Eğitim Sektörü İçin Yatırım Teşvikleri

Eğitim Alanında Yatırım Destekleri

T.C. Devleti, son bir kaç yıldır yatırım teşvikleri hususunda fevkalade bonkör bir tavır sergilemektedir. Özellikle eğitim konusundaki teşvikler ülkemiz açısından büyük önem taşımaktadır. Birikimleri ve bildikleri ile var olan insanoğlu için eğitimin önemi, toplum içinde hayati değerde buluşmakta. Eğitim kültür seviyesini, kültür seviyesi ise toplumdaki yerimizi belirler. Bu sebeple belki en önemli yatırım insana yapılan yatırımdır. Toplumda yer bulmak eğitimle paralel, davranış örüntülerini ve kişisel gelişimi şekillendiren eğitim, belli amaçlara yönelik insanın kendisini yetiştirmesidir. Realist bir bakış açısı ile baktığımızda eğitim sektörüne yapılacak yatırımlara henüz daha çok ihtiyacımızın olduğu da aşikar. John Dewey’ in dediği gibi aslında eğitim hayata hazırlamaktan da ziyade, hayatın ta kendisidir.

Devlet Destekli Yatırım Teşviği

Devletimizin sunduğu teşvik sisteminde eğitim sektörü öncelikli yatırımlar sınıfında yer almakta. Okul öncesi eğitimden üniversiteye kadar, özel eğitimden teknik eğitime dek yatırım teşviklerinden faydalanabilmekte. Eğitim için yatırım teşvikleri kapsamına komple yeni bina yapımları, okullar için modernizasyona gidilmesi ve buna yönelik faaliyetler, yüzme havuzları, spor tesisleri gibi yatırımlardır. Eğitime dayalı yatırım faaliyetleri kapsamında okullara ek üniteler inşa etmek ve buna bağlı maliyetler, eğitim kurumlarının ve binalarının onarımları gibi harcamalar yatırım teşvikleri içerisinde değerlendirilmektedir. Ayrıca yatırım yapmak isteyenlerin lokasyon ve yer sıkıntısı yaşadığı durumlarda, eğitim sektörü yatırım teşvikleri içerisinde devlet arazi yahut arsa da temin etmektedir. Burada asıl olan ülke kalkınması ve eğitim sektörünün ülkemizde ilerlemesidir. Özellikle dershanelerin kapanması ve yine mevcut dershanelerin okullara dönüşümünde binlerce yatırımcı eğitim sektörüne bağlı yatırım teşviklerinden faydalanmışlardır.

Eğitim Sektörüne Yatırım Yapmak

Eğer eğitim sektöründe yatırım yapmak ve yatırım teşviklerinden faydalanmak istiyor iseniz yahut bir kurum açmak isteyen bir yatırımcıysanız beş yıl boyunca kurumlar vergisinden muaf olacağınızı belirtmek isteriz. Ayrıca beş yıl boyunca vergi muafiyeti süresince yeni bir okul daha açtığınız taktirde, bu açtığınız yeni okulda yatırım teşviklerinin tüm haklarından yararlanabilmektedir. Açacağınız her okul ayrı bir okul olarak değerlendirilmektedir. Bu da hem yatırımcı, hem de ülkemiz adına son derece olumlu bir destektir. Bu tür destekler hem yatırım yapan kişi yahut kuruluşların, hem de ülkemizin çok daha hızlı büyümesine vesile olacaklardır.

İşletmeler geleceklerini bugün yaptıkları yatırımlarla hazırlarlar. Keza eğitim kurumları da böyledir. Bugün eğitim kurumunuza yapacağınız yatırım yarın çok daha büyük artılarla size dönüşler yapacaktır. Eğitime yatırım yapmayı düşünen ve yatırım yapacak olanlara bu teşvikler ile hem iktisat olmak üzere, hem ekonomide hem de istihdamda fevkalade büyük rol oynayacaklarının altını çizmek isteriz. Modern zamanda reform ile ihtiyaçlar şekillenirken, eğitim sektöründe de kaliteyi yükseltmek ve ihtiyaçlara cevap vermek bu tür teşviklerle artık daha kolay. Peki başvurular nasıl yapılmaktadır? Teşvik uygulama genel müdürlüklerine giderek, ne kadarlık bir yatırım harcaması ile yatırım yapacağınızı bilerek ve mevzuatı iyi bilen bir danışmanınız ile başvurulmalıdır. Sermayeniz ve belgeleriniz ile mevzuata olan uygunluğu kontrol edilmeli, danışmanınızdan dahi, her türlü bilgiyi yazılı hale getirmeli ve saklamalısınız. Başvuru dosyanız ile teşvik belgesi harcı yatırılmalı ve başvuru sonucu beklenmelidir. Unutmamanız gerekir ki eğitime yatırım yaptığınızdan dolayı evvela Milli Eğitim Müdürlüğünden izin almanız şarttır. Eğer sağlık ile alakalı bir yatırım olsa idi izinlerinizi Sağlık Bakanlığınızdan almalıydınız. Eğer uzman bir danışmanınız var ise elbette bu hususları atlamanız çok daha kolay olacaktır. Eğitim için yatırım teşviklerinin  herkes, hepimiz için fevkalade büyük bir kazanç olduğu aşikardır.

Yatırım Teşviğinin Faydaları

Alacağınız yatırım teşvikleri içerisinde ayrıca KDV istisnası ile beraber vergi indirimleri de size büyük destek olacak. Bunların yanı sıra faiz desteği ve gelir vergisi stopaj desteğiyle sigorta primi işveren hisse desteği uygulanacaktır. Yeni bir okulun kuruluşu içerisinde her ne kadar destek alacak olsanız dahi örneğin okulda çalışan öğretmen, memur, aşçı, hizmetli gibi çalışanlarınıza yedi yıl boyunca SGK primlerinizi devletin ödeyecek olması veya okul için alınacak olan masa, tahta, akıllı tahta, asansör ve muhtelif bir çok ihtiyaçlar için kdv muafiyeti bir çok yükü omzunuzdan alacağı gibi, sizin başarıya çok daha fazla odaklanabilmenize vesile olacaktır. Tüm bu destekler elbette eğitime ve iş anlamında ülke istihdamına kazanç sağlamak için. Böylelikle hem yatırımcılar, hem ülkemiz, hem de eğitimden faydalanabilecek çocuklar ve gençler kazanacaktır.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorum(1)

  1. Cevap yaz
    Limon Kız yorumu:

    Bende sesli kitap okuyucusu olmak istiyorum. Daha 11 yaşındayım ama kendime güveniyorum. Kitap okumayı da çok seviyorum.

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Eğitim Sektörü İçin Yatırım Teşvikleri

okuma süresi: 4 dk
1