Yatırımcı Arıyorum

Doğru Franchise Seçimi Nasıl Yapılır?

Franchise Sistemi İle İş Kurmak

Bir kişinin tüm kariyeri boyunca en zorlu kararlarından biri doğru franchise seçmek olabilir. Çünkü franchise veren birçok firma, seçim yapmayı zorlaştıran farklı şartlara sahiptir. Bu zorlu kararı alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilmek ve belirli bir plan dâhilinde çalışmalar yapmak alınacak kararın doğru verilmesinde etkili olurken, yapılacak çalışmalara kılavuzluk edebilir. Bunun ötesinde seçim aşamasına gelinmeden önce franchise sahibi olmadan bilinmesi gerekenler konusunda da bilgi sahibi olmak, seçim aşamasında daha bilinçli olmayı sağlamaktadır.

İşte franchise seçimi yaparken yardımcı olabilecek kısa ve bir o kadar etkili hazırlık aşamaları:

Ne istediğini bilmek

Bir franchise satın alma düşünülüyorsa, ilk adım öz değerlendirmedir yani ne istediğini bilmektir. Kişinin kendisine soracağı şu sorular ne istenildiğini belirlemeye yardımcı olabilir?

  • Ne istiyorsunuz?
  • İşinizden beklentileriniz neler?
  • Öncelikler nelerdir? Finansal istikrar, esneklik veya kendi işini yönetme isteği mi?
  • Tam zamanlı mı yoksa part time çalışılma hedefleniyor?
  • Bu işin yönetim safında mı yoksa arka planda mı görev almak isteniyor?
  • Ne kadar yatırım yapma hedefleniyor?
  • Yapılacak yatırımdan beklenen geri dönüşler nelerdir?

Bu soruları sormaktaki gaye, herkes farklı nedenlerden dolayı bir franchise almak ister ve herhangi bir özel neden, franchise tercihini etkilemektedir. Girişimcilerin tercih yapmadan önce kendi motivasyonlarını tespit etmeleri kararın doğru alınmasına yardımcı olur. Tüm bu sorular cevaplandığında girişimci ne istediğini ve kendisi için hangi imtiyazın uygun olabileceğinin daha net bir resmini çıkartabilir. Şayet ne tür bir işin kendisini tatmin edeceğini bilmiyorsa, kendisi için ideal olan franchise bulmak için yapılan aramaları daha zorlu olacaktır.

Kazandıran Franchise’ler

Neyin iyi olduğunu tespit etmek

Bir franchise seçerken, girişimcinin kendisi için ne istediğini bilmesinin yanı sıra, neyin iyi olduğunu bilmesi önemlidir. Ne yazık ki, bu ikisi her zaman aynı şey değildir. Mesela bir franchise çok kazandırabilir ama kişi için o iş çok can sıkıcı gelebilir. Eğer durum buysa, kişinin daha net bir çerçeve belirlemesi için işi denemesi ve bir müddet çalışması durumun netleşmesine yardımcı olabilir. Eğer bir kişi hem iyi olduğu hemde zevk aldığı bir işi bir arada bulursa çok şanslı demektir. Unutulmalıdır ki; bir girişimci için en iyi franchise, iyi olduğu bir konudaki işi zevk alarak yapmasıdır. Çünkü bu başarı için sihirli kombinasyondur.

Franchise seçimlerinde tutkulu olunan işi tercih etmek

Bir kişinin seçim yaparken, çok tutkulu olduğu bir franchise ile para kazanma potansiyeli yüksek olan bir franchise arasında karar vermesinin zor olacağını düşünülse de, durum hiçte öyle değildir. Her zaman tutkulu olunan iş seçilmelidir. Bu, birkaç nedenden dolayı iyi bir tavsiyedir. Öncelikle ve en önemlisi, eğer bir girişimcinin işe tutkusu yoksa bir franchise sahibi olarak başarılı olması çok zor olacaktır. Her bir franchise iş fırsatı, işi yürütmek için büyük bir fedakârlık yapmak isteyen bir bayiye bağlıdır. Bu bağlılık seviyesinin tutku olmadan başarılması çok zordur.

İkincisi, daha kârlı bir franchise kısa vadede daha iyi olabilir, ancak uzun vadede, bunu sürdürmek için mücadele etmek gerekir ve bu mücadele duygusu kaybedilebilir. Bulunduğu sanayisine tutkusu olmayan franchise şirketlerinde kariyer genellikle kısadır çünkü mümkün olan en kısa sürenin ötesine geçmek için hiçbir nedenleri yoktur. Buradaki mantık işe gir, paranı al ve çık mantığıdır ve bu tutum bu konuda illa yanlış bir tutumdur diye bir durum söylenemezken, uzun vadeli bir iş planı da asla oluşturmaz. Oysa bir işe olan tutku ne kadar zorlu süreçlerden geçilirse geçilsin, daha uzun vadede dayanma ve ayakta durma gücü verir.

Acele etmemek

Eğer bir girişimci bir franchise girişiminden anında kârlılık veya zenginlik bekliyorsa bu kesinlikle bu sistemin karşılayacağı bir durum değildir. Çünkü Franchising, hemen kısa vadede karlılık getirecek sihirli bir iş değildir, zaman ve çaba gerektirir. Diğer her tür iş gibi, bu da sıkı çalışmaya ve bağlılığa bağlıdır. Zengin olmanın hızlı bir şeması diye bir şey yoktur. Şayet franchise iş modelinde aranılan şey buysa yanlış bir karar alınıyor olunabilir. Bunun yerine, iyi tanımlanmış ve dikkatle oluşturulmuş bir iş planı olan bir franchise aranmalıdır. Başarıya doğru gerçekçi adımlar atmak ve net bir vizyon isteniyorsa; sabretmek, çalışmak ve sebat etmek gerekir.

Franchise Sahibi

Franchise verenle tanışmak

Bir franchise almak isteyen kişinin bu işin kendisi için uygun olup olmadığını tespit etmesinde franchise sahibi ile tanışması önemli bir adımdır. Franchise veren ve alan ilişkisi, kararı etkileyen kilit faktörlerden biridir. Franchise verenle telefonda konuşmak iyi bir başlangıç ​​olsa da, şahsen görüşmek gerekir. Çünkü karşı karşıya gelindiğinde kişinin aklına takılan birçok soruyu sorabileceği bir ortam yakalanabilirken, yüz yüze görüşme de ilişkiler ve hissedilenler oldukça farklı olabilir. Beden dili, birisini dürüst olup olmadığını belirlemenin önemli bir yoludur. Aynı şekilde, yüz yüze görüşmenin kısa olması, telefondaki sohbet saatinden ziyade uyumluluk hakkında girişimciye bilgi verecektir. Franchise Sahibi Nedir?

Mevcut franchise alanlarla görüşmek

Bir franchise seçimi yaparken; mevcut franchise alanlarla görüşüp konuşmak da önemlidir. Şayet franchise veren firmanın saklanacak hiçbir şeyi yoksa, girişimciye mevcut franchise alanların tam listesini ve iletişim bilgilerini vermekten mutluluk duyacaktır. Şayet franchise veren bir firma, almayı düşünen girişimciye belirli bir franchise alanla konuşmasını istiyorsa, muhtemelen belirlenen biri ile görüşme yaptırılmaya çalışılıyordur. Ve unutulmamalıdır ki; franchise alanların çoğu, franchise veren ile ilişkilerinin nasıl olduğu konusunda dürüst olacak ve açıklama yapacaklardır.

Çıkış yolunu bilmek

Son olarak, her şey ters giderse, mevcut franchise sisteminden nasıl çıkılacağını önceden bilmek gerekir. Elbette kimse başarısız olursa ne olacağını düşünerek yeni bir işletmenin sahibi olmaya başlamak istemez fakat bunu sisteme girmeden önce bilmek ve ne yapacağını planlamak önemlidir. İyi bir franchise fırsatı, sadece başarı anında değil başarısızlık karşısında iyi plana sahip olandır.

Yapılacak olan bir franchise seçiminde yukarıda belirtilen adımları izlemek seçim konusunda başarılı olmayı sağlar. Fakat unutulmamalıdır ki; ilk defa bir franchise girişiminde bulunacakların daha emin adımlarla ilerleyebilmesi için uzman bir danışmandan yardım almaları faydalı olur. Çünkü franchise seçici yaparken her konuda olduğu gibi uzman bir kişiden yardım almanın sağlayacağı faydaları tartışmaya gerek yoktur. Bu yüzden bir franchise danışmanından yardım almak yapılacak tercihlerin daha doğru ve başarı odaklı yapılmasında fayda sağlayacak çalışmalar arasındadır. Franchise Danışmanı Nasıl Seçilmeli?

Franchise Veren Firmalar

Farklı franchise’lar farklı kişilere uyar. Bir kişi için iyi olan, bir başkası için mutlaka iyi olmak zorunda değildir ve potansiyel franchise sahiplerinin kendilerine en uygun fırsatı bulmaları gerekir. Doğru franchise seçimi yapmak, sadece en yüksek kârı ettireni seçmek değil, aynı zamanda tutkulu olunan girişimcinin yönetim tarzına uyan ve uzun vadeli bir taahhütte bulunduğu bir seçim yapmaktır.

Yeni bir iş kurmaya ve iş modelinizde franchise sistemi ile devam etmeye karar verdiyseniz, Türkiye’nin en büyük franchise platformunda size en uygun franchise veren firmaları araştırmaya başlayabilirsiniz.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz