Yatırımcı Arıyorum

Kimler Hibe Kredi Alabilir?

Hibe Kredi Almak

Çok daha fazla kişinin iş sahibi olmasını hedefleyen devletimiz, KOSBEG ile hibe kredi vermeye tüm hızıyla devam ediyor. Bu krediler ile açılan yeni iş yerlerinin büyük oranda işsizliği de azaltacağı fikrine sahip olan devlet, ayrıca ülke istihdamının da büyük oranda artacağı kanısında.

Ayrıca yapılan yeni düzenlemeler ile birlikte hibe kredi alabilmenin önü çok daha fazla açılıyor.

Hibe Krediyi Kimler, Nasıl Alabilir?

Özellikle hanımlarımıza ve gençlerimize öncelikler sağlayan devletimiz, gençlerin kendi işlerini kurması adına hibe krediyi yahut faizsiz geri ödemeli kredileri daha ulaşılır kılmıştır. İlk kez işe girecek olan gençlerin bir yıllık maaşlarını öderken, ayrıca kendi işini kurmak isteyen gençlerimizin de önünü açacak kararlar almıştır. Ayrıca gençlerimiz kendi işlerini kurdukları takdirde üç yıl vergiden muaf olacaklardır.

KOSGEB’ e yapacakları başvuruları neticesinde projeleri onay alan gençlerimiz zorunlu eğitime katılmalı ve sertifikalarını almaları gerekmektedir. Proje dendiğinde çok kapsamlı, gençleri aşacak ve nadiren görülebilecek yapıda işler akıllara gelmesin. Sadece yapmak istediğiniz iş hakkında sunum yapmanız gerekmektedir. Yetmiş saatlik eğitimden sonra sertifikalarını alan kişiler hibe kredi için başvurularını yapabilmekteler. Elli bin TL’lik hibe kredinin dağılımı ise, iki bin TL işletme kuruluş ve açılış giderleri, on sekiz bin TL ofis gider ve ihtiyaçlar, otuz bin TL ise işletme giderleri için destek olarak ayrılmaktadır.

Her geçen gün iyileştirmelere giderek büyüyen KOSGEB, iş kurulmalarının destekçisi ve girişimcilerin yanında yer almaktadır. Ekonomimizin temel taşı görevini üstlenen küçük ve orta boy işletmelerin gelişimini ve artışını destekleyen ve bunun için çalışan KOSGEB, T.C. vatandaşı olan ve projesine güvendiği herkese destek elini uzatmaya çalışmaktadır. KOSGEB’ in nazarında ev hanımlarımızın ve çalışmak isteyen gençlerimizin önceliği olduğu ise aşikardır. Bu desteklerden engelli vatandaşlarımızda büyük ölçüde yararlanmaktadır. Ayrıca alacağınız sertifika, sadece aldığınız ilde değil, ülkemiz sınırlarında, tüm illerimizde geçerlidir. Bir de doğu bölgelerimizde görülen başvurulara çok daha yoğun cevap verilmeye ülke istihdamı adına gayret edilmektedir.

KOSGEB ayrıca kuracağınız şirketinize ait reklam, tanıtım gibi giderlerin de yarısını karşılarken, fuar katılımlarında da size destek olmaktadır. Eğer tütün veya içki mamülleri satan bir mekan, araç kiralama yahut satış yapan bir şirket, hayvancılık alım satım yapmak isterseniz destek olamamaktadır. Hangi sektörlere destek olduğu hususunda da ayrıntılı bilgileri KOSGEB’in kendi web adresinden kolaylıkla öğrenebilir, aklınıza takılan diğer soruların da cevaplarını bulabilirsiniz. Kosgeb Hibe Destekleri

Kosgeb ile Hibe Kredi Almak

KOSGEB, verdiği destekler neticesinde işletmenizi üç yıl boyunca denetleyecektir. Ayrıca destek aldıktan itibaren işletmenizi üç yıl boyunca kapatamayacağınızı da hatırlatmak gerekir. İflas vermeniz durumunda elbette bu farklı bir durumdur ve yapılan incelemeler sonunda kapatma işlemi yapılabilir. KOSGEB incelemeler sonucunda herhangi bir suistimale rastlar ve verilen sözlerin dışında paranın yahut alınan makinelerin, teçhizatların yahut eşyaların kullanıldığı anlaşılır ise verilen para faizi ile alınır, icra yoluna gidilir.

Ayrıca bir diğer en sık sorulan sorulardan biri olan faal halde bulunan bir işletme için KOSGEB’ten destek alınabilir mi olmaktadır? Faal olan bir işletme için devir amaçlı KOSGEB desteği alınamamaktadır. Kapatılmış bir yerin makineleri, cihazları ve eşyaları üç yıldan büyük değilse, bu ürünleri almak için KOSGEB kullanabilirsiniz ancak yeni bir işletme açılması şarttır. KOSGEB’ in desteklediği hiç bir işletme üç yaşından büyük, üç seneyi geçmiş herhangi bir makineyi, eşyayı veya teçhizatı alamaz. Aldığı taktirde parasını girişimcimiz yahut kobi kendi ödemek zorundadır. İş kurmak isteyen ve bunu KOSGEB desteği ile hayata geçirmek isteyen kobiler ve girişimciler T.C. vatandaşı olmaları ve evvela sunumlarını gerçekleştirip, bunun neticesinde sertifikalarını almaları gerekmektedir. Kabul gören girişimciler doksan günlük süre zarfı içinde veri tabanına kayıtlarını yaptırmak zorundadır. Hibe Destekli İş Fikirleri

Kosgeb’den Kredi Onayı Almak

KOSGEB’ in onayını aldığınız ve protokollerini yerine getirdiğiniz taktirde işletmenizi hayata geçirmeniz çok daha kolay olacaktır. Ayrıca yeni düzenlemeler ile bir girişimci en fazla üç başvuruda bulunabiliyor. Üç kez olumsuz cevap alan bir girişimci tekrar KOSGEB başvuru hakkını da kaybedecek.

Bu sebeple iş planınız üzerinde makul değerlendirmeler yapmanız ve sunumunuzu net ve anlaşılır bir dil ile hazırlamanız oldukça önemlidir. Unutmamanız gerekir ki, KOSGEB, nitelikli iş fikirlerine hayat vermek için var olan bir kamu kuruluşudur.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz