Yatırımcı Arıyorum

Rüzgar Santrali Kurmak

Rüzgar Santralleri

Tüm dünya ile birlikte ülkemizde de rüzgar santrali kurma fikri hızlıca yayılıyor. Hem yatırımcısına, hem ülkemize büyük katkı sağlayan rüzgar santralleri, çok maliyetli olmamakla birlikte, devlet yatırım teşviklerinden de faydalanabilmeyi sağlıyor. İleride elektrik üretimi ve rüzgar santrallerine yönelik rağbetin ve taleplerinde artacağı son derece aşikar. Yakın geleceğimiz içerisinde, önümüzdeki bir kaç sene içerisinde iş dünyasında başarı basamaklarını tırmanıyor olduğunuzu görebilme arzusunda iseniz yatırımınızı rüzgar santrali hususunda yapmak konusunda düşünmenizi tavsiye edebiliriz. Yatırım olarak ta fevkalade karlı bir yatırım olarak görülen ve önümüzdeki yıllarda çok daha büyük kazançlara kapı aralayacağını söyleyen uzmanlar, ayrıca devlet ekonomisine de oldukça büyük katkılar sağlamaktadır. Yapılan masrafları kısa sürede amorte edebileceğiniz bu yatırımda rüzgarlar ise en önemli yoldaşlarınız olacaktır.

Enerji Sektöründe Yatırımcı Olmak

Enerji sektörünün en çok gelecek vaat eden kollarından biri olan rüzgar santralleri, devletin teşvikleri ile de yatırımcılarını bekliyor. Son derece doğa dostu olan bir enerjiyi üreten rüzgar santralleri, yapıldığı lokasyon ve çevrelerde, tabiat tahribatına yol açmaz ve coğrafik yapıyı da müspet anlamda etkilemez. Rüzgar santralinizin kurumu için araziye, çalışması için ise salt suya ihtiyacınız vardır. Tabi bu konuda dikkat etmeniz hususlarda var. Örneğin rüzgar santrali kurmak istediğiniz arazinin yeterli şiddette rüzgar alması ilk kuraldır. Rüzgar türbinlerinin verimli çalışması için saatte yirmi km ye varan bir rüzgar sirkülasyonun olması şart. İnternet üzerinden kiralayabileceğiniz anemometre ile arazinizde bunun çalışmasını yapabilirsiniz. Başka bir özellik ise, yine arazinizin elektrik hatlarına da yakın olmasıdır. Elektrik santraliniz de ürettiğiniz elektrikleri satmak gibi bir talebiniz var ise elektrik transferi içinde bir çalışmada bulunmanız gerekmektedir. Bunun içinde bir maliyeti gözden çıkarmak gerekiyor ancak dediğimiz gibi devlet destekleri ve hızlı amorte ettiğiniz düşünüldüğünde bu işi yapmaya değecektir. Ayrıca bu maliyet araziniz elektrik hatlarına ne kadar yakın ise o kadar az olacaktır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta, kuşların güzergah olarak kullandığı göç yollarına çok yakın olmamasıdır. Bu hususta da yine devletin birimlerinden destek, bilgi ve yardım alabilirsiniz.

Not: Bu sektörde yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan yenilenebilir rüzgar enerjisi iş planı içeriğini incelemenizi öneriyoruz.

Rüzgar santrallerinin kendilerine has bir gürültüleri olduğunu düşünür isek çok yerleşim yerlerinin içinde arazi yahut arsalara kurulmamaktadır. Bu hususta da belediyeden gerekli bilgileri edinebilir, lokasyonunuzun bağlı olduğu belediyeden destek ve yardım isteyebilirsiniz.

Proje Hazırlamak

Projenizi meydana getirir iken size ait araziyi kiraya verebilir yahut ortak projeye dahil olabilir veya kendi türbinlerinizi kurarak, kendi başınıza işi üstlenebilirsiniz. Arazinizi yahut arsanızı kiraya vermek farklı bir yaklaşım biçimi olmakla beraber, üretilen elektrikten kar  almanızı sağlar. Bu karşılıklı yapacağınız anlaşmalar ile vuku bulur. Bir diğeri de ortak projeye dahil olmaktır. Burada ortaklık şartları geçerlidir. Tek başınıza bir elektrik santrali kurma fikri başta ürkütücü gelse de hem kendi elektriğinizi elde edebilir, hem satarak kazanç elde edebilir, hem de tamamen hak sahibi olabilirsiniz. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi üstelik devletimizin bu işe sunduğu teşviklerle santralinizi kurabilmek çok daha kolay. Elbete mühim bir işe girişiyorsunuz ve muhtelif zorluklar yaşayabilirsiniz. Ancak neticede ortaya çıkacak olan işten fevkalade gururlanacağınız ve elbette kazanacağınız aşikardır.

Tüm bunların dışında yapılmış ve hali hazırda bulunan rüzgar türbinlerini de satın alanların sayısı da oldukça kayda değer. Sağlam bir yatırım yapmak isteyenlerin özellikle düşünmesi gereken bir iş fırsatı olan  rüzgar santralleri, en az yirmi yıl size hizmet edecektir. Etüt hazırlıkları, rüzgar hızının belirlenmesi, kapasitenin ayarlanması, arsa yapısı gibi araştırmalar neticesinde ve fizibilite raporları sonucunda da rüzgar santrali kurma işiniz start vermiş olacaktır. Tüm bu araştırmalar hayati önem taşımaktadır. Örneğin arazi pürüzsüzlüğü, trafo merkezlerine olan uzaklık, altyapı ve kablo bağlantıları gibi detaylar fevkalade önemli detaylardır. Uygun türbin bulmak ve arazi ile uyumu gibi bir çok husus cevap beklerken, bu işler ile ilgilenmeleri için uzman kişiler ile de çalışabilirsiniz. Bunların menfi sonuçlanması ile hayallerinize çok daha yaklaşacaksınız.Devlet Desteği Almak

Devlet desteği ile rüzgar santralinizi kurabileceğiniz gibi bir çok bankadan da kredi alabilir, bu iş fırsatı ile kendinize oldukça sağlam bir gelecek inşa edebilirsiniz. Tüm bu süreç ise yer seçiminden başlayarak gerekli onay ve imzalar ile son bulurken yaklaşık dört ay gibi bir sürede rüzgar santraliniz bitmiş ve çalışmaya hazır olacaktır.

Şansınız ve rüzgarınız bol olsun 🙂


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumlar(3)

 1. Cevap yaz
  Yusuf yorumu:

  Peki rüzgar santrali kurunca ne yapcaz yani elektrik üretip satcazmı

 2. Cevap yaz
  raziye öcal yorumu:

  mrhaba bende bu isi kurmak istiuorum ..ruzgar santrali kurmak icin nerden baslamaliyim..nerden eğitim alip proje olusturabilirim..bana yardimci olucak hangi devlet kurulusuna basvuru yapmam gerekiyor..bana bu konuda bilgilendirebilirmisiniz…

  • Cevap yaz
   kobivadisi yorumu:

   Sn. raziye öcal

   yorumunuz için teşekkür ederiz. size ayrıntılı bir şekilde yardımcı olmak isterdik ancak, yanlış bir şekilde yönlendirme yapmama adına bilgi veremiyoruz. ama yinede Yatırım Desteği kategorimizde bulunan makaleleri incelemeniz faydanıza olabilir.

Yorumunuz