yatırımcı arıyorum

Şirketler İş Süreçleri Yönetimine Neden Dikkat Etmelidir?

İş Süreci Yönetimi

Her işletme, karşılığında gelir getiren belirli mal veya hizmetleri sağlama hedefiyle kurulmuştur. Bu hedeflerine ulaşırken farklı operasyonlar uygulamaktadır ve bir şirketin gelir elde etmeye yönelik yaptığı her faaliyet, bir iş süreci olarak bilinir. Bu faaliyetlerin birçoğu bir şirketi örgütsel hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmaktadır ve bir şirketin uzun vadeli hedeflerini gerçekleştirmek için bu farklı süreçleri ele alma yöntemine sahip olması çok önemlidir. Kısaca iş süreci yönetimi (BPM), belirli organizasyonel hedeflere ulaşmayı amaçlayan faaliyet akışını kesintisiz olmaya teşvik etme eylemidir.

İş Süreçleri Yönetiminin Önemi

İnsan hataları herhangi bir noktada ortaya çıkabilirken,iş yönetim süreci sistemleri yerinde uygulandığında yanlış iletişimler önlenebilir. Bu organizasyonda yer alan her yönün iş hedeflerine odaklandığı anlamına gelir. Süreç yönetimi, temel operasyonları optimize etmeyi ve kurumsal hedeflere ulaşmak için ekipman kullanımını amaçlayan bir altyapı yönetimi dalı olarak işlev görür. Etkin İş süreci yönetiminde iş süreci yönetimi sistemlerine sahip olmanın genel amacı, iş akışı verimliliğini artırmak ve işletmenin sürekli dış değişikliklerle baş etmesini sağlamaktır. Bu sistemin sağlam ve güncel olması iş verimliliğinin artırılmasında önemli bir faktördür.

İşletmeler BPM Sistemlerinden Nasıl Yararlanır?

Her kuruluş bağımsız süreç kümeleri kullanarak çalışır ve bu da gereken yönetim yöntemlerini etkiler. İşletmeler, iş süreci yönetim sistemlerinin tümünü kullandıklarında mükemmel bir şekilde fayda sağlarken, yeni başlayanlar için, işlem etkinliği ve verimlilik artar. İş süreci yönetimi BPM sistemleri dahili iletişimin daha iyi yapılmasını sağlayarak yanlış iletişimi azaltır. Bir kalite bilgisi kaynağıyla, insan hatasının azalması ve sürekli iyileştirmenin teşvik edilmesi söz sağlanmış olur. Ve Üretim zinciri sırasında katma değer katılan ürün ve hizmetlere indirgenmesi de gereklidir. Tabi işletmelerin, iş akışı optimizasyonu ve yetenek tutma çalışmaları ile maliyetlerden tasarruf etmeyi beklentileri bu iş sürecinden çok farklı bir noktada olduğunu vurgulamak önemlidir. İş süreçleri yönetim sistemlerinde müşteri sadakati, operasyonel mükemmellik gibi güçlü iletişim gerektiren alanlarda desteklenmektedir.

İş Süreçleri Yönetim Sistemleri Türleri

Farklı iş süreci yönetim sistemleri mevcuttur ve şirketler bunları bağımsız ihtiyaçlarına göre seçim yaparak kullanırlar.Bu sistemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Entegrasyon Süreci Yönetimi

Entegrasyon süreci yönetimi, bir işletmenin mevcut sistemleriyle işbirliği içinde çalışır. Bu tür sistemlerin birincil rolü, ilave verimlilik için mevcut süreçleri güçlendirmektir. Nihai hedef, bir şirketin belirli süreç ve görev yönetimi sorunlarını çözmek için sorunsuz bir entegrasyon sunmaktır. Sağlanan entegrasyon ile hedeflenen verimliliğin çok ütüne çıkmak mümkündür.

İnsan Odaklı İş Süreci Yönetimi

İnsan odaklı iş süreç yönetim sistemleri, insan odaklı faaliyetlere duyulan ihtiyacın yerini almazken yerine verimliliği arttırır. İnsan odaklı sistemler, doğru ve zamanında tamamlandıklarından emin olmak için görevlerini doğru paydaşlara yönlendirmeye odaklanır. Bu tür sistemler onay süreçlerini daha kolay ve daha hızlı hale getirmektedir.

Belge Odaklı İş Süreci Yönetimi

Belge odaklı iş süreci yönetiminde, şirketlerde işlemlerinin kalbi olarak işlev gören çeşitli belgeler ele alınır. İş süreci yönetimi sistemleri verilere odaklanırken, iş akışı verimliliğini artırmak için belgeleri biçimlendirme, doğrulama ve paylaşmaya izin vermektedir.

Doğal olarak, en iyi iş süreci yönetim sistemleri tüm bu yönleri bir bütün olarak sunan araçlardır. Çoğu firma kendi işletme yapılarına uygun özel bir yazılımla çalışmayı tercih ederken, piyasada paket halinde sunulan çok çeşitli iş süreci yönetimi sistemleri tercih edenlerde mevcuttur. Piyasada hazır olarak bulunan bu programlarda istenilen tüm özellikleri bir programda bulmak pek mümkün olmadığından dolayı, birkaç program aynı anda alınarak uygulama yapmak kullanılabilir.

Bütün işletmenin iş süreçlerinin hızlı bir şekilde elektronik ortama taşınmasını ve otomasyonunu sağlayabilen bu programlar,  aynı zamanda mevcut olan operasyonel sistemlerle de entegrasyon yapılabilir özelliklere sahip olmaktadır. Tüm süreçlerdeki maliyetlerin düşmesini sağlarken, süreçlerdeki olası gereksiz beklemeleri veya zaman kayıplarını ortadan kaldırabilirler. Ayrıca bu sistemle tasarruf edilen zamanda işin büyümesi için farklı alanlara yönlenme fırsatı tanımaktadırlar

İş Sürecinin Maliyeti

İş süreçleri yönetim sistemleri, kurulum ve çalışmaya devam ettikleri sürece önemli bir maliyete sahiptir. Fakat bununla birlikte, teknoloji yatırımları işi geleceğe uygun hale getirmenin en etkili yollarından biridir. Dolayısıyla yapılacak yatırım işin sürekliliği dairdir.kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Şirketler İş Süreçleri Yönetimine Neden Dikkat Etmelidir?

okuma süresi: 3 dk
0