Yatırımcı Arıyorum

Seyahat Ederken Ek İş Yaparak Para Kazanmak

Seyahat Yaparken Para Kazanmak

Hayatı doruklarında yaşamak istiyorsunuz. Gezmek, insanlarla kaynaşmak, dünyanın her yerinde dostluklar edinmek istiyorsunuz. Bir binada, bir ofiste sıkışmak istemiyor, dünyayı kendinize ev edinmek istiyorsunuz. Fakat akıllarda tek bir soru var sanırım: Geçimimi nasıl sağlayacağım? Tabi ki bu soru burada bitmiyor.

Alt başlık olarak; ulaşım, yeme içme, barınma gibi sorunlar da var. Aslında her sorun gezeceğiniz yer ve ülke ile ilgili olmak üzere çeşitli çözümlere sahip. Fakat ben, bu makalede gezerken genel olarak nasıl maddi gelir elde edebileceğinizi anlatacağım. Hiç tanımadığınız bir ortamda olmanız, çevrenize yabancılık çekmeniz sizi zorlayıcı etkenler arasında olacaktır. Öncelikle korkmayın ve anlatacağımız adımları bir bir takip edin.

Seyahat Ederken Para Kazanma Yöntemleri

Önüne haritayı aldın ve dedin ki; ben, bu ülkeyi gezmek istiyorum. Araştırdın, planladın. Çantanı hazırladın, rotanı çizdin diyelim. Unutma bu bütçe ayırmadığın, kısa süreli bir tatil de olabilir; hayatını adadığın bir yaşam tarzı da. İşten ayrılmış ya da kısa süreli ara vermiş olabilirsin.

Türkiye’nin en büyük ek gelir sitesi Kobi Vadisi olarak, seyahat halinizde iken para kazanabileceğiniz 9 farklı yöntemi sizinle paylaşmak istiyoruz:

1 – Fotoğrafçılık

Bir fotoğraf makinesine ya da iyi bir kamerası olan bir telefona sahipseniz biraz yaratıcılıkla dünyanın her yerinden muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz. Birçok dergi ve web sayfası içeriklerini renklendirmek için yaratıcı fotoğraflar arıyor. Çektiğiniz fotoğrafları dergilere ve web sayfalarına gönderebilirsiniz. Kabul görmeyen fotoğrafları ise kendi sosyal medya hesabınızda paylaşarak insanların yaptığınız işten haberdar olmasını sağlayabilirsiniz. Unutmayın kendi reklamınızı en iyi kendiniz yaparsınız.

2 – Blog Yazarlığı

Sürekli gezen bir insan paylaşabileceği onlarca, yüzlerce anıya sahiptir. En basitinden otostop çekerken tanıştığınız bir insanı anlatabilirsiniz. Ne yazık ki ülkemizde blog yazarlığı şu an için pek fazla ilgi görmüyor fakat siz yazdığınız yazıları dergi ya da içerik oluşturmak isteyen web sayfalarına pazarlayabilirsiniz. Yine kabul görmeyen yazıları kendi bloğunuzda paylaşarak kendi reklamınızı yapabilirsiniz. (Blog Yazarlığı)

3 – Satıcılık

Ben öyle internetten falan anlamam. Ben insanı karşımda görmeliyim. Benim insanlarla ilişkilerim ve pazarlayıcılık yönüm kuvvetli diyorsanız birkaç seçeneğe de burada sahipsiniz. Tabi ki bu işin sonucunda iyi kötü bir ürün üretmiş olacaksınız ve bunun için de el becerileriniz az da olsa iyi olmalı.

a – Balon Şekillendirmek ve Satmak

100 tanesi çok ucuz fiyatlara denk gelen, şekil verilebilir balonları toptancılarda kolaylıkla bulabilirsiniz. İnternet üzerinden bu balonlara nasıl şekil verilebileceğinizi kısa zamanda öğrenebilir, yolculuk sırasında bu balonları şişirip şekillendirerek satışa hazır hale getirebilirisiniz. Hem yolculuk yaptığınız araçta satış yapabilir hem de gittiğiniz yer de gezerken bir yandan da elinizdeki balonları satabilirsiniz.

b – Basit Kolye-Bileklik Yapımı

Aynı balon şekillendirmek gibi bileklik ve kolye yapımı da basit bir doğrultuda işler. Öyle üst düzey malzemeler ile üst düzey ürünler üretmenize gerek yok.  İnternetten ya da yakınınızda takı-tasarım dükkanları varsa oralardan ucuz fiyata fazla sayıda malzeme alabilir, yine yolculuk boyunca üretimi gerçekleştirebilirsiniz. Aynı şekilde yolculara ve gittiğiniz yerdeki turistlere satıcılık yapabilirsiniz. (Takı Tasarımı)

Unutmayın gideceğiniz yerler turistik yerler olacak ve doğası gereği çevrenizdeki insanlar turist olacaktır. Turistler ise para harcamayı göze alarak seyahat ederler. Kendinize güvenmeniz ve uygun fiyatlar belirleyerek yemek ve hatta kalacak yer paranızı çıkarabilirsiniz.

4 – Part Time İşlerde Çalışmak

Gideceğiniz yerlerdeki küçük ve orta düzey işletmelerde karın tokluğu ya da kalacak yer ihtiyacına karşılık birkaç saat çalışabilirsiniz. Tabi bu noktada dil bildiğinizi varsayıyorum. Örneğin partilere alınacak garsonlar önceden belirlenir internette bu tür ilanlara gitmeden önce başvurabilir gidince orada karnınızı doyurabilir biraz para kazanabilir ve gezmeye devam edebilirsiniz.

5 – Bir Youtube kanalı açmak

Gezerken birçok içerik oluşturacak fırsat karşınıza çıkacaktır. Biraz olsun video düzenleme ve internetten anlıyorsanız çektiğiniz videoları kendi açtığınız kanalda paylaşabilir ya da mevcut küçük ya da orta ölçekli kanallardan biriyle konuşarak satışa sunabilirsiniz. (Youtube Kanalı Açmak)

6 – Yazılım

Bu başlık yazılım üzerine eğitim almış ya da bu konuda kendini yetiştirmiş insanlar içindir. Birçok insan web sayfasını dizayn etmesi için yazılımcı aramaktadır. Bu tür iş ilanlarına başvurarak yolculuk sırasında yanınıza alacağınız laptoptan yazılım yazabilirsiniz. Web tasarımı dışında küçük çaplı, kısa yazılımlı oyunlar yazarak Google Play Store’a ya da İOS’a bu oyunları yükleyebilirsiniz.

7 – Turizm Şirketleri

Bu işlerde biraz adınızı duyurduktan ve çevre edindikten sonra bu alanda turlar düzenleyen şirketlerle anlaşıp onların reklamını yapabilirsiniz. Daha önce gittiğiniz yerlere tekrar gitmek isterseniz yine bazı şirketlerle anlaşarak tur rehberi olarak seyahat edebilirsiniz.

8 – Yöneticilik

Yine biraz adınızı duyurmanız ve çevre edinmeniz sonucunda sizin gibi insanları bir araya getirecek platformlar kurabilir ve yönetebilirsiniz. Gideceğiniz yerde sizin gibi gezmeyi seven insanlarla önceden tanışmak ve onlarda kalmak için mevcut birçok platform var. Buna benzer uygulamalar oluşturabilir, bir yandan kendi işinizi de kurabilirsiniz.

9 – Danışmanlık vermek

Metin yazarlığı yapmak gibi konulardaki işlere de başvurabilirsiniz.

Özetle

Bu şekilde yaşamayı yaşam tarzı edinmiş fazlaca insan var. Gördüğünüz gibi para kazanmak siz istediğiniz sürece çok zor olmayacaktır. Birçok iş imkanı ve fikri mevcut.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz