Yatırımcı Arıyorum

Kosgeb Hakkında Önemli İpuçları

Kosgeb Hakkında Detaylar

Artık kendi işinizi kurmak ve kendiniz için çalışmak istiyorsunuz. Aklınızda bir fikir var ve bunu hayat geçirmek arzusundasınız. Bu noktada devlet desteğini arkanıza almak ve yolunuza bu şekilde çıkmak istiyorsunuz. Bu yüzden KOSGEB başvurusu yapmak ve işinizi KOSGEB çatısı altında kurmak niyetindesiniz. KOSGEB başvurularınızda ve sonrasında bilmeniz ve kaçınmanız gereken önemli detayları sizin için bir araya topladık.

Kosgeb Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Evvela KOSGEB kurslarına katılımınız zorunludur. Toplam ders saatleri içerisinde sadece yüzde yirmilik bir devamsızlık hakkınız mevcuttur. Eğer devletten işsizlik maaşı alıyor iseniz devamsızlık yapma hakkınız maalesef yoktur. İşsizlik maaşı alır iken KOSGEB’ e katılır ve devamsızlık yapar iseniz işsizlik maaşınız iptal olur. Bu yüzden kendinizden emin olarak katılmanız sizin için çok daha yararlı olacaktır.
 • KOSGEB eğitim sertifikanızı aldıktan sonra iş kurmak hususunda aceleci davranmanıza gerek yoktur. Dilediğiniz zaman işinizi kurabilirsiniz. Arzu ederseniz on yıl sonra da kurabilirsiniz.
 • KOSGEB desteği aldınız ve işinizi kurdunuz. Üç yıl boyunca iş yerinizi kapatamıyor ve hatta devir edemiyorsunuz. En az üç yıl iş yeriniz üzerinize kayıtlı ve faal olmalıdır. Aksi durumda size ödenen miktarları cezaları ile birlikte geri ödemek durumunda kalmaktasınız. Bunları bilmek ve iyi bir araştırmada bulunmak girmeden evvel şahsınız ve kuracağınız şirket için fevkalade önem taşımaktadır.
 • Ayrıca yine KOSGEB yardımı ile aldığınız hiç bir teçhizat, alet ve makineyi satamıyor ve atamıyorsunuz. Kırılmış dahi olsa saklamanız gerekmektedir.
 • KOSGEB’ ten alacağınız tüm destekler ve krediler için şirket hesabınızın olması zorunludur. Harcamalarınızın her birine ait faturalarınız olmalı ve ödemeler şirket tarafından yapılmış gözükmelidir. Farklı hesaplardan yahut yollar ile yapılmış ödemelerinize destek alamazsınız. KOSGEB ödemeyi size geri yapmak için şirkete ait olduğunu görmek ve bunu şirket hesabından yapıldığından emin olmak istemektedir.
 • İşiniz ile alakalı bir makine veya teçhizat almak istiyorsunuz. Alacağınız makine yahut ürünün en fazla üç yaşında olmuş olması gerekmektedir. Daha eski ürünler için KOSGEB size ödeme yapmayacaktır. Bu hususta da son derece dikkatli olmanız gerekmektedir. İkinci el makineler alabilirsiniz ancak üç yaşından büyük olmaması gerektiğini unutmamanız gerekir.
 • Yaptığınız her harcamanın dekontları ile saklamayı da kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Sadece faturalar ile KOSGEB’ ten geri ödeme almanız mümkün değil. Ödeme alabilmeniz için faturalar ve faturaların yanı sıra dekontların da olması gerekmektedir.
 • Aldığınız ürünleri KOSGEB uzmanları gelip yerinde görmek isteyecekler ve kontrol edeceklerdir. Bu sebeple doğru beyan vermeniz hayati önem arz etmektedir. Yazılım hususunda da son derece hassas olan KOSGEB uzmanları, bilgisayarlarınızda da lisanslı yazılımlar yüklü olup olmadığını kontrol edeceklerdir. Bunlar son derece önemli ve iş gidişatınız için mühim detaylardır. Titizlik göstermeniz hem sizin hem de şirketiniz açısından faydalı olacaktır.
 • Tüm ürünlerinizi, makinelerinizi veya teçhizatlarınızı kesinlikle birinci dereceden akrabanızdan almamalısınız. Birinci dereceden akrabadan alınan hiç bir ürünün de geri ödemesini maalesef KOSGEB yapmamaktadır.
 • Aldığınız ürünlerin fiyatları üzerinde oynamaya yapmayı aklınızdan dahi geçirmeyiniz. Bu hususta başarı yakalayan olmamıştır. Tam aksine bu durum ortaya çıkar ve ceza almaktan kurtulamazsınız. Bu tür zaafiyetler size yarardan çok zarar getirecek ve itibar kaybetmenize sebep olacaktır.
 • Ayrıca ihtiyacınız olabileceklerin dışında ürün aldığınızda her şey tam dahi olsa ödeme alamazsınız. Örneğin size bir çay ocağı yeterli görülür ise ikinci çay ocağının ödemesini KOSGEB size yapmayacaktır. Bu noktada da harcamalarınıza ve ödemelerinize oldukça dikkat etmelisiniz.
 • Eğer iki kişilik bir ortaklığa girecek iseniz, sadece bir kişi destek alabilecektir. Şirket kurarken hesaplarınızı da bunun üzerinden yapmanız ileride doğabilecek sorunları engelleyecektir.

Kosgeb’e Proje Sunmak

Tüm bunlardan evvel KOSGEB’e sunacağınız sunum son derece önemlidir. Göstereceğiniz iş planınız üzerinden size destek verilip verilmeyeceğine karar verilecektir. Bu kararı KOSGEB’e ait heyet verecektir. Eğer red cevabı alır iseniz pes etmeyiniz ve revize edilmiş yahut farklı bir sunum ile tekrar başvurabilirsiniz. Ülke ekonomisine de katıda bulunan değerli girişimcilerimizi ve kobilerimizi destekleyen KOSGEB, çok daha fazla başarılı kobinin destek alabilmesi ve büyümesi için çalışmaktadır.

Not: KOSGEB tarafından talep edilen iş planı projesi hakkında destek almak istiyorsanız, Kobi Vadisi olarak size profesyonel hizmet vermekteyiz. Konu hakkında ayrıntılı bilgi için: KOSGEB İş Planı sayfasını inceleyebilirsiniz.

Hiç bir zaman bana destek vermezler, ben destek alamam gibi düşüncelere kapılmayınız ve hayallerinizin peşinden gidiniz.kobi vadisi

Yorumunuz