Yatırımcı Arıyorum

Mantar Yetiştiriciliği İş Fikri

Mantar Yetiştiriciliği Yapmak

Günümüz hayat şartları göz önüne alındığında her birey çeşitli sektörlerde geçimini sağlamayı sürdürüyor. El becerileri ile gelir edenler, hayal gücü ile gelir elde edenler, ellerindeki ürünler üzerinden gelir edenler ve daha birçok çeşitli durumlar üzerinden ek gelir sağlanabiliyor. Genel olarak baktığımızda 21. Yüz yılın dezavantajlarını değil, avantajlarını kullanmak gelişen teknoloji sayesinde artık çok daha basit bir hal alıyor. İnternet ortamında sınırsız bir katalog haline gelmiş meslek gruplarından olan besin yetiştiriciliği ile birçok kişi ek gelir kazanabiliyor. Çoğu kişi kolay yoldan sermayesiz bir şekilde geçimini sürdürebiliyor ve de ek gelirler elde edebiliyor. Bu nedenle bakılacak olursak çağımızın avantajlarını kullanmak artık çok daha basit oluyor.

Mantarlar yüzyıllar boyunca doğa üzerinde bulunmasına rağmen son zamanlarda popüler bir meslek haline gelmiş ve gelir elde edilen bir sektör halini almıştır. Mantarlar hem protein açısından oldukça yüksek ve de yağ oranı düşük bir besin olarak karşımıza çıkıyor. Bağışıklık sistemi üzerinde oldukça olumlu sonuçlar veren mantarlar, yoğun bir şekilde antioksidan kaynağı olarak da biliniyor. Mantarın daha da detayına inecek olursak kolesterolü büyük bir derecede düşürdüğü bilim adamları tarafından açığa çıkarılmış ve de kanıtlanmıştır. Fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişiler için oldukça popüler bir besin kaynağı olarak karşımıza çıkmıştır.

Mantar yetiştiriciliğinin birçok çeşidi mevcuttur. Bunlardan bazıları;

  • Kültür mantarı yetiştiriciliği ile gelir elde etmek
  • İstiridye mantar yetiştiriciliği ile gelir elde etmek

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği

Her meslek grubunda olduğu gibi kültür mantarı yetiştiriciliği konusunda da bazı dikkat edilmesi gereken birkaç yöntem ortaya çıkıyor. Öncelikle bu meslekten kazanç elde etmek için iyi bir araştırma yapılması gerekiyor. Ülke içerisindeki hangi mantarların yetiştirildiği, kişinin sermaye durumları, mantar yetişmenin getireceği kazançlar konusunda birçok araştırma yapılması gerekiyor. Genel olarak araştırma yaptıktan sonra hangi tür mantar yetiştiriciliği yapacağına karar veren bir bireyin yapması gereken ilk şey altyapı tesislerine gereken önemi vermesi olmalıdır. Öncelikle mantar yetiştirmek için uygun bir alan bulmalı ve de kazanç elde etmek için gereken ekipmanları edinmelidir.

Mantar dışarıdan bakıldığında kolay gibi görünse de izlenmesi gereken birkaç yol ve dikkat edilmesi gereken birkaç durum ortaya çıkıyor. Hava koşullarına çok edilmesi gerekiyor. Sıcaklıklar, nemler, havalandırma koşulları gibi durumların üzerinde çalışmalar yapılması gerekiyor. Genel açıdan bakacak olursak kişinin kültür mantarı yetiştirebilmesi için mantar örtü toprağı ve de kompost gibi donanımsal ekipmanlara ihtiyaç duyabilir. Örnek verecek olursak, bir ton kompost satın alan bir birey ortalama olarak minimum 200 kg kadar mantar elde edebiliyor. Satın alınan komposto hasat evresi sorası da kullanıma uygun bir haldedir. Mantar yetiştiriciliği yapacak bir kişi için bu gibi durumlar büyük önem taşıyarak uzun vadede büyük kazançlar elde edilebiliyor.

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği

Bu mantar türü üzerinden kazanç elde etmek için izlenmesi gereken birkaç yol mevcuttur. Öncelikle diğer mantar türleriyle kıyaslandığında açık alanlardan çok kapalı alanlarda yetiştirilen bu mantar için sıcaklık derecesi 10 ile 25 derece arasında olmalıdır. Bu mantar türünü yetiştiren kişiler için nem çok önemli bir etken olmalıdır. Bu nemi sağlamak için gerekli donanımsal aletler edinilmelidir. Sera buğusu aleti ya da sis makinesi gibi aletler bu gibi durumlarda kullanılması gereken aletlerden bazılarıdır. Satın aldığınız makinelerin de eski model olmamasına dikkat etmelisiniz. Çünkü eski model aletlerin dezavantajı fazla enerji harcayarak kişinin yüksek ödemeler yapmasını sağlayabilir. Genel olarak istiridye mantarı yetiştiriciliği yapmak için 50 metrekarelik bir alan için minimum 5.000 TL harcayan bir birey, mantarın verimine bağlı olarak ayda minimum 8.000 TL ile 12.000 TL arasında bir kazanç elde edebiliyor. İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği

Kişi ne kadar çok üretim yaparsa o kadar kazanç elde edebiliyor. Üretim yapan kişi mantarlarına ne kadar özen gösterirse, gelir kapısı da o kadar büyük bir hal alıyor. Kişinin üretim yaparken dikkat etmesi gereken en önemli durumlardan biri de havalandırma olmalıdır. Havalandırma istiridye mantarı gelişimi için çok büyük bir etkendir. Gereken önem verildiğinde kazanç kapısı da o kadar büyük olacaktır.

Not: yazı içerisinde belirtilen bazı fiyatlar ve bilgiler günümüz şartları ile değişkenlik gösterebilir.

Dikey Tarım

Dikey tarım iş fikri ile de, mantar yetiştirebileceğinizi biliyor muydunuz? Konu hakkında ayrıntılı bilgi için: Dikey Tarım İş Modeli.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz