Yatırımcı Arıyorum

Sosyal İnovasyon Nedir?

Sosyal İnovasyon Ne Demek?

Sosyal inovasyon, toplumun sosyal bir ihtiyacına hali hazırda bulunan çözümlerden daha iyi bir biçimde çözüm bulunmasıdır. Sunulan çözümle beraber toplumda bulunan bireylerin daha ekonomik olması, yeteneklerini daha fazla geliştirmesi ve çevresel kaynaklarları daha verimli kullanması hedeflenir.

Sosyal İnovasyonun Özellikleri Nelerdir?

Bir inovasyonun sosyal inovasyon olabilmesi için belirli özellikleri sağlaması gerekir:

 • Sosyal inovasyon yalnızca bir ürün veya hizmet üzerinden yapılmayabilir. Aynı zamanda toplumsal bir model için yeni fikirler, yeni süreçler oluşturulabilir.
 • Sosyal inovasyon geliştiricileri bir kişi veya bir kurum olabilir.
 • Sosyal inovasyonun toplumda kabul görmesi gerekir.
 • Bir çözüm sunabilmek için toplumsal olayların katmanlı şekilde incelenmesi gerekir. Bu nedenle pek çok bilim dalıyla (sosyoloji, psikoloji gibi) iş birliği yapılmalıdır.
 • Daha iyi bir çözüm bulabilmek için konuyu deneyimleyebilirsiniz. Sosyal inovasyon geliştiricileri genellikle sorunla baş etmeye çalışan bireyler olurlar.
 • Bir inovasyonun yenilikçi olması gerekir. Yeni bir çözüm sunmalıdır.
 • Bir sonucun sosyal inovasyon sayılabilmesi için mevcut çözümlerden daha etkili ve daha verimli olması gerekir.

Toplumsal İhtiyaç Ne Demek?

Sosyal inovasyon tanımı gereği toplumsal ihtiyaçlara çözüm üretir. Bu nedenle toplumsal kavramının ne demek olduğunu bilmek sosyal inovasyonu daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Toplumsal sözlük anlamı olarak ‘toplumla ilgili, topluma ilişkin’ anlamına gelmektedir. Sosyal inovasyon ise toplumsal sosyal ihtiyaçlara çözüm sunduğu için bu anlamdan yola çıkılması daha doğru olacaktır. Toplumsal ihtiyaç; bir sebep ile beraber yaşayan bireylerin, hep beraber şekilde ihtiyaç duydukları şeye denir. Toplumsal ihtiyaçlar düzenin sağlanması, toplumun huzurlu hissedebilmesi için gereklidir.

Sosyal inovasyon dışında temel inovasyon hakkında da bilgi sahibi olmak için: inovasyon nedir adlı içeriği de inceleyebilirsiniz.

Sosyal İhtiyaçlar Nelerdir?

Sosyal ihtiyaçlar bulunulan topluma göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle sunacağını sosyal inovasyon çözümünün içinde bulunduğunuz toplumun ihtiyaçlarına cevap vermesi önemlidir. Toplumun ihtiyaçları göz önünde bulundurularak çözümler sunulması sosyal inovasyonun toplum tarafından kabul edilmesini kolaylaştırır.

Sosyal ihtiyaçlara örnek vermek gerekirse; eğitim ihtiyacı, sevme ve sevilme ihtiyacı, güvenlik ihtiyacı, eğlenme ve dinlenme ihtiyacı ve iletişim kurma ihtiyacı en güzel örneklerdir. Bir toplumda belirli bir grubun iletişim kurmakta zorlandıklarını düşünüyorsanız bir çözüm sunabilirsiniz.

Sosyal İnovasyon Örnekleri

Tüm dünyada sosyal inovasyon örnekleri bulunmaktadır. Bu örnekler küresel sağlık, insani yardımlar ve sosyal adalet gibi konulardan oluşan geniş çözümlerdir.

 • Oyuncak Alarak Hastalık Teşhisi Yapan Sosyal İnovasyon

50 kuruş gibi bir maliyet ile kağıttan bir oyuncak satın alarak hastalıkların teşhis edilmesine olanak sağlayan bir çözümdür. Kağıttan yapılan bu oyuncak ile sağlık çalışanlarının sıtma ve HIV gibi hastalıkları kolaylıkla birkaç dakika içinde teşhis edebilmesini sağlıyor. Oyuncağın çalışabilmesi için elektriğe ihtiyaç duymaması önemli özelliklerinden biri.

 • Durmuş Bir Kalbi Robot Kol ile Hayata Geri Döndürmeye Yarayan Sosyal İnovasyon

Boston Çocuk Hastanesi ve Harvard Üniversitesinde bulunan araştırmacıların beraber geliştirdikleri robot kol ile durmuş kalbin etrafını sarmak ve sıkıp bırakma yolu ile tekrar hayata döndürmesi mümkün hale gelmiştir. Hâlâ test aşamasında olan çözüm, hayvanlar üzerinde yapılan testlerde başarılı olmuştur. Sağlık çalışanlarının insanların hayatını kurtarabilecek olduğunu düşündüğü bir çözümdür.

 • Sığınmacılar İçin Geliştirilmiş Olan Facebook Çeviri Aracı

Bu çeviri aracı ile dünyanın herhangi bir yerinde bulunan sığınmacılar için gönüllü olarak çeviri yapan tercümanları bir araya getiriyor. Bu uygulama ile toplumda bulunan bir grubun yaşadığı iletişim problemine çözüm sunuluyor. Özellikle sığınmacılar için sağlık sorunlarını giderebilmek için sağlık çalışanları ile iletişim kurması önemlidir. Bu uygulama ile iletişim problemlerini gerçek zamanlı olarak çözmeleri mümkün olacaktır. Tercümanlık hizmeti sağlayan uygulamanın adı Tarjimly’dir.

 • Görme Sorunu Yaşayan İnsanlara Yönelik Akıllı Gözlük

Görme sorunu yaşayan insanlar için sunulan bir çözümdür. Sunulan bu çözüm ile görme sorunu yaşayan insanların günlük hayatlarındaki işleyişi kolaylaştırmak ve daha kolay işlerini halledebilmesi amaçlanmıştır. ESight 3 ismini alan elektronik gözlükler sahip oldukları kameralar ile aldıkları görüntüleri gözlüğün ekranına yansıtıyor. Görüntüleri yakınlaştırmanız ve uzaklaştırmanız mümkün. ESight 3 gözlükleri ile görme yetisini 20 kat arttırabiliyor.

 • İnsani Yardım Yapılırken Kullanılabilecek Karton Drone

ABD’nin San Francisco kentinde bulunan mühendislik ve geliştirme üzerine kurulan Otherlab laboratuvarı kağıttan uçak üretti. Doğada kolayca kaybolabilen ve içerisinde GPS gibi elektronik parçalar bulunduran bu dronelar, yaklaşık olarak 1 kilogramlık insani yardımı istenilen yere götürebiliyor ve dronenun geri gelmesine gerek kalmıyor.

 • Gözaltında Bulunan Göçmenlerin Aileleriyle İletişim Kurmasına Yardımcı Olan Uygulama

Herhangi bir nedenle gözaltına alınmış göçmenlerin aileleri ile iletişim kurmasını sağlayan bir çözümdür. Uygulamanın ismi Notifica’dır. Bu uygulama ile göçmenlerin iletişim problemini çözmek amaçlanmıştır.

 • Tanzanya İçin Ambulans Taksi Çözümü

Tanzanya’nın kırsal kesimlerinde yerleşim gösteren insanlar için Vodafone tarafından ambulans taksi çözümü sunuldu. Sunulan çözüm ile beraber hamile olan kadınlar acil durumlarda ambulans taksi hizmetini arayarak en yakın taksiye yönelebiliyor. Bu çözümü organizasyon sahipleri ödediği için servisi kullanan kadınlar ücretsiz şekilde hizmeti kullanabiliyor. Sunulan çözüm ile az sayıda ambulansın bulunduğu bölgelerde hamile kadınların kısa sürede hastaneye ulaşabilmesi amaçlanıyor.

 • Psikolojik Sorunlarda Yardımcı Olan Chatbot

Woebpt adındaki chatbot ile moralinizin bozuk olduğu anlarda iletişim kurmanız ve chatbot ile sohbet etmeniz mümkündür. Depresyon belirtileri göstermeniz halinde belirtilerinizi ortadan kaldırabilir. Woebot ile beraber 18-28 yaş arasında bulunan gençlerin anksiyete ve depresyon gibi sorunlarını ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor.

 • Evsizler İçin Sunulan Güneş Enerjili Çadır

ABD’nin California eyaletinin San Fernando kentinde yaşayan 12 gencin sunduğu bir çözümdür. Evsizler için sunulan güneş enerjili çadır katlanabiliyor ve sırt çantasına sığabiliyor.

 • Güneş Enerjili Su Taşıma Aracı

Düşük gelirli ülkelerde yerleşim yerlerinden uzakta olan su kaynaklarına ulaşma ve suyu eve taşıma görevi kadınlara ve çocuklara yüklenen bir sorumluluktur. Güneş enerjili su taşıma aracı ile kadınların ve çocukların evlerine içme suyunu taşımasının kolaylaştırılması hedeflenmiştir. Hâlâ yapım aşamasında bulunan su taşıma aracı, bir düzine sayıdaki 20 litrelik bidonların tek seferde eve götürülmesine yardımcı oluyor.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz