yatırımcı arıyorum

Sermaye Yatırımlarında Tasarruf Çalışmaları

Sermayede Tasarruf Yapmak

İşletmeler canlı ve aktif kalmak için yatırımlar yapmak durumundadır ve işletme sahipleri; doğru parayı, doğru zamanda ve doğru yerde yatırım yaparak tasarruf edebilirler.

İşte size yatırım yaparken nasıl tasarruf yapacağınız hakkında birkaç fikir;

Ödüllü harcama yapmak

Eskilerin dilinden konuşmak gerekirse, para kazanmak için para harcamanız gerekir. İşinize yatırım yaptığınız her kuruşun bir geri dönüş oranı vardır. Ancak bu dönüşün gerçekleşmesi bazen yıllar alabilir.Ve yapılan yatırımlarda en kısa vadede geri dönüş yapan kendinize yaptığınız yatırımlardır. Krediniz yeterince iyiyse, yine de satın aldığınız envanter ve ekipmana ilişkin sorumlu harcamaları ödüllendirmek için  küçük bir işletme kredi kartı kullanabilirsiniz. Kredi kartları; harcamalarda %1,5 ile %2 arasında güvenilir bir şekilde geri dönebilir ya da ücretsiz seyahat için kullanılabilecek para ya da mil şeklinde geri ödeme yapabilirler. Hatta bazı durumlarda, geri dönüş oranı çok daha iyi olabilir. Her ay işletme için aldığınız kredi kartının bakiyesini tam olarak ödediğiniz ve kartınızı sadece yeni yapacağınız alışverişlerde kullandığınız sürece aldığınız bonus, indirim ve millerle yatırım yaparken tasarruf edebilir hatta kazanabilirsiniz.

Bazı geri ödemeli kredi kartlarının ve seyahat kredi kartlarının yıllık ücret aldığını unutmayın! Ancak orta ila yoğun kullanımla ödediğiniz bu yıllık ücret telafi edebilirsiniz. Ayrıca, bir işletme kredi kartı kullanarak daha büyük krediler alabilirsiniz.

Faiz Masraflarından Kaçınmak

Küçük işletme kredi kartlarını makul şartlarda kullanmış olsanız dahi, borç genellikle sizin düşmanınızdır. Sizi büyük bankalara ya da risk kapitalistlerine teşvik eden küçük işletme finansman seçeneklerini benimsemeden önce, faizsiz başlangıç ​​sermayesi için kişisel finanslarınıza veya arkadaş, aile ağlarınıza müracaat etmelisiniz. Ödediğiniz her kuruş faiz, işletmeniz için geri dönmeyecek bir giderdir.

Konum Maliyetlerinizi Kontrol Edin

Bütün ekonomiler eşit dağıtılmamıştır, bazı şehirler ve ilçeler bir iş başlayıp büyümek için harika  yerlerken bazıları aynı şansa sahip değildir. Birincisini ikincisinden ayırmadan toplu olarak bakıldığında yer maliyetleri, belirleyici bir rol oynamaktadır. Yüksek yer maliyetlerini azaltmanın en iyi yolu, daha düşük maliyetli bir bölgeye taşınmaktır, ancak özellikle bulunduğunuz konumda derin aile bağları olan bağımsız bir profesyonel iseniz, bu her zaman pratik ya da mümkün olmayabilir. Taşınma bir seçenek değilse, konum maliyetlerinizi gözden geçirerek, her ana satır öğesinde tasarrufu nasıl yapabileceğinizi gözden geçirmeniz faydalı olur.

İşletme konumuzda tasarruf sağlayabileceğiniz alanlar şunlardır;

Ticari Kira: İşletmeniz kendi başına bir alanı kaplarsa ve kendi mülkünüz değilse bunun için kira ödemek zorundasınız. Yükselen bir kira piyasasında para kazanmak için, daha uzun vadeli bir kira sözleşmesinde daha düşük bir kira oranı ile pazarlık yapmayı deneyebilirsiniz.

Vergiler: Yerel satışlarınız, geliriniz ve emlak vergileriniz üzerinde sınırlı kontrol sahibi sizsiniz. Bununla birlikte, kendinizi yerel ve devlet vergi indirimleri konusunda daha fazla bilgi edinerek eğitebilir ve bulgularınızı lisanslı bir vergi uzmanı ile doğrulayabilirsiniz.

İşgücü Maliyetleri: Bir restoran gibi düşük marjlı yoğun emek isteyen bir işletme işletiyorsanız, emeğin sizin için büyük bir maliyet bedeli olması muhtemeldir. Restoran ve perakende satış işletmecileri, yerel asgari ücret ve fazla mesai düzenlemelerine dikkat etmelidir. Hâkim ücretler genellikle önemlidir, örneğin, yerel asgari ücret saati 8,13 TL’dir, ancak karşılaştırılabilir restoranlarda başlangıç saat ücreti 10 TL ise, muhtemelen başlangıç ​​ücretinizi ikinci seçeneğe ayarlamanız gerekir.

Birikim Hesabı Açmak

Küçük miktarlarda yaptığınız birikimlerin uzun vadede ulaştığı miktara gün gelir siz bile inanamazsınız. Bir birikim hesabı açarak istikrarlı oranlarda ve zamanda yapacağınız birikimler tasarruf ederken birikim yapmanız da sağlar. Ayrıca sıkışık zamanlarda adeta bonus görevi görür.

Alışverişlerde taksitlendirme yapmak

Tedarikçilerden yaptığınız alışverişlerinizi nakit yerine taksitlendirerek yapmanız mümkündür. Bu şekilde hem ödeme planınızı rahatlatmış olursunuz hem de nakidiniz elinizde kalır. Ayrıca yüklü miktarda alışverişlerinizle kazanacağınız bonus ve millerinizle avantaja bile geçebilirsiniz.  Yalnız burada atlamamanız gereken bir konu var ki oda taksitlerin ödenmesi gereken zamanda ödenmesidir. Aksi takdirde yığılmalar olduğunda şirketiniz zor duruma düşebilir. Bu noktada yapacağınız fazla harcamalarla, yaptığınız tasarruf miktarından daha çok ödeme yapmış olursunuz.

Yatırımlarınızı doğru şekilde yönlendirdiğinizde, harcama yaparken tasarruf etmenizde mümkünken, ticari harcamalarınızı doğru şekilde yönlendirmediğiniz bu yatırımlar işletmenizin başına dert olabilirler. Bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak için Tasarruf tedbirleri serisi diğer bölümleri okuyabilirsiniz.
kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Sermaye Yatırımlarında Tasarruf Çalışmaları

okuma süresi: 4 dk
0