Yatırımcı Arıyorum

Devren Dükkân Arayanlar

Bir işletmeyi en baştan kurmanın ne kadar zor olduğunu, uzun bir mesai dönemi ve emek harcanması gerektiğini, başlangıç için belli bir miktar sermayeye sahip olunması gerektiğini, az çok hepimiz biliriz. Devren dükkân kiralamak ya da satın almak, pek çok ilk maliyetin oluşmasını önleyeceğinden, daha karlı bir çalışma sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Devren Dükkân Satın Almak

Devren dükkân kiralamak veya satın almak, bir işletmeyi, içindeki tüm taşınmaz, demirbaş, malzeme, mallar ve hatta müşterileri ile birlikte kiralamak ya da satın almak demektir. İşletmeyi ya da dükkânı kiralayan kişi, her ay kira öder gibi, dükkân sahibine ödeme yapmaktadır. Satın almak ise, nakit para ile yapıldığından, satın alan kişinin kira ödemek gibi bir yükümlülüğü yoktur.

Ancak, sözleşme gereği, miktarın bir kısmı peşin, geri kalanı taksitlere bölünmüşse, satın alan kişi, vade süresinde belirlenen tarihte, belirlenen miktarı, dükkânı devren satan kişiye ödemekle yükümlüdür.

Devren Dükkân Satın Almadan Önce Nelere Dikkat Edilir?

Kiralamak, mülk sahibi ve kiracı arasında bir sözleşme olduğunu, gayrimenkul üzerindeki tüm hakların, anlaşma süresi boyunca kiracıya geçtiğine dair bir tanımlamadır. Kira sözleşmesinde, sözleşmenin süresi, gerekli hususlar, her ay ödenecek kira bedeli gibi hususlar yer alır ve kiracı bunlara uymakla yükümlüdür.

Bir dükkânı devren kiralamadan ya da satın almadan önce, hangi hususlara dikkat edilir? Bunu bir örnekle açıklayalım.

Diyelim ki bir restoran devir almak istiyorsunuz. Bunun için dikkat etmeniz gereken hususlar nelerdir:

 • Restoran içinde hangi demirbaşlar ve malzemeler var?
 • Malzemeler işine yarar mı yoksa tedarik etmen gereken başka malzemeler var mı?
 • Restoran kaç yıldır faaliyette?
 • Günlük belli bir müşterisi mevcut mu?
 • Müşteriler, restorandan memnun mu? Eksi yönleri var mı?
 • Günlük ve aylık ciro ne kadar?
 • Gelir ve giderler, kar ne kadar?
 • Yapmanız gereken başka tadilatlar var mı?
 • Restoran sizin için uygun konumda mı?

Tüm bu hususları gözden geçirmeden ve aklınızdaki diğer soruların yanıtlarını bulmadan, bir dükkânı devralmak uygun olmayabilir. Yani hiçbir şeyi aceleye getirmemelisiniz.

Devren Dükkân İçin Önemli Kriterler Nelerdir?

Bir dükkânı devralmak pek çok açıdan oldukça avantajlı olsa da, dikkat etmeniz gereken önemli kriterler mevcuttur.

 • Sermaye

Bir işi kurmanın ya da hazır bir işi devralarak devam ettirenin en önemli unsuru sermayedir. Sermaye, sadece devir yapılırken değil, devir yapıldıktan sonra da gereklidir. Satış yapan bir dükkân ise, stokta malların olması gerekir. Dükkân tadilat yapılacaksa ya da yeniden düzenlenecekse bunun için de sermaye gereklidir.

Ayrıca kazancın iyice yerine oturması için bir süre cepten harcama yapmanız gerekir. Bir dükkân ya da işletme el değiştirdiği zamanlarda, müşterilerin yeni devir alana alışmaları, uyum sağlamaları ve güvenmeleri biraz vakit alacağından, hem işletmenin giderlerini hem de personelin ücretlerini ödemek için bir süre kendi sermayenizden harcama yapmanız gerekir.

İyi bir hizmet sunduğunuz sürece müşteriler, dükkânın ilk sahibini tercih ettikleri gibi, sizi de tercih edeceklerdir. Bu da yaptığınız harcamaları kısa sürede geri alabileceğiniz anlamına gelir.

 • Uyumluluk

Bir işi devir almak ve yürütmek için sadece sermaye gerekmez. Uyumluluk da önemlidir.

 1. Siz iş için uygun musunuz?
 2. Bildiğiniz bir sektör mü?
 3. Bir işi devralmaya ve yönetmeye hazır mısınız?
 4. Daha önce bu sektörde bir çalışmışlığınız var mı?
 5. İşe, personele ve müşterilere uyum sağlayabilir misiniz?

Bu durumlar, biraz da işi devir aldıktan sonraki zamanlarda daha çok kavrayabileceğiniz durumlar olsa da, bazı şeyleri devir öncesi gözden geçirmeniz gereklidir. Hangi işi yapmaya daha uygunsunuz? Restoran işi mi yapacaksınız yoksa otomotivle ilgili bir devir mi düşünüyorsunuz. Size uygun alanı belirleyin ve ona göre karar verin.

 • Lokasyon

Tüm işletmelerde olduğu gibi, devren kiralık ya da satılık olarak baktığınız yerin lokasyonu da oldukça önemlidir. Kimsenin bilmediği bir yerde, küçük bir mahalle arasında kurulan bir iş, kar getirmek bir yana işinizi kısa sürede kapatmanıza neden olabilir. Bu yüzden lokasyon önemlidir.

İnsan trafiğinin yoğun olduğu, personelin, tedarikçilerin ve müşterilerin kolayca ulaşabilecekleri bir yerde kurulan her işletme, iyi kazanç sağlar. Ayrıca araçların park etme durumunu da gözden geçirmelisiniz. Bu yüzden lokasyonu güçlü olmayan bir dükkânı devir almayın ya da kiralamayın.

Öncelikle müşterilerinizin kim olduğunu ve konumunuza yakınlıklarının ne kadar önemli olduğunu düşünün. Bir perakendeci ve bazı hizmet sağlayıcılar için bu önemlidir. Müşteri tabanınız yerelse, bu nüfusun belli bir yüzdesi işletmenizi desteklemek için müşteri profilinizle eşleşiyor mu? Ekonomik düzeyleri size kazanç sağlamaya yeterli mi?

Çoğu perakende işletmesi için yaya trafiği son derece önemlidir. Alışveriş yapanların bizi geçme ihtimalinin lüksek olduğu ve en iyi perakende alanlarında bile ölü noktalar bulunan bir köşeye sıkışmayın. Yaya trafiği hacminin ihtiyaçlarınızı karşıladığından emin olmak için günün farklı saatlerinde ve haftanın farklı günlerinde devren almayı düşündüğünüz dükkânın trafiğini izleyin.

Yakınlarda rakip bir işletme var mı? Karşılaştırmalı alışverişin popüler olduğu sektörlerde bu durum bazen iyidir. Bir restoran ya da eğlence alanında iş planlıyorsanız bu iyidir ancak yakındaki bir rakip pazarlama işinizi sadece daha zor hale getirecekse, başka bir yerde devren dükkân bakın.

 • Ciro ve Net Kar

Her iş kar amaçlı kurulur ya da devren kiralanmak ya da satın almak suretiyle devam ettirilir. Bu yüzden devren kiralayacağınız ya da satın alacağınız işyerinin cirosunun ve net karının bilinmesi önemlidir. Ciro, bir ay içinde işyerinin kasasına giren parayı tanımlar. Cironun yüksek olması, dükkânı devir almak isteyen kişileri yanıltabilir.

Diyelim ki işletmenin cirosu aylık 50 Bin TL gerekli inceleme yapıldığında cironun 45 bin TL karın ise 5 Bin TL olduğunu görebilirsiniz. Burada baz almanız gereken ciro değil kardır. 350 Bin TL verdiğiniz işletmenin her ay sadece 5 Bin TL kazanç elde edeceksiniz. Dükkânın cirosunun yanında bir ay boyunca yapılan tüm giderlerin de kontrol edilerek, devir ücretinin fazla olmasını engelleyebilirsiniz.

Finans işlerinden anlamıyorsanız, bunu muhasebeci ya da mali müşavir aracılığıyla, almayı düşündüğünüz işletmenin hesaplarını kontrol ettirerek belirlemeniz gerekir. Eğer cirosu ve net karı düşükse, o iş size kazanç getirmeyebilir.

 • Devir Sebepleri

Bir işyerinin devrini yapmak isteyen satıcı, pek çok sebep öne sürebilir. Emekli olmak istemesi, başka bir iş kurmak istemesi, başka bir yere yerleşmek gibi pek çok sebep öne sürse de, bu sebeplerin doğruluğunu araştırmak önemlidir.

İşini satan kişinin, işletmeye dair önemli bir miktar borcu ya da işletme hakkında açılmış davalar vardır ve bunu gizleyebilir. Bu yüzden dükkân devir almadan evvel iyi bir araştırma yapmanız gerekir.

Devren Dükkân İçin Devir Ücreti Belirlemek

Devren dükkân almak istediğinizde, dükkân sahibine yani satıcıya ödemeniz gereken bir bedel vardır. Bu bedel belirlenirken bazı kriterleri göz önüne almanız önemlidir.

 1. Dükkânın içinde bulunan demirbaşlar ve diğer tüm araç-gereç ve ekipmanların bedeli
 2. İşletme bir marka ise marka değeri
 3. Dükkân sahibine aylık olarak yapılacak ödemenin miktarı
 4. Dükkânın aylık kazancı, kira ödemesini ve diğer giderleri karşılar mı?

Bu hususlar devir ücreti belirlenirken dikkate alınmalıdır.

Dükkânı Devir Almak mı? Yeni Dükkân Kurmak mı?

Bir işin kuruluş aşamasında özellikle ilk giderler iyi bir sermaye harcaması gerektirir. Dükkânı devir almak ise, hazır bir tesisi tüm varlıklarıyla birlikte alacağınızdan, ilk maliyetlerin pek çoğunu yapmak durumunda kalmayacaksınız. Bu da devren dükkân almanın daha karlı bir iş olduğunu gösterir.

Devren İşyeri İlanları

Eğer sizde devren dükkân arıyorsanız, ancak hala bir karar veremediyseniz Kobi Vadisi Yatırım İlanları sayfalarında yer alan Devren İşyeri İlanları bölümünden, kendinize uygun devren dükkân bulup, sahibi ile iletişime geçebilirsiniz ve istediğiniz işin sahibi olabilirsiniz.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz