İnovasyon Çeşitleri

Ürün İnovasyonu

Bir firma tarafından açık pazara sunulan, elle tutulup ve gözle görülen nesneler inavasyon ürün olarak adlandırılırlar. Bir firma veya işletmenin farklı, yeni, değişik, ve özel bir ürün geliştirmesi üzerine bunu pazara sunması işletmenin ürün inovasyonu yapması anlamına gelmektedir. Ancak bazı işletmelerin ürün inovasyonları yapmak için illa ki yeni bir ürün üretmeleri veya tanıtmaları gerekmez. Zaten işletme  var olan ürünlerini daha iyi, kaliteli ve daha üstün bir özelliklerde ürün yapmak için farklılaştırır ve değiştirirse işte o zaman ürün inovasyonu yapmış olur.

Bazı örneklerle bahsedelim. Mesala, cam filmi, çilek tohumu ve patates birer üründür. Bu ürünlerin, pazardaki diğer cam fimlerinden, çilek tohumlarından ve patateslerden farklı ve değişik olacak bir şekilde geliştirilip üretilmeleriyle yapılan bir ürün inovasyondur. Yani, çizilmeyen cam filmi, daha verimli ve hastalıklara dayanıklı çilek  tohumu ve sağlıklı ambalajlarda satılan organik patates ayrı ayrı birer ürün inovasyonlarıdır.

Hizmet İnovasyonu

Bir firma yada işletme tarafından pazara sunulan, alıcılara sağlanan faydalar, birer hizmet olarak adlandırılır. İşletmeler, hem ürün, hem de hizmet sunabildikleri gibi, bir de sadece ürün veya sadece hizmet de sunabilirler. Örneğin, otel, taksi, kuaför ve hastaneler genellikle sadece bir hizmet sunarlar. Ama eczaneler hem hizmet hem de ürün de sunarlar (ilaçlar onların ürünleridir). Bir telefon üreticisi ürün sunar; telefon onun ürünüdür. Ama sattığı telefonu gerekli kurulumlarını yapıp teslim ederse veya daha sonra bunun güncelleme,bakımını ve tamirini yaparsa bir hizmet sunmuş olur.

Bir işletmenin yeni, güncel ve değişik bir hizmet geliştirip bunu piyasada ki müşterilerine sunması bir hizmet inovasyonudur. Ürün inovasyonun da olduğu gibi,aynı şekil hizmet inovasyonun da daha önce sunulmayan hizmeti sunması şart değildir. Sunulmakta olan hizmetleri daha verimli ve çok müşteri çekecek şekilde değiştirerek ve farklılaştırması da yine hizmet inovasyonu yapmak anlamına gelir.

Bir hastanenin  gelen hastalarına elden verdiği tahlil sonuçlarını online olarak İnternet’ten veriyor olması da bir hizmet inovasyonudur. Böylece, hastalarının işini kolaylaştırmış; ve tahlil sonuçlarını almak için hastaneye yorulma zahmetinden kurtarmış olur. Böyle faydalı bir hizmet sunduğu için de, uzak mesafelerde oturan, çalışan ya da işleri çok yoğun olan hastalar, bu hizmeti vermeyen diğer hastanelere gitmek yerine, o hastaneye gitmeyi  ve önermeyi tercih ederler.

Pazarlama İnovasyonu

Çeşitli ürün ve hizmetler pazara sunulmak amacıyla geliştirilir ve üretilir. Ürünlerin ve hizmetlerin daha çok satılabilmesi için daha fazla sayıda müşteri çekebiliyor olması lazım. Daha çok müşteri çekebilmek için, ürün ve hizmetlerde farklı, değişik ve yeni tasarımların, güncellemelerin, ambalajların ve pazarlama yöntemlerinin daha çok geliştirilip kullanılması pazarlama inovasyonu olarak adlandırılmaktadır. Önceki bölümlerde sözü edilen çilek çocukların, müşterilerin ilgisini çekecek ve onları çilek yemeğe özendirecek şekilde  daha değişik paketlerde pazara sunan bir firma pazarlama inovasyonu yapmış olur.

Pazarlama inovasyonuna yine başka bir örnek olarak İnternet üzerinden yemek siparişi alıp bu siparişlerin müşterilere ulaştırılmasını verebiliriz. Bu hizmeti veren işletme, Türkiye’nin çeşitli illerinde olan kişilerin ve o ildeki restoranlardan getirtecekleri yemekleri İnternet üzerinden online sipariş etmelerine olanak sağlayabilirler. Bu şekilde, örneğin Antalya’da oturan bir kişi, evine yemek siparişi verecekse bu işletmenin web sitesine girerek bunu yapabilir. Böylece kendi şehrinde bulunan ve bu siteye kayıt yaptırmış olan restoranlar’dan istediği yemeği, menüyü seçip evine getirilmesini sağlar. Yemeklerini bu şekilde satmakta olan restoranlar vb işletmeler pazarlama inovasyonu yapmış olurlar ve böylece İnternet’te yer almayan restoranlara daha çok göre rekabet avantajı kazanırlar. Bu restoranların yer aldığı İnternet web sitesini işleten firma da hizmet inovasyonu yapmış olur. Daha önce kimsenin sunmadığı farklı bir hizmeti sunarak (İnternet’ten yemek sipariş etme hizmeti) gibi gelir elde eder ve işini büyütür.

Organizasyonel İnovasyon

İşletmeler sadece ürünleri ve hizmetlerini geliştirip farklılaştırarak inovasyon yapmazlar. Bir işletmenin rekabet avantajı yakalayıp, ve bunu koruyabilmesi için çalışma ve iş yapış yöntemlerini iyi geliştirmesi, farklılaştırması ve yenilemesi gerekir. Bu, geliştirme, farklılaştırma ve yenileme faaliyeti organizasyonel inovasyon olarak adlandırılmaktadır. Örneğin bir firmanın Japonlar tarafından 1995’lerde geliştirilen “sürekli iyileştirme” (kaizen) yöntemini kullanmaya başlaması birer organizasyonel inovasyondur. Bu yönteme göre, işçiler de dahil olmak üzere bir firmadaki bütün çalışanlar yaptıkları işle ilgili süreçleri iyileştirme konusunda söz sahibidirler ve sürekli olarak bu gibi iyileştirme fikirlerine kafa yorarlar. Önerilen iyileştirme fikirleri yöneticiler tarafından değerlendirilir ve uygun bulunanlar uygulamaya konulur. Bu yöntem sayesinde başta Japon firmaları olmak üzere, dünya genelinde sektöründe lider pek çok firma en düşük maliyet ve en yüksek kaliteyle sağlam üretim yapıp rakiplerinin hızla önüne geçmeyi başarmıştır. Bunun bir sonucu olarak da sürekli büyüyüp yenilik ve istihdam yaratarak ülke ekonomilerine ve toplumlarına büyük faydalar sağlamaktadırlar.


[Toplam:11    Ortalama:3.8/5]

İnovasyon Çeşitleri adlı makalemizi değerlendirmek ister misiniz?

en popüler bayilikler

kobi vadisi

Yorumunuzbayilik rehber kılavuzu


iş ilanları


kobivadisi reklam

proje ekle

video galeri