacaktır buz pistinizi piyasa fiyatına göre 20 liraya kiraladığınızı düşünecek olur isek günlük olarak 3200 TL para kazanmanız mümkün bu en kaba ve en uç noktadaki hesap.

Orta halli bir hesap yaparsak iyi bir alışveriş merkezinin içinde olup aynı şartlar düşünüldüğünde en kötü ihtimal ile 10 x 8 x 20 olarak hesap görüyoruz. 1.600 Türk lirası ciro yapabilirsiniz. Bu zamanda bu cironun gayet güzel olduğunu söyleyebiliriz.

İnsanların Buz Pateni Yapma Nedenleri

  • Kardiyovasküler sistemi geliştirir. Düzenli yapılan buz pateni ve antrenmanları kalp ve damar sağlığına fayda sağlar damar ve kalp dolaşım sistemini güçlendirir.
  • Mental gelişim sağlamaktadır. Vücudun çocukluktan beri alışkın olduğu bisiklet, koşu ve yürüyüş gibi fiziksel aktivitelerden dolayı, paten seansları vücudun ve zihnin farklı bir biçimde çalışmasına yardımcı olur.
  • İnsanların streslerini azaltmaktadır. Günlük hayatta yaşadıkları stresi düzenli buz pateni yaparak azaltabilirler.
  • Yüksek kalori harcanmasını sağlar. Kilo vermek için güzel bir aktivitedir.
  • Vücudun dayanıklılığını arttırır. Daha zinde, daha hareketli ve enerjik olmayı sağlar. Yorgunluğu azaltmaya yardımcı olur.

Buz Pisti Kurmak İçin Ne Kadar Para Lazım?

Doğal buz pisti için Çok fazla araştırma yaptık, çok uzun uğraşlar verdik onlarca insan ile diyaloğa girdik. Neler yapmadık ki maliyetleri öğrenmek için 🙂

450 m karelik bir buz pisti size ortalama olarak 100 bin TL’ye mal oluyor.

Aylık olarak kiralama seçeneğiniz de var kira bedeli 12 bin TL olarak bedel biçilmiştir. Artı olarak elektrik ve su masrafı mevcut.

Sentetik pistler daha maliyetli ama aylık bakım vs. masrafları mevcut değil. 600 metre karelik bir sentetik buz pistini ortalama olarak 150 bin Türk lirasına yaptırabiliyorsunuz. 1000 metre karelik bir sentetik buz pisti ise 200 bin Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Kiralama bedeli olarak 10 bin Türk Lirası aylık bedel biçilmektedir. Kobi Vadisi olarak, iş fikirlerinin araştırmasında bizlere destek veren firmalara teşekkür ediyoruz.

Not: Bu içerikte bulunan tüm fiyat bilgileri ve diğer detaylar, günümüz şartlarına göre değişkenlik gösterebilir.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz