iş rehberleri

Holding Yönetimi Nasıl Yapılır?

Holding Nasıl Yönetilir?

Hiç düşündünüz mü? Bazı insanlar küçük bir işi dahi yönetemiyorken, holding yönetenler bunu nasıl yapıyor? Üstelik holding yönetimi, çok daha zorlu bir süreç. Bu zorlu süreci başarı ile atlatmak için, holdingi yönetecek kişide bir yönetim becerileri olması gerekir.

 • Kendi şirketinizi yönetmek için gerekli tüm yönetim becerilerine sahip misiniz?
 • Yönetim becerileriniz hakkında ne düşünüyorsunuz?
 • Siz ve şirketiniz için, gerekli tüm becerilere sahip gerçek bir yönetici olabilir misiniz?
 • Bir holding yönetebilecek kadar becerikli misiniz?

Bir holding yöneticisi, holdingin ve bağlı bulunduğu işletmelerin tepesindeki isimdir. Holding ile ilgili en önemli kararlarda söz sahibi kişidir. Kendisine bağlı bulunan işletmelerin yönetimlerini yöneticilere verse de, her şeyden haberdar olması gerekir. Çünkü iyi yönetilmeyen işletmelerin sonlarının, iflas olduğunu ve bu durumun holdingi olumsuz etkileyeceğini de çok iyi bilir.

Holding yöneticisi, tepe isim olmasına rağmen, bir takımın da parçasıdır. Lider konumundakiler artık işletmenin verimliliği, insanlarla ilişkilerdeki sorumluluklar ve kalite yönetimi ile ilgili tüm sorumlulukları paylaşır.

İnsanlarda yaygın olan bir kanı, holding yöneticilerinin çok fazla çalışmaya gerek duymadıklarını düşünmeleridir. Ancak, bu doğru değildir. Holding yöneticileri, sorumluluklarının fazlasıyla farkında olduğundan aslında en çok çalışan kişi konumundadır. Çünkü her holding, ilk başlarda küçük bir işletme olarak faaliyet göstermekte, daha sonra yöneticinin ve çalışanların özverileri sayesinde büyümekte ve holding adı altında iş dünyasında yerini almaktadır.

Not: merak edenler için Holding Nasıl Kurulur adlı rehberi inceleyebilirsiniz.

Bir Holdingi Yönetmek

İşletme sahipleri, yönetici oluncaya kadar girişimcidir. Yönetici olduklarında, kendilerini hayal kırıklığına uğramış hissederler çünkü o zaman yeni problemlerle, yönetimsel problemlerle uğraşmaları gerekebilir.

Yönetim basit bir iş değildir. Bilgi ve deneyime ihtiyacı vardır. Bu nedenle, her bir örgütsel üye için, yönetim piramidinin alttan, orta ve üst seviyesine geçecek yeterli bilgi, deneyim ve beceriye sahip hiyerarşi, örgütsel yapı ve olasılıklar vardır.

Bir holdingi yönetmek için illa holdingin sahibi olması gerekmez. Bir aile holdingini ele alalım. Kurucu ya da sahibi aile reisi olan baba ya da anne ise, ailenin oğlu yâ da kızı holding yöneticisi olabilir.

Ülkemizdeki büyük holdinglere baktığımızda pek çoğunun (Sabancı, Koç vb.) bir aile şirketi olarak yönetildiği görülmektedir. Kurucuları, Türk sanayisine büyük katkıda bulunmuş, bir süre sonra yaşları ya da belli nedenlerden dolayı holding yönetimlerini çocuklarına ya da güvendikleri kişilere emanet etmişlerdir. Ayrıca bu kişilerin yönetim becerilerinin de olması gereklidir.

 • Yönetim Becerileri Nelerdir?

Basitçe, yönetim becerileri, belirli bir yönetim faaliyetini veya görevini yerine getirebilmesi için, yönetim pozisyonundaki bireylerin bilgi ve becerileridir. Bu bilgi ve yetenek öğrenilebilir ve uygulanabilir. Bununla birlikte, gerekli faaliyetlerin ve görevlerin, pratik olarak uygulanmasıyla da edinilebilirler. Bu nedenle, yönetici olarak öğrenme ve pratik deneyim yoluyla, her beceri geliştirilebilir.

Bir sanatçıyı örnek alalım. Herkes sanatçı olamaz. Genellikle sanatçılar sanat armağanı olarak doğarlar ancak yeteneklerine rağmen, sanat becerilerini geliştirmek için yeteneklerini geliştirmeye devam ederler.

Herkes girişimci olabilir, bir işletme kurabilir ancak herkes gerçek bir yönetici olamaz. Yönetim becerileri hakkında konuştuğumuzda, bir yöneticinin çalışanlarının günlük çalışma görevlerini, nasıl tamamladığına dair yüksek verimliliği sürdürme becerileri hakkında konuşuruz. Bu nedenle yöneticiler, çalışma görevlerinin etkili ve verimli bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamak için, insanları ve teknolojiyi yönetmelerine yardımcı olacak becerilere ihtiyaç duyacaktır. Bir holding yönetmek için de yönetim becerilerinin olması önemlidir.

Robert Katz, başarılı bir yönetim süreci için 3 tür beceri belirlemiştir.

 1. Teknik beceriler
 2. Kavramsal beceriler
 3. İnsan veya kişiler arası yönetim becerileri

1. Teknik Beceriler

Teknik beceriler, yönetim becerilerinin önemli bir parçasıdır. Adından da anlaşılacağı gibi, yöneticiye ulaşmak istediklerini başarmak için, farklı teknikler kullanma bilgi ve becerisi kazandırır. Teknik beceri dendiğinde aklımıza makineler, üretim araçları ya da ekipmanlar gelse de, satışları artırmak, farklı ürün ve hizmetler tasarlamak, ürün ve hizmetleri pazarlamak gibi gerekli olan becerilerdir.

Bu beceriler, en üst tepe noktaya gelindiğinde biraz önemini yitirse de, yine de her anlamda holdingin durumunu takip edebilmek için bu becerileri korumak önemlidir.

2. Kavramsal Beceriler

Kavramsal beceri, mevcut bilgi ya da daha soyut düşünme için gerekli olan bir yönetici yeteneğidir. Bu, farklı durumların analizi ve teşhisi ile bütünü kolayca görebileceği anlamına gelir. Bu şekilde işletmenin veya departmanın geleceğini bir bütün olarak tahmin edebilirler.

Holding yöneticilerinin neden bu becerilere ihtiyacı vardır?

İlk olarak bir holding, satış, pazarlama, finans ve üretim gibi daha fazla iş öğesi ve motivasyonu içerir. Tüm bu iş öğelerinin, tamamen karşı çıkan hedeflerde bile farklı hedefleri vardır. Bir iş fonksiyonu olarak pazarlama ve üretimi ve bunların çok özel hedeflerini düşünün. Temel farkı göreceksiniz.

Kavramsal beceriler, yöneticilerin bölümlerinin hedeflerin dışına bakmasına yardımcı olacaktır. Böylece, genel iş hedeflerini karşılayacak kararlar alacaklar.

Kavramsal beceriler, üst düzey yöneticiler için hayati önem taşır. Orta düzey yöneticiler için daha az kritiktir ve birinci düzey yöneticiler için gerekli değildir. Yönetim hiyerarşisinin altından en tepesine doğru giderken, bu becerilerin önemi artacaktır.

3. İnsan veya Kişiler arası Yönetim Becerileri

İnsan veya kişiler arası yönetim becerileri, bir yöneticinin bilgi ve becerilerini, insanlarla çalışma becerisi sunar. En kritik yönetim görevlerinden biri, insanlarla çalışmaktır. İnsanlar olmadan yönetimin ve yöneticilerin varlığına ihtiyaç olmaz. Bir holding yöneticisi de, birlikte çalıştığı kişileri yönetebilen kişilerdir.

Bu beceriler, yöneticilerin lider olmasını ve çalışanları daha iyi başarılar için motive etmesini sağlayacaktır. Ayrıca, şirketteki insan potansiyelini daha etkin kullanmalarına yardımcı olacaktır. Basitçe, yöneticiler için temel becerilerdir. Kişiler arası yönetim becerileri, şirketteki tüm seviyeler için gereklidir.

Diğer Beceriler

Kontrol aslında bir beceri değil, bir süreç ya da yönetimsel işlevlerden biri olabilir. Bir holding yöneticisi, daha önce tarifini verdiğimiz, kişiler arası yönetim becerileri sayesinde çalışanlarını kontrol edebilirler.

Bir diğer beceriler ise, karar verme becerileridir. Karar verme de aslında bir süreçtir. Ayrıca holding yöneticisi, teknik becerilere sahip olduğunda, daha iyi teknik kararlar verebilir. İyi yönetim becerileri, daha fazla iş potansiyeli enerjisi üretecektir.

Bir yönetici, yönettiği holding bünyesinde;

 • Plan yapmak
 • Düzenleme yapmak
 • Öncülük etmek
 • Motive etmek
 • Donatmak
 • Kontrol etmek

gibi durumlardan sorumludur ve en iyi şekilde yapmak zorundadır. Bunlar temel yönetim işlevleridir. Bu yüzden holdingdeki tüm faaliyetleri planlamalı, organize etmeli, yönetmeli ve motive etmelidir. Öte yandan çalışanların kaliteli personel olmasına dikkat etmelidir. Holding bünyesinde her çalışanın faaliyetlerini kontrol edemez ancak yönetici vasfındaki kişilerin faaliyetlerini denetleyebilmelidir.

İyi Bir Holding Yöneticisi Olmak

İyi bir holding yöneticisi olmak, sihirli bir lider olmaktır. İşin gereklerini iyi bilmek, insanlarla empati kurabilmek, çalışanların hak ve hukuklarına saygılı olmak, üretimin ve verimliliğin artmasına önayak olmak gibi hususlara dikkat etmelidir.

İşletmedeki çalışanların işlerini sahiplenmelerini sağlar. Önceliği insandır çünkü tek başına bir makinenin ya da ekipmanın asla yeterli olamayacağını çok iyi bilir. Çalışanların sevgi ve saygısını kazanmak da önemlidir. Düşünün, bir holding yöneticisi olsanız, insanların size her zaman saygılı davranmalarını istemez miydiniz?


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Holding Yönetimi Nasıl Yapılır?

okuma süresi: 4 dk
0