Yatırımcı Arıyorum

Dropshipping Nasıl Yapılır?

E-Ticaret Nasıl yapılır? İnternet’ten satış nasıl yapılır? DropShipping Nedir? Ne kadar kazanabilirim? Bu yazımızda sizlere bütün sorularınızı cevaplamaya çalışacağız.

Dropshipping ile Ticaret Yapmak

İnternetten Satış Nasıl Yapılır?

Herhangi bir ürünü elinize bile değmeden, kargolama ile uğraşmadan satabileceğinizi biliyor muydunuz? Evet çok kolay. DropShipping (Direk Nakliye) ile internette gördüğünüz bütün ürünleri kendi karınızla satış yapabilir ve para kazanabilirsiniz. Bildiğiniz üzere artık bütün ürünlerin internet üzerinden satışı gerçekleşebiliyor. İnsanlar artık mağazaya gidip ürünü almak yerine ürünün ayağına gelmesini tercih edip internetten ürün alımı yapıyor. Bunu değerlendirmek isteyen girişimlerimiz için, ek gelir elde etmek isteyenler, sizlerde e-ticaret yapabilirsiniz. Vereceğimiz bu taktik ile elinizde hiçbir satışa koyacağınız ürün bulunmadan istediğiniz ürünün satışını karınız ile gerçekleştirebileceksiniz. Dropshipping Nedir?

Dropshipping Nasıl Kurulur?

İnternet üzerinden mağaza açabilmek için sizlere “Shopify” veya benzer internet sitelerinde üyelik açmak düşüyor. Üyeliğinizi gerçekleştirdikten sonra mağazanıza bir isim seçiyorsunuz. İsim seçimi çok önemlidir. Açacağınız sanal mağaza, birden çok dili desteklemesi size faydası olacaktır. Çünkü taktiğiniz yabancı sitelerden yabancı kişilere satış yaparak para kazanmaktır. Türkçe olmaz mı? Türkiye’ye satış yapamaz mıyız? Türkiye içerisine satış yapmanın yolları da var elbet ama eğer gerçekten para kazanmak istiyorsanız diğer dillerde yapmanız faydalı olacaktır. Bunun sebebi ise sizin ürünleri “Aliexpress” (aliexpress web sitesi, dünyanın en büyük e-ticaret portallarından biridir) üzerinden satmanız dolayısıyla hem maliyet az olacak hem de kargo ücreti dahi ödemeyeceksiniz. Kargo hızı da önemli rol oynamaktadır. Mağazanıza isim verirken güzeli dikkat çekici ve satacağınız ürün grubuna uygun olmalıdır.

Satacağınız ürünü seçerken yabancı ülkelerde en çok satılan ürünleri biraz araştırarak kendinize fikir edinebilirsiniz. Mağazanıza isim verdikten sonra “Shopify” sizlere 14 günlük ücretsiz üyelik verecektir. Yani 14 gün boyunca kendi sanal mağazanızdan hiçbir ücret ödemeden satış yapabileceksiniz. 14 gün sonunda aylık 29 dolara da devam ettirebilirsiniz veya daha farklı üyelik paketleri de mevcuttur. İsterseniz de devam ettirmeyebilirsiniz. Mağazanızı kurduktan sonra, mağaza temanızı, slogan gibi ayarları düzenleyebilirsiniz. Kurduğunuz mağazanın adresi başlangıçta “magazaismi.myshopify.com” olacaktır. Alan adı alarak bunu sadece “magazaismi.com” da yapabilirsiniz. Mantığınız şu; Herhangi bir Aliexpress’deki ürünü sitenize eklersiniz. Fiyatını belirler, ismini açıklamasını değiştirebilirsiniz.

Eklediğiniz ürünü insanlar satın alır. Satın aldıkları ürün otomatik şekilde Aliexpress üzerinden müşteri adresine sipariş verir ve yola çıkar. Sizin üstüne kar ekleyip ürüne eklediğiniz ücret sizin “Shopify” hesabınıza yatar ve buradan paranızı çekebilirsiniz. Yani sizin yapacağınız tek şey kendi mağazanız üzerinden satış yapmak olacaktır.

Dropshipping ile Satış Nasıl Yapılır?

Ücretsiz bir Google eklentisi olan “Oberlo” ile ürünlerinizi otomatik olarak mağazanıza çekebilirsiniz. Bildiğiniz üzere Aliexpress’te ürünler oldukça ucuz. Bunlara piyasaya göre bir değer yazıp satış yapacaksınız. Oberlo eklentisini kurduktan sonra Aliexpress’e girdiğinizde otomatik olarak her ürünün üzerinde yeşil bir Oberlo simgesi çıkacaktır. Tıklar tıklamaz anında tıkladığınız ürünü sizin mağazanıza ekler ve sizde bunu düzenleyip satışa sunabilirsiniz. Satış yapabilmek için reklam çok önemlidir. Satışta Başarı Yakalamak için Dikkat Edilmesi Gerekenler yazımızı okuyarak daha detaylı faydalanabilirsiniz. Google ve İnstagram gibi sosyal medya paylaşım platformlarına business reklam ya da sayfalara reklam vererek daha çok satış yapma imkanı sağlayabilirsiniz.

Dropshipping ile Kargo Yapmak

Kargo işlemi sizi hiç ilgilendirmiyor. Aliexpress üzerinden ürünleri seçerken kargo fiyatı da ekranda yazmakta lakin Aliexpress’de çoğu ürün ücretsiz kargodur. Siz Oberlo’dan mağazanıza ürünü eklediğiniz zaman otomatik olarak 3 iş günü içerisinde ürün kullanıcıya ulaşır (Yurtdışı Mağazalar İçin). Ücretsiz kargolu ürünleri seçerek sizler mağazanızda kargo ücreti koyup buradan da daha fazla kar etmiş olursunuz.

Dropshipping’de Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Ürünleri seçtiğinizde otomatik olarak ürün fotoğrafları da mağazanıza geçer. Fotoğraflarda Aliexpress’de satış yapan firmanın logosu, arması ve site ismi gibi reklamları bulunuyorsa eklemeyiniz. Telif hakları açısından sorun yaşayabilirsiniz.
  • Oberlo’dan ürünleri mağazamıza aktarırken ürünün e-packet olduğunuza dikkat ediniz. Ürün e-packet’e uygun değilse kendi mağazanıza eklemeniz sıkıntı yaratacaktır. Zaten ürünlerin %90’ı e-packet uyumludur.
  • Mağazanıza ürün eklerken Aliexpress üzerinde yüksek puanlı satıcıların ürünlerini seçmeye dikkat edin.
  • Dolar günden güne değiştiği için dolar kurunu takip ederek günlük fiyatlarınızı güncelleştirmeyi unutmayın.

yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz