Yatırımcı Arıyorum

Girişimcilikte Pazarlama Dili

Girişimcilikte Pazarlama Dilinin Önemi

Günümüzde tüketicilerin profilinin son yıllarda değiştiği hususunda tüm uzmanlar hemfikir. Tüketici davranışsal kararları ile artık çok daha bilgili ve ne istediğini biliyor. Bugün geldiğimiz noktada markalar yüzleri, çeşitlilik binli rakamları gösterirken, müşteri kendince en iyi ayıklamayı yapıyor ve tercihte bulunuyor. Üstelik günümüzde tüketici artık çok daha hızlı karar veriyor. İhtiyaçlarında farklılaştığı görüşü de az olmamakla beraber, aslında yegane gerçek pazarlama dilinin değiştiğidir.

Zaman burada önemini arttırır iken müşterek kalite standartları da zamanın acımasızlığından nasibini almaktadır. Bir ürün çıkıyor ve siz o ürünü tam manası ile çözememişken üç ay sonra elinizdeki ürün eskimiş ve modası geçmiş oluyor. Tüm bu acımasızlık ve tüketim çılgınlığı içerisinde girişimciliğe soyunmakta daha riskli hal alıyor.

Peki tüm bu kargaşa içerisinde girişimcilikte pazarlama dilini nasıl tutturmalı?

Unutmamak gerekir ki müşteri aslında salt ihtiyacı olana çok daha fazla odaklanır ve yakın durur. Burada tüketici için yarattığınız değer ikinci önemli unsur olmaktadır. Bir realite var ki müşterinin ihtiyaç duyduğu şeyler kadar yine ihtiyacı olan ancak aklına gelmemiş, daha doğrusu henüz görülmemiş ihtiyaçları yakalamakta müşteriyi yakalamanın en garantili yollarından biridir. Tüm bu değişimler içerisinde duygusallığa yer yok diye düşünmemeli. Müşteri halen duygusal bağa önem vermektedir.

Ayrıca her ney yapıyorsanız hedef kitlenizi başarılı bir biçimde analiz etmeniz ileride kullanmanız gereken pazarlama dilinizi belirlemede yardımcı olacaktır. Girişimciler İçin Gerilla Pazarlama Teknikleri

Girişimciler İçin Pazarlamanın Değişimi

Oyun değişiyor, müşteri portföyü değişiyor. Bu sebeple pazarlama ve hatta dünyada iş yapısı değişiyor. Tüketici artık içeriklerin çok daha içinde olmak istiyor ve eskisi gibi sosyoekonomik, sosyokültürel gibi kavramlar artık alış gücünü yahut tercihleri belirlemede çok sağlıklı sonuçlar veremeyebiliyor. Buna rağmen hedef kitle önemli mi? Evet, son derece önemli. İyi yaptığınız şeylere sahip çıkmak ancak yeniliğe de açık olmak sizi müşterilere daha yakın tutacaktır. Sürekli bir devinim yaşandığı pazarlama dünyası, yeni teknolojilerle de perçinleşince ortaya muazzam bir dünya çıkıyor.

Pazarlama, iletişimden ziyade satın alma kararları ile şekilleniyor. Duydukları ve gördükleri de artık insanları almaya sevk ederken, optimizasyonların ölçülebilmesi bile hayli zorlaşıyor. Doğru zamanda, doğru yerde, doğru ürünü satabilmekten bile daha zor bir şey var günümüzde. Akıl almaz bir hız ve bu hıza ayak uydurmaya çalışan pazarlar. Bu hız içerisinde müşterilerin de ne istediğini doğru tahmin edebilmek çok önemli. 1970’lerde çok seçme şansınız yok iken bugün seçim yapmak çok zor. Neden? Çünkü karar vermek durumunda kaldığımız seçenekler fevkalade fazla. Esbab- ı mucibesi bugün tüketici kraldır. Çok selektif ve çok seçici davranan müşterilerin de olduğu ve asıl bu müşterilerin sadık müşteri sınıfına dahil olduğunu unutmamak gerekir. Bu da aslında kalıcı kaliteyi getirecektir.

Girişimcilikte Yeni Pazarlama Yöntemleri

Yeni pazarlama kurallarından biri de her sabah, güneşin her doğuşunda müşterinizi yeniden kazanmak zorundasınız. Çünkü akıl almaz bir rekabet dünyasının olduğu aşikar. Her kör satıcının bir kör alıcısı vardır devri kapandı kapanıyor. Artık alıcı kör değil. Alıcı kör olmadığından satıcı da gözünü açıyor mecburen. Eskiden sadece fonksiyonel fayda müşteri için yeterli iken şimdi müşteri fonksiyonel fayda kadar duyduğu mutluluğa ve tatmine de bakıyor.

Ayrıca fırsatlarda inanılmaz boyutlara ulaştı. Artık büyük taşlar yerli yerine oturdu. Fırsatlar hem girişimciler hem tüketicilere hizmet etmekle beraber, 2013’ ten bu yana e-ticaret pazarlamaya yepyeni bir boyut kazandırdı. Çok daha hızlı büyüyen pazarlar, girişimcilerine de daha düzenli gelir sağlıyor. Bir de yeni dünyada kazanmanın bir diğer ve önemli kriteri çok eskilerden de bildiğimiz bir söz, bugünün işini yarına bırakmamaktır. Böylesine bir hız içerisinde yarın size şans kalmayabilir. Kendinizi başkaları ile değil, sadece kendiniz ile kıyasladığınızda ise başarıya daha hızlı koşarsınız. Her yeni günü, bir önceki günden daha verimli geçirmeye çalışmak bile başarı basamaklarını çok daha hızlı çıkmanıza vesile olacaktır. Girişimcilik Önerileri

Karşınıza çıkan engelleri ve terslikleri tümsek olarak görür iseniz kazanamazsınız. Ancak basamak olarak görür, azim ile o basamağa tırmanır iseniz sizi artık kolay kolay hiç bir şey deviremez. Evet, pazarlama hususunda baş döndüren yenilikler hayatımıza dahil oluyor. Bunları görmezden gelemeyiz. Ancak kazanmak adına hala bazı geleneksel kurallarda geçerliliğini koruyor.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz