Yatırımcı Arıyorum

Koronavirüs Sürecinde İş Kurmak

Koronavirüs Sürecinde İş Kurmak Ne Kadar Mantıklı?

Koronavirüs sürecinde iş kurmak, aslında mantıksız gibi görünse de, küresel bir salgın sırasında bir işletme kurmak, mantıksız ve imkânsız değildir. Pek çok sektörde şirketler, faaliyetlerini sosyal mesafe protokollerine uyacak şekilde uyarlamış ve ekonomik kriz sırasında ayakta kalmayı başarmıştır. Koşullar, birçok mevcut işletmenin ayakta kalmasını ve yenilerinin açılmasını daha da zorlaştırmıştır ancak doğru sektör seçimi, krizin fırsata çevrilmesi, bu imkânsızlığı ortadan kaldırmıştır.

Yeni bir iş kurmak, en iyi koşullarda bile karmaşık bir başarıdır ve özellikle COVİD–19 sürecinde, üstesinden gelinmesi gereken daha da karmaşık ve zorlu bir süreçtir. Pek çok insan bu gibi belirsiz durumlarda, girişimciliği sürdürmenin imkânsız olduğunu düşünebilir ancak bunu yapmak sanıldığının aksine kötü bir fikir olmayabilir. Pandemi süreci, iş şartlarını ve ekonomik koşulları kökten değiştirmiştir.

Koronavirüs Sürecinde İş Kurmak Mantıklı mıdır?

Aslında yeni kurulan bir işletme, küresel bir pandemi sırasında, hayatta kalma hatta daha da gelişme potansiyeline sahiptir. Pandemi döneminde kurulan şirket sayısının, son açıklanan rakamlarla 101 bin 318 olması da bunun en iyi göstergesidir. COVİD’in neden olduğu zorluklar, işletmelerin insanların tüm yaşamları ile ilgili ihtiyaçlarını yeniden düşünmeye teşvik ederek, tüketicilere yeni ve heyecan verici markalar ve hizmetler sunmak için benzersiz bir fırsat alanı sağlamıştır.

Bu süreçte bir iş kurmak istiyorsanız, ilk yapmanız gereken, koronavirüs süresince hangi işlerin ön planda olduğunu ve iyi kazandırdığını araştırmanız olmalıdır. Ancak araştırmanızı derinlemesine yapmanız tavsiye olunur. İşinizi kuracağınız sektörle ilgili bir aşinalığınız ya da sektör geçmişiniz varsa daha kolay ilerleyebilirsiniz, ancak bir iş tecrübeniz yoksa uzman yardımı almanız gerekir.

Çevrenizde yeni açılmasına rağmen iyi kazanan işletmeleri araştırın. Hangi sektörler üzerine faaliyet gösteriyorlar? Konumları nasıl? Hizmetleri için belirledikleri fiyatlar neler? İşletmenin olduğu çevredeki rakiplerinin iş durumu ne? Rakiplerine oranla daha iyi bir hizmet kalitesine mi sahipler? Tüm bunları araştırırken göreceğiniz şey, koronavirüs sürecinde iş kurmak düşüncesinin aslında daha mantıklı olduğudur.

Unutulmaması gerekir ki, bugünün güçlü şirketlerinin kuruluş zamanlarına baktığınızda, pek çok şirketin önemli krizler sırasında kurulmuş olduğunu görmekteyiz. Yani kısacası, pandemi dönemi de işletmenin kurulması ya da yeni kurulan bir işletmenin yükselişe geçmesi için zemin hazırlayabilir. Tıpkı Alibaba gibi.

Bir önemli durum da iş kurmak için artık eskisi gibi bir ofis alanına ya da büyük fabrikalara ihtiyacınız olmamasıdır. Gelişen teknolojiyle birlikte pek çok işletme, internet aracılığı ile kuruluyor. Bir E-Ticaret sitesi kurabilir ve kendi ürettiğiniz ürünleri ya da aracılık yaparak başkalarının ürünlerini sitenizden satarak, iyi bir gelir elde edebilirsiniz.

Koronavirüs sürecinin insanları evden çalışmaya yönlendirdiğini düşünerek, evden kendi işletmenizi kurmak, oldukça mantıklı bir iş fırsatıdır. Ve mevcut işinizi kapatmak zorunda kalmışsanız, ofis ortamını eve taşıyabilir ve faaliyetlerinize evden devam edebilirsiniz ki bu pek çok maliyetten de girişimciyi kurtarır. Koronavirüs Sürecinde Normale Dönen İşverene Prim Desteği

Koronavirüs Sürecinde Hangi Sektörlerde Gelişmeler Yaşandı?

Koronavirüs sürecinde, pek çok sektöre bağlı işletmeler kepenk kapatsa da, krizi fırsata çeviren ve insanların temel ihtiyaçlarını göz önüne alan işletmeler, daha çok yaygınlaştı ve kazanç sağladı. Peki, bu işletmeler hangileriydi?

Temizlik hizmetleri, özellikle koronavirüs sürecinde oldukça popülerleşti. Hijyen kurallarının ve temizliğin öneminin yükselmesi nedeniyle, birçok kişi işletmelerinin, evlerinin, ofislerinin ve restoran gibi yemek hizmeti veren yerlerinin temizliğini, profesyonellere yaptırmaya başladı. Bu da temizlik hizmetleri popülaritesini artırarak, bu alanda işletmelerin art arda açılmasını sağladı. Siz de böyle bir fırsatı değerlendirebilirsiniz.

Kargo ve kurye hizmetleri, özellikle evden çıkma yasaklarının olduğu günlerde, internetten yapılan alışverişlerde, hızlı ve güvenli eve teslimatları sayesinde önem kazandı. Virüs tehlikesini göze alamayanlar, ihtiyaçları olan temel hizmetleri internetten almaya, işle ilgili evraklarını kuryeler aracılığıyla göndermeye başladılar. Özellikle büyük işletmelerin AVM’lerdeki şubelerini ya da merkez mağazalarını kapatıp, online satışa geçmesiyle, kargo hizmetleri ön plana çıktı ve yeni kargo şirketleri açılmaya başladı. Bu da kurye ya da kargo hizmeti şirketi açmanın tam da zamanı olduğunu gösteriyor.

Bu dönemde önemi artan sektörlerden biri de sağlık hizmetleri oldu. Sağlık hizmetleri sunmak için tıp fakültesi mezunu olmaya ihtiyaç yok. Sağlık ürünleri satışları, özellikle hijyen ve dezenfektan ürünleri, tıbbi malzeme satışları, maske üretimi ve satışı şu anda ön planda. Koronavirüs sürecinde mantıklı iş fikirlerinden biri de elbette maske üretimi. Maske takmanın ülkemizde zorunlu hale gelmesi ve takmayanlar için para cezaları uygulanması, maskenin önemini bir kez daha kavramamızı sağladı. Eğer terzilik yeteneğiniz varsa maske dikerek ya da bir maske üretim makinesi alarak, maske üretimi yapabilmek de son zamanların en mantıklı işleri arasında.

Koronavirüs Sürecinde İş Kurmadan Önce Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Koronavirüs sürecinde iş kurmak için tek bir şeye ihtiyacınız var. Tüketicilerin ihtiyaçlarının ne olduğunu belirlemek. Kendi aile yaşantınızdan ya da çevrenizdeki insanların yaşantılarından az çok neye ihtiyaç olduğunu biliyorsunuz. Aynı şekilde kendinize sormanız gereken şudur. Çevremdeki tüketicilerin neye ihtiyacı var?

Tüketicilerin şu anda neye ihtiyacı olduğunu düşünün. Tüketicilerin ihtiyaçları salgın sürecinde önemli oranda değişti. Bu nedenle koronavirüs sürecinde iş kurmanın mantığını anladıysanız, kuracağınız işin, potansiyel müşterilerinizin mevcut yaşam tarzlarına nasıl uyacağını düşünmelisiniz.

Eve teslim giyim ve gıda sektöründe faaliyet göstermek, evde sağlık hizmetleri sağlamak, sağlık ürünleri satışı yapmak ya da insanların evlerinde daha çok vakit geçirdiğinden, ev hobilerinin neler olduğunu belirleyerek iş kurmak oldukça mantıklı olacaktır. Yani pazardaki bir ihtiyaç karşılanırken, tüketicilerin günlük yaşamlarında neyin etkilediğine odaklanması gerekir.

Dünyada olup bitenlere empati kurarken, aynı zamanda işinizi kurmak ve güçlendirmek için dengeyi sağlamak, COVİD sırasında önemli bir zorluktur. Yani işinizi kurarken, dışarıdaki dikkat dağıtıcı şeyler için zaman lüksüne sahip değilsiniz.

Artık her şey dijitalleşti. İnsanlar yemek siparişlerini internetten veriyor, kitapları dijital ortamda okuyor hatta müzikleri bile dijital ortamdan indiriyor. Bu da dijitalleşme faaliyetlerinin, koronavirüs sürecideki önemini gösteriyor. Bu süreçte bir iş kurma düşüncesinde iseniz, güçlü bir dijital pazarlama stratejisi geliştirmelisiniz ki, bu belirsiz zamanlarda yeni işinizi güçlendirmenize yardımcı olacaktır.

Müşteri sadakati oluşturmak için ve çevrimiçi markanıza sadık kalmak için, şeffaf iletişim kurarak dijital strateji geliştirmeniz gerekir.

Dijital pazarlamanın bir diğer stratejisi de, sosyal medyadır. Sosyal medya, size yeni müşteriler kazandırmak ve güncellemeleri müşterilerinizle paylaşmak için etkili bir yoldur. Ürünlerinizi elbette satacaksınız ama koronavirüs sürecinde sosyal mesafe kuralı da gerektiğinden sosyal medya hesaplarınız size kolaylık sağlayacaktır.

Öncelikle kendinize ait her platformda bir sosyal hesap açın ve yavaş yavaş kurmak istediğiniz işle ilgili küçük analizler yapın. Rakiplerinizin sosyal medya stratejilerini inceleyin. Eğer sektör her açıdan size hitap ediyorsa ve işi yapabileceğinize eminseniz, işi kurmak mantıklı gelecektir. Özellikle organik yani gerçek takipçilerinizin olmasını sağlayın.

İş kurmanın en büyük gerekliliklerinden biri sermayedir. Yeterli sermayeniz var mı, elinizdeki nakit iş kurmanıza yetecek mi ya da devlet desteklerinden yararlanma imkânınız var mı? Sermayenizi tamamlamak için her türlü araştırmayı en ince ayrıntısına kadar yapmalısınız. Öncelikle bir maliyet hesabı çıkartın ve buna göre işinizi kurup kuramayacağınıza karar verin. Çünkü pek çok işyerinin kapanma nedeni kara geçmemesi değil, yeterli sermaye ile kurulmamış olmasıdır. Koronavirüs Zamanında İşletmelerin İletişimde Kalma Kaynakları

Koronavirüs sürecinde çok iyi düşündünüz ve iş kurmanın mantıklı olacağına karar verdiniz. Sektörünüzü, konumunuzu da belirlediniz? Peki, iş planınız hazır mı?  İş dünyası, şimdiki zamanda, bundan 1 yıl öncesine göre oldukça farklı. Ve yine pek çok değişiklikler olması mümkün. İyi bir finansal planlama yaparak, uzun vadede, durgunluğa dayanıklı bir iş planı geliştirmek, girişiminizin tüm fırtınaları atlatmasına yardımcı olacaktır. Yani işletmeniz COVİD–19 geçirmez olmalıdır.

Uyarlanabilirlik, herhangi bir girişimci ve işletmesi için başarının anahtarıdır. Bir planınız olsun ancak gelişen her durum için gerekli güncellemeleri yapmak açısından esnek olmalısınız. Pozitif olun, koronavirüs sürecinde bir iş kurmak zor olsa da imkânsız olmaktan uzaktır. Öncelikle yapabileceğinize kendiniz inanmalısınız.

İş kurmak için sizin işinize yarayacak her türlü gazete, dergi yazısı ve internetteki bilgiler koronavirüs sürecinde iş kurmanın ayrıntılarını gösterecektir. Elinizden geldiğince bu yazıları takip etmeye çalışın ve karar verdiğiniz sektörde işinizi kurmak için atılımlarınızı başlatın.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz