Yatırımcı Arıyorum

Lansman Süreçleri

Lansman Organizasyonu Yapmak

Yapılan araştırmalara göre, her yıl piyasaya sürülen 50.000 yeni ürününün %95’i başarısız olmaktadır. Küçük işletme sahibi olan ve yeni çıkardığı ürünü piyasaya sürmeye çalışan birçok girişimci için, bu neredeyse bir normdur. Fakat bu normun dışına çıkarak başarılı olan ürünlerde yok değildir, yani umutsuzluğa kapılmamak gerekir. Bir ürünün başarılı olması için ürünün düzgün bir şekilde geliştirilmesi, başlatılması ve tanıtılmasını içeren başarılı bir ürün lansman stratejisi oluşturmak gerekir ve bu büyük mücadelenin neredeyse yarısını oluşturmaktadır.

İşte yeni bir ürünün piyasadaki başarı şansını arttırmak için düşünmesi gereken ürün lansman planı ve aşamaları:

Yeni Ürün Lansman Planı

Kullanıcı ihtiyaçlarını karşılamak

İyi bir ürün lansman planı, tüketicilerin ihtiyaçlarını her zaman ilk sıraya koymalı ve mümkün olan en iyi şekilde karşılamalıdır. Bunu yapmanın etkili bir yolu piyasayı incelemektir. Piyasa incelemesi yapılırken, neden kullanıcıların bu ürünü satın alacağı sorusunu cevaplamak, netlik kazanmaya yardımcı olacaktır. Ürünün piyasadaki bir sorunu nasıl çözebileceği, bir isteği nasıl karşılayabileceği veya birinin yaşam kalitesini nasıl artırabileceği belirlenmelidir. Tüm bunlar tüketicilerin bir şeyler satın almasının nedenleridir. Ürünün müşterilerine ne değer kattığı sorgulanmalıdır. Yalnız bilinmelidir ki buradaki değer, parasal bir değer değildir, tüketicinin hayatına kattığı değerdir. Bunun yanında müşterilerin ürünü satın almak için nasıl haklı bir sebep bulduğu anlamak, bir promosyon stratejisine nasıl başlanacağını gösterir.

Rakipleri tanımak

Şirketi ve ürününü benzer bir marka veya üründen ayıran özellik nedir? Tüketiciler neden rekabet içerinde yeni ürününü seçmeli? Örnek vermek gerekirse tüketiciler Starbucks’a göre tercih ettikleri Dunkin ‘Donuts’ kahvesinde farklı olan nedir? Marka mı? Yoksa lezzet mi? Fiyat mı? Şirketin benzersiz avantajlarını belirlenmeli ve hedef kitlelerin dikkatinin nasıl çekileceği belirlenerek hedef kitlelerin dikkatinin nasıl çekebileceği düşünülmelidir. Böylece ürünün diğer şirketlerin ürünlerine nazaran nasıl öne çıkılacağı tespit edilebilir.

Prototip oluşturmak ve test etmek

Bir ürünü piyasaya sürmeden önce arızalı veya hatalı olup olmadığını iyice kontrol etmek gerekir. Bu riskten kaçınmanın yolu da prototip ürün çıkartarak denemek için beta test kullanıcıları bulmaktan geçmektedir. Bu, işletmenin sektördeki güvenilirliğine zarar verebilecek istenmeyen müşteri incelemelerinden kaçınmasına yardımcı olacak, ortakların ve yatırımcıların markayla olan ilişkilerini güçlendirmek için, hasar kontrolü yapmalarını sağlayacaktır.

Ürünü yeniden yapılandırmak

Bir ürün gerek test cihazları ile gerekse çevredeki kişiler tarafından test edildikten sonra, problemlerin tespiti için yardımcı olabilecek geri bildirim alınmalıdır, çünkü ürünün bu geri bildirimlere göre tekrar ayar yapılması gerekebilir. Mesela geri bildirim yapan biri, üretim planlanırken hiç eklenmesi düşünülmeyen bir özellik sorabilir veya üründen kaldırılması gereken bir özelliğin işe yaramadığına dikkat çekebilir. Sonuçta, ürün hedef kitlelerde memnuniyeti ve ilgiyi arttırmalıdır; tüketicilerin sadece ihtiyaç duyduğu bir şey değil, aynı zamanda istediği bir şey de olmalıdır.

Kâr marjını belirlemek

Kâr marjlarını ürün lansman aşamalarından biri olarak belirlemek akıllıca olur. Eğer piyasada mübadili mevcut ürünler varsa performansına bakılmalı ve satılan ürün sayısı, üretilen toplam gelir, başabaş satış hacmi ve kazanılan net kârı belirlenmelidir. Ardından, hangi sayısal hedeflerin daha sağlıklı olduğunu anlamak için geriye doğru maliyet çalışması yapılmalıdır. E-ticaret yapılacaksa makul bir web sitesi dönüşüm oranı olarak neyin belirleneceğine karar verilmeli ve ardından bu hedefe ulaşmak için ne kadar trafiğe ihtiyaç olduğu belirlenmelidir. Ve bilinmelidir ki yapılan kampanyalar, e-ticaret site trafiğinde %2’lik geri dönüş oranını %3 yükseltebilir. Yeni Bir Ürünü Lanse Etmenin Maliyetsiz Yolları

Dijital Lansman Nasıl Yapılır?

Ön pazarlama yapılarak beklenti oluşturmak

Başarılı bir ürün lansman planı,ürünün ne derece başarılı pazarlandığı ile ilgilidir. Lansmandan önce ürünü tanıtarak hedef kitle içinde bir beklenti oluşturmaya çalışılırsa, farkındalık daha yaygın olur ve yeni bir ürünün daha fazla satış yapılmasına yardımcı olur. Tabi ki, dijital platformda yeni bir ürünün lansmanı yaparken bazı adımların izlenmesi başarı şansını yükseltir.

İşte izlenecek adımlar:

  • Web sitende yeni ürün hakkında bir açılış sayfası oluşturmak
  • Ürün hakkında daha fazla bilgi edinmek için hedef kitlenin siteye kaydolmalarını teşvik eden bir e-posta kampanyası başlatmak
  • Ürünü tanıtmaya yardımcı olacak içerik oluşturmak
  • Ürünün lansmanını tüm medya kuruluşlarında aynı anda başlatacak şekilde bir basın bülteni oluşturmak
  • Belirlenen bütçeye bağlı kalınarak, mümkün olduğunca çok yerde ürünün reklamını vermek

Lansman Çalışmaları

Sağlam bir tedarik zinciri oluşturmak

İşletme sahipleri lansman çalışmasının en başında talebi karşılayacak hammaddeye sahip olup olmadıklarını bilmeleri gerekir. Bunu yapmanın en iyi yolu yönetilebilir bir tedarik zinciri oluşturmaktır. Tedarikçilerle güçlü bağlar kurulmalı ve bir seferde ne kadar hammadde sağlayabilecekleri yanında maksimum kapasitelerinin ne olduğu konusunda bilgi sahibi olunmalıdır. Ardından, tedarikçilerle ürün lansmanının ürün arzını artırması durumunda üretimi nasıl ölçeklendireceği konusunda işbirliği yapılmalıdır. Şirketlerin hayatta kalması için ürün portföylerini sürekli yenilemeleri gerçeğinden yola çıkarsak tedarik zincirlerinin güçlü olması bir o kadar önemlidir. Yeni Bir Ürün Nasıl Geliştirilir?

Ağ ve web sitesinde ürünün lansmanını yapmak

Lansman zamanı belirlendiği zaman kesinlikle buna sadık kalınmalıdır. Bu disiplinli yaklaşım sayesinde medya, müşteriler, satıcılar ve dâhil olan herkesin tekrar bilgilendirilmesi zorunluluğu ortadan kalkar. Ve aynı zamanda tutarlılık sağlanmış olur. Zamanı geldiğinde, yeni ürünün firmanın web sitesinin giriş sayfasında, e-posta kampanyalarında ve sosyal medya hesaplarında tanıtımı yapılmalı ve hedef kitleler ürün haberlerini yayması için teşvik edilmelidir. Ve lansman bir defa yapılmaya başlandı mı kesinlikle geri çekilmemek gerekir ve mevcut her platformda kitlelerin dikkati çekilmeye çalışılmalıdır.

Lansman sonrası basınla görüşmek

Ürününün lansmanını başlattıktan sonra iyi incelemeler ve geri bildirimler almak önemlidir. Bunu yapmanın bir yolu da ürünü kullanıma sunduktan sonra, lansman öncesi hikâyeyi kapsayan PR firmalarına ve medya kuruluşlarına ulaşmak ve onlardan güncelleme paylaşımları yapmaları istemek olabilir. Hedef kitleler ürünün başlangıcından üretime, ticarete kadar ürün yolculuğu konusunda bilgilendirilmelidir.Eğer tüketiciler ürünü kullanmaya tesadüfen başladılarsa bile bir ürünün kökenini duymayı severler ve bu ürüne bağlılığı güçlendirir.

Lansman sonrasında herkese açık geri bildirimler almak

Ürün artık mevcut olduğuna göre, müşteri yorumlarından destek almanın zamanı gelmiş demektir. Yelp, Google ve müşteri geri bildirimi için yapılan diğer siteler sayesinde tüketicilerden geri bildirimler alınabilir. Kapsamlı bir ürün lansman planı ile her ne kadar başarılı bir şekilde tanıtılmış olunursa olunsun, eğer müşterilerin ihtiyaçları geç karşılanıyorsa kamu algısı acımasız olabilir. İşte bu yüzden bu konuya titizlik göstermek gerekir.

Geri bildirimlerde, şayet olumsuz bir inceleme alınırsa, empatik olunmalı ve her zaman olumlu bir karşılama ile yanıt verilmelidir. Ve tüketicinin acil endişelerini gidermek için kısa vadeli çözümleri, üretmek yanında, gelecekteki müşterilerin aynı sorunlarla karşılaşmayacağından emin olmak için uzun vadeli çözümlerde sağlanmalıdır. İncelemeleri ve geri bildirimleri mümkün olduğunca ele almak, ürününe ne kadar emek verildiğini ve güvenildiğini gösterirken, aynı zamanda müşterilere ve fikirlerine verilen değeri de gösterir. Sonuç itibari markaya olan sadakati ve bağlılığı artırır.

Başarılı Lansman Örnekleri

Başarılı lansman örnekleri incelendiğinde; hepsinde ortak bir özellik olduğu fark edilir; bu ortak özellik sektörün ve ürünün ne olduğuna bakılmaksızın ayrıntılı hazırlanmış lansman planı olmasıdır. Çünkü başarılı bir plan, yapılacak olan lansman organizasyonunun başarıyla yönetilmesinde anahtardır. Bu plan çıkartılırken tüketicinin ihtiyaç ve beklentileri yanında, ürünü rakip ürünlerden ayıran özelliklere ne derece başarılı vurgu yapıldığı da ayrıca önemi vardır.

Sonuç itibari ile lansman, ürünün tüketiciyle ilk karşılaşması adeta sahne almasıdır. Bilinmelidir ki ilk temas ürünün adeta kaderini belirler çünkü yolculuğunun ne kadar uzun ve başarılı süreceğinde önemli rol oynar. Dolayısıyla titizlikle yürütülmesi şarttır.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz